SZEMPONT
A Rovatból

„Képtelen voltam tovább küzdeni a lázzal, fájdalommal, azt hittem feladja a testem” – Kata Indiában kapta meg a covidot

Orvosa citokinviharra gyanakodott, a Magyarországon tiltott Ivermectint is felírták neki. Azt reméli, a 17 milliós városban hamarosan lesz megoldás az ágy- és oxigénhiányra.


Fodor Kata, a Krisna-tudatú hívők Közösségének kommunikációs referense márciusban utazott Delhibe, életében először, nem nyaralni. Tanulni akart, hosszútávra tervezett, de most úgy tűnik, hamarosan haza kell jönnie.

„Amikor kimentem, alig volt covidos Indiában, Magyarországon viszont tombolt a járvány”

- meséli.

Fel sem merült induláskor, hogy ilyen változás jöhet. A híreket sem követte, a taxistól hallotta majdnem két hete, hogy másnap a legtöbb bolt bezár, érdemes bevásárolni.

Pénteken még online asztrológia órát tartott a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskolán. Semmi jele nem volt, hogy megbetegedne.

„Szombaton alig bírtam felkelni, elképesztően gyenge voltam, fájt a fejem, és hirtelen jött a 39 fokos láz, amit semmivel nem tudtam lenyomni.”

Olyan rohamosnak érezte az állapota romlását, hogy másnap úgy döntött, kórházba megy, mert nem biztos, hogy két nap múlva bemehetne a saját lábán. Más lehetőség nincs most. Hiába van karantén, ha kórházba, tesztre kell menni, akkor csak a taxi marad.

„Én azt a nyitott kis motoros kocsit (riksát) használom, ami szabadtéri és van egy plexi a sofőr és köztem.”

Tesztre elment egy laboratóriumba, ahol viszont csak az indiaiakat vizsgálták, de tíz percre onnan volt egy neki is megfelelő hely. Egy napon belül megkapta az eredményt.

A kórházban ki volt írva, hogy katasztrófa sújtotta terület, amit maga is megtapasztalt. Covid-betegből voltak legalább százan körülötte, sokan oxigénre kötve, de abból sem volt elég és ágyból sem. Látta, amint újraélesztettek egy férfit és amint 6-7 nővér próbálta átrendezni a terepet, hogy a legsúlyosabbakat tegyék ágyra.

A helyzet nagyon rossz, de szerinte hamarosan találnak megoldást. Szomszédos államok ajánlottak segítséget, hallotta, hogy nyitnak új kórházat és a katonaság is készít a betegeknek helyet.

„Lesz oxigén és ágy is, ha nem két nap, akkor két hét alatt”

– véli Kata.

Neki háromszor kellett kórházba mennie, telefonon nem segítettek. Azt mondták, hogy semmilyen lázcsillapítót nem használhat, csak Paracetamolt. Így is tett, de azzal sem ment 38 fok alá a láza nyolc napig.

Magyarországon csak állatgyógyászatban használt, emberi fogyasztásra tiltott Invermectint is kapott.

„Indiában ez emberi használatra engedélyezett parazitaellenes szer. Ez egy rózsaszín tabletta, 5 napig kell szedni. Nekem egy szemet kellett, de egy vékony ismerősömnek napi kettőt kellett bevennie, de ő is jobban lett. Én kicsit szédültem, sokat aludtam, de pontosan nem tudom, attól volt-e.”

Kapott antibiotikumot és nagyon sok vitamint és ajánlották a gyógynövényes (kakukkfüves, oregánós) inhalálást is. Favipiravirt is szeretett volna, ehhez egy helyi krisnás közösség ajánlott egy patikát. Megkapta a gyógyszert, de óvva intették tőle, mondván sok a mellékhatása.

Katának a hetedik nap volt a legkegyetlenebb.

Ahogy korábbi jegyzetében írja:

„Az elmúlt hetet egy matracon izzadva töltöttem, és akkor azt hittem, hogy feladja a testem.”

Vagyis, nem hitt a gyógyulásban.

„Azt éreztem, hogy képtelen vagyok tovább küzdeni a lázzal, a fájdalommal, étvágyam sem volt, csak inni bírtam. Beszéltem az otthoni orvosommal, aki azt mondta, nem áll jól a széna. A citokinvihar gyanúját érzi.”

A gyötrő nap után váratlanul elkezdődött a javulás. Gyenge, fáradt még és nagyon sokat köhög.

Szülei nem sokkal előtte estek át a fertőzésen, Magyarországon. Apja közvetlenül az első oltás után, anyja a második oltás után kapta meg a betegséget. Értük is aggódni kellett, de már ők is jobban vannak.

Eredetileg egy indiai családnál élt, ott betegedett meg először az édesanya. Gyorsan külön kellett költözni. Az asszony nagyon rosszul volt kétoldali tüdőgyulladással, de kórházi ágyat neki sem találtak, egy hétig tesztelni sem tudták elvinni, otthon feküdt. Az orvos végül adott neki egy listát, milyen gyógyszereket szedjen.

Mostanra úgy tűnik, ő is túléli.

Kata a 17 milliós város egy csendesebb részében él, ott nem látványos a katasztrófahelyzet.

„A mozgó zöldséges dolgozott, a szemétért is jöttek, de a kórházba menet láttam, hogy a piacokon, útszéli árusok asztala le volt takarva. A ruhaboltok és nem élelmiszerüzletek is zárva vannak.”

Ő a telített kórházban, a patika és boltok előtt álló sorokból látja, hogy baj van.

Itt a maszkhasználatot nagyon szigorúan figyelik.

„Ha le van csúszva az orrodról, akkor is rád szól a rendőr. A szabályokat nagyon komolyan nyomja a kormány. Ha felhívsz valakit, előtte minden alkalommal meg kell hallgatnod a figyelmeztetéseket, hogyan kell védekezni.”

Kata szerint nem könnyű gyógyulni a nagy melegben, 42 fokban, szennyezett levegőben. Nem jó az sem, hogy a legtöbb helyen készpénzt használnak, nem lehet telefonnal vagy kártyával fizetni. Ugyanakkor jónak tartja, hogy a patikák mind nyitva vannak este 9-ig, van házhozszállítás is és nem is kell nagy dobozokkal megvenni mindent, ha épp csak két szemre van szükség.

A helyi krisna-közösséget imádja, nagyon sok segítséget kaptak tőlük.

Anyagilag meglepte Delhi, egy albérlet 130 ezer forint, egy mosógépet is 90 ezerért tudott venni.

A betegeknek különösen nehéz, hogy 48 ezer forint egy mentő rendelése több nappal előre, de akkor sem biztos, hogy át tudja venni a beteget egy kórház. A palackos oxigén eleinte 40.000 forintot ért, a legújabb ára 100 ezer.

Delhit nagyon szépnek, izgalmasnak és színesnek látja Kata, de most nem szeretne itt tanulni, itt élni, a sors úgy hozta, hogy érdemes továbblépni. A konzul is azt javasolta, hogy menjen haza mielőbb, mert itt most fél évig nem lesz normális ellátás. Júniusra tervezi a visszatérést Budapestre. India azonban nagyon vonzza, végiggondolja, hogy költözzön-e a jó levegőjű Himalájába vagy Mayapoorba, a nemzetközi krishnás közösségbe.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Nagy Attila Tibor: Most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson
A politikai elemző szerint „most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”


Nagy Attila Tibor politikai elemző Facebook-bejegyzésében vizsgálta meg a magyarellenes román elnökjelölttel összebarátkozó Orbán Viktort. Az elemző posztjában úgy fogalmazott:

„Míg Magyar Péter legutóbbi hangfelvételét nem tartottam különösebben nagy dolognak és olyannak, ami különösebben ellentétben állna a kormányfő és más kormánytagok a harmadik világháborút emlegető nyilatkozataival, Orbán Viktor tihanyi beszédéről már mást gondolok. A romániai magyar politikai térben értetlenséget, vihart váltott ki, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő Tihanyban egyetértőleg idézett a magyar politikában magyarellenesnek minősített George Siminontól. A beszédben a hatalompolitika győzedelmeskedett, vagyis:

Orbán komolyan számol azzal a lehetőséggel, hogy a romániai elnökválasztás második fordulóját is Simion fogja nyerni, ezért jobb neki már most gesztust gyakorolni.”

Nagy Attila Tibor kiemelte:

„Csakhogy eddig úgy tudtuk, hogy George Simion magyarellenes - hogy-hogy akkor egyetértőleg idézi őt Magyarország miniszterelnöke? Fura, hogy erre a problémára sem a kormányfő, sem a beszédírója nem gondolt. Persze, lehet azt gondolni, hogy George Simion és Orbán között több a hasonlóság, mint a különbség a globalisták, az EU bürokratái elleni harcban, csak akkor kár volt korábban a Fidesz részéről és a kormánypárti médiarendszerben folyamatosan »magyarellenes« jelzővel ellátni George Siminont.

Mert most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson. Most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”

„Orbán Viktor tihanyi beszéde legfeljebb akkor bizonyulhat majd – legalábbis a magyar-román kapcsolatokban – hasznosnak, ha George Simion megnyeri a romániai elnökválasztást. De ha nem...” – írta posztja végén az elemző.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Hogy Gyurcsány Ferenc női álnéven megjelentetett egy könyvet, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár
A DK-n belül sem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc - mondja a politikai elemző, aki szerint Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t. Magyar Péter hangfelvétele alááshatja az ellenzéket háborúpártisággal vádoló Fidesz-kampányt.


A héten egymást érték a váratlan fejlemények a politikában. Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen a honvédelmi miniszter szerinte bevallja, hogy a kormány háborús üzemmódra állítaná át az országot. Gyurcsány Ferenc húsz évnyi permanens kampány után bejelentette: lemond minden tisztségéről, visszavonul a közélettől, a választásokon sem indul, és az is kiderült, Dobrev Klára és ő elválnak egymástól. Eddigi felesége pedig a DK élére pályázik.

És kirobbant a kémbotrány, az ukránok szerint magyar kémhálózatot lepleztek le Kárpátalján, akiknek a feladata többek között az volt, hogy felmérjék, hogyan fogadnák ott magyar katonák megjelenését. Válaszul a kormány kiutasított két ukrán diplomatát és látványos kommandósakcióval csapott le valakire, akiről azt mondták, ukrán kém. A Fidesz már egyenesen azzal vádolja a Tiszát, hogy összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. Somogyi Zoltán elemző értékelte a történéseket.

– Nem akármilyen sűrű napokat élünk. A héten robbant ki a Magyar Péter által bemutatott hangfelvétel-botrány, aztán jött Gyurcsány Ferenc visszavonulása, majd kémügy. Kezdjük Gyurcsánnyal. Az utolsó emlékem róla, a lakóautós országjárása, amely függetlenül a politikai megítélésétől, bennem egyértelműen részvétet keltett. Várható volt a lemondása?

– Várható volt, és korábban jobb lett volna. Most azért okozott mégis meglepetést, mert napokkal előtte a DK egyes képviselői a momentumos Orosz Annát támadták, hogy miért mond le. Ha tudtak volna Gyurcsány szándékáról, egy kicsit halkabbak lettek volna.

– Inkább politikai oka lehetett vagy személyes?

– Mindkettő. Ami politikailag értelmezhető vagy indokolható, hogy Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t, és új lendületet is adhat pártnak.

– Viszont talán nem véletlenül nevezték a DK-t Gyurcsány-pártnak. Ez is egy személyre épülő párt, és hiába Dobrev Klára minden tehetsége, hiába volt eddig Gyurcsány felesége, biztos, elég ennyi? Túl tudja élni a DK Gyurcsányt?

– Ezt majd meglátjuk. Szerintem a Gyurcsánnyal való elégedetlenség már megvolt a DK-n belül is.

Nem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc. Hogy női álnéven megjelentetett egy könyvet, amiről azért azonnal el is mondták, hogy az az ő könyve, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár,

mint amin egy politikusnak kellene, akinek a pártját meg kellene mentenie, mert a bejutási küszöb környékén van. Ráadásul amikor Gyurcsány Ferenc volt a DK arca – például a 2018-as kampány volt ilyen –, akkor alig jutott be a párt a parlamentbe. Egy évvel később Dobrev Klára teljesen váratlanul négy DK-s mandátumot szerzett az EP-választáson, úgy, hogy csak kettőt vártak. Ilyen szempontból ő egyben tudja tartani a DK-t, amennyire most lehet.

– A héten Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy 2023-as hangfelvételt, amin a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy szakítanak a békementalitással, átállnak a háború felé vezető út nulladik fázisra. Gulyás Gergely "lepkefingnek" minősítette a hangfelvételt, Orbán Viktor pedig azt mondta, ebben nincs semmi újdonság, háború zajlik, ütőképes hadseregre van szükség. Én sem értem igazán, hogy mi a valóban botrányos a hangfelvételben.

– A probléma, hogy a baloldalt állítja be az Orbán-kormány folyamatosan háborúpártinak, magukat meg békepártinak.

Ez a narratíva nem engedi meg, hogy a kormány bármilyen értelemben háborús felkészülésről beszéljen.

Most azonban az van azon a hangfelvételen, hogy eddig békeszakaszban voltunk, de most már a háború nulladik szakaszában kell, hogy lépjünk. Hogy ez ártani fog-e a kormánynak, az a TISZA kampányától függ.

– De ez nem értelmezhető úgy, hogy eddig egy békés Európa kellős közepén éltünk, viszont manapság a háború itt van a szomszédunkban, tehát nekünk is háborús üzemmódra kell átváltanunk. Nem értelmezhető ez a beszéd így?

– Így is értelmezhető, a kormány így is akarja értelmezni, de úgy is értelmezhető, hogy akkor fejezzétek be az ellenzéket háborúpártisággal vádoló kampányt. Viszont ezzel aláássák a kormányzat eddigi kampányát.

Most egyelőre az van, hogy két értelmezés harcol egymással: a kormány értelmezése az, hogy ne adják oda a hatalmat a háborúpárti ellenzéknek. Az ellenzék értelmezése, mármint Magyar Péteré, meg az, hogy rosszul mennek az országban a dolgok. A két értelmezés közül, amelyik nyer, az fog kormányt alakítani jövőre.

Most a kormányzat értelmezése áll támadás alatt, azt mondja a TISZA, hogy ez az értelmezés hazug.

– Nyilván nem segít a kormányzatnak ebben a küzdelemben az ukrán kémbotrány sem. Az SBU szerint a magyar kémhálózat tagjai Kárpátalján a haditechnika elhelyezkedése mellett arra is kíváncsiak voltak, hogyan fogadná a lakosság, ha netán magyar erők lépnének ukrán területre. Persze, hogy ez mennyire igaz, egyelőre óvatosan kell kezelni, de nyilván nem használ egy ilyen hír a kommunikációs küzdelemben.

– Ezt én is óvatosan kezelném. Egyelőre azért nem nyilatkoznék erről, mert sokkal jobban kellene tájékozódni, de biztos, hogy nem jó a kormánynak, ha erről olyan egyértelmű részletek derülnek ki, amelyek az ukrán álláspontot erősítik meg.

– Ez viszont kapóra jön Magyar Péteréknek. Viszont az ellenzéknek itt vigyázni kell a lukra futással, nehogy úgy járjon, mint a Magyar Hang nemrég Aszad elnök gépével.

– Ez igaz, viszont szerintem a kormány a külpolitikában is elég rosszul áll, mert Trump eddigi politikája semmilyen módon nem segíti a kormány céljait.

– Az nem képzelhető, hogy annak idején Ruszin-Szendi Romulusz ezzel a hangfelvétellel kopogtatott be a Tiszához?

– Ezt a tiszásoktól kellene megkérdezni. A politikában minden elképzelhető: ez is, meg az ellenkezője is.

Az biztos, hogy ez a hangfelvétel nagyon érdekes, és nagy kérdés, hogy mi minden van még a birtokában az ellenzéknek.

– Most van május. Kevesebb mint egy év múlva lesznek a választások, és megint ott tartunk, hogy a kormány minden téren újfent defenzívába került.

– A kormányzatnak a legnagyobb problémája az, hogy mondhat bármit, amíg az emberek úgy ítélik meg, hogy rosszul megy a gazdaság, és rosszul megy az ő soruk, addig ez a teljesítmény nem lesz elég arra, hogy a TISZA-párttal meg tudjanak mérkőzni.

– Miközben Magyar Péter gőzhengere is lejjebb kapcsolt.

– Ebben nem vagyok biztos, amit ő országjárásban csinál, azt nagyon nehéz megítélni. A negyedik hulláma jön annak, hogy nap mint nap megy egyik településről a másikra, ez is egy teljesen új fejlemény, és ezt nem is fogjuk látni innen, hogy ez mennyire hat ott, a helyszíneken.

Nekem az a tippem, hogy erőteljesen hat ez a fajta személyes jelenlét.

– A kézigránát-ügy és most a kiszivárgott beszéd után elképzelhető, hogy Orbán lecseréli Szalay-Bobrovniczkyt?

– Inkább az valószínűsíthető, hogy nem engedheti meg magának, hogy lecserélje, mert az egy beismerés lenne. Azt aztán majd meglátjuk, hogy ez mennyire fog sikerülni neki. Nyilván mérik a honvédelmi miniszter elfogadottságát, hogy mennyire tekintik az emberek botrányosnak, ami körülötte történik, és lehet, hogy lesz egy pillanat, amikor már a miniszterelnök nem tudja tartani, és el kell engednie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Feri bácsi most kicsit pihenni fog, és utána friss erővel szét fogja darabolni Orbán Viktort!” – Az utca emberét kérdeztük Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról
Megoszlottak a vélemények Gyurcsány politikai szerepéről és hagyatékáról, de a megkérdezettek többségének nem fog hiányozni a volt miniszterelnök. Emlékezetes pillanatot viszont mindenki fel tudott idézni.


Mindenkit – egyes hírek szerint talán még őt magát is – derült égből a villámcsapásként ért, hogy Gyurcsány Ferenc múlt csütörtökön váratlanul minden tisztségéről lemondott, visszavonul a közélettől, ráadásul még feleségével, Dobrev Klárával is válnak. Az esetet még különösebbé tette, hogy erről maga Gyurcsány a mai napig nem beszélt a nyilvánosság előtt, mindent a párt többi tagja kommunikált.

Kíváncsiak voltunk, hogy mit szól az utca embere ahhoz, hogy a magyar politika 2004 óta egyik legmeghatározóbb szereplője, a Fidesz és Orbán Viktor legfőbb ellenfele, sőt ellensége úgy tűnik, végleg visszavonul.

A járókelőket megosztotta a kérdés: voltak, akik szerint a DK volt elnöke gonosz dolgot tett 2006 októberében, míg mások bíznak abban, hogy Dobrev Klárának lehet még keresnivalója a magyar politikában. A többség nem fog könnyeket hullajtani a távozása miatt, sőt olyannal is találkoztunk, aki még a nevét sem akarta kiejteni a vieóban.

Az utca embere Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
New York Times: Erdő Péter a három legesélyesebb jelölt között volt a pápaválasztás első körében
A később pápává választott Robert Prevost, Pietro Parolin és Erdő Péter kapta a legtöbb szavazatot az első fordulóban, írja az amerikai lap. Erdő Pétert egy konzervatív szövetség támogatta, de hamar világossá vált, hogy nem győzhet.


A New York Times több mint egy tucat bíborossal készített interjút, hogy feltárja, mi történt a zárt ajtók mögött. A cikkből kiderül, hogy első nap a konklávét megnyitó elmélkedés elhúzódott, emiatt az első szavazás csak késő este kezdődött.

A voksok nem hoztak egyértelmű eredményt: három esélyes maradt versenyben. Köztük volt a 72 éves magyar Erdő Péter, aki mögött egy konzervatív szövetség állt, köztük több afrikai támogató.

De a New York Times szerint hamar világossá vált, hogy a magyar jelölt nem győzhet egy olyan konklávén, amelynek tagjait nagyrészt Ferenc pápa nevezte ki.

Rajta kívül sokan szavaztak Pietro Parolinra, a 70 éves olasz bíborosra, aki Ferenc pápa alatt gyakorlatilag a Vatikánt irányította. Azonban az első szavazáson ő sem kapott elsöprő támogatást. Az olasz tábor megosztott volt, ráadásul többeknek nem tetszett, hogy Parolin nem fektetett kellő hangsúlyt a közös tanácskozásokra – ezek Ferenc pápa kormányzási stílusának fontos részei voltak.

És a legesélyesebbek között ott volt a később pápává választott Robert Prevost is, aki korábban misszionáriusként dolgozott, majd egy szerzetesrendet vezetett, ezután perui püspökként szolgált, végül a Vatikán befolyásos szereplőjévé vált. Így sok olyan elvárásnak megfelelt, amelyeket a különböző bíborosi csoportok fontosnak tartottak - írja az amerikai lap. Azzal, hogy látszólag egyszerre képviselte Észak- és Dél-Amerikát, Prevost két kontinens bíborosai körében is népszerű volt. Amikor a többiek kikérdezték a latin-amerikai bíborosokat, akik jól ismerték őt, tetszett nekik, amit hallottak róla. A konzervatívok is úgy látták, hogy nem megosztó.

„Prevost bíborosban megvolt minden olyan tapasztalat, amit kerestünk”

– mondta Vincent Nichols, Anglia bíborosa. „Egy igazi misszionárius szívével rendelkezik, mély tudással és széles világlátással. Püspökként vezetett egy egyházmegyét, így közvetlen kapcsolatban volt a hívekkel, ugyanakkor dolgozott a Kúriában is – abban a római hivatalrendszerben, amely az egyház kormányzását segíti.”

Másnap világossá vált, hogy Prevostnak esélye van megszerezni a szükséges támogatást. Amikor a délutáni szavazáson elérte a 89 szavazatot – azt a kétharmados többséget, amely ahhoz kell, hogy valakit pápává válasszanak –, a terem tapsviharban tört ki, és mindenki felállt. „És ő csak ült tovább!” – mesélte a lapnak egy bíboros. „Valakinek fel kellett húznia. Mindannyiunk szemébe könny szökött.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: