JÖVŐ
A Rovatból

Óriási botrány lett a rendőrök által titokban használt arcfelismerő programból Amerikában

A Cleaview AI-t egy magáncég fejlesztette ki. A közösségi médiába feltöltött képekből dolgozik, és pillanatok alatt képes beazonosítani a bűnözöket. De nemcsak őket.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2020. január 31.


Link másolása

A Cleaview AI létezéséről nem sokat tudott a széles közönség, egészen addig, amíg a New York Times egy terjedelmes cikkben meg nem írta, mit is csinálnak.

A lap szerint már több mint 600 amerikai ügynökség, hatóság és hivatal használja ennek a magáncégnek a szolgáltatását, amellyel bárki pillanatokon belül beazonosítható a közösségi oldalakra feltöltött fotói alapján.

A cég adatbázisa nagyobb, mint bármelyik állami adatbázis, jelenleg 3 milliárd fotóból áll.

A Clearview AI ráadásul állítólag augmented reality (kiterjesztett valóság) szemüveggel is működik. Vagyis egy olyan szemüveggel, amely a valós képre vetít virtuális információkat. Jelen esetben az utcán szembejövő ember nevét, lakhelyét, barátainak nevét, vagy épp kedvenc helyeit.

Akár egy tüntetés résztvevőiről van szó, akár egy vonzó idegenről, a szoftver pillanatok alatt képes beazonosítani az illetőt.

Bár a Clearview AI rendszere bárkit megtalál, a céget már nem ilyen egyszerű megtalálni. A vállalkozás honlapján szereplő címen a New York Times újságírói semmit sem találtak, és a cég egyetlen alkalmazottja, egy bizonyos John Good sem az újságírók telefonhívásaira, sem az e-mailjeire nem reagált.

A Clearview AI kapcsolatba lépett viszont az újságírókat segítő rendőrtisztekkel, arról érdeklődve, nyilatkoznak-e róluk a médiának. A rendszerük ugyanis jelezte, amikor a rendőrök rákerestek a cikket készítő újságíró fotójára.

Vagyis a Clearview AI az előfizetőit is megfigyelte.

Végül jelentkezett a tulajdonos, hogy válaszoljon a kérdésekre.

A cég alapítója a 31 éves, vietnami ősökkel rendelkező, de ausztrál születésű Hoan Ton-That. Tizenkilenc esztendősen települt át San Franciscóba, ahol az iPhone-nak és a Facebooknak készített különböző alkalmazásokat. Köztük egy olyan applikációt, amellyel bárki saját fotójára varázsolhatta Donald Trump fürtjeit. Aztán 2016-ban New York-ba ment, előbb modellkedni akart, majd rabul ejtette a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás világa. Így jutott el saját arcfelismerő rendszeréig.

A Clearview beindításához nagy segítséget kapott Richard Schwartz-tól, Rudolph Giuliani korábbi New York-i főpolgármester munkatársától, aki kapcsolatai révén komoly hírverést csinált a fiatal informatikus applikációjának. Ton-That felfogadott maga mellé két mérnököt. Az egyik segített kifejleszteni egy olyan programot, amely képes automatikusan kigyűjteni az arcképeket az internetről, az álláskereső portáloktól a közösségi médiáig. A másik mérnök pedig az arcfelismerő algoritmust tökéletesítette.

Az eredmény egy olyan rendszer lett, amely minden fotót arcgeometrián alapuló matematikai formulákká, vektorokká alakít át. A Clearview ezután hasonló vektorokat keres az adatbázisában.

Mindez szédületesen hatékony.

A New York Times szerint az indianai állami rendőrség 2019 februárjában próbálta ki a Clearview AI-t. Két férfi szólalkozott össze egy parkban, végül az egyik gyomron lőtte a másikat. Egy járókelő felvette a bűntényt. A rendőrség a szoftver segítségével 20 perc alatt megoldotta az ügyet, mert a fegyvereses férfi a saját nevével szerepelt a közösségi médiában. A tettest letartóztatták, az indianai rendőrség pedig a Clearview AI egyik első előfizetője lett.

A különböző amerikai szövetségi és állami hatóságok ma már a legkülönbözőbb bűnügyekben használják a programot, a bolti lopásoktól és hitelkártya-csalásoktól kezdve a gyermekek szexuális kizsákmányolásáig és a gyilkosságokig.

A cég legsikeresebb eladási trükkje az volt, hogy 30 napos ingyenes próbát ajánlott rendőrtiszteknek, akik aztán elérték egységeiknél, hogy fizessenek elő. Az üzlet gyorsan felvirágzott. Jelenleg már az FBI és az amerikai belbiztonsági minisztérium végez próbaüzemet, de a Clearview terjed Kanadában is.

Mindez órási változás ahhoz képest, hogy korábban mekkora ellenállást váltottak ki az arcfelismerő technológiák.

Több város, köztük San Francisco egyenesen megtiltották a helyi rendőrségnek az ezen alapuló rendszerek használatát.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: