JÖVŐ
A Rovatból

Balogh Petya a mesterséges intelligenciáról: Amíg nem viszket, nem vakarjuk - én bízom abban, hogy a végén minden jól alakul majd

A Cápák között zsűritagja és a téma egyik legjobb hazai szakértője azt mondja, az emberiség szuperképessége, hogy idővel minden technológiát megszelídít. De az biztos, hogy ami most történik, átformálja az életünket.


A múlt héten először az Open AI jelentette be új modelljének, a GPT 4o-t, ami képes érzelmeket is felismerni és kifejezni, telefonunk kamerája segítségével „lát” minket, és ha arra kérjük, személyi tolmácsként is működik, majd jött a Google Geminije.

A mesterésges intelligencia rohamléptékben fejlődik, és mi csak kapkodjuk a fejünket.

Ugyanakkor ez a gyors fejlődés számos aggályt is felvet. Vajon az AI képes lesz-e etikusan dönteni? Hogyan biztosíthatjuk, hogy az adataink biztonságban legyenek? Milyen hatással lesz az automatizáció a munkaerőpiacra? Ezekről és a jövőről is beszélgettünk Balogh Petyával, akit nemcsak a Cápák között zsűritagjaként ismerhetnek a nézők, hanem az egyik legtapasztaltabb magyar angyalbefektetőként is, aki mostanában cégvezetőket oktat arra, mire is jó a mesterséges intelligencia.

– Most egyszerre jött ki a Google féle Gemini is új változattal, és az Open Ai is kihozta a CHAT GPT 4o nevű újabb változatát. Eközben napi szinten találkozik az ember újabb és újabb képgenerátorokkal, szöveg- és zenegenerátorokkal, ömlenek ránk a hírek. Tehát itt valami olyasmi történik, ami minden bizonnyal 50-60 éve búvópatakként épül, épül, ám most hirtelen, mintha szárba szökkent volna minden, és exponenciálisan növekedni látszik. Lépést tudunk mi, emberek tartani ezzel a sebességgel?

– Ami most történik, az egy teljesen új fokozata vagy új sebessége a technológiának. Eddig is fejlődött a technológia, ennek tempóját Moore törvény diktálta. Még a hatvanas években figyelték meg, hogy az ugyanazért az összegért megvehető mikrochipen lévő tranzisztorok száma kétévente megduplázódik, ami a számítási teljesítmény exponenciális növekedéséhez vezet. Azaz a technológia jellemzője, hogy idővel mindig lesz jobb és gyorsabb. És ami most megérkezett a mesterséges intelligenciával, azzal egy csomó másik gyorsulási faktor adódott össze. 2017-ben a Google kutatói értek el áttörést egy új mesterséges intelligencia modell, a transzformátor megalkotásával.

Azóta erre az áttörésre épülve a terület robbanásszerűen nőtt, lényegesen magasabb, évi több mint tízszeres, az én számításaim szerint nagyjából évi 26-szoros tempóban fejlődik az AI-rendszerek képessége, minősége, tudása.

Ez azt jelenti, hogy minden korábbinál gyorsabb a változás, és csak kapkodjuk a fejünket, olyan gyorsan fejlődik az intelligencia, olyan gyorsan nő a mindennapi hasznossága.

– Ilyen sebességgel a felhasználó sem tud lépést tartani, mert mire berendezkedik egyfajta ügymenetre, akkor már egészen máshol tart az egész, nem?

– Igen, ez most nagyon látványos és gyors fejlődés, amiben még nagyságrendi lépések vannak, hiszen nemrég még csak épphogy tudtunk szövegben kommunikálni, és magyarul is alig tudott, pár hónapja tudunk élőszóban beszélgetni vele, hamarosan pedig videón is lát minket, és szerintem onnantól egy kicsi lépés lesz az, hogy mi is lássuk a mesterséges intelligencia avatárját videón. Szerintem hamarosan folyamatos videóhívásban fogunk ezekkel a rendszerekkel kommunikálni.

A most bemutatott a ChatGpt 4o-nak a nagy ígérete, hogy már akár a videónkat látja. Amellett, hogy beszélünk, onnantól arra is tud reagálni, ami éppen előtte történik. Látni is fog minket, nem csak hallani.

Szerintem sokkal könnyebb az emberiségnek alkalmazkodni ehhez bizonyos szempontból, mint hinnénk, mert ami a legjobban fejlődik, az a gép és az ember közötti kommunikáció, ez pedig egyre könnyebbé és könnyedebbé válik, egyre jobban ért minket, egyre jobban érti, hogy mit mondunk és miért mondjuk. Úgyhogy ilyen szempontból pontosan az fejlődik, hogy jobban értsen minket, ezért én azt gyanítom, hogy könnyű lesz ez az átmenet, mert nemcsak a mögöttes komplexitása nő, hanem a használat egyszerűsége is, azaz egyre könnyebbé válik a használata az élet egyre több területén.

– Az nem félő, hogy ez óhatatlanul kikukáz egy csomó olyan szakmát, amiből most még emberek milliói élnek meg? Volt már egyszer egy ipari forradalom, amit géprombolással próbáltak megoldani és nem jött össze. Gondolom, itt se a géprombolás a megoldás, de hát mindenképpen ez társadalmilag is nagyon-nagyon durva változásokat vetít előre, ami most történik.

– Szinte biztos, hogy ennek a változásnak rengeteg olyan aspektusa lesz, amit még nem eléggé értünk, amit még nem látunk be, hogy pontosan mit fog okozni. Ha hatékonyabban tudunk dolgokat csinálni, ha jobb minőségben vagy gyorsabban végzünk valamelyik munkafolyamattal, akkor minden egyes iparágban ugyanaz lesz a kérdés:

ha valamiben háromszor hatékonyabbá válik az emberiség, akkor ugyanekkora társadalmi költség mellett háromszor ilyen minőséget vagy mennyiséget kérünk belőle, vagy ugyanezt a minőséget és mennyiséget kérjük harmadekkora társadalmi költség mellett.

Így nézve szerintem nem kérdés, hogy az amerikai egészségügy szinte biztosan a háromszoros minőséget akarja majd ugyanekkora társadalmi költség mellett biztosítani, azaz Amerikában az egészségügy hatékonyságának javulása minőségjavulást fog eredményezni. Biztos lesz belső strukturális átrendeződés: kevesebb ember dolgozik majd a bürokrácián, az adminisztráción, kevesebb ember kellhet előkészítő feladatokra, átalakul a diagnózis, ugyanakkor több ember kell majd a gyógyításhoz, mert jobban tudunk majd megelőzni betegségeket, korábban tudjuk detektálni és kiértékelni a tüneteket, ezáltal egészségesebb lesz a lakosság. De ugyanebben a helyzetben nehéz megmondani, hogy Magyarországon hogyan dönt a kormányzat: ugyanekkora költség mellett háromszor jobb egészségügy, vagy hasonló minőség kisebb költség mellett.

div class="hatterszin">Minden országban, minden szektorban ez lesz szerintem a kulcskérdés, azaz az ügyfél kéri a több mennyiséget és minőséget, amit ez a technológiai forradalom lehetővé tesz. Mert akkor nem munkanélküliséget hoz, hanem minőségi robbanást.

A világunknak van egy nagyon gyors változása, és van egy nagyon mély stabilitása is. Amióta a rádióról átszoktunk a tévére, a tévéről az internetre, megjelent az otthoni telefon, a mobiltelefon, az internet, a mobilinternet, a social media, a Netflix és a streaming, az amerikai lakosságnak nagyjából ugyanakkora része foglalkozik telekommunikációval, és a társadalmi költség is arányában nagyjából ugyanannyi. Azaz nem változott meg jelentősen az, hogy telekommunikációra mennyit költünk, inkább arányaiban változott meg, hogy mit jelent a telekommunikáció. Húsz éve még nem költöttünk Netflixre, hanem kábeltévére és telefonra, nem volt mobilinternetünk és Spotify-unk, de költöttünk CD-lemezekre. Struktúrájában sokat változik a világ, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a nagyobb hatékonyságú munkavégzés egy az egyben munkanélküliséget eredményezne. De egészen biztos, hogy lesz ilyen hatása is, hogy lesznek megszűnő vagy eltűnő szakmák, mert lesznek olyan területek, amelyeket nagyobb mértékben lehet automatizálni. Nem biztos, hogy tízszer annyi könyvelésre lesz szükség, ha a könyvelés maga tízszer hatékonyabbá válik.

– Csak arra gondolok, hogy a mesterséges intelligencia most már egészen hihetetlenül realisztikus videoképeket tud generálni, ami olcsóbbá teszi a jelenleg drága filmkészítést, és lehetővé teszi, hogy magányos alkotók is mozifilmeket készítsenek. Ez forradalmat hozhat minden téren. Gondolhatunk-e olyasmire, hogy a rendszer el tudja végezni az iparos munkát, de a kreatív feladatok továbbra is az emberre maradnak? Tehát nem az történik, hogy a mesterséges intelligencia mindent átvesz, hanem az embereket az egyedi munkák és képességek felé tolja?

– Ami a filmipar számára kihívás lehet, a zeneiparban ugyanez a változás már lezajlott. Otthon, egy számítógéppel bárki képes nagyon magas minőségű zenét szerezni, mert mindent egy-egy szoftverrel meg tud valósítani. Vannak már olyan sikeres zenészek, akiknél nem kell egy nagy stábnak együtt dolgozni ahhoz, hogy jó minőségű zene jöjjön létre, hanem akár egyetlen ember is képes erre, vagy kis csapatok. Ezért biztos, hogy a tartalomgyártás további demokratizálódása várható, de ennek nagy része már most is zajlik. A legnézettebb YouTube-csatornákat sem feltétlenül 100 fős stábok készítik, hanem néhol egy-két ember, vagy egy kis csapat, akik olyan produkciókat hoznak létre, amelyeket többen néznek, mint egy-egy nagyjátékfilmet..

– Igen, de itt egy kicsit másról beszélünk, mert ebben az esetben viszont nem arról van szó, hogy ugyanazt tudja megcsinálni a youtuber, csak egyszerűen az, amit adott esetben ő alkotott valamiért érdekesebb.

– Azt gondolom, hogy az AI minden művészeti ágban jobb műveket fog alkotni, mint a legjobb emberi alkotók. Ennek több hatása lesz. Az egyik, hogy ha minden kategóriában jobbat tud alkotni, mint a legjobb emberi alkotó AI nélkül, akkor nehéz lesz versenyben maradni csak a produktum alapján. Ugyanakkor, ahogy egyre jobb minőségű és olcsóbb műveket tudunk előállítani, úgy értéktelenedik el a kategória, mint ahogy ez történt a zenében. Ma már a zenéből, a zeneszámok jogdíjaiból nem lehet megélni. A zenészek a koncertekből élnek, mert a Spotify-on lévő kétmillió zeneszám miatt nagyon kevés pénzt kapnak csak azért, mert hallgatják a műveiket.

Ahogy a mű leértékelődik, a művész felértékelődik. Arra, hogy valaki koncertjén ott lehessenek, akit több százmillió ember hallgat a Spotify-on, egyre nagyobb igény lesz.

Ez a helycsere azt jelenti, hogy a tökéletes műből már annyi lesz, hogy nem a mű lesz az érték, hanem az, hogy ki készítette. Ez igaz Shakespeare-re is. Szerintem Shakespeare eredeti angol nyelvű művei nem annyira jók, viszont ő maga a kora szimbóluma, megkerülhetetlen és zseniális sok szempontból. A kreativitását utol fogja érni az AI, de hogy ő volt és örökre ő marad az egyetlen Shakespeare a történelemben, azt nem lehet pótolni. Így a brandek ereje is nőni fog. A másik fontos gondolat, hogy az a minőségi szint, amit mindenki elő tud állítani, az lesz az új gagyi. Most ahhoz kell hozzászoknunk, hogy a képgeneráló, szövegíró, zenekészítő szoftverekkel mindenki nagyon jó minőséget tud előállítani, ezért nagyon magasra kerül a gagyi szint. Aki meg akarja magát különböztetni, akár marketingben, akár zenében, akár művészetben, annak jobb minőséget kell nyújtania, mint amit az átlagos ember géppel generálni tud.

Most már szerintem nem fogunk tudni a legtöbb művészeti ágban emberként versenyezni a géppel, hanem csak ember és gép versenyez majd együtt más emberrel és más géppel.

Az új gagyi szint, amit az AI hoz, az az emberiség nagy részének az önálló képessége fölött van. Egyetlen promttal jobb képet tudok generálni Picasso stílusában, mint amit valaha rajzolni tudtam volna, és hamarosan jobb minőségű képet generálok Picasso stílusában, mint amit ő maga festett volna. A verseny abban lesz, hogy ki tud többet kihozni a gépből. Az, akinek van jó látása, művészi érzéke, jobb képet fog generálni, mert jobban érti, mit akar, jobban érzi, hol tart, és jobban tud megfogalmazni egy érzést vagy hangulatot a programban. Az AI egy jobb ecset lesz, de azt is tudni kell használni. A művészetekben a verseny arra fog áttolódni, hogy az AI-val együtt ki tud jobbat alkotni, mint ahogy a zeneiparban is a digitális eszközökkel ki tud jobb zenét előállítani.

– Jelenleg még emberek fejlesztik az AI-t. De mikor jön el az a pont, ahol már ember nem kell a folyamathoz?

– Valószínűleg közeleg az az idő, amikor az általános mesterséges intelligencia (AGI) már nemcsak egyes szakmákban vagy területeken lesz jobb nálunk, hanem általánosságban is ügyesebb és okosabb lesz, és teljesen saját lábra áll. Már most vannak példák erre, bár ezek a rendszerek még nem érik el azt a szintet, hogy mindenben jobbak legyenek nálunk. Vannak olyan mesterséges intelligenciák, amelyek cégeket vezetnek vagy nagyobb feladatokat lépésekre bontanak, és így végzik el azokat. Ezek a rendszerek mesterséges intelligenciát használnak mesterséges intelligencia irányítására.

Megjelent az első olyan platform is, ahol egy mesterséges intelligencia, ha egy feladattal elakad, felbérelhet egy embert, hogy segítsen neki.

Tehát már nem csak emberek adnak feladatot gépeknek, hanem vannak olyan helyzetek is, amikor egy AI ad megbízást egy embernek.

– Most egy normál háztartásban egy átlagos család milyen módon tudja ezeket a dolgokat használni?

– Egy teljesen átlagos családban is rengeteg változást hoz a mindennapokban, leginkább a tudáshoz való hozzáférésben. Legyen szó arról, hogy mivel permetezzük a moníliás barackfát, miért döglöttek meg a halak az akváriumban, milyen gyógyszer kellett volna a vizükbe, melyik rizottó rizst válasszuk a boltban, hogyan javítsunk meg egy gépet, vagy miért lett foltos a ruha a mosás után...

Minden hétköznapi problémánkhoz és helyzetünkhöz van egy tanácsadónk, aki nem csak tudja, hogy segít megoldani a problémát, de el is magyarázza, hogy miért.

Ma már sokkal könnyebben férünk hozzá a tudáshoz, igaz, most még gépelnünk vagy diktálnunk kell. Hamarosan elég lesz egy videót bekapcsolva megmutatni, mit látunk és mi történik, és valószínűleg ez tovább fejlődik abba az irányba, hogy lesz rajtunk egy folyamatosan üzemelő kamera ami mindent lát és hall, így tud támogatni minket. Ez a közvetlen hozzáférés a tudáshoz rendkívül hasznos. Emellett a mesterséges intelligencia megcsinálja a gyerek háziját, elvégzi a kiadott feladatokat az irodában, összeszedi az adatokat a munkánkhoz, utánanéz dolgoknak, és összeállít mindent egy-egy projekthez. Lenyomozza, kivel készítsünk interjút, mit kérdezzünk tőle, segít elkészíteni a prezentációnkat, vagy akár megírni egy szoftvert. Az értelmiségi munka számtalan területén napi szinten hasznos tud lenni.

– És akkor létrejön egy olyan társadalom, ahol igazából élő humán munkára csak nagyon kevés és nagyon professzionális és nagyon kreatív területeken van szükség, tehát a tömegekre nincsen szükség? Viszont ez nagyon súlyos társadalmi feszültséget keltene, ha ezek a tömegek egy ilyen dickensi nyomorba süllyednének, mint az első ipari forradalom idején.

– A fejlődés olyan sebességgel zajlik, hogy sok területen nehéz előre megjósolni, hogy mi lesz ennek az eredménye. Úgy érzem, jobban aggódunk most, mint amikor majd utólag kiderül, hogy mit kellett volna tennünk.

De hiszem, hogy az emberiség egyik szuperképessége az, hogy minden technológiát idővel megszelidít, és megtalálja a módját annak, hogy az emberiség javát szolgálja. Ebben nagyon jók vagyunk.

Ugyanakkor azért is aggódunk, mert már sejtjük, milyen kérdések merülhetnek fel, de még nem ismerjük a válaszokat. A válaszok majd akkor születnek meg, amikor az emberiség ténylegesen odaér egy problémához. Amíg nem viszket, nem vakarjuk. Én bízom abban, hogy a végén minden jól alakul majd. Nézve a másik oldalt, úgy gondolom, hogy az emberiség folyamatosan halad felfelé a Maslow-piramisban. Az ipari forradalom előtt az emberiség nagy része mezőgazdasági munkával foglalkozott. Azóta ez az arány folyamatosan csökken, és ma csak a népesség egy kis része (4%) termeli meg az összes élelmiszert a többiek számára. Ez hatalmas hatékonyságnövekedést jelentett. Ahogy elértük, hogy legyen elég étel, a gyártás lett a következő cél, hogy legyen elég tárgyunk. Lassan elérjük azt a pontot, amikor elegendő lesz a tárgyaink száma. Ezért egyre nő a szolgáltatóipar, szórakozást, élményeket, egészséget, jobb életminőséget biztosítva.

Az emberiség mindig keres valami újat, amire vágyik, amiből többet akar.

Bármi történjen is, mindig találunk majd valamit, ami leköti a figyelmünket.

– Utoljára éppen miről beszélgetett a mesterséges intelligenciával, és miben segített?

– Pár perccel ezelőtt tőzsdei szabályozásokban segített A cégemet (STRT Holding Nyrt) ugyanis tőzsdére vittem, így sok új témába kell beletanuljak. Ezért egy saját GPT-ben összegyűjttettem a releváns törvényeket és szabályozásokat, és ettől a testreszabott mesterséges intelligenciától tudok megkérdezni komplex szakmai kérdéseket, mielőtt az ügyvédeket megkeresném velük. Az ügyvédekkel később még mindent átbeszélek, de így már sokkal jobban felkészülten tudok kérdezni tőlük. Mivel életem nagyját programozóként és vállalkozóként töltöttem, így amellett, hogy értem, hogy technológiailag mi történik, azt is látom, hogy ez üzletileg mit okozhat. Befektetőként már több ilyen cégbe is beszálltunk, szóval van némi tapasztalatunk ezen a területen. Elsősorban az egészségügyben, kereskedelemben, agráriumban és oktatásban látom a mesterséges intelligencia hasznosításának lehetőségeit, de számos más területet is jelentősen át fog alakítani. Cégünk másik főtevékenysége, hogy cégvezetőket oktatunk. Legnépszerűbb tanfolyamunk jelenleg arról szól, hogy hogyan fogja érinteni a vállalkozásokat a mesterséges intelligencia, és hogyan tudunk erre vezetőként felkészülni, mivel ez hatalmas átformáló erővé válik a gazdaságban.

Azok a cégek, amelyek időben alkalmazkodnak és kihasználják ezeket az eszközöket, hatalmas versenyelőnyhöz juthatnak.

Akik pedig lemaradnak, azok hamar elveszíthetik piaci pozíciójukat azokkal szemben, akik jól kihasználják ezeket a lehetőségeket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Valóban az mRNS védőoltás lehet a rák régóta várt gyógyszere - a tüdőrák és az agytumor ellen is bevetik
Belátható közelségbe került a lehetetlen: miután nemrég megindultak az első olyan mRNS vakcina emberkísérletei, amelyek megelőzhetik a tüdődaganat kialakulását vagy kiújulását, minden korábbinál nagyobb esély van rá, hogy meglesz a rák gyógyszere.


Mint kiderült, Magyarország is részt vesz a tüdőrák elleni védőoltás klinikai tesztelésében. Az kísérletsorozat Nagy-Britanniában indult el a héten, amikor a 67 éves Janusz Racz megkapta az első oltást.

A BNT116 névre keresztelt oltóanyagot a COVID elleni vakcinázás idején világhírnevet szerző német BioNTech fejlesztette, ugyanazt az mRNS-technológiát használva, aminek kidolgozásával Karikó Katalin és kutatótársa, Drew Weissman 2023-ban fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat nyert. Az évtizedek munkájával kialakult módszerükről jó ideje suttogják, hogy a rettegett daganatos megbetegedések ellen is hatásos lehet. Elsőként a tüdőrák elleni küzdelemben kaphat főszerepet.

Az mRNS-vakcina az orvostudomány egyik legnagyobb áttörését jelenti az elmúlt évtizedekben, mert nemcsak a koronavírus-járvány leküzdésében lehet hatékony eszköz, hanem új utakat nyithat más betegségek elleni védekezésben is. Az új, szintetikus oltástechnológia egyelőre intenzív kutatások tárgya, és bár számos kérdés merül fel vele kapcsolatban, az eddigi eredmények alapján kijelenthető: paradigmaváltó orvosi gyakorlatokat indíthat el, és alapjaiban változtathatja meg a vakcinázásról alkotott képünket.

Mi az mRNS?

Az mRNS, vagyis messenger RNS (hírvivő ribonukleinsav) molekula a DNS-ben kódolt genetikai információt továbbítja a fehérjeszintézis helyére, a riboszómákhoz. Az mRNS-vakcina, mint amilyen a Pfizer-BioNTech és a Moderna oltása, olyan szintetikus mRNS-t tartalmaz, ami a szervezetünk saját fehérje-előállító rendszerét használja a védelem kialakítására. A hatóanyag a vírus egyik jellegzetes fehérjéjéről hordoz genetikai információt, amit a sejtjeink átvesznek. Az immunrendszer felismeri az idegen fehérjét (a COVID elleni oltóanyag esetében ez a SARS-CoV-2 vírus tüskefehérjéjét) és ellenanyagokat termel vele szemben, így készülve a valódi vírussal való találkozásra.

Hogy miért forradalmi? Először is: ezek a vakcinák rendkívül gyorsan előállíthatók, mivel az mRNS szintetizálása a hagyományos vakcinafejlesztési módszerekhez képest viszonylag egyszerű. Másodszor: az mRNS-vakcinák rugalmasságot biztosítanak, hiszen a szekvenciájuk viszonylag könnyen módosítható, így, ha újabb vírusvariánsok jelennek meg, az oltást gyorsan hozzájuk lehet igazítani. Éppen az az utóbbi tulajdonság az, ami a nemcsak a COVID-dal szemben teszi hatékonnyá, hanem potenciálisan más fertőző, sőt, daganatos megbetegedések ellen is.

Hogyan segíthet az mRNS technológia a tüdőrák, vagy más daganat kiújulásának megelőzésében?

Az mRNS-alapú vakcina az immunrendszert aktiválja, lehetővé téve, hogy felismerje és megtámadja a rákos sejteket. A kísérleti kezelést elsősorban a nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) kezelésére fejlesztették ki, mivel ez a betegség leggyakoribb típusa. A vakcina olyan egyedi RNS-szekvenciákat tartalmaz, amelyek az immunrendszert a tumormarkerek felismerésére és a rákos sejtek célzott elpusztítására ösztönzik.

A klinikai vizsgálatok célja, hogy meghatározzák a BNT116 biztonságosságát és tolerálhatóságát különböző stádiumú NSCLC-betegeknél. A kutatók azt remélik, hogy az új módszer hatékonyabb lehet a hagyományos kemoterápiánál, mivel kifejezetten a rákos sejtekre irányul, és minimalizálja az egészséges sejtek károsodásának kockázatát.

A magyarországi tesztelés része egy szélesebb körű nemzetközi kutatásnak, ami hét államban indul el: hazánkon kívül Nagy-Britanniában, Németországban, Lengyelországban, az Egyesült Államokban, Spanyolországban és Törökországban – sorolja a The Independent. A vizsgálat körülbelül 130 résztvevőt von be, köztük olyan betegekkel, akiknél a rák előrehaladott stádiumban van, vagy akiknél a daganat kiújult.

A kezelés során a betegek több héten keresztül kapnak injekciókat, majd a kb. egyéves program előrehaladtával már ritkábban, de mindenképpen rendszeresen kell visszatérniük ismétlő oltásokra.

A fent írt Janusz Racz, aki Londonban kapta meg a vakcinát, kemoterápiás és sugárkezelések mellett vállalta a kísérletet. A beteg maga is tudós ember (AI-kutatással foglalkozik), ezért hangsúlyozta, hogy a tudomány fejlődéséhez elengedhetetlen az emberi részvétel. A kísérletet vezető orvosok szerint az új vakcina áttörést hozhat a tüdőrák elleni küzdelemben, és hosszú távon jelentős előrelépést jelenthet a betegség kezelésében. De nem csak a tüdőrák esetében.

Az agytumor lehet a következő

Az immunterápia mára a rákkezelés alapvető eszközévé vált, de az agydaganatok, különösen a leggyakoribb (és a leghalálosabbnak tartott) típus, a glioblastoma egyelőre minden próbálkozásnak ellenáll. Néhány friss klinikai kísérlet viszont reményt adhat arra, hogy ez megváltozik – jelentette be az amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet.

A Floridai Egyetem kutatói által kifejlesztett rákellenes vakcina ígéretes eredményeket mutatott egy kis létszámú klinikai vizsgálatban. Az ő oltóanyaguk is az mRNS technológián alapul, de egyedi kialakítással bír: a benne található zsírrétegekkel bevont nanorészecskék több szinten tartalmaznak mRNS-t, lehetővé téve, hogy minden egyes nanorészecske nagy mennyiségű genetikai anyagot hordozzon.

A Science-ben is megjelent tanulmány szerint a vakcina hatékony volt a természetesen kialakuló agydaganatokkal küzdő kutyáknál, emellett több glioblastomás ember részvételével is végeztek vizsgálatot, azzal az elsődleges céllal, hogy ellenőrizzék a kezelés megvalósíthatóságát és biztonságosságát. A kísérlet pozitív eredményeket hozott: a vakcina mind a négy résztvevőnél erőteljes immunválaszt váltott ki. Bár nem várt mellékhatások is jelentkeztek, ezek mindegyike kezelhető volt.

Az immunterápia területén dolgozó szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a gyors és pozitív eredmények ellenére még hosszú út áll előttünk, mire kiderül, hogy az oltás valóban biztonságosan alkalmazható-e és meg tudja-e hosszabbítani a betegek életét.

„Bár ezek az első eredmények biztatóak, mindössze négy pácienst kezeltünk, néhány adag vakcinával. Még rengeteg kérdést kell megválaszolnunk” – ismerte el óvatos optimizmussal Dr. Elias Sayour vezető kutató.

Az immunrendszer felébresztése az agydaganat ellen

A glioblastoma az egyik legagresszívebb és legnehezebben kezelhető rákos megbetegedés – éppen ezért Sayour és csapata joggal érezte úgy, hogy új megközelítésekre van szükség. A vakcinájuk egyedi nanorészecskéi (amelyek, még egyszer: jelentős mennyiségű mRNS-t tartalmaznak) több olyan abnormális fehérje előállítását eredményezik, amelyekre az immunrendszer felfigyelhet. A kutatók ráadásul úgy alakították ki a nanorészecskéket, hogy összetapadjanak, további jeleket küldve az immunrendszernek arról, hogy valami nincs rendben.

A vakcina kifejlesztése során használt mRNS-hez betegek daganataiból nyertek ki információt, így biztosítva, hogy a vakcina a tumorok által termelt abnormális fehérjék széles spektrumát legyen képes megcélozni.

Az új oltás különböző rákmodellekben, köztük agydaganatos egerekben is erős és gyors immunválaszt váltott ki, ami a daganatok zsugorodását és az egerek élettartamának meghosszabbodását eredményezte. A kutyák esetében, amelyek természetesen kialakuló agydaganatokkal küzdöttek, a vakcina beadása után a daganatok immunológiai „újraprogramozódáson” mentek keresztül, azzal a már-már csodaszámba menő eredménnyel, hogy a kísérleti állatok várható élettartama majdnem megnégyszereződött.

Az emberkísérletekben részt vevő glioblastomás betegek a daganat eltávolítása, illetve a szokásos kemoterápia és sugárkezelés után kapták meg a vakcinát. A vérmintáikban is erős immunválaszra utaló jeleket találtak, ami szintén a vakcina hatékonyságát igazolja.

Bár az eredmények ígéretesek, Dr. James Gulley, az NCI Immuno-Onkológiai Központjának társigazgatója szerint további vizsgálatokra lesz szükség a vakcina biztonságosságának és hatékonyságának igazolásához. Sayour és csapata azonban gyorsan, de megfontoltan halad előre. A következő vizsgálatokba felnőtteket és gyermekeket is bevonnak.

Illusztráció: így táplálják az erek a daganatot

Összességében, az mRNS-technológia, ami a COVID elleni oltások révén vált világszerte ismertté – és hozott hazánknak újabb tudományos Nobel-díjat – kísérleti szinten máris ígéretes eredményeket mutat a tüdőrák és az agydaganat elleni védőoltások fejlesztésében. Ezek a vakcinák az immunrendszer aktiválásával segítik a szervezetet abban, hogy célzottan felismerje és megtámadja a rákos sejteket – a kemoterápiás és sugárkezelésekkel ellentétben jelentősen csökkentve az egészséges sejtek károsodásának kockázatát.

Az mRNS-alapú vakcinák azonban nemcsak a rák kezelésében lehetnek hatékonyak. A technológia folyamatos fejlesztése lehetőséget kínál arra, hogy olyan súlyos betegségek ellen is hatékony védelmet nyújtson, mint például az influenza, a HIV, a malária vagy a különböző autoimmun betegségek. Az mRNS-vakcinák tényleg új távlatokat nyithatnak az orvostudományban, lehetővé téve a különböző, eddig nehezen kezelhető betegségek elleni küzdelmet.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Gépfegyver, házilag – Európai terroristák és neonácik kezébe is fegyvert ad a 3D nyomtató és Iván, a Troll
Amerikában már megnyomták a vészcsengőt a hatóságok, de Európában is feltűntek a 3D-nyomtatott fegyverek, amiket sokkal egyszerűbb beszerezni, és szinte lehetetlen lekövetni.


Amerikában már egy apró, 3D-nyomtatott műanyagdarab elegendő ahhoz, hogy egy – ott kereskedelmi forgalomban kapható – félautomata maroklőfegyvert teljesen automata gépfegyverré alakítsanak. Eközben Európában és más országokban, ahol hagyományosan jóval nehezebb ilyesmihez hozzájutni, már egész lőfegyvert is előállítanak 3D nyomtató segítségével.

A jelenség egy adott személyhez vezethető vissza: négy évvel ezelőtt a német Jacob Duygu volt az, aki CAD-CAM programmal megtervezett egy félautomata karabélyt, majd 3D-nyomtatással le is gyártotta hozzá az összes szükséges alkatrészt. A 9 milliméteres lövedékekkel tüzelni képes fegyvert (a szigorú európai fegyverviselési törvények elleni lázadásként) „Fuck Gun Control 9-nek” (FGC-9) nevezte el.

Bár Duygu, aki az interneten JStark néven vált ismertté, 2021 októberében elhunyt (hivatalosan szívrohamban, amit a német rendőrség házkutatása során szenvedett el), veszélyes öröksége ma is él - mutat rá a New York Times riportja, amely szerint az FGC-9 „északi-írországi militáns csoportok, mianmari lázadók és spanyol neonácik kezében” is felbukkant a közelmúltban.

Ezzel a jelenséggel Duygu a végletekig elégedett lenne, hiszen úgy vélte, ő egyfajta messiása azoknak, akik úgy érzik, hatósági engedély nélkül is joguk van a fegyverviseléshez.

„Felelősséggel tartozom azért, hogy mindenkinek lehetősége legyen fegyverhez jutni. Hogy mire használják, az már az ő dolguk”

– nyilatkozta egyszer. A mindennek, csak éppen felelőségteljesnek nem látszó Duygu autodidakta módon tanulta meg a fegyvergyártás fortélyait, és létrehozott egy online közösséget is, a Deterrence Dispensedet, ami 3D-nyomtatott fegyverek tervrajzait és útmutatóit teszi közzé.

A közösség egyik legismertebb tagja jelenleg az Iván, a Troll álnevű felhasználó, aki maga is segített Duygunak az FGC-9 frissített verzióinak tervezésében.

A New York Times úgy tudja, Iván, a Troll valójában egy 26 éves illinois-i fegyverkészítő, egy bizonyos John Elik, aki e-mailben azt írta a lapnak, hogy „helytelen európai rendőrök panaszaival foglalkozni és olyan lövöldözésekről beszélni, amelyekben senki sem sérült meg, ahelyett, hogy a fegyverek felszabadító eszközként való használatát hangsúlyoznánk”.

Méltó utódja Duygunak, és a tevékenysége legalább annyira kockázatos – főleg az Egyesült Államokban, ahol a fegyverviselési szabályok lazítását követelő csoport révén terjed egy apró, ám annál veszélyesebb alkatrész 3D nyomtatási tervrajza. A kiegészítő elemmel megoldható egy az USÁ-ban legálisan vásárolható félautomata maroklőfegyver automata gépfegyverré alakítása. Ami már ott is törvénybe ütköző.

A teljes fegyver kinyomtatásához képest pofonegyszerű megoldás „glock kapcsoló” vagy MCD (gépfegyver átalakító eszköz) néven vált ismertté és elterjedté. Az előállítása egy könnyen hozzáférhető 3D nyomtató segítségével nagyon rövid idő alatt lehetséges, ezért egyre komolyabb rizikóval jár, amit az amerikai Igazságügyi Minisztérium is felismert, de a figyelmeztetéseken kívül egyelőre nem sok mindent tehet ellene.

Mire jó a 3D nyomtatással készülő MCD?

Az MCD egy apró fémből vagy műanyagból készült alkatrész, amit egy félautomata pisztoly hátuljára szerelnek fel. Normális esetben, amikor például egy Glockot elsütnek, a hátralökődő szán kiüríti a hüvelyt, majd újabb lövésre előkészíti a ravaszt. Az MCD ebbe az alapvető mechanizmusba nyúl bele azzal, hogy nem engedi vissza a ravaszt az eredeti állapotába.

Ez egyetlen sorozatlövést eredményez, amivel a tár másodpercek alatt kiürül.

Az amerikai hatóságok arról számoltak be, hogy az utóbbi években jelentősen megnőtt az olyan bűncselekmények száma, amelyekben az elkövetők MCD-vel átalakított fegyvert használtak. Bár az eszközök szövetségi szinten is illegálisak, és számos állam további törvényeket hozott ellenük, mivel kicsik, olcsók, és könnyen előállíthatók 3D-nyomtatóval, nehéz megakadályozni az terjedésüket.

Legutóbb Lisa Monaco amerikai igazságügyi miniszterhelyettes ítélte el az MCD-k használatát, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államoknak többet kell tennie ezeknek az eszközöknek az eltűntetése érdekében. A politikus alapított is egy ANTI-MCD nevű bizottságot, amitől azt várja, hogy szakértői vélemények alapján tesz használható javaslatokat az MCD-k terjedésének megállítására.

Monaco szerint az egyetlen módja az MCD-k eltűntetésének az, ha már az előállításukat megakadályozzák. „Ebbe a munkába be kell vonnunk szoftverfejlesztőket, technológiai szakértőket és a 3D nyomtató ipar vezetőit, hogy közösen találjunk megoldásokat, mindemellett pedig fokoznunk kell a közvélemény tudatosságát az MCD-k halálos fenyegetésével kapcsolatban.”

Európában is van miért aggódni

A spanyol hatóságok a tengerparti Bermeóban, nem messze a francia határtól 2022 szeptemberében tartóztattak le egy 50 éves férfit, aki 3D nyomtatóval gyártott egész lőfegyvereket. Egy hónappal később a hollandiai Rotterdamban is őrizetbe vettek egy férfit, aki szintén 3D nyomtatott félautomata fegyvert próbált eladni – szerencsére álruhás rendőröknek. Ugyanannak az évnek a novemberében egy 24 éves férfinél talált FGC-9-est a párizsi rendőrség, Val-de-Marne külvárosában.

Egy Londonban lefoglalt 3D nyomtatott lőfegyver rendőrségi fotója. Kép: Metropolitan Police

Ez csak néhány európai eset, ami közvetlenül megelőzte a Flamand Békeintézet és a Small Arms Survey által kiadott tanulmányt, mely szerint „a 3D nyomtatott fegyverek által jelentett közvetlen veszély jelenleg alacsony”.

A hatóságokat ez az állítás nem annyira nyugtatja meg – írja a Le Monde, világossá téve, hogy a valóság ránk rúgta az ajtót: a házilag előállítható lőfegyver-technológiák gyors fejlődése egyre nagyobb kihívást jelent.

„Miközben a lőfegyverek alapvető működése az elmúlt évszázadban alig változott, a 3D nyomtatott fegyverek folyamatos műszaki fejlődésen mennek keresztül. A technológia a lőfegyvergyártás teljes decentralizálódásához vezethet” – figyelmeztet a fentebb hivatkozott tanulmány társszerzője. Matt Schroeder szerint a helyzet különösen aggasztó, mivel

néhány ezer eurós befektetéssel, egy hatékony 3D nyomtatóval és az interneten elérhető tervek letöltésével bárki képes lehet teljes lőfegyverek otthoni előállítására – a félautomata pisztolyoktól az automata fegyverekig.

A bűnözők számára ez egyértelmű előny jelent: nincs szükség kockázatos kapcsolatokra fegyverkereskedőkkel, és nem áll fenn a veszélye annak, hogy szervezett fegyvercsempészetre specializálódott hatóságok látókörébe kerülnek. Ráadásul a gyártási lánc a legegyszerűbb formájára redukálódik: a tervező közvetlenül a felhasználónak értékesít, ami minimális költséggel jár, aztán a vevő kinyomtatja magának az alkatrészeket és otthon összerakja az élet kioltására alkalmas lőfegyvert.

A jelentés hangsúlyozza továbbá, hogy „nehezítik a nyomkövetést a hiányzó sorozatszámok, amelyek hagyományos esetben a fegyverkereskedelem elleni nyomozások sarokkövei”.

Törvényi keretek kialakítása

A 3D nyomtatott fegyverek nem csak technológiai, hanem komoly közbiztonsági kihívást is jelentenek, ami új módszereket és szigorúbb szabályozásokat követel. Bár egyes európai országokban már az is bűncselekménynek minősül, ha valaki birtokolja a fegyverek 3D nyomtatásához szükséges fájlokat és az EU-s jogi keretrendszer igyekszik egyensúlyt teremteni az innovációhoz és a 3D nyomtatáshoz való jog, valamint a közbiztonság és a biztonsági szempontok között, az otthoni fegyver-előállítás könnyen virágzásnak indulhat.

A 3Dprint.com-nak nyilatkozó Füredi Zoltán 3D-nyomtatott fegyverszakértő egyetért Schroederrel abban, hogy az európai hibrid fegyvertervek hozzájárulnak „egy decentralizált, nyílt forráskódú, tervezési és gyártási megoldásokat kínáló hálózat gyors fejlődéséhez”.

Az első prototípusok tesztelése gyakran az Egyesült Államokban vagy más, kevésbé látható helyszínen zajlik, majd az útmutatók létrehozása után a fájlok „általában nyilvánosságra kerülnek”.

Ha ez megtörténik, a bűnözőket már semmi sem tartja vissza attól, hogy elkezdjék az illegális fegyverek gyártását.

A 3D-nyomtatott fegyverek veszélye nem fikció többé – ismerte be a közelmúltban az Europol, amely már szervezett nemzetközi konferenciát a helyzet kezelése érdekében. A Hágában tartott tanácskozáson konkrét esetek mentén érveltek amellett, hogy az európai hatóságoknak össze kell fogniuk, ha fel akarják venni a kesztyűt, mielőtt még túl késő lesz. Az előadók hangsúlyozták: egy angliai nyomozás során már nem csak kisstílű bűnözők otthonában találtak 3D nyomtató és a megfelelő fájlok birtokában bárki által előállítható fegyvereket, hanem szélsőjobboldali terrorista mozgalom képviselőinél is.

A konferencián megállapodás született arról, hogy az európai hatóságoknak együtt kell működniük a 3D nyomtatott lőfegyverek körüli fejlemények azonosítása és nyomon követése érdekében és egy nemzetközi szakértői hálózatot is létre kell hozniuk, hogy a rendvédelmi hatóságokat folyamatosan tájékoztassa az új fejleményekről. A résztvevők főbb szakpolitikai ajánlásait, valamint a 3D nyomtatott lőfegyverekhez kapcsolódó egyéb fejleményeket tájékoztató anyagban foglalták össze, amelyet világszerte megosztottak a döntéshozókkal. Egyelőre itt tart az ügy, de biztos, hogy folytatásért kiált.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
High-tech mezőgazdaság: az egyik legújabb módszer az üvegszilánk-termőföld
Miközben a bolygó népessége rohamtempóban nő, egyre kevesebb a jó minőségű termőföld. De vannak biztató eredményeket produkáló alternatívák: ilyen az üveggel kevert föld, a vertikális farm és az akváriumban folytatott növénytermesztés.


A világ egyre több szegletében ütheti fel a fejét éhínség, miközben a gazdagabb társadalmakban is sok problémát okoz az élelmiszerdrágulás. A rengeteg kiváltó ok közül a legnagyobb probléma talán az, hogy az intenzív talajművelés miatt az élelmiszertermelésre alkalmas talaj minősége világszerte romlik. Egyre több embert kell etessen egyre kevesebb termőföld, amit ráadásul az utolsó nitrogénmolekuláig kizsákmányolnak a gazdák, hogy megpróbálják tartani a tempót.

Az abszolút megoldás még várat magára, de leleményes és bíztató – illetve működő – alternatívák ma is léteznek. A vertikális farmolás például városi környezetben teszi lehetővé a növénytermesztést, de saját magunknak szintén termelhetünk, akár otthoni akvárium akvaponikus rendszerré alakításával. A legújabb megoldás ezek kiegészítője lehet: kiderült, hogy üvegszilánkból is lehet termőföld.

Üvegen termesztett élelmiszer

Az amerikai Rio Grande Valley Egyetem (UTRGV) kísérletekkel bizonyította, hogy a talajba kevert üvegdarabok nemcsak felgyorsítják a növények növekedését, hanem a gombás fertőzések megelőzésében is fontos szerepet játszanak.

Julie Vanegas nanoanyag-kutató és Teresa Patricia Feria Arroyo ökológus arra a kérdésre kereste a választ, hogy az üveg vajon felhasználható-e a növénytermesztésben, és ha igen, akkor hogyan, illetve milyen előnyei lehetnek. Vanegas korábban már sikeresen alkalmazta az újrahasznosított üveget part menti helyreállítási projektekben, például fűzfaültetéseknél, így elhatározta, hogy a módszert más növényeken is kipróbálja.

A kísérletekhez olyan cégtől származó üveget használtak, ami eldobott palackokat, például sörös- vagy üdítősüvegeket hasznosít újra. A nyersanyagot apróra zúzták, a szemcséket pedig lekerekítették, hogy biztonságos legyen, mind a növények, mind pedig a termesztők számára. Az eredmények alapján az üvegszemcsék durva homokszemcsékre emlékeztető méretben a legoptimálisabbak a növénytermesztésre – mutatott rá Andrea Quezada, a Nanoworld Vanegas laboratórium vegyész hallgatója, aki az Amerikai Kémiai Társaság (ACS) 2024-es őszi találkozóján ismertette a kutatás eredményeit.

A vizsgálatok szerint az üvegalapú talaj jelentős hatással lehet a mezőgazdasági gyakorlatokra, különösen a világ szubtrópusi térségében, de akár az egész világon.

A kutatások kimutatták, hogy ha az üveg aránya a talajban meghaladja az 50 százalékot, akkor a növények gyorsabban nőnek és jobban megtartják a vizet, mint a hagyományos talajban termesztett társaik. Vanegas elmondta, hogy a projekt során többféle talaj-üveg keveréket vizsgáltak, és a legjobb eredményeket azok a minták hozták, amelyekben a talaj több mint fele újrahasznosított üvegből állt.

Érdekes módon az üvegszemcséket tartalmazó cserepekben egyáltalán nem alakult ki gombásodás, míg a csak hagyományos talajt használó cserépben a fertőzés megállította a növekedést. Quezada szerint ezek az eredmények szélesebb körű mezőgazdasági alkalmazásokat is ígérnek. „Fontosnak tartom, hogy minimalizáljuk az egészségünkre káros vegyi anyagok használatát. Ha ezeket képesek vagyunk csökkenteni, és közben a közösséget is motiváljuk az újrahasznosítható anyagok gyűjtésére, akkor jobb életminőséget biztosíthatunk az embereknek” – mondta a kutató.

Növénytermesztés a városban: a vertikális farm

A hagyományos – és sok esetben fenntarthatatlan – mezőgazdasági módszerek egyre kevésbé képesek kielégíteni a termények iránt növekvő keresletet. A kínálat felzárkóztatásához egyre innovatívabb és hatékonyabb termesztési technikák kellenek.

Ezek egyike a vertikális farmolás, ami a technológia közelmúltbeli fejlődésének köszönhetően egyre több agrárvállalkozás számára vonzó, hiszen akár városi környezetben is magas minőségű élelmiszereket lehet vele előállítani, gyakorlatilag állandó és kiszámítható termésátlaggal, mivel a növények – a mesterséges megvilágításnak és a szabályozható körülményeknek köszönhetően – nincsenek kitéve az időjárás szeszélyeinek.

A vertikális farmok olyan modern mezőgazdasági rendszerek, amelyekkel több szinten, beltéren termeszthetőek a növények. Általában nagy belmagasságú épületekben, raktárakban vagy akár speciálisan kialakított toronyépületekben hozzák létre őket.

A növényeket polcokon vagy állványokon termesztik, így a hagyományos vízszintes mezőgazdasággal szemben függőlegesen hasznosítják a teret.

A rendszer legnagyobb előnye alighanem a helytakarékosság, hiszen lehetővé teszi a növénytermesztést korlátozott alapterületen, városokban is, ahol a szabad földterület ritka és drága. Azzal pedig, hogy az élelmiszer egy része megtermelhető helyben, nagyban csökken a szállításból eredő szén-dioxid-kibocsátás és a zöldségek frissebbek maradnak, hiszen jelentősen lerövidül a vevőig vezető út.

Mivel a vertikális farmok működése jellemzően zárt rendszerekben zajlik, ahol a víz visszaforgatható, a növényvédő, illetve gyom- és rovarirtó szerek alkalmazása elenyésző, a tápanyagok és más erőforrások pedig újrahasznosíthatók, eleve nagyon fenntartható megoldásról beszélhetünk. A növények ilyen körülmények között termeszthetők talaj nélküli, tápfolyadék használatával működő hidroponikus vagy szabadon álló gyökerek tápanyag- és vízpermetezését igénylő aeroponikus rendszerekben. Ezeknek a módszereknek lényege az, hogy a tápanyagok közvetlenül eljutnak a gyökerekhez, így minimalizálható az erőforráspazarlás.

Magyar vertikális farm

 

A vertikális farmok a legújabb technológiák, például az automatizálás, a robotika és az adatvezérelt mezőgazdaság alkalmazásával kétségtelenül hatékonyabban és főleg kiszámíthatóbban működnek, mint a hagyományos gazdálkodás.

Ezek a rendszerek lehetővé teszik a termesztési folyamatok precíziós irányítását, a környezeti tényezők folyamatos monitorozását és optimalizálását, ami növeli a termelékenységet és csökkenti a pazarlást. És vannak-e ennél fontosabb szempontok egy olyan korban, amelyben a klímaváltozás közvetlenül veszélyezteti az élelmiszer-ellátást?

Konyhakert otthon, akár az akváriumra kötve

Az akvaponikus növénytermesztés egyre népszerűbb megoldás, ma már nemcsak a fenntarthatóság iránt elkötelezett kertészek körében (akik egyszerre szeretnének friss zöldségeket és halat termelni), hanem olyanok számára is, akik hobbicéllal vágnának vele.

Ez a technika zárt, önfenntartó rendszerben ötvözi az akvakultúrát és a hidroponikát, az alapja pedig a vízi állatok, illetve a növények közötti szimbiózis. A halak, rákok és akár csigák által kiválasztott ammónia a vízbe kerül, amit nitrifikáló baktériumok alakítanak nitritté, majd nitráttá, kiváló tápanyagforrást teremtve a növények számára. A gyökerek felszívják a nitrátokat, így tisztítják a vizet, ami ezután visszatér a halak medencéjébe. Ez a zárt rendszer minimális vizet és vízpótlást igényel, hiszen a víz folyamatosan újrahasznosul, így fenntarthatóbb, mint bármely más hagyományos, vizet és tápanyagot a talajból kiszipolyozó mezőgazdasági módszer.

Az akvapónia mellett szól még, hogy gyakorlatilag teljesen vegyszermentes termelést valósít meg: nincs szükség műtrágyára vagy növényvédő szerekre, hiszen a halak természetes úton biztosítják a növények számára szükséges tápanyagokat, vagyis a termények tisztábbak és egészségesebbek, ami egyre fontosabb szempont a környezettudatos fogyasztóknak.

A fentebb írt üveggel kevert talaj, illetve a vertikális farm előnyeit egyszerre hordozó akvapónia gyorsabb növekedéssel és magasabb hozammal kecsegtet, mint a talajban termesztett növények. A tápanyagok közvetlenül elérhetők a gyökerek számára, és mivel ez is zárt rendszer, a terményt nem fenyegeti az időjárás változékonysága, a kártevők rajzása vagy a gyomok terjedése, vagyis vegyszerezésre sincs szükség, miközben a minimumra szorítható az erőforráspazarlás.

Csináld magad akvapónia, újrahasznosított palackokkal

 

A legfeljebb elenyésző ökológiai lábnyomot hagyó akvaponikus növénytermesztés persze nem csak fenntartható agrárvállalkozásra vágyók számára lehet érdekes, hanem hobbicélra is. Kezdésként érdemes kisebb méretű, egyszerű rendszert létrehozni, ami nem igényel nagy befektetést vagy bonyolult technológiát.

Az alapvető akvaponikus rendszer egy halak számára kialakított tartályból és egy növénytartályból áll. Ez a kettő szivattyú segítségével összeköthető. A halak medencéje lehet egyszerű akvárium is, a növénytartály pedig bármilyen, vízálló, növények termesztésére alkalmas edény. Fontos, hogy érdemes olyan halfajokat választani, amelyek jól tűrik a változó körülményeket és könnyen nevelhetők: ilyen például a tilápia vagy az aranyhal, de akár guppikkal is meg lehet próbálni.

Az akvaponikus rendszerekben szinte bármilyen növény termeszthető, viszont a kezdők jobban járnak, ha gyorsan növekvő, kevésbé igényes növényt választanak – mondjuk salátát, spenótot, bazsalikomot vagy epret.

Jó hír, hogy egy jól összeállított akvaponikus rendszer nagyrészt önfenntartó, így nem igényel túl sok törődést. Ettől függetlenül fontos figyelemmel kísérni a vízminőséget, a pH-értéket és a tápanyagszinteket, hiszen ezeknek a paramétereknek az optimalizálásával bebiztosíthatjuk, hogy a halak sokáig egészségek maradjanak, a növények pedig megfelelően fejlődjenek.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Éheznek a madaraink az aszály miatt, a gólyák már csak a szeméttelepeken találhatnak táplálékot
Kétségbeesett bejegyzést osztott meg egy természetvédelmi-mentőközpont. Szerintük katasztrofális a helyzet, a helyi tápláléklánc nagyjából összedőlt.
K. A., fotó: Unsplash - szmo.hu
2024. szeptember 04.



Sosem volt ennyi alulfejlett gólya fióka, mint idén - írta a BirdMania - Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont a napokban a Facebook-oldalán. Az aszály miatt a madarak éheznek, a természetvédők szerint a helyi tápláléklánc nagyjából összedőlt.

„Hiába volt változékony, csapadékos a nyár eleje, s lett valóban rekord számú gólya fióka - hiszen tényleg gyakori volt az olyan fészek az idén, ahol négy, sőt öt fióka cseperedett -,

a kirepülés előtti utolsó pár hétben az addigi jólét olyan éhínségbe fordult át, hogy a kirepült, vagy kínjukban kiugrott gólya fiókák az 1200-1500 grammot is alig érték el”

- írják a bejegyzésben.

Így szerintük a madarak kondíciója nemhogy vonulásra, de túlélésre sem igazán volt alkalmas, „lett is ebből rekord számú áramütés a szeméttelepek körül, ami egyedüli táplálék forrásuk maradt”.

„Nincs pocok, talán esetleg csak éjjel, nincs giliszta, az összes tocsogó, sekély tó kiszáradt, a szülő gólyáknak már a fiókák itatása is gond volt, hiszen egyre nagyobb távolságról kellett hordani a vizet, hogy az ennivalóról már ne is beszéljünk.”

A bejegyzésben azt is hozzáteszik, hogy a szárazság, hőség nagyon sok fajt érintett, érint kritikusan, hogy a kvázi sivatagi körülmények miatt a helyi tápláléklánc nagyjából összedőlt.

„Nincs hernyó, nincs kukac, nincs rovar, nincs elérhető pocok ... Sose láttunk még olyat, mint ami lassan minden napra jut... Éhen haló kvázi »kutya bajuk« madarak.

A posztban egy videót is megosztottak, amin egy idei, nemrégiben kirepült kabasólyom fióka van, már holtan.

„Végzetesen kiéhezve, erőtlenül találták a földön Nyergesújfalun. Értesítettek minket, mentünk, átvettük, de már akkor látszott, esélytelen. Annyira gyenge volt, hogy már utálni, védekezni sem volt ereje. Izmot, húst sehol nem tapintottam rajta. Látszott, nagyon nagy a baj”.

Ennek ellenére az állatmentők megpróbáltak segíteni rajta, de az emésztése már leállt. Ennek a madárnak a súlya 120 gramm volt a

300-350 helyett.

„Ez egy katasztrófa. Mi emberek, az emberiség csináltuk. Erről kéne beszélnünk, nem hozsannázni azon, főleg alaptalanul, hogy hű de rekord év lett. Hónapokig rekord magas volt a Duna, a Tisza, a folyóink. Hol van most az a víz? Miért nem tettük el, tároltuk el? Pedig várható volt, hogy jön az aszály ...és baj lesz Nagy baj. De ez egy Don't Look Up ország....a világ legdrágább tűzijátékával”

- zárul a bejegyzés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk