JÖVŐ
A Rovatból

Mi lesz az olajkorszak után az oroszokkal? Elhagyja-e valaha is az ország a fosszilis tüzelőanyagokat?

Oroszországban az olaj és a földgáz a költségvetés fő bevételeinek és nemzeti büszkeségnek is a forrása. Hogyan tud majd Oroszország alkalmazkodni a fosszilis tüzelőanyagok utáni korszakhoz?

Link másolása

A kis nyugat-szibériai Hanti-Manszijszk városa, amely alig több mint 100 000 embernek ad otthont, Oroszország nem hivatalos olajfővárosa. A várost a világ legkiterjedtebb olajmezői veszik körül, amelyek nemcsak a régió geológiáját, hanem gazdaságát és identitását is alakítják.

A Hanti-Manszijszk-i olaj viszonylag rövid története átalakította Oroszország ezen részét. A Samotlor olajmezőt, Oroszország legnagyobb olajmezőjét az 1960-as években fedezték fel a várostól keletre, és gyorsan a terület jelentős gazdagságának forrásává vált. Hanti-Manszijszk a Tyumen régióban fekszik, amely gyakran a második helyen áll Oroszországban a jólét és a társadalmi-gazdasági fejlődés szempontjából, közvetlenül Moszkva után.

Oroszország ezen részén az olaj nemcsak a pénz, hanem a büszkeség fontos forrása is. Az 1960-as években az olajmunkásokat és a mérnököket dicsérték és hősként mutatták be regényekben és filmekben. A fosszilis tüzelőanyagok ilyen ünneplése közepette el lehet képzelni, hogy az éghajlatváltozás valósága még nem hatott az orosz olaj hátországába.

De az elmúlt években ez elkezdett megváltozni. Ebben az évben a város egyik legnagyobb olajfóruma, a márciusban megrendezett „Oil Capital" különös figyelmet fordított az éghajlatra, a dekarbonizációval foglalkozó megbeszélésekkel. Helyi tisztviselők, vállalatok és tudósok próbálták megérteni, milyen lehet Hanti-Manszijszk és Oroszország jövője az új, alacsony szén-dioxid-kibocsátású világban.

Oroszországban az olaj és a gáz a szövetségi költségvetés bevételének 39% -át tette ki, és 2019-ben az orosz export 60% -át tette ki. Annak ellenére, hogy az olaj és a gáz mélyen beépült a gazdaságába, Oroszország nagyon is tisztában van az éghajlati válsággal, és tett is néhány lépést annak érdekében, hogy integrálja azt a jelenlegi és jövőbeli politikákba. Szeptember végén a kormány számos különleges, miniszteren átívelő munkacsoportot hozott létre, hogy felkészítse a gazdaságot a globális energetikai átállásra – írja a BBC.

Ugyanakkor számos klímaszakértő arra figyelmeztet, hogy Oroszország 2030-ra kitűzött kibocsátáscsökkentési célkitűzése továbbra is nagyon alacsony. Ez a cél 2030-ra 25–30%-os kibocsátáscsökkentést irányoz elő az 1990-es szinthez képest, de Oroszország jelenlegi kibocsátási szintje már 30% körül van, ami megfelel a 1990-es szintnek. Ez azt jelenti, hogy a valóságban Oroszország alacsony szén-dioxid-kibocsátású fejlesztési stratégiája 2030-ra legalább 0,6%-kal kívánja növelni a kibocsátást a mai szintről. A Climate Action Tracker nemzetközi kutatócsoport szerint Oroszország politikája és intézkedései „rendkívül elégtelenek" az 1,5 ° C-es úthoz, és közelebb állnak a 4° C világhoz.

Nem meglepő, hogy az olaj- és gázipar vonakodik az üzemanyagok gyors kivonása felé. Szergej Vakulenko, Oroszország egyik legnagyobb olajvállalatának, a Gazprom Neftnek a képviselője a COP26-on tartott rendezvényenazzal érvelt, hogy az olajra és a gázra még az új, alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságban is szükség lesz. Egyes szakértők megkérdőjelezik, hogy az orosz fosszilis tüzelőanyag-ipar meddig marad életképes.

„A gáz, amelyre sokan átmeneti üzemanyagként reménykednek, 10-15 évig fog tartani [gazdaságilag életképes üzemanyagként]" - mondja Jevgenyij Kuznyecov, egy orosz kockázati befektető és az Orbita Capital Partners vezérigazgatója. „Ez az időszak nem biztos, hogy elegendő lesz ahhoz, hogy az új, nagyszabású gázprojektekbe történő beruházások megtérüljenek."

De a 2030-as évek elején ez a kép elkezd változni, mondja. Az éghajlat-politika, a technológiai változások és a tiszta energiára való áttérés hatása dominánssá válik. Arra számít, hogy a világ olajkereslete tetőzik, és ebben az időben csökkenni kezd az elektromos járművek elterjedése és a petrolkémiai anyagok politikai korlátai miatt. A megújuló energiaforrások egyre inkább kiszorítják a szenet, míg a gázkereslet továbbra is magas marad, de nem növekszik.

"Az éghajlatváltozás Oroszországra gyakorolt hatása a következő 30 évben nagyrészt kívülről érkezik", mondja Gustafson. Az Oroszországon belüli változások, mint például az olajkitermelés növekvő költségei, mivel az olajmezők kimerülnek, némi hatással lesznek, teszi hozzá. De az elektromos járművek növekedése, a megújuló energia folyamatos elterjedése és a zöld jogszabályok fejlődése különösen Európában, mint például az európai zöld megállapodás, mind külső nyomást gyakorol Oroszországra.

„Oroszországnak nagyon kevés ráhatása van a folyamatokra" - mondja Gustafson. „Oroszország inkább a világ trendjeinek követője lesz, mintsem előmozdítója. És ehhez természetesen nehéz alkalmazkodni."

Mindez sebezhető helyzetbe hozza Oroszországot, mondja Kuznyecov. Úgy véli, hogy a jelenlegi energiaválság után a kereslet csökkenése felgyorsítja a fosszilis tüzelőanyagok fogyasztásának tervezett csökkentését. Az eredmény az lehet, hogy számos versenytárs verseng a zsugorodó piacért, ami az árakat lefelé hajtja.

De 2050-re az orosz gazdaság már nem számíthat az olaj- és gázexportra, és új bevételi forrásokat kell találnia, tette hozzá Chuprov. „Ez különösen nehéz lenne a regionális gazdaságok számára" - mondta. „Az emberek vándorolni kezdenek majd Oroszországon belül."

A kérdés az, hogy mi lehet az alapja az új, fosszilis tüzelőanyagok utáni gazdaságnak Oroszországban?

„Ez határozottan a (több) milliárd dolláros kérdés", mondja Anna Korppoo, a norvégiai Fridtjof Nansen Intézet kutatóprofesszora. Korppoo több mint 10 éve kutatja Oroszország éghajlat-politikáját, és nemrégiben társszerzője volt egy jelentésnek az oroszországi szénről való méltányos átmenetről.

Számos olyan versenyző van, aki átveheti a fosszilis tüzelőanyagok helyét a tiszta orosz gazdaságban.

Például, a világ legnagyobb atomenergia-termelőjeként – új exporttechnológiák kifejlesztésére irányuló tervekkel – Gustafson optimista az orosz nukleáris ipar kilátásait illetően. „Ez elég nagyívű történet volt – a Roszatom létrehozása nagyon nagy növekedést eredményezett a nukleáris technológiák építésében és értékesítésében Oroszországon kívül" - mondja. Oroszországnak jelenleg komoly előnyei vannak a polgári nukleáris technológiában az Egyesült Államokhoz, Franciaországhoz vagy az Egyesült Királysághoz képest.

Oroszországban azonban a környezetvédelmi aktivisták szkeptikusabbak az atomenergia klímamegoldásként történő továbbfejlesztésére irányuló tervekkel kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy az atomenergia nemcsak drága, de a kiégett nukleáris üzemanyagok és hulladékok tárolására és további kezelésére nincsen megnyugtató megoldás.

„Az atomenergia elengedhetetlen a szén-dioxid-semleges célok eléréséhez" - mondta a Roszatom szóvivője, hozzátéve, hogy a kiégett nukleáris fűtőelemek feldolgozására és az atomerőművek új üzemanyagává történő átdolgozására vonatkozó technológiai megoldások" előrehaladott szakaszban vannak" Oroszországban.

Ha egy dolog biztos, az az, hogy ha Oroszország alkalmazkodni akar a tiszta energia globális trendjeihez, akkor új iparágaknak kell központi szerephez jutniuk a gazdaságban. A természeti erőforrásokon alapuló gazdasági átalakulás tapasztalataival Oroszország olajrégiói hamarosan szembe találják magukat.

„Itt, Hanti-Manszijszkben új gazdaságot kell kialakítanunk, amely a tudáson és a tudományon alapul" - mondja Tatiana Minayeva, az Orosz Tudományos Akadémia Erdőtudományi Intézetének vizes élőhelyek megőrzésének és helyreállításának központjának kutatója. „Már van gazdasági alapunk erre, amelyet az olajrobbanás idején fektettünk le."

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Itt a világvége? – Egyre gyorsuló antarktiszi szuperörvény okozhatja majd
A Földön egyedülálló cirkumpoláris áramlat miatt rengeteg tengeri jég olvadhat fel a jövőben. Emiatt jócskán megemelkedhet a tengerek vízszintje.

Link másolása

Rekordsebességgel olvaszthat fel több ezer kilométernyi tengeri jeget az antarktiszi szuperörvény, írja a Daily Star. A cirkumpoláris áramlat a Földön egyedülállónak számít, mivel mind a 360 hosszúsági körön áthalad az Antarktisz körül. Ezért a tudósok „a bolygó legnagyobb és leggyorsabb áramlatának” is nevezik.

Az örvény most minden eddiginél nagyobb sebességgel halad, és úgy tűnik, hogy több tengeri jeget pusztít el, mint 14 millió éves történelme során bármikor. Egy negyven fős tudóscsoport arra jutott, hogy ez rossz hír az emberiség számára, mert az olvadó jég miatt jelentősen megemelkedhet a tengerek szintje, és a Holnapután című filmben látottakhoz hasonlóan jeges víz áraszthatja el a szárazföld egy részét.

A szuperörvényről néhány hete még azt mondta a lapnak egy időjárási szakértő, hogy februárban egy hirtelen sztratoszférikus felmelegedés blokkolhatta az áramlatot, ami így gyakorlatilag leállhatott.

A mostani tanulmány vezető szerzője szerint azonban ez nem így történt. Dr. Frank Lamy a lapnak elmondta, hogy a jelentős mennyiségű tengeri jég elvesztése a dél felé irányuló fokozott hőszállításnak tulajdonítható. Ennek köszönhetően több meleg víz éri el az Antarktisz jégtakarójának peremét, ami gyorsítja az olvadást.

Az áramlat működését ebben az angol nyelvű videóban magyarázzák el részletesen:


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET: