JÖVŐ
A Rovatból

Az orrba fecskendezhető vakcinák jóval hatásosabbak lehetnek a koronavírus ellen

Nemcsak a betegség súlyosságát befolyásolhatják, hanem már a megfertőződést is akadályozhatják a jövőben a nazális vakcinák.

Link másolása

A jelenleg rendelkezésre álló vakcinák erős, hosszan tartó védettséget biztosítanak a koronavírus ellen. Ez a biztonság azonban átmeneti, és az újabb vírusvariánsokkal szemben sem egyértelmű hatásosságuk, emiatt rendszeres emlékeztető oltásra lehet szükség. Éppen ezért

könnyen elképzelhető, hogy a világszerte fejlesztés alatt álló orrba fecskendezhető vakcinák hatékonyabbak lehetnek a Covid-19-cel szemben,

írja a New York Times.

A nazális vakcinák ugyanis éppen ott alakítanak ki védelmet, ahol először támad a vírus: a légutak nyálkahártyáján. Tucatnál is több ilyen oltóanyagot fejlesztenek jelenleg világszerte, a kísérletek egy része már a 3. fázisban tart. Ezek közül az egyik az indiai Bharat Biotech, vagyis az a cég, melynek legismertebb terméke a kis híján Magyarországon engedélyezett koronavírus elleni vakcina, a Covaxin.

A lapnak Krishna Ella, a Bharat Biotech elnöke elmondta, hogy

járványhullám idején sokkal egyszerűbb lenne a tömeges oltás az orrvakcinákkal, mivel "könnyen beadhatók és csökkentik a megfertőződés esélyét". Ezzel szemben az injekcióval beadott oltóanyagok a vérben termelnek antitestet, melyek közül csak kevés jut el az orrhoz, ahol bejut a vírus a szervezetbe.

Az úgynevezett nyálkahártya-vakcinák ideális esetben az orr, a száj és a torok nyálkahártyájának felületén alakítják ki az antitesteket, így sokkal inkább megakadályozzák a fertőződést, egyúttal pedig a vírus terjedését. Jennifer Gommerman, a Torontói Egyetem immunológusa szerint jelenleg „az orrvakcina az egyetlen módja annak, hogy megakadályozzuk a továbbfertőzést". A tudós hangsúlyozta: nem élhetünk örökké úgy, hogy emlékeztető injekciókkal folyamatosan magasan tartjuk a szervezet antitestszintjét.

Az orrba fecskendezett vakcinák állatkísérletei biztatóak: az egereket, görényeket, hörcsögöket és majmokat megvédte a fertőződéstől a nazális oltóanyag. Egy múlt héten készült, de még nem publikált tanulmányban pedig azt írják, hogy az orrvakcinák hatásfoka lényegesen kedvezőbbnek tűnik.

Az amerikai Yale Egyetem tudósai ugyanakkor a két oltástípus kombinálásával kísérleteznek. A vizsgálatokban résztvevő Akiko Iwasaki immunológus elmondta, hogy az injekciókkal szerzett immunitást erősítik tovább az orrvakcinákkal. Az eddigi eredmények alapján elképzelhető, hogy így "nagyobb lesz az ellenálló képesség a vírussal szemben".

Iwasaki hozzátette:

az orron át a szervezetbe jutó oltóanyag nemcsak a szaglószervünket, hanem a tüdőt beleértve az egész légutat IgA antitestekkel vértezheti fel. Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy ez az antitest lehet a fertőzés megelőzésének kulcsa.

Ugyanakkor egyes kutatások szerint az injekcióval oltottak közül csak 30 százalék rendelkezett ilyen antitestekkel. Ezért lehet kulcsfontosságú a nyálkahártya immunizálása, ami megbetegedés útján ritkán szerezhető meg.

Az orrvakcinák fejlesztése ugyanakkor nem egyszerű feladat, mivel a nyálkahártya antitestjeinek számát lényegesen nehezebb meghatározni, mint a vérből vett minták esetében. Már az is komoly ingadozást mutathat, ha valakinél egy kiadósabb étkezés után végzik el a vizsgálatot, amikor már beindult a nyáltermelés.

Orrvakcinákkal már Angliában is kísérleteznek. A tesztcsoport egyik tagja az ITV-nek azt mondta, hogy a koronavírus ellen orron át befecskendezett AstraZeneca-oltóanyag íze "édes, leginkább a cukorhoz hasonlít". A nazális oltásról ebben az angol nyelvű videóban beszél részletesebben a férfi:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: