JÖVŐ
A Rovatból

Túllép-e rajtunk a mesterséges intelligencia? Feleslegessé válik-e az ember? – sztárkutatók válaszoltak


Link másolása

A másik veszély a megfigyelés, ahogy nyomon követnek bennünket a világhálón, okostelefonjainkon keresztül. Ma már bárkit, bárhol rendkívül hatékonyan és észrevétlenül meg lehet figyelni a nap 24 órájában. Az amerikai idegsebész megemlítette az ilyen alapon létrehozott kínai „társadalmi kreditrendszert”, de számos más állam és cég folytat polgáraival, alkalmazottaival szemben hasonló folyamatos ellenőrzést. És akkor még nem szóltunk a dezinformációs háborúról, amelyet egyes országokban már állami szinten űznek.

A mesterséges intelligencia sokak szerint még nagyobb mértékű polarizációhoz, egyenlőtlenséghez vezet a társadalomban

– vetette fel Tilesch György. Neil deGrasse Tyson szerint ez máris létezik a közösségi média trendjei révén, és a jövőben csak erősödni fog. Éppen ezért komoly, nemzetközileg elismert, de folyamatosan fejlődő szabályozó rendszert kell kialakítani használatáról, ugyanúgy, ahogyan annak idején a KRESZ-t is világszerte elfogadták. Erre annál is inkább szükség van, mert amilyen ütemben a mesterséges intelligencia fejlődik, egyre nehezebb lesz egy hiba, egy súlyos visszaélés esetében a felelős megtaálása.

Túllép-e rajtunk a mesterséges intelligencia? Feleslegessé válik-e az ember? – szóltak a következő kérdések. Tyson kétli, hogy az emberi intelligencia bármivel modellezhető lenne. Minek hozzunk létre egy másik biológiai formát? Inkább onnan kellene megközelíteni, hogy mi az a cél, amit el akarunk érni, és ebben miként vesz részt a mesterséges intelligencia.

Buzsáki György azt hangsúlyozta, hogy az ember megtanulta agyi funkcióinak kihasználását, így aztán a mesterséges intelligencia a legjobb kognitív fejlesztővé válhat:

egyfajta partneri viszonyra kell törekedni és társ-evolúcióra van szükség.

És azt se feledjük el, hogy közel 8 milliárd aggyal rendelkezünk a világon, amelyek képesek egymással potenciálisan kommunikálni. Az emberi elme a lehető legbonyolultabb mesterséges intelligencia-eszköz – mondta az agysebész professzor.

Stuart J. Russel az emberi agy egyetemességére, végtelen adaptációs készségére hívta fel a figyelmet. A civilizációt mi emberek éltetjük a gondolkodásunkkal, cselekedeteinkkel. Mi lesz akkor, ha a mesterséges intelligenciák mindent elvégeznek helyettünk? Elmegyünk a Bahamákra és örök vakációban a puszta létünkkel éltetjük tovább a civilizációt? – tréfálkozott.

Mit hoz a jövő, hogyan fogadjuk be a mesterséges intelligenciát, és a MI hogyan viszonyul a mi befogadásunkhoz? – tette fel a következő kérdést Tilesch György. Russel szerint a jövőben is az „intelligensebb faj” fog dominálni, de ez nem biztos, hogy a mesterséges intelligencia lesz. A kulcskérdés az lesz, hogy megváltozik-e a MI-vel kapcsolatos gondolkodásunk. Olyan gépeket alkotunk, amelyek optimalizálják a cél elérését. Ha megértetjük a géppel, hogy mi a célunk, és hogy melyek az elérésének humánkompatibilis módjai, az előnyös lesz számunkra.

A kontroll azonban elengedhetetlen, már a kutatás és a fejlesztés stádiumában is, főleg a nagy technológiai cégeknél, vagy a hadiiparban. És a kutatók gondolkodását nagyban befolyásolhatja, ha a finanszírozás mögött politikai vagy üzleti érdekek húzódnak. Tehát az irányítási struktúrába olyan társadalmi kontrollt kell beépíteni, amivel ez elkerülhető.

Tyson ehhez kapcsolódva úgy vélekedett, hogy a mesterséges intelligencia korában újra kell értelmezni a nemzetbiztonság fogalmát, hiszen elég például egy drón GPS-ét meghekkelni és máris összeomlik az egész rendszer.

A Future Talks powered by MVM online talk show természetesen csak néhány részletét érintette a mesterséges intelligenciák problematikájának. Neil deGrasse Tyson a beszélgetés végén felvetette, hogy jövőre már Budapesten, élőben folytassák az eszmecserét. A javaslat egybevág az MVM céljaival is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Újabb rekord dőlt meg, most az óceánok vízfelszínén mértek olyat, amit eddig még nem láttak
Április közepe óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete.

Link másolása

Kedden megdőlt az világóceán felszíni hőmérsékletére vonatkozó melegrekord - írja az Időkép.

Nem lassul az óceánok felmelegedésének üteme, olyannyira nem, hogy április 23-án minden eddiginél magasabb hőmérsékletet ért el globálisan a vizek felszíni hőmérséklete.

Az új rekord 21,18 fok, ami, még ha egy hajszállal is, de felülmúlta a március 1-én felállított 21,17 fokos rekordot.

Április 17. óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az év ezen szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete. Ráadásul hivatalosan is véget ért az El Niño, ami az átlagosnál magasabb tengerfelszín-hőmérsékleteket eredményezett a Csendes-óceán egyenlítőhöz közeli területein.

A melegedés a mi időjárásunk szempontjából legmeghatározóbb észak-atlanti térségben is jelentős. Itt jelenleg átlagosan 21 fokos a felszíni vízhőmérséklet, ami 0,4 fokkal magasabb a tavaly ilyenkor mért értékhez képest.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET: