JÖVŐ
A Rovatból

Túllép-e rajtunk a mesterséges intelligencia? Feleslegessé válik-e az ember? – sztárkutatók válaszoltak

A Future Talks talk on-line kerekasztalán a nagyon is közeli jövőnkről volt szó.

Link másolása

Aligha van izgalmasabb és rejtélyesebb, következő évtizedeinket meghatározó dolog a mesterséges intelligenciáknál. Egyszerre figyeljük kíváncsisággal és félelemmel fejlődésüket, hatásukat életünkre, és elképzelni sem tudjuk, hol van e technológia határa, ha van neki egyáltalán. Így aztán nagy érdeklődés kísérte az MVM csoport által létrehozott Future Talks címet viselő, több mint kétórás beszélgetést, amelyen a mesterséges intelligencia-kutatás és fejlesztés nemzetközileg is elismert szakértői vitáztak egymással.

A virtuális kerekasztal moderátora Tilesch György, a Mesterség és intelligencia (BetweenBrains) című könyv társszerzője, a Szilicium-völgyi magyar vállalkozókat összekötő Neumann Society társalapító elnöke, a Fehér Ház MI-etikai munkacsoportjának tagja volt. Beszélgetőpartnerei voltak: Neil de Grasse Tyson amerikai asztrofizikus, a National Geographic népszerű szakértője, Stuart J.Russel, a kaliforniai Berkeley egyetem idegsebész professzora, akinek a mesterséges intelligenciáról szóló alaptankönyvét 118 ország több mint 1300 egyetemén használják; Buzsáki György, a New York Egyetem orvosi karának professzora,  az agykutatás Nobel-díjának megfelelő Agy Díjjal is elismert szaktekintély, valamint Kishonti László, az önvezető járművek technológiáját a mesterséges intelligenciára is támaszkodva fejlesztő AImotive vezérigazgatója.

VIDEÓ: a teljes beszélgetés

A beszélgetés előtt bemutattak egy néhány perces filmet, amelyben fiatalokat kérdeztek meg: mit jelent számukra a mesterséges intelligencia? „Megoldó képességet”, „döntéshozatalt”, „kreativitást”, „információ-felfogást” – mondták. Egyikük megállapította: „az emberi és a mesterséges intelligencia közti legnagyobb különbség az ösztön.”

A mesterséges intelligenciának egységes meghatározást egyik résztvevő sem tudott adni.

Stuart J. Russel abból indult ki, hogy az ember egyik legfontosabb tulajdonsága az alkalmazkodóképesség, és bár a mesterséges intelligenciák ma már sok mindent meg tudnak tanulni, kérdés, hogy mindezt hogyan fogják tudni alkalmazni a valóságban, hús-vér emberek között.

Neil de Grasse Tyson úgy vélekedett, hogy a mesterséges intelligenciák a jövőben sem tudnak minden feladatot elvégezni, mivel mi, emberek hoztuk létre őket, a teljes intelligencia-tartomány egyes részeiben viszont meghaladhatnak bennünket. Buzsáki György emlékeztetett arra, hogy egy tudományos meghatározásnak mértékegységre van szüksége, és hogy az emberi intelligenciát alig 100 évvel ezelőtt az I.világháborúban harcoló katonákon kezdték el mérni, a mesterséges intelligenciáknál azonban még nincsen az IQ-hoz hasonló viszonyítási alap.

A MI jelenlegi helyzetéről szólva Tyson arra hívta fel a figyelmet, hogy minden technológiai újítás a társadalom befogadóképességétől függ, hiszen a 100 évvel ezelőtti ember aligha ült volna fel egy sugárhajtású repülőgépre, vagy egy nagysebességű vonatra, amit ma már természetesnek veszünk. Kishonti László szerint viszont a célzott on-line reklámoknál láthatatlanul már ma is alkalmazzák a mesterséges intelligenciát. Tilesch György többek között az energia-ellátás biztonságát említette, a jövőben az MI által irányított hálózatok által elkerülhetők lesznek az olyan esetek, mint az 1977-es nagy New York-i áramszünet.

A gépi tanulás első nagy áttörésének Russel professzor a 90-es évek BIGDOG robotjának mozgáskoordinációs fejlődését nevezte,

jelenleg a legkomolyabb kihívás a nyelvtanulás, ami emberek milliárdjainak okoz ma is gondot.

És ha ez sikerül a MI-knak, akkor ki lesz az okosabb? – tette fel a kérdést az amerikai idegsebész. De ebbe a kategóriába tartoznak az önvezető autók is, amelyek Kishonti László szerint legfeljebb 20 év múlva uralhatják a közlekedést, mert – főleg Európában – addigra fogják majd lecserélni a jelenlegi autóparknak több mint a felét. Az önvezető autóknál a legfontosabb az utas biztonsága, a balesetek elkerülése, és ebben segít, hogy a gépnek egyrészt gyorsabb az észlelése, mint az emberé, másrészt pedig 360 fokos teljes körben érzékelik a környezetet. Az 5-ös szintű, azaz teljes automatizálás azonban még messzebb van, mert a MI-nak meg kell tanulnia nemcsak egy adott város útviszonyait és közlekedési rendjét, hanem még az időjárási körülményekhez is alkalmazkodnia kell.

Az orvostudományban is rendkívüli távlatai vannak a mesterséges intelligenciának például a minták azonosításában és osztályozásában. Olyan készségeket és tudást halmozhatnak fel, amire az emberi agy már nem képes – mondta Buzsáki professzor. Fel tudják térképezni még egy öngyilkos hajlamú ember mentalitását is. De említette a robotsebészetet, a genoszekvenciát és nem utolsósorban az amerikai telemedicina 50 millió elektronikus kórlapját is. Az így keletkező elképzelhetetlen mennyiségű biometrikus adatot valaki majd birtokolja és felhasználja.

A magyar agysebész szerint szenzorok, mágneses mezők nagyon könnyen beépíthetők lesznek az agyba, sőt, és a jövőben lehetségesnek tartja akár az agyak közötti telepatikus gondolkodást is.

A beszélgetés során nem lehetett megkerülni a MI „sötét oldalát” sem. Abban egyetértettek a résztvevők, hogy a mesterséges intelligencia kétélű fegyver, mert egyfelől nagyon pozitív hatással lesz az emberiség jövőjére, de vajon hogyan használják fel az erkölcsi gátlásokat nem ismerő, rossz szándékú emberek?

Russel óva intett attól, hogy újabb tömegpusztító fegyvereket hozzunk létre, holott a modern hadviselésben már ott vannak az automata eszközök:

egy interneten megrendelhető drón példáját hozta fel, amely magától megtalálja és felrobbantja a célpontot. Ezek a rendszerek buták, és ha elveszítjük felettük a kontrollt, ártatlan embereket fognak megölni. És ami a legszörnyűbb, hogy már megint mindenki beleáll ebbe a fegyverkezési hajszába – mondta.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: