JÖVŐ
A Rovatból

Az űrben is összecsap Kína és az Egyesült Államok, mindkét ország holdbázist építene

A kínaiak hatalmas tempóban fejlődnek, nagy lökést adhat nekik a legutóbbi, sikeres Hold-missziójuk is.

Link másolása

Az űrkutatás, a kozmosz meghódítása eddig elsősorban az Egyesült Államok és a korábbi Szovjetunió, majd Oroszország közötti versengést jelentette. A többi ország így vagy úgy valamelyik nagyhatalomhoz kapcsolódott a maga űrprogramjával. Kína azonban immár gazdaságtól a technológiáig minden téren kezdi ledolgozni korábbi tetemes hátrányát, és a világűrben is jelentős vetélytárssá nőtte ki magát.

Ennek legújabb bizonyítéka Chang’e-5 Hold-misszó. A kínai holdkapszula Karácsony előtt tért vissza a Földre közel 2 kg kőzetmintával, amelyet a Mons Rümker néven ismert vulkanikus sikságon gyűjtött össze három hét alatt.

VIDEÓ: a Chang’e-5 landol a Holdon

Kína, akárcsak Amerika, hosszú távon azt tervezi, hogy egy olyan holdbázist hoz létre, amely kiaknázhatja a bolygó potenciális nyersanyag-forrásait, és egyúttal nagyobb szabású űrmissziók kiindulópontja lehet – írja a New York Times

Így az űr újabb színtere lehet Peking és Washington összecsapásának. És bár Kína katonai és polgári célú űrprogramjai egyelőre még elmaradnak az amerikaiaktól, részben miattuk döntött úgy a Trump-kormányzat 2019 decemberében, hogy önálló űrhaderőt (Space Force) hoznak létre.

Amikor Mike Pence alelnök egy évvel ezelőtt bejelentette: az Egyesült Államok felgyorsítja az előkészületeket a 2024-re tervezett holdraszálláshoz, figyelmeztetett arra, hogy Kína stratégiai pozíciók megszerzésére törekszik a Holdon és vezető űrnagyhatalommá akar válni.

A Biden-kormányzat még nem nyilatkozott űrterveiről, de várhatóan kitolja az újabb holdraszállás időpontját. A lap szerint a 2024-es dátumot Trump újraválasztása esetén sem lehetett volna teljesíteni technikai és pénzügyi korlátok miatt.

Ezzel szemben Kínának nagyon is határozott tervei vannak űrprogramjával kapcsolatban, amely a nemzeti büszkeség mellett újabb diplomáciai fegyverré válhat. Hszi Csin-ping kínai vezető az ország nagyhatalommá válásának központi elemévé tette az űrprogramot, amely az elmúlt években óriási léptekkel haladt előre.

A Chang’e-program a 2000-es évek elején indult el, miután George W.Bush amerikai elnök kijelentette, hogy a NASA űrhajósai 2020-ban visszatérnek a Holdra. Barack Obama azonban törölte a Hold-programot, és inkább távolabbi célpontokat tűzött ki, mint a Mars vagy egy aszteroida meghódítását.

Az első két Chang’e még csak megkerülte a Holdat, a 3-as számú azonban 2013 decemberében már le is szállt a bolygóra.

2019 januárjában a Chang’e 4 volt az első űrjármű, amely leszállt a Hold távolabbi oldalán. Holdjárója, a Yutu-2 azóta is működik és geológiai kutatásokat végez. Kína tehát az egyetlen olyan ország, amelynek eszközei a 21. században sikeresen leszálltak a Holdon.

A három landolás ellenére úgy tűnik, hogy Pekingnek nem sürgős űrhajósokat küldeni a hideg planétára, Trumpék kihívására sem módosítottak a 2030-as tervezett dátumon.

A hosszú távú tervekhez képes valóságos villámakció volt a Chang’e-5 útja. Leszállóegysége december 1-én landolt a Hold felszínén, majd alig három hét múlva már vissza is tért a Földre.

VIDEÓ: kínai tudósok veszik ki a holdkőzeteket a szonda tartályából

A kínai terveket jól illusztrálja Csang Ju-lin tábornoknak, a kínai űrprogram korábbi parancsnok-helyettesének tavalyi cikke a Zsemnin Zsipao pártlapban, amelyben kifejtette: „a ciszlunáris űr – a Föld és a Hold közötti tér – az emberi élettér kiterjedésének újabb széles mezeje lesz”. A kínai állami űrkutatás tudományos és technológiai részvénytársaságának vezetője, Pao Vei-min pedig úgy vélekedett, hogy ez a ciszlunáris űr 10 billió dolláros gazdasági zónát jelenthet a jövőben Kínának.

Peking tervei között szerepel egy Föld körül keringő űrállomás építése is, és máris felajánlotta más országok űrhajósainak, hogy dolgozhatnak rajta. Ezzel a jelenlegi amerikai-orosz irányítású Nemzetközi Űrállomás (ISS) is versenytársat kap

Nem Kína volt az egyetlen ország, amely valamilyen űrzsákmánnyal tért vissza a Földre decemberben. A japán Hajabusza 2 űrhajó hatnapos utazás után szállt le az ország űrügynöksége szerint olyan „nagy mennyiségű részecskével”, amelyek tanulmányozásával a tudósok megérthetik a naprendszer belső bolygóinak, köztük a Földnek építkezését.

A nagyhatalmak közti vetélkedésben a jövőben vélhetően persze nagy szerepe lesz az űrkutatásba befektető magáncégeknek is, például Elon Musk vállalatának, a SpaceX-nek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: