JÖVŐ
A Rovatból

Tényleg egy kínai laboratórium szabadította a világra a koronavírust?

A Washington Post összegyűjtötte azokat az információkat, amelyeket az amerikai külügyminiszter által emlegetett vuhani laborokról tudni lehet.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2020. május 04.


Link másolása

Donald Trump után az amerikai külügyminiszter, Mike Pompeo is azt állította, hogy több bizonyíték szerint egy kínai laboratóriumból szabadulhatott el a koronavírus. A konkrét bizonyítékokról azonban nem beszélt. Az amerikai elnökválasztási kampányban Trump megpróbálja a Kína ellenes érzelmeket felhasználni arra, hogy növelje népszerűségét, és behozza lemaradását Joe Biden-hez képest.

Kérdés, hogy a mostani vádak pusztán a választási küzdelem részei, vagy tényleg lehet bennük valami?

Az eddig legszélesebb körben elterjedt feltételezés szerint a COVID-19 járvány kiindulópontja a vuhani élőállat-piac volt. Ezt állították a kínai hatóságok, és ezt támasztják alá a korábbi hasonló járványok tapasztalatai is. Mind a SARS, mind a MERS úgy alakult ki, hogy egy denevérben kifejlődött vírus átalakult egy másik állatban, majd átterjedt az emberre.

Csakhogy a New England Journal of Medicine tanulmányt közölt arról, hogy az első 425 páciensnek mindössze 45%-a hozható valamilyen módon kapcsolatba a piaccal. A Lancet ezzel párhuzamos elemzéséből pedig az derül ki, hogy

az első négy esetből három – köztük a legelső ismert beteg – nem érintkezett a piaccal.

A szingapúri The Straits Times úgy tudja, hogy mielőtt a pekingi kormány értesítette az Egészségügyi Világszervezetet a járvány terjedéséről, utasították a tudósokat, hogy pusztítsák el az első vírusmintákat. Ezt követően hamar megszületett az élőpiac elleni vád, amelyre kevés bizonyítékot tudtak felhozni. Az illetékesek annyit közöltek, hogy a piacról vett 585 környezeti mintából 33 tartalmazta az új koronavírust, és 31 pozitív minta az élőpiac körzetéből való volt. Azt azonban nem árulták el, hogy ezeket a mintákat pontosan honnan vették.

A Washington Post azt is felidézi, hogy a pekingi amerikai nagykövetség már 2018-ban figyelmeztetett a két vuhani virológiai intézet biztonsági kockázataira.

Ezekben a laboratóriumokban többek közt pont a denevérekben lévő koronavírusokat tanulmányozzák.

Az elmúlt években a két intézet kutatóit többször is bírálták, hogy nem tartják be a szükséges biztonsági rendszabályokat. 2019 decemberében közzétettek egy videót, amelyen az egyik intézet elismert munkatársa mindenféle védőeszköz nélkül, terepen tanulmányozta a denevéreket.

Nemrég maguk a Vuhani Virológiai Intézet kutatói is nyílt levélben fogalmazták meg aggodalmaikat, hogy miközben Kína igyekszik minél magasabb szintű laboratóriumokat létrehozni a biológiai kutatásokhoz, az ott dolgozók nem kapnak megfelelő biztonsági kiképzést, és nincsenek olyan vezetőik sem, akik egy vészhelyzetet kezelni tudnának. Nem véletlenül jelentek meg februárban a Global Times nevű angol nyelvű állami lapban a kormány új irányelvei, amelyek külön felhívták a figyelmet a víruslaboratóriumok „krónikus igazgatási hiányosságaira.”

Február 6-án a kvangcsoui Dél-Kínai Technológiai Egyetem molekuláris biomechanikai kutatója, Potao Hsziao cikkében azt állította, hogy a koronavírus valószínűleg egy vuhani laboratóriumból szabadult el. Ő is a biztonsági hiányosságokra, valamint a laboratóriumokban folyó kutatások jellegére hívta fel a figyelmet. Miután a cikk nemzetközi visszhangot váltott ki, és a kínai hatóságok cáfolatot adtak ki, maga a szerző is visszavonta cikkét, amely magyarázata szerint „sajtójelentéseken, és nem közvetlen bizonyítékokon alapult.”

Si Cseng-li, a világ egyik legelismertebb koronavírus szakértője, és az egyik vuhani intézet professzora is meggondolta magát. Márciusban még lehetségesnek tartotta, hogy az ő laboratóriumukból indult el a fertőzés. Néhány héttel később azonban már ő is, és az intézmény más vezetői is tagadták ezt.

A Nature 2015-ben felhívta a figyelmet arra, hogy Si Cseng-li csapata egy olyan vírus mutációján dolgozik, amely a kórokozó természetes vonásait erősíti. 2017-ben azt is bejelentették, hogy találtak egy olyan, denevérből származó koronavírust, amely közvetlenül terjedhet emberre.

Angela Rasmussen, a Columbia egyetem virológusa szerint azonban ez még nem bizonyít sokat. Az ugyanis, hogy egy vírus képes emberi sejtekre tapadni, önmagában még nem jelenti azt, hogy szaporodni vagy továbbfertőzni is tud. Ráadásul a genom-elemzések nem erősítették meg, hogy az említett kínai kísérletekben felhasznált vírusmintának köze lenne a covid-19-et okozó új koronavírushoz.

A tudományos világ mindenesetre egyelőre nem veti el teljesen azt a gondolatot, hogy a vírus egy laboratóriumból szabadult el, de a többségi álláspont szerint ennek kicsi a valószínűsége.

Úgy vélik, ehhez túl sok váratlan egybeesésnek kellett volna megtörténnie. A tudósok véleményén csak az változtatna, ha konkrét bizonyítékok kerülnének elő. Ilyet azonban mindeddig sem Trump, sem Pompeo nem mutatott.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: