FELFEDEZŐ
A Rovatból

Dél-Koreában születésed pillanatában egy éves leszel - valaki most változtatni szeretne ezen

Egy új törvényjavaslat felülírhatja a tradíciót, és véget vethet a zűrzavarnak.

Link másolása

Ha egy dél-koreai embert külföldiként a koráról kérdezünk, általában két számot is kapunk válaszként.

Nem azért, mert nincsenek tökéletesen tisztában az évszámokkal, és nem is a szenilisség jele ez, hanem egy történelemben gyökerező hagyományé.

Szóval megválaszolják a "nemzetközi korukat", tehát a születésük óta eltelt évek számát, és a "koreai korukat" is, ami akár egy vagy kettő évvel is magasabb lehet.

Mindez azért alakult így, mivel náluk a gyermeket, amikor világra jön, egy évesnek tekintik.

Tehát, ha valaki 1990 januárjában született, az 30 éves, nem pedig 29.

Azok számára, amik egy az későbbi szakaszában születtek, ez a hézag még nagyobb lehet.

Egy kisbaba például, aki december 31-én születik, január 1-én máris betölti a 2. életévét.

Nem csoda, hogy mindez kisebb zűrzavart okoz a fejekben és az ügyintézésben egyaránt, ezért aztán Hwang Ju-hong jogalkotó úgy döntött, hogy itt az idő a változásra!

"Kelet-Ázsiában Dél-Korea az egyetlen nemzet, amely még mindig ezt a hagyományos rendszert használja"

- indokolta felvetését Hwang, amikor idén bevitte a parlamentbe a törvényjavaslatot, hogy ők is a nemzetközi normát követhessék.

Egyébként a koreai korrendszer érdekes módon Kínából gyökerezik. A kínai nyelv- és írásrendszert ugyanis egykor széles körben használták Koreában, és ez nagyban befolyásolta az ottani fejlődést.

Kínában a kort tradicionálisan olyan sorrendben írják, ami az 1-el kezdődik, akárcsak Koreában. Azt mondják, hogy a gyermek az első évében van, vagyis "han sal", amikor megszületik - december 31-én pedig belép a második évbe, ami a "du sal". Ha ezt más nyelven akarjuk kifejezni, akkor a "han sal"-ból "egy éves" lesz, ez okozza a zűrzavart.

Míg Kínában a hagyományos rendszer kikopott a használatból, az emberek nyelvi szempontból még mindig megkülönböztetik egy személy névleges korát (xusui), ami a hagyományos rendszeren alapszik, és a valódi életkorát (shisui), még akkor is, ha leginkább az utóbbit használják jogilag is.

Az alapvető különbség az, hogy ez a rendszer a számolást nulla helyett az 1-el kezdi. Bár ez zavarónak tűnhet, de más országokban is előfordul, gondoljunk csak a "2000-es évekre" és a "21. századra".

Japánban az említett hagyományos rendszert a 20. századtól kezdték elhagyni, ám egészen 1950-ig, vagyis a nemzetközi rendszer bevezetéséig fel-felbukkant.

A dél-koreai törvények jelenleg különböző rendszereket mixelnek össze.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Mindenkit sokkolt a Legyen Ön is milliomos legnehezebb kérdése, mégis helyes választ adott a versenyző
A műsor történetének talán legnehezebb kérdését kapta a vetélkedő brit kiadásának egy játékosa. A merészsége mentette meg, egy vagyont vihetett végül haza.

Link másolása

A Legyen Ön is milliomos történetének legnehezebb kérdését kapta a műsor brit változatának egy versenyzője, melyet azóta sem szárnyalt túl semmi. A történteket a LadBible eleveníti fel. 2021 augusztusában Glen Bunn éppen csak elérte a mai árfolyamon 14,7 millió forintnak megfelelő 32 ezer fontos biztos nyeremény szintjét, amikor megkapta ezt a kérdést:

A 2000-es díjátadó óta a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat egyetlen olyan színésznő sem nyerte el, akinek a neve az alábbi betűvel kezdődik:

A: G;

B: K;

C: M;

D: W.

A versenyzőnek fogalma sem volt a helyes válaszról, ezért telefonos segítséget kért. Csakhogy a vonal másik oldalán ugyanolyan tanácstalan volt barátja, mint ő.

Bunn végül találomra megjelölte az A választ, ami a helyes megfejtésnek bizonyult.

A férfi ezután még a következő kérdésre is helyes választ tudott adni, végül 125 ezer font, vagyis 57,3 millió forintnyi nyereménnyel ment haza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Ezért ne hordj rövidnadrágot repülőn, tanácsolja a légiutaskísérő
Eláruljuk, nem a divat miatt. Akármilyen jól is eshet rövidnadrágban megérkezni egy mediterrán éghajlatú ország repülőterére, Tommy Cimato nem javasolja ezt a TikTok-csatornáján.

Link másolása


Akármilyen jól is eshet rövidnadrágban megérkezni egy mediterrán éghajlatú ország repülőterére, a légiutaskísérőként dolgozó Tommy Cimato nem javasolja ezt a TikTok-csatornáján.

„Ne hordj, vagy legalább próbálj meg ne hordani rövidnadrágot, amikor repülőn vagy. Az ablakról se tudhatod, hogy mennyire lesz tiszta, szóval ha hosszú szárú nadrágban vagy, kevesebb kórokozóval érintkezel”

– osztotta meg tanácsát Cimato.

@tommycimato #greenscreen #fyp #flightattendant #airline #aviation #travel #flights ♬ Blue Blood - Heinz Kiessling


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
Folyamatosan csecsemőnek nézi a légitársaság egy 101 éves utasát
Az amerikai nénit bosszantja a számítógépes rendszer hibája, ami nem képes feldolgozni az életkorát. Több kellemetlensége is volt már emiatt.

Link másolása

Nem tudja kezelni az American Airlines foglalási rendszere egy 101 éves néni korát, ezért folyamatosan csecsemőként kezelik, írja a BBC. Az 1922-ben született utas egyik legutóbbi kálváriájának a lap tudósítója is szemtanúja volt.

Patricia örülne, ha végre kijavítanák a rendszer hibáját, mert a baki már korábban is okozott kellemetlen perceket neki.

Egyszer például a reptéren dolgozók nem készítették ki számára a kerekesszéket, mert egy karon ülő baba érkezésére számítottak.

„A lányom online lefoglalta a jegyet, és a reptéri számítógép azt hitte, hogy a születési dátumom 2022, nem pedig 1922” – mesélte az idős néni a riporternek. Emiatt még jóval azután is a gépen ücsörgött a kerekesszékre várva, hogy a többi utas már elhagyta a fedélzetet.

A néni szerint a számítógépes rendszer valamiért képtelen feldolgozni, hogy 1922-ben született, és ehelyett egy 100 évvel későbbi időpontot vesz alapértelmezettként. Mindezt annak ellenére teszi, hogy teljes árú jegyet vásárolnak.

Patricia egészen 97 éves koráig egyedül utazott, azóta azonban nagyon megromlott a látása, és ezért már csak a lányával együtt indul útnak. Az egykori ápolónő évente kétszer száll repülőre, amikor a hideg tél elől délre megy látogatóba a családjához, és amikor onnan visszatér Chicagóba. Legközelebb majd ősszel indul haza, és abban reménykedik, hogy addigra megoldják a helyzetet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Így lehet megtudni, hogy valóban magyar epret veszünk, vagy olcsó importot
A szakértők szerint több módja is van annak, hogy kiderítsük, előérlelt, vegyszerrel kezelt gyümölcsöt árulnak, vagy frissen szedett hazait.

Link másolása

Beindult az eperszezon, és bár sok gyümölcsöt "mézédes" magyar terményként kínálnak, valójában sokszor tartósítószerrel kezelt spanyol, olasz vagy görög epret árulnak - írja az Economx.

Arra is figyelmeztetnek, hogy a mozgóárusításhoz is kell működési engedély, anélkül illegális tevékenységnek számít.

A hazai termelők évek óta küzdenek azzal, hogy a külföldről behozott árut jóval olcsóbban adják, és ráadásul a vevőket is átverik - mondja az Organikus farm gazdája a videójában. Két dolgot javasol, amivel kideríthető, hogy valóban hazai eperről van-e szó:

- ne csak nyugtát, hanem áfás számlát is kérjünk, mert azt egy csaló nem tud adni, de az őstermelői igazolványt is elkérhetjük
- kérhetünk fotót az ültetvényről, és azt, hogy igazolja az áru eredetét, hogy honnan származik az eper.

A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is megállapította, hogy nagy a különbség a behozott és itthon termelt eper között. A külföldi termény koraérett, míg a magyart éretten szedik le, mert hamarabb ér el a vásárlóhoz.

Arról is írnak, hogy a korai fajták között is van édes, és a nagy szemű gyümölcs nem azt jelenti, hogy biztosan külföldi.

Forrás: 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET: