SPORT

Polgár Judit: „Muszáj, hogy olyan irányba menjen a világ, ahol a nőket is meghallgatják”

Nem szabad attól félniük a szülőknek, hogy természettudományos irányba tereljék a lányokat - mondja a Világsakkfesztivál főszervezője, ahol idén a sakk és az oktatás kapcsolata lesz az egyik fő téma.


Október 9-én, szombaton rendezik meg a Világsakkfesztivált. A világhírű sakk nagymester, Polgár Judit 2007-ben hívta életre az egész napos eseményt, amely idén hibrid sakkünnep lesz: a Magyar Nemzeti Galériában, valamint két csatornán online térben zajlanak majd a programok.

Az idei fesztivál keretein belül egy nemzetközi oktatási konferencia, az Educational Chess Summit révén kiemelt szerep jut a sakk és az oktatás kapcsolatának.

„A sakk ezerarcú: a tisztelet, a szabálykövetés, a logika, a kreativitás, a döntéshozatal és a felelősségvállalás egyaránt része a játéknak, ennek megfelelően a sakk és az oktatás kapcsolata is legalább ennyire színes és összetett"- mondja Polgár Judit, minden idők legeredményesebb női sakkozója.

A sakk az oktatási intézményekben, az óvodákban és az általános iskolákban képességfejlesztésre is használható – erről szól a Polgár Judit Módszer. Ebben az esetben a sakk egy végtelenül sokoldalú eszköz, amely az iskolai tantárgyakba integrálható az írás-olvasástól a zenén és a történelmen át a matematikáig. Utóbbi például Polgár Judit szerint annak köszönhető, hogy minden figurának számmal kifejezett értéke van.

"A sakk és a képességfejlesztő sakk révén fejlődik a stratégiai gondolkodás, a kombinációs készség és a kreativitás.”

A Világsakkfesztivál idei programjában helyet kap a Polgár Judit Módszer legújabb eleme, a SakkTesi is.

„A SakkTesi egy mozgásos fejlesztő program, amit október 9-én természetesen ki lehet majd próbálni a helyszínen, a Magyar Nemzeti Galériában. Gyakorlatilag egy nagy sakkszőnyeget kell elképzelni, ahol különféle játékos testedző gyakorlatokat végeznek a gyerekek” - magyarázza Polgár Judit.

A Morgan Stanley évek óta a Világsakkfesztivál támogatója. A világ egyik vezető befektetési bankja kiemelt technológiai és elemző központot működtet Budapesten, ahol a munkatársak zöme a STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) területen végzett. A vállalat számára fontos, hogy egyre több nő jelenjen meg ezeken a területeken, elkötelezett a nemek közötti egyenlőség mellett, nemcsak a munkahelyeken, hanem a STEM oktatásban is. Polgár Judit szerint ebben jut kiemelt szerephez a sakk.

„Ez a folyamat a szülőknél kezdődik, nem szabad attól félniük, hogy természettudományos irányba tereljék a lányokat, ha ilyen érdeklődést tapasztalnak náluk. Fontos, hogy több nő legyen a STEM területeken. Kutatások igazolják, hogy azok a cégek, amelyeknél nők és férfiak nagyjából azonos számban dolgoznak csapatban, gazdaságilag jobb eredményeket produkálnak."

"A természettudományos területeken összességében kevés nő dolgozik, pedig a munkaközösségeknek jót tenne, ha többen lennének. Muszáj, hogy olyan irányba menjen a világ, ahol a nőket is meghallgatják. A világnak nagy igénye van a női gondolkodókra is.”

A fesztivál online szekciójában angol nyelvű programok és külföldi előadók is helyet kapnak. Ashwin Subramanian indiai mérnök például egy forradalmian új kísérlet részleteibe kalauzolja majd el a nagyközönséget: a biofeedback eszközeivel feltárja, mit üzen a sakkozók teste játék közben, és hogyan tudják ezeket az apró jelzéseket hasznosítani a felkészülés során.

„Ashwin Subramanian amatőr sakkozó, aki letesztelte saját magán, hogy mikor vét hibát, mikor fárad el. A pulzust és a szívdobogásszámot mérte, illetve követte a tekintetet is. A tapasztalatairól fog mesélni, hogy mindez hogyan tudja befolyásolni a sakkozókat, illetve magát a játékot” - ad ízelítőt a programból.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
Munka közben rosszul lett, és 46 éves korában meghalt Lipták László, a DVTK egykori focistája
Az egykori diósgyőri játékoson már a kiérkező mentők sem tudtak segíteni. A labdarúgó még 1998-ban mutatkozott be az NB1-ben.


46 éves korában elhunyt Lipták László, a DVTK egykori labdarúgója. A boon.hu információi szerint

Lipták külföldi munkavégzés közben lett rosszul, és a kiérkező mentők már nem tudtak segíteni rajta.

Lipták László 1978. november 14-én született Miskolcon. A Diósgyőr saját nevelésű játékosa volt, végigjárta az utánpótlás minden korosztályát. Az élvonalban 1998 tavaszán debütált az FTC ellen, az akkor még Professzionális Nemzeti Bajnokságnak nevezett első osztályban. A következő idényben hétszer lépett pályára, az 1999/2000-es szezonban pedig 22 alkalommal játszott, ebből húszszor kezdőként.

A diósgyőri csapat kiesése és megszűnése után a Kispest-Honvédhoz szerződött, ahol két szezon alatt 33 élvonalbeli bajnokin szerepelt. Később megfordult a Kecskemét, Besenyőtelek, Mezőkövesd, Bőcs és Tiszaújváros csapataiban is. A profi karrierje lezárását követően még alacsonyabb osztályú együttesekben futballozott, többek között Makláron, Bogácson és Markazon. Emellett vállalkozóként dolgozott egy üzemanyagtöltő állomás üzemeltetőjeként.

A DVTK így búcsúzott tőle: „Halálával egy olyan sportembert veszítettünk el, aki a diósgyőri utánpótlásból egészen a legmagasabb osztályig jutott, és ott is megállta a helyét. Lipták László emlékét örökké megőrizzük.”

Tóth István, a Bőcs korábbi szakosztályvezetője is megemlékezett róla a lapnak: „Teljesen letaglózott ez a hír. Egy csupaszív, élettel teli, rendes srác volt Laci, akivel olyan négy évvel ezelőtt találkoztam utoljára. A futballban abszolút csapatember volt, mindig alázatosan dolgozott, edzett, játszott, nem túlzás, abban, hogy olyan sikeresek voltunk, nagy szerepe volt neki, a középpályán óriási munkát végzett. Volt trombózis a lábában, műtötték is, amely után eltávolodott a labdarúgástól. Részvétünk a hozzátartozóinak...”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
A Rovatból
Meghalt Gyúró László
A bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.


Meghalt Gyúró László - a hírt Baja polgármestere közölte. Azt írta:

"Pótolhatatlan veszteség érte a bajai sportéletet. Ma hajnalban elhunyt Gyuró László, a bajai judo sport megalapítója.

Gyuró László neve egybeforrt a bajai cselgánccsal, szakmai tudását szűkebb lakóhelyén kívül országosan és nemzetközileg is ismerték és elismerték. Évtizedeken át végzett magas színvonalú munkája eredményeként tucatnyi kiválóságot nevelt ki a magyar judo sport számára".

Gyúró László, a bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.

Gyúró László 1940-ben született Baján, és már fiatal korában megismerkedett a cselgánccsal. Tanulmányait Kecskeméten kezdte, majd a Testnevelési Főiskolán folytatta, ahol Galla Ferenc edzésein vett részt. 1961-ben országos bajnoki bronzérmet szerzett, és bekerült a magyar válogatottba.

Edzői diplomája megszerzése után, 1965-ben visszatért Bajára, ahol megalapozta a helyi dzsúdósportot. 1967-től szervezett keretek között folytak az edzések, az általa vezetett egyesület pedig megszerezte Baja első országos bajnoki érmét. 1969-től a Bajai ÁG Medoszban dolgozott főállású edzőként.

A hetvenes években a Bajai Sportkör vezetőedzőjeként ért el kimagasló eredményeket tanítványaival, akik többek között IBV- és Európa-bajnoki érmeket is nyertek. A kilencvenes évek elején az ő kezdeményezésére indult el a cselgáncsoktatás a bajai gyakorlóiskolában, ami országosan is példaértékűnek számított.

Gyúró László neve mára összeforrt a bajai dzsúdóval. Életműve több generációt inspirált, és öröksége tovább él a sportban és a közösségben is - írja a Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Óriási magyar focisiker: Kerkez bekerült a Premier League álomcsapatába a szurkolóknál
A Bournemouth magyar válogatott védője bekerült a szezon csapatába az angol labdarúgó-bajnokságban a szurkolók szavazatai alapján.


A Premier League honlapján rendezett voksoláson az előzetes listán negyven játékos szerepelt: 5 kapus, 10 védő, 15 középpályás és 10 csatár, közülük lehetett összeállítani a legjobb 11-et, írja az MTI.

Kerkez a védelemben olyan játékosok mellé került, mint a már bajnok Liverpool két klasszisa, a holland Virgil van Dijk és az angol válogatott Trent-Alexander Arnold, valamint az Arsenalt erősítő brazil Gabriel.

Kerkez a Premier League 2024/25-ös idényében eddig mind a 34 fordulóban lehetőséget kapott, két gól és hat gólpassz került a neve mellé, míg a Tottenham Hotspur elleni parádés sprintjét követő beadása a legszebb gólpassznak járó különdíjért is versenyben van.

Az elképesztő sprint a lenti videóban 1:15-től látható:

A Premier League 2024/25-ös idényének álomcsapata:

Matz Sels (Nottingham) – Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Virgil van Dijk (Liverpool), Gabriel (Arsenal), Kerkez Milos (Bournemouth) – Declan Rice (Arsenal), Ryan Gravenberch (Liverpool), Cole Palmer (Chelsea) – Mohamed Szalah (Liverpool), Alexander Isak (Newcastle), Matheus Cunha (Wolverhampton).

Kerkez Milos remek teljesítménye több klub érdeklődését is felkeltette. A magyar válogatott hátvéd a szezon végén szinte biztosan távozik a Bournemouth-tól. A hírek szerint a friss bajnok Liverpool mellett a Manchester City és a Real Madrid is fontolgatja az átigazolását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Meghalt Mohácsi Ferenc
Az egykori kiváló sportoló több sportágban is kipróbálta magát, és mindenhol maradandót alkotott. A búvársport hazai megalapozásában is kulcsszerepet játszott.


Kilencvenöt éves korában elhunyt Mohácsi Ferenc olimpiai bronzérmes kenus – tudatta a család a Magyar Olimpiai Bizottsággal (MOB), amely saját halottjának tekinti a legendás sportolót.

Mohácsi labdarúgóként kezdte sportpályafutását, egészen az ifjúsági válogatottságig jutott. Később bokszolni kezdett, majd áttért a kajakozásra. 1948-ban már a kajak-kenu válogatott tagja volt, de 1949 és 1955 között a sí-válogatott keretébe is bekerült.

1955-ben Wieland Károly új párt keresett maga mellé, és a választása Mohácsi Ferencre esett. Egy évvel később,

az 1956-os melbourne-i olimpián bronzérmet szereztek a férfi kenu kettesek 1000 méteres versenyszámában.

Az olimpia után Mohácsi búcsút vett a kenuzástól, de az aktív sportolást nem hagyta abba. Kipróbálta magát sportpisztolyban és motorcsónaksportban is. Utóbbi sportágban 1959-ben országos bajnoki címet szerzett a 250 köbcentis siklóhajók kategóriájában.

Jelentős szerepe volt a magyar búvársport megalapozásában is. A Magyar Könnyűbúvársport Szövetség főtitkári feladatait is ellátta, a Búvár Világszövetség végrehajtó bizottságának tagja volt, emellett nemzetközi versenyellenőrként is tevékenykedett.

Mohácsi Ferenc műszerészként végzett, majd 1966-ban tanári diplomát szerzett a Testnevelési Egyetemen.


Link másolása
KÖVESS MINKET: