JÖVŐ
A Rovatból

Hol tartunk a glasgow-i klímacsúcs után? – Ürge-Vorsatz Diána értékelése a Másfélfok sajtóklubjában

A világ kibocsátásának 90%-át adó országok elkötelezettek a nettó zéró kibocsátás mellett az évszázad közepéig. Mindez nagyon fontos üzenet az üzleti világnak, a befektetőknek is a klimatológus szerint.

Link másolása

A 2015-ös párizsi egyezmény óta nem kísérte ekkora figyelem nemzetközi klímatanácskozást, mint az ENSZ keretei között rendezett glasgow-i COP26 csúcsot. Mit hozott ez az érzelmektől is felfűtött értekezlet? Mit jelent a Climate Action Tracker (CAT), amelyben a legrosszabb forgatókönyv 2,4 C fokos, a legoptimistább pedig 1,8 C fokos globális felmelegedést jelez előre, amennyiben a párizsi vállalások megvalósulnak? És mi várható a jövőben? Vigh Péter, a Másfélfok sajtóklub vezetője ezúttal Ürge-Vorsatz Diána fizikus-klímakutatót hívta meg, aki személyes glasgow-i tapasztalatairól is beszámolt.

Bevezetőjében a CEU professzora emlékeztetett arra, hogy a COP nem tudományos tanácskozás, hanem az ENSZ keretegyezményét aláírók éves rendszerességű találkozója, amelyen egyre többen akarják hallatni a hangjukat az üzleti szférától a civil szervezetekig. Azzal kapcsolatban, hogy a sok állam- és kormányfő és kíséreteik repülőgéppel érkeztek a klímacsúcs helyszínére, annak ellenére, hogy ez mekkora kibocsátással járt, Ürge-Vorsatz Diána azt mondta, hogy talán elegendő lenne 2-3 évenként egy ilyen nagyszabású rendezvény, ezek között működhetne Zoom-konferencia, egyébként pedig vonattal is lehet utazni, ahogyan ő maga is tette.

Elismerte azonban, hogy az európai vasúthálózat még nincs felkészülve az üzleti élet lebonyolítására, gazdaságosság szempontjából sem jelent alternatívát, ugyanakkor tarthatatlan a globális felmelegedés miatt a repülőgépforgalom évi 2%-os növekedése.

A klímacsúcs legfontosabb célkitűzése az volt, hogy csökkentsék a rést a párizsi klímavállalások és a politikai ambíciók között. A 2015-ös megállapodás előírta, hogy ötévenként kell megújítani a vállalásokat, ezeknek felülvizsgálatára most került sor a pandémia miatti tavalyi halasztás után. A résztvevők megállapodtak egy „szabálykönyvben”, bár nem sikerült teljesen kiküszöbölni az összes kiskaput a CO2-kibocsátások piacának szabályozásában. Világossá vált, hogy egyre fontosabbá válnak az alulról jövő kezdeményezések, az egyes városok, szektorok vállalásai, amelyek lassan összeérnek az állami keretekkel – mondta Ürge-Vorsatz Diána.

A Climate Action Tracker-ről szólva a klimatológus tudományos szempontból felelőtlenségnek nevezte a számszerű előrejelzéseket, mert nem lehet tudni, hogy egy bizonyos CO2-koncentráció pontosan mekkora hőmérséklet-emelkedést okoz, miként azt sem, hogy egy bizonyos CO2-kibocsátásból mekkora koncentráció alakul ki a levegőben, miután az óceánok, a föld, a bioszféra is felvesz belőle. Tehát inkább a tendenciára érdemes figyelni.

A legoptimistább forgatókönyvben már benne vannak a 2050-re vállalt zéró kibocsátások, és India 2070-re ígért klímasemlegessége. Ürge-Vorsatz Diána ez utóbbi bejelentést nevezte Glasgow egyik legfontosabb eredményének, hiszen a szubkontinensen ma még százmilliók nem jutnak elektromos áramhoz.

Elmondhatjuk tehát, hogy

immár a világ kibocsátásának 90%-át adó országok elkötelezettek a nettó zéró kibocsátás mellett az évszázad közepéig, és ez számon kérhető azoktól, akik erre még nem szánták el magukat. Mindez nagyon fontos üzenet az üzleti világnak, a befektetőknek is

– hangsúlyozta Ürge-Vorsatz Diána. Ezzel együtt a 2030-ra vállalt legfeljebb 1,5 C-os emelkedés eléréséhez még mindig van a kibocsátásokban egy 25 gigatonnás „szakadék”.

A záródokumentumból a professzornő kiemelte, hogy a megállapodásban nincs szó a szén „kivezetéséről”, csupán felhasználásának csökkentéséről, és nincs szó sem az olajról, sem a gázról. A tudományos élet képviselői szerint ez némi részrehajlást mutat a gazdag országok felé, ahol a szén már végnapjait éli. Ezzel szemben a földgázból származó kibocsátások Párizs óta 9%-kal nőttek és hatalmas infrastruktúra-fejlesztések folynak a világ minden táján. Ugyanakkor indítványozták a résztvevők a nem hatékony fosszilis fűtőanyagok támogatásának leállítását.

Ezzel együtt fontos momentum, hogy első ízben kerültek be egy ENSZ-dokumentumba konkrétan a fosszilis fűtőanyagok és a szubvenciók. Ez utóbbi azért is lényeges, mert jelenleg a világ percenként 11 millió dollárral támogatja a fosszilis infrastruktúrát.

Ha ugyanennyi pénz menne a klímaváltozás elleni lépésekre, más sok mindent megoldhattunk volna

– állapította meg a klimatológus.

Ürge-Vorsatz Diána az elnöki szekcióban született megállapodások közül az erdőirtások leállítását tartotta különösen fontosnak, amelyet Brazília is aláírt. Ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy az amazóniai esőerdők elérkeztek egy „billenőpont” közelébe, és kiszáradásuk az egész világ éghajlatát befolyásolná az óceáni áramlatoktól a monszunokig.

Összességében megállapítható, hogy végleg kisebbségbe kerültek azok, akik fékezni akarják a klímaváltozás elleni harcot, a többség akarata jó irányba tart, és az ezzel ellentétes törekvések kockázatossá váltak – mondta a professzornő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: