JÖVŐ
A Rovatból

Titokban csinált videót az iPhone-gyárban egy diák, megdöbbentő dolgokat mesél

A srác dolgozni is titokban állt be: 6 hónapig járt a kínai gyárba úgy, mintha ottani alkalmazott lenne.

Link másolása

Dejian Zeng, a New York Egyetem végzős hallgatója titokban beállt egy kínai üzembe, ahol iPhone-okat gyártanak. A kínai származású srác fél évet húzott le Sanghajban, a Pegatron gyárában - ez a cég az iPhone helyi partnere. Zeng persze nem árulta el, hogy ő nem egy egyszerű munkás, és ottléte alatt videót is készített a gyárban uralkodó állapotokról.

Ez az a gyár, amiről 2014 végén már a BBC is készített egy botrányos dokumentumfilmet.

Az egyetemista, csakúgy mint a körülbelül 70 ezer dolgozó, heti 6 napott dolgozott - csak vasárnap van szünet. Általában fél nyolckor kezdte a munkát, és napi 12 órát robotolt (ebből nagyjából 10 és fél óra volt a tiszta munkaidő, a többi pedig szünet). Az volt a feladata, hogy egy darab csavart becsavarozzon a kezébe kerülő iPhone-okba, amivel a hangszórót rögzítette a telefonokba.

Havonta nagyjából 450 dollárnak megfelelő yuant kapott, ami körülbelül 125 ezer forint. (Heti 6 nap munkáért, nem 5-ért!)

A dolgozók közül csak nagyon kevésnek volt iPhone-ja, a többség "valamilyen olcsó kínai" telefont használ.

Deijan számára az egyik legmegdöbbentőbb a vezetők hozzáállása volt: elmondása szerint az alkalmazottakkal való ordibálás egy szokványos dolog a gyárban. Többfelé úgy alakították ki az épületeket, hogy ne lehessen magasról leugrani vagy más módon öngyilkosságot elkövetni.

A gyár dolgozóinak szállás is jár: a diák hét kollégájával együtt aludt egy szobában. Egy szinten körülbelül 200 ember alszik, rájuk mind 1 fürdőszoba és 1 WC jut. Alkoholt fogyasztani és dohányozni a szálláshelyen szigorúan tilos, és ha valaki ittasan érkezik haza, azt nem engedik be.

Az alkalmazottak főként 18 és 30 év közé tehetők, mindnyájan férfiak.

A munkájukra nem mondhatni, hogy büszkék, inkább csak egy szükséges tevékenységként értelmezik. Pihenésként filmeket néznek a telefonjukon, vagy videojátékokat játszanak a közelben; vasárnap, a heti szabadnapjukon esetleg kimennek a közeli piacra, hogy egyenek egy kis csirkét. Az iPhone-gyár menzáján ugyanis kevés a húsos étel, és azok nyilván drágábbak is.

Videó: a kínai diák beszámolója

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: