JÖVŐ
A Rovatból

Mégis, mit tud egy fényképezőgép 2 millió forintért?

Jelenleg a világ legjobb fényképezőjének tartják, és még olcsónak is számít a kategóriájában. Vajon egy ilyen géppel jó fotós is lesz az ember?

Link másolása

Ehelyett a kattintásvadász cím helyett adhattam volna azt is, hogy "Teszteltük az új Nikon D850-et", majd részletesen kifejthettem volna, mit tud az új csúcsmodell, melyek a paraméterei, és részletest leírást adhattam volna arról, mennyire zajosodik a kép ISO 6400 felett.

Mivel azonban ti valószínűleg nem szakszerű, specifikus tech-tesztek miatt követtek bennünket, úgy döntöttem, bemutatom,

mégis mi a bánat kerül egy fényképezőgépen 2 000 000 forintba, és mit tudhat az a gép, ami a legrangosabb fotózással foglalkozó oldalakon a legmagasabb pontszámokat érte el.

Először is a szóban forgó fényképező váz a Nikon friss katonája, ami 1,2 millió forintba kerül jelenleg. A hozzá választott objektív pedig egy szintén új, 105mm 1.4-es Nikkor objektív, ami 759 000 Ft-ot kóstál. Szép, nemde? Ez egy új autó ára.withlens2a

A tesztet egy örökös kérdés köré építeném fel, amire a cikk végén megkaphatjuk a választ:

a tehetséges igazi fotósnak kell-e drága holmi, hogy lehengerlő képeket készítsen?

Szögezzük le, hogy sokat számít, milyen témában fotózik az illető, mivel egy sportfotósnak esszenciális egy sportobjektív, ami a legdrágább fotós felszerelésekhez tartozik, tehát vegyünk alapul egy portré-város-tárgy fotós kombót, amit eszközölni lehet 40 000Ft-ból és milliókból is.142266-cameras-review-nikon-d850-review-details-image5-qpcea831rt

Az első és legfontosabb különbség egy olcsó és egy drága gép között az a beérkező fény kezelése. Egy majd' egymisis objektív, mint a jelen esetben használt 105 mm 1.4 egy olyan gyújtótávolságban képes borzasztóan sok fényt beengedni, ami technikailag már egy igazi kihívás a gyártóknak. Ha még hozzátesszük a Nikon D850 vázat is, még az ISO-val is komolyan játszhatunk. No de mi is az az ISO? Az ISO-érzékenység velősen azt jelenti, hogy minél magasabb az ISO, annál fényesebb lesz a képünk, viszont cserébe szemcsésebb is lesz. Ezt a tesztünk alanya a lehető legszebb kompromisszumkészséggel oldja meg. Hogy ne számokban fejezzem ki magam: jobban lát a sötétben, mint én. A legolcsóbb tükörreflexes gépek viszont egy sima villanykörtével bevilágított szobával is megszenvednek, ha látszik is valami, a kép minősége értékelhetetlen lesz. Tehát hiába vagy egy őrületes fotós, simán kézből nem fogsz tudni értékelhetőt alkotni relatív gyenge fényviszonyok között egy olcsó géppel.

Távolról és sötétben készült kép. A brutális felbontás miatt több lehetőségünk marad a nagyításra\vágásra:csp1

D850 makró lencsével:csp11

Következő vízválasztó dolog a sebesség. Sport és természetfotónál elengedhetetlen, hogy másodpercek alatt rengeteg képet lőhessünk minél jobb minőségben. A D850 a hozzá kapható markolatával együtt 9 képet tud lőni egy másodperc alatt. Ez így önmagában nem olyan meglepő, erre képes más mostani gép is, de nem 45,7 megapixeles felbontásban! Általában az elit gépek két csoportra oszlanak: a gyorsak és elpusztíthatatlanok, vagy a nagy felbontásúak, de lassúak. A D850 pontosan a kettő között helyezkedik el, ezzel létrehozva egy új csoportot, amit leginkább jokernek neveznék. Egy gyors, borzasztó nagy felbontással operáló, high-tech szörnyeteg született meg benne.

A beépített fókusz léptetés a makróknál segít minél több éles területet nyerni:csp3

Ultraéles középpont, gyengén megvilágított körülmények között is:csp7

105 mm az ideális gyújtótávolság ételfotózáshoz is:csp12

Na de itt még nem áll meg a tudomány, ez a gép még egy halom extra meglepetést is tartogat magában. Videózás tekintetében a DSLR gépek már rég átvették a hatalmat a klasszikusabb értelemben vett olcsóbb videokameráktól, de a D850 már a profi eszközöket is megizzasztja a 4k videofelvételével, és a 120fps Full HD megoldásával, amivel gusztustalanul szép lassított felvételeket készíthetünk.

A képátvitel is fejlődött, wi-fin vagy bluetooth-on könnyen átküldhetjük a képeket egy másik eszközre, így akár egy komplett szerkesztett képet tudunk a telefonunkról továbbküldeni. Vannak komolyabb újítások is, mint például a fókuszléptetés automatizálása a gépben.

Ez nyilván ijesztően szakmainak hangzik, ezért elmagyarázom:

a gép úgy készít el akár 150 képet, hogy minden képen egyel előrébb helyezi az élességet. Ez akkor jön jól, ha például egy makrófotónál azt szeretnénk, ha a tárgyunk (pl. egy légy) teljes területe éles legyen, és nem Photoshopban szeretnénk ezzel molyolni.

Elég durva újítás az elektronikus zár bevezetése is, ami segítségével hang nélkül tudunk exponálni. Nem tudom eléggé hangsúlyozni ez mennyire jól tud bizonyos szituációkban jönni.

105mm 1.4-en bármit ki lehet venni határozottan a környezetéből egy rakás fénnyel együtt:csp6csp2

A gép felépítésén is érezni az árát. Masszív magnézium ötvözet szinte az egész váz, időjárás és porálló, nem könnyű véletlenül összetörni. Az első Nikon fényképező, aminek világítanak a vezérlő gombjai, valamint amellett, hogy kihajtható a kijelzője még érintőképernyős is. A felbontása ennek is lenyűgöző, már-már olyan érzést kelt mint egy csúcskategóriás okostelefon.

A körút gyenge fényei sem jelentenek akadályt, akár még egy mozgó villamos fotózásakor sem:csp5

A hangtalan exponálás segíthet, hogy ne vegyen bennünket észre a környezetünk:csp4csp8

Egy nagylátószögű objektívval is elképesztő dolgokat lehet produkálni ezzel a vázzal. Iso 64-re állítva a tűző nap sem akadály:csp10

Tehát, kell-e nekünk kétmilliós szett, hogy a csúcsra törjünk a fotográfiában? A válasz nyilván nem lehet fekete-fehér, de ezzel a szettel egy kezdő is eszméletlen képeket produkálhat.

Vannak olyan ágai a fotózásnak, amihez egy telefon is elég (absztrakt), ugyanakkor ha mostoha körülmények között akarunk alkotni, ha sokáig akarunk nyüstölni egy gépet, akkor érdemesebb beruházni egy drágább gépre.

Nyilván ez a gép nem a kezdők fegyvere, de láttam már rá példát, hogy felső kategóriás géppel kezdett valaki fotózni, és sokkal gyorsabban fejlődött, mint a gyengébb gépekkel rendelkezők.

A Nikon D850 egy csoda fotózás világában, ezért is váltott rengeteg hivatásos fotós azonnal rá, ahogy elérhető lett. A tesztidőszak alatt úgy éreztem magam, mint aki először fog a kezében fényképezőt, pedig az eggyel ezelőtti vázzal fotózok. Rohadt nehéz letenni, ha már egyszer a kezedbe vetted.Nikon-D8500063_2_3-1200x564

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Újabb rekord dőlt meg, most az óceánok vízfelszínén mértek olyat, amit eddig még nem láttak
Április közepe óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete.

Link másolása

Kedden megdőlt az világóceán felszíni hőmérsékletére vonatkozó melegrekord - írja az Időkép.

Nem lassul az óceánok felmelegedésének üteme, olyannyira nem, hogy április 23-án minden eddiginél magasabb hőmérsékletet ért el globálisan a vizek felszíni hőmérséklete.

Az új rekord 21,18 fok, ami, még ha egy hajszállal is, de felülmúlta a március 1-én felállított 21,17 fokos rekordot.

Április 17. óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az év ezen szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete. Ráadásul hivatalosan is véget ért az El Niño, ami az átlagosnál magasabb tengerfelszín-hőmérsékleteket eredményezett a Csendes-óceán egyenlítőhöz közeli területein.

A melegedés a mi időjárásunk szempontjából legmeghatározóbb észak-atlanti térségben is jelentős. Itt jelenleg átlagosan 21 fokos a felszíni vízhőmérséklet, ami 0,4 fokkal magasabb a tavaly ilyenkor mért értékhez képest.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Egy magyar tudós az űrbe kifeszített napernyővel mentené meg a Földet, mások az űrbe telepítenének naperőművet
Egy hatalmas napernyő, ami a Nap sugarainak kitakarásával megakadályozná a globális felmelegedést? Naperőmű, ami az űrből sugározná le a napenergiát? Két meghökkentő terv, de egyik sem lehetetlen.

Link másolása

Végzetünk, vagy megmentőnk? A Napnak hatalmában áll felperzselni vagy éltetni égitesteket, míg az energiája a modern megoldásainkkal egyre jobban kiaknázható és a saját céljainkra fordítható. Az utóbbi időben több olyan megoldás született, amivel csillagunk pusztító erejére adhatunk hatékony választ, vagy éppen kihasználhatjuk a belőle áradó végtelen energiát. Előbbi egy magyar professzor nevéhez kötődik, aki Teller Ede korszakalkotó ötletére alapozva eszelt ki megvalósítható tervet a napsugárzás mérséklésére.

Óriási napernyő az űrben

Szapudi István, a Hawaii Egyetem professzora hazalátogatóban adott interjút a Magyar Narancsnak arról a nagy figyelmet keltő tudományos tervéről, amely szerint egy többszáz kilométeres ernyővel eltakarható lenne a Földet érő napsugárzás 1,7 százaléka. Bár ez elsőre kevésnek – na meg persze lehetetlen küldetésnek – tűnik, igazából világmegmentő ötlet: ha sikerül megvalósítani, végre igazi esélyt kapnánk a globális felemelegedés elleni hatékony küzdelemre. Ennek a tudós szerint három lehetséges útja van:

  1. a károsanyag-kibocsátás csökkentése, ami a legkézenfekvőbb és legalapvetőbb kellene, hogy legyen, de nem állunk vele túl jól,
  2. földi geomérnökség: a napsugárzás visszaverése, például sztratoszférába szórt porral vagy globálisan az összes ház tetejének kötelező fehérre festésével,
  3. az űr-geomérnökség, amely azzal számol, hogy az emberiség idővel képes lesz telepíteni a világűrbe egy óriási árnyékoló szerkezetet.

Utóbbi miatt vált világhírűvé Szapudi István tanulmánya, amiben a magyar tudós a napsugárzás kezelésének sajátos módját írja le: a közeli gravitációs pontban rögzített napellenzőt, amivel kitakarható a Földre eső napsugárzás 1-2 százaléka. A kérdéses terület, ahol az óriási, eddig főleg háromszög alakzatúként illusztrált ernyőt ki kellene kötni, az L1-es Lagrange-pont, ami – bár az ötből ez van hozzánk a legközelebb – éppen 1,5 millió kilométerre, vagyis 4-5-ször akkora távolságra van, mint a Hold. Ez az a pont, ahol a Föld és a Nap gravitációs ereje kiegyenlítődik, vagyis egyik égitest sem húzná vagy lökné el az óriási szerkezetet. A Szapudi tervei szerint könnyű, de iszonyatosan erős grafénból szőtt napvitorla egy kisbolygóhoz, vagy Holdról oda vitt kőtömeghez láncolva védené a Földet a túlmelegedéstől.

Vajon megvalósítható?

A magyar professzor által részletesen leírt elmélet egyhamar biztosan nem válik valósággá, viszont lehetetlen jelzővel annak ellenére sem lehet már illetni, hogy iszonyatos méretről és főleg tömegről van szó. A szerkezet összességében 3,5 millió tonnás lenne, ám ennek „csupán” egy százalékát, vagyis kb. 35 ezer tonnát kellene a Földről odavinni.

Itt a bökkenő: az űrmérnöki felső határt jelenleg a SpaceX tesztelés alatt álló szuperrakétája, a 100-150 tonnás kapacitású Starship jelenti. Ettől a hadrendbe még nem is állított óriástól kb. 300 küldetést igényelne Szapudi terve.

Az óriási számok és mennyiségek, illetve a jelenlegi technológiai fejlettségünk ismeretében nagyon távolinak tűnik, hogy egyáltalán el lehessen kezdeni a konkrét tervezést. Az is igaz ugyanakkor, hogy nagyon nagy iramban fejlődnek azok a megoldások, amelyek egy nem is annyira távoli napon lehetségessé teszik a bolygómentő terv megvalósítását. Az L1-es pontot például meghódította az emberiség, sőt, messzebbre, az L2 pontra is sikeresen telepített már űreszközt, nevezetesen a 2022-ben célba ért James Webb űrtávcsövet. Ezt a bravúrt talán meg tudjuk ismételni egy még nagyobb szerkezettel, ám rengeteg idő és még több pénz kell majd hozzá. Szapudi úgy számol, legalább trillió dolláros beruházásra lenne szükség, ami kb. annyi, mint a Teslára eddig fordított összeg. Annak a cégnek „kellett húsz év;

jó volna ezt is megvalósítani harminc-negyven éven belül, amíg még tényleg kritikussá nem válik a földi felmelegedés, mielőtt valóban eltűnnek szigetek a tengerek szintemelkedése miatt, mielőtt százmilliók kelnek útra a lakhatatlanná váló területekről”.

Naperőmű az űrben

Bármilyen furcsán hangzik, valószínűleg hamarabb válik valósággá, hogy hazasugározzuk a napenergiát, mint az, hogy a sugárzás részleges kitakarításával megmentjük a saját irhánkat. A projektre már céget is alapítottak: a Space Solar azt állítja, a 2030-as évekre megvalósítja az akár több kilométer hosszú napelem- és tükörszerkezetből álló erőművet, ami 35 ezer kilométerre (kb. a Föld-Hold távolság egytizede) fog keringeni, és irdatlan mennyiségű energiát juttat vissza hozzánk.

A forradalmi elképzelés lényege egy – a kiterjedt napelemparkokkal szemben – környezeti hatás nélkül telepített és időjárástól függetlenül, folyamatosan maximális kapacitással üzemelő naperőmű, ami a Földtől való hatalmas távolság ellenére Földön hasznosított energiát termel. Műholdra telepített megoldásról van szó, egyrészt azért, mert így akadálytalanul hozzáférne a napfényhez és a legjobb földi erőmű energiafelvételének 13-szorosára lenne képes, másrészt pedig azért, mert a telepítése az űripar mai képességei mellett már messze nem lehetetlen. Olyannyira nem, hogy Martin Soltau társalapító a Sky Newsnak nyilatkozva elárulta:

már meg is kezdték a tárgyalásokat a SpaceX-szel, hogy annak Starship rakétájával milyen módon lehetséges a szerkezet elemeinek pályára állítása, majd összeszerelése.

A napenergia távoli megtermelése még csak fél siker. Az igazán forradalmi megoldás a Space Solar saját innovációja, a 360 fokos vezeték nélküli energiaátvitel, amivel képes megoldani az energia hazasugárzását egy földi fogadóállomásra – még egyszer: 35 ezer kilométeres távolságból. Ez a lehetőség, valamint az a tény, hogy ma már tizedannyiba kerül a hasznos teher Föld körüli pályára állítása, mint 10-20 évvel ezelőtt (NASA, korábban: 7,5 millió forint/kilogramm, SpaceX, ma: 750 ezer forint/kilogramm), a naperőmű projekt igenis lehetséges – vallja a vállalat.

A megvalósítás útján

A Space Solar jelenleg egy egykilométeres szatellit szerkezetben gondolkodik, ami könnyű napelemekből és óriási tükrökből fog állni. Az általa gigawattos nagyságrendben megtermelt napenergia nagyfrekvenciás rádióhullámokká alakítva utazik majd az űrön át a Földön rögzített vevőantennáig, ahol a hozzá kapcsolódó üzemben alakítanák vissza felhasználható vagy akkumulátorokban eltárolható villamosenergiává. Mindez már nem elmélet, hiszen a cég tudósai nemrég a belfasti Queen's Egyetemen működő HARRIER (lenti kép) kísérleti eszközzel bebizonyították, hogy lehetséges.

A magánűripar fejlődésének újabb fontos mérföldköve lehet a napenergia észszerűbb, hatékonyabb, fejlettebb, környezeti hatásoktól mentes és folyamatos termelése. Ez egy újabb megoldás, amiről a kizárólag állami űrkutatási intézmények érájában még álmodni sem mertek a tudósok, de ma kézzelfogható közelségbe került. Az immáron Földön kívül is zajló gazdasági verseny teljesen új távlatokat nyitott meg, és a világűr végre nem csak politikai alapon egymásnak feszülő hatalmak erőfitogtatásának terepe, hanem egy tér, amit okos megoldásokkal a távközlés, a kommunikáció vagy az energiaipar forradalmasításának szolgálatába lehet állítani.  A fegyverkezés és a hulladéktermelés helyett.


Link másolása
KÖVESS MINKET: