JÖVŐ
A Rovatból

Drága és nehézkes: ez lehet az utolsó háború, amit tankokkal vívnak

A drónok és a rakétatechnológia fejlődése, valamint az ukrajnai invázió első három hete rávilágított arra, hogy a tankok felett eljárt az idő.

Link másolása

1916. szeptember 15-én vetették be az első tankot, vagyis lassan 106 éve jelentek meg a lánctalpas harckocsik. Az I. világháború addigra már több mint egymillió ember életét követelte. Az akkoriban csúcstechnológiának számító tankokat elsősorban az állóháborúk kimozdítására fejlesztették ki. Az orosz-ukrán háború azonban azt bizonyítja, hogy ami akkor előny volt, ma már inkább hátrány.

A mostani invázió első három hete egyáltalán nem volt jó reklám a tankoknak. A média tele van olyan képekkel és videókkal, amin részben vagy teljes egészében megsemmisült orosz harckocsik láthatók. Néhány felvétel pedig a paródia kategóriáját súrolja: sárba ragadt harckocsik hosszú sorát is látni, vagy éppen az ukrán földművesek traktorokkal vontatják el a lerobbant, hátrahagyott tankokat.

Több videó is készült, ahogyan az ukrán gyalogság sikerrel támadta az orosz lánctalpasokat. De már érkeztek hírek egyszerűen tankokban halálra fagyott oroszokról, amikor a hőmérséklet -20 fok alá csökkent Ukrajnában. Ha Putyin eredeti terve valóban egy zömmel páncélosokkal lebonyolított villámháború volt, akkor kijelenthető: a tankok cserben hagyták az orosz elnököt - írja a The Telegraph.

Miközben az ukránok gyorsan mozognak, ráadásul hazai pályán, addig a komótos harckocsik sokszor reménytelenül régimódinak tűnnek. Nem véletlen, hogy különböző források szerint már kétszáznál is több harckocsit vesztett az orosz hadsereg 19 nap alatt. Ehhez hozzájárul, hogy harcászati szakértők szerint „az orosz taktika szörnyű volt”, az Ukrajnába vezényelt egységek felszerelése pedig rendkívül elavult.

Ezzel szemben az ukránok modern és hatékony páncéltörőkkel várták az orosz tankokat, amiket a háború előtti hetekben szállítottak az országba a nyugati szövetségesek. Ezek segítségével pedig akár egy egyszerű katona is képes könnyen hatástalanítani a harckocsikat: az akár 800 méteres távolságból kilőtt rakéta magas ívben felrepül, majd onnan zuhan a tank tetejére. Vagyis kikerüli a harckocsi elejét és oldalát, ahol a leginkább meg van erősítve páncéllal.

Még egy fontos szempont: míg egy ilyen rakéta nagyjából 100 ezer dollárba kerül, addig a tankok értéke elérheti darabonként a 10 millió dollárt is. Vagyis egész egyszerűen a gazdasági és taktikai szempontból sem tűnik már fenntarthatónak a több mint egy évszázadot megélt technológia.

A brit hadsereg már olyannyira nem hisz a tankokban, hogy csak 148 harckocsit rendeltek legutóbb, ami jóval kevesebb, mint ahány orosz lánctalpast megsemmisítettek az elmúlt hetekben. Bár az Egyesült Államok rengeteg tankkal rendelkezik, 2020-ban bejelentették, hogy nem rendelnek többet. Az idejétmúlt technológia helyett inkább a rakétákra, a drónokra és egyéb csúcstechnológiákra összpontosítanak egy esetlegesen Kínával vívott jövőbeni háborút szem előtt tartva.

Ugyanakkor kevésbé valószínű, hogy a tankok teljesen eltűnjenek, de a hangsúly már nem a könnyű célpontnak számító harckocsikon lesz a jövőben.

Ahogy az ukrajnai háború is bizonyította: megfelelő légi támogatás nélkül, jól felszerelt és kellően elszánt ellenféllel szemben a nehézkes, hatalmas tankok már inkább béna kacsáknak tűnnek, mintsem a győzelem zálogának.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: