JÖVŐ
A Rovatból

A személyre szabott terápia a rákgyógyítás kulcsa, és Magyarország a világ élvonalában van


Link másolása

-Hogyan zajlik egy ilyen vizsgálat?

-Magát a molekuláris genetikai vizsgálatot be kell ágyazni egy döntéstámogatási folyamatba. Vagy a kezelőorvos kéri tőlünk, vagy pedig a beteg jön el személyesen és részt vehet egy orvosi konzultáción. Összegyűjtjük a teljes orvosi dokumentációját és annak alapján a „molekuláris onco-team” választja ki, hogy első lépésben milyen vizsgálatok történjenek, melyik mintából és mikor.

Vannak olyan gyakori daganat-típusok, ahol ki lehet választani az 50 legfontosabb gént, ritkábbaknál át kell nézni mind a 600-at.

A betegek egy részénél tudunk vérből vizsgálni. Fontos megállapítani a klinikai határidőt, hogy mikorra kell elkészülnie az eredménynek, és hogy mikor kell dönteni a kezelésről. A vizsgálatok egy részét a már meglévő szövettani mintából végezzük. Amikor megvan az eredmény, bekerül ebbe a bizonyos kalkulátorba, amelyben molekuláris biológusok lefuttatják ezt a programot, és az eredményt a „molekuláris onco-team” tárgyalja meg. Az összes lehetőséget egyben kell felkínálni a kezelőorvosnak.

-E vizsgálatok nyilván igen költségesek egy átlagpolgár számára.

-Kértük a Nemzeti Egészségügyi Alapkezelőtől, hogy az Oncompass teljes Precíziós Onkológai Döntéstámogatási Programja - mint új orvosi eljárás - finanszírozott legyen. Tavaly indult meg ennek a procedúrája, és néhány hete kaptuk meg a határozatot, hogy befogadásra alkalmas eljárásnak minősítették. Ez azt jelenti, hogy az ő elemzésük szerint is hatékony és költséghatékon. Most arra várunk, hogy hány betegnek és milyen indikációban fogják finanszírozni.

Egyelőre még csak egyedi méltányossági engedély keretében támogatják, de a beteg magánszolgáltatásként is igénybe veheti.

-A daganatos betegségeknél az időtényező rendkívül fontos. Nem mindegy milyen stádiumban ismerik fel. Akik Önökhöz fordulnak, jutnak-e valamilyen időelőnyhöz a hagyományos szűrésekhez képest?

-A daganatot okozó génhibáknak csak 10%-a örökletes, a többi szerzett. Az örökletes génhibákat lehet vizsgálni és ezzel a kockázatot jelezni. Mi ezzel nem foglalkozunk külön, de

ha a már daganatos betegeknél felmerül egy ilyen génhiba, tudjuk figyelmeztetni a családot, hogy érdemes genetikai tanácsadáson résztvenni.

A génhibákon alapuló korai diagnosztika terén vannak fejlesztések, amelyekkel a vérben megjelenő mutációkat ki lehet mutatni, de ezek még nincsenek a rendszeres alkalmazhatóság stádiumában. Mi abban próbálunk segíteni, hogy minél előbb elkezdődhessen a kezelés.

Valóban van egy időfaktor: a diagnózistól az első terápiáig csak pár hétnek szabad eltelnie. Erre törekszünk.

-Örökletes és szerzett génhibák. Hogyan keletkeznek ez utóbbiak?

-2013-ban jelent meg egy sok vitát kiváltó cikk a Science-ben, amely szerint a szerzett génhibák fele „véletlen”. Tudjuk azt, hogy a szöveteink regenerációja során van egy állandó körforgás, születnek és elpusztulnak sejtek. Minden születéskor le kell másolni a teljes genetikai anyagot a hibákkal együtt. Ezeket a hibákat próbálja kiküszöbölni a DNS-javító enzim, de akkor is marad benne hiba.

Hogy miért van kétszer annyi szerzett génhiba, ez a kérdés, és valójában itt jönnek be az olyan tényezők, mint a környezetszennyezés, a helytelen életmód. Egyedül a dohányzás kivesz ebből a „tortából” 20-30%-ot, és ugyancsak egyértelmű tényező a mozgás, illetve annak hiánya. Tudjuk, hogy napi fél órás rendszeres intenzív mozgással nagyon sok daganatos betegség kockázata felére csökkenthető.

Sokat segíthet ezeknek az okoknak a feltárásában a robbanásszerűen fejlődő mikrobiom-kutatás. A különböző kórokozók a daganatos betegségeknél is szerepet játszhatnak. Ilyen például a méhnyakráknál a HPV, de ugyanígy a gyomorráknál a helicobacter pilori, de úgy tűnik, hogy más daganatos betegséget is okozhatnak. Szervezetünkben kb. 2 kg baktérium él, és tízszer annyi, mint amennyi sejtünk van, nagyrészt a beleinkben. Ott egy óriási háború zajlik, nyilván az ott lévő baktériumok összetétele és az immunrendszerünk genetikája együttesen határozza meg a kimenetelét.

A mikrobiom-kutatás fellendülése összefügg az újgenerációs szekvenálás megjelenésével, amelynek jelentősége csak a mikroszkóp felfedezéséhez hasonlítható. Egyetlen vizsgálattal láthatunk alfajokra lebontva több ezer baktériumot. Ebben a baktérium örökítő anyagát vizsgáljuk, mint a bűntényben az ujjlenyomatot.

Így kapunk magyarázatot arra is, hogy a táplálkozás hogyan függ össze az egészséggel: az egészséges táplálkozás segít az egészséges bélflóra fenntartásában, ami több betegség és így egyes daganatok kockázatát is csökkentheti. Azt azonban fontos látni, hogy az egészséges életmód is csak felére tudja csökkenteni a kockázatot. Továbbra is el kell menni szűrővizsgálatokra, és szükség van a gyógyszer-kutatásokra.

Fontos azt is tudni, hogy ha valaki daganatos, nem biztos, hogy tehet róla. Jól ismerjük az olyan eseteket, hogy valaki egész életében dohányzik, mégsem lesz rákos, a másik pedig egészségesen él és meghal 30 évesen.

Ez épp olyan, mint amikor valaki száz szelvényt vesz és eggyel sem nyer, míg valaki egy szelvénnyel megüti a főnyereményt. Tehát az a kérdés, hogy hány „szelvénnyel” játszunk, mert ha minden „szelvény” egy rossz szokásunkat jelenti, növeljük a daganatos betegség esélyét.

-Egyáltalán lehet-e „egészségesen” élni manapság a rengeteg környezetszennyezéssel, stresszel? Csak ha a saját szakmámat nézem: én 63 éves vagyok, és számos velem egykorú, vagy fiatalabb kollégám halt meg az utóbbi 10 évben, és szinte mindegyikük rákban.

- A környezetszennyezés óriási probléma. Látjuk szegény háziállatainkat, a kutyáknál, macskáknál is gyakoriak a daganatos betegségek. Ők még alacsonyabb szinten, a kipufogók magasságában kapják közvetlenül a szennyezést. Nagy kérdés, hogy miként tudnánk ettől a nagyvárosokat megszabadítani.

Mint rákkutató, annyit tudok mondani, hogy tudatosítani kell magunkban a veszélyt. Sokszor azt érzem problémának, hogy tudjuk, ezek a füstök mennyire veszélyesek, de mégsem tudatosítjuk magunkban, hogy csak Magyarországon naponta 300 ember hal meg daganatos betegségben. Amióta beszélgetünk, hárman-négyen haltak meg.

A rák lassan vezető halálnem lesz, megelőzi a szív- és érrendszeri betegségeket. Ez felfoghatatlan azok számára, akik még nem betegek és azt gondolják, hogy olyan távoli dolog, ami csak mással történik meg, és ezért nem teszünk meg mindent akkor, amikor még megvédhetnénk magunkat és embertársainkat. Nemrégiben beköltöztem a belvárosba, és ezzel magamat is jobban kiteszem e környezeti hatásoknak, viszont jó érzéssel tölt el, hogy sokkal kevesebbet autózom, sokkal inkább járok tömegközlekedéssel vagy gyalog.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.

Link másolása
KÖVESS MINKET: