Till Attila 30 évig tartó alkoholizmusa: a családja is komoly árat fizetett a legnehezebb években
Till Attila idén ünnepli a tizedik évfordulóját annak, hogy nem ivott alkoholt. A műsorvezető-rendező részletesen beszélt arról a közel harminc évig tartó küzdelemről, ami a teljes absztinenciához vezetett, és arról, hogyan született meg a tapasztalataiból az És mi van Tomival? című játékfilm – írta a Blikk.
A műsorvezető funkcionáló alkoholistaként évtizedekig úgy tudta fenntartani sikeres televíziós karrierjét, hogy munka vagy élő adás előtt soha egyetlen kortyot sem ivott. A csapda az adások után zárult be, amikor a feszültséget és a pörgést itallal vezette le.
A probléma sokáig rejtve maradhatott, mert nem voltak azonnali, végzetes következményei. A műsorvezető egy konkrét példán keresztül szemléltette a helyzetet: „Letoltunk 4 órát izzó hőfokon, nézte 1,5 millió ember a műsort. Minden jó volt. Megyünk haza, de álljunk meg a benzinkútnál, vegyünk piát. Totális szabadság, egyfajta lebegés.”
A fordulatot 2016-ban egy belső felismerés hozta el. Képessé vált kívülről látni önmagát, és megundorodott attól a harsány, asztalt csapkodó figurától, akivé az ital tette. Tizenöt évesen, a gimnáziumi szalagavatón tapasztalta meg először, hogy az alkohol hatására olyasmire is képes, ami józanul nem menne.
Évekkel később ez a felismerés fordult a visszájára, és ez vezette el a döntéshez, hogy kimondja magának: „alkoholista vagyok”. A felépülés útján kulcsfontosságúnak tartja a teljes őszinteséget és a segítségkérést. Szerinte a gyógyulás első lépése a probléma nevén nevezése, még akkor is, ha sokan megbélyegzőnek tartják ezt a szót.
„A függő embernek először önmagával kell szembenéznie, és ez nagyon gyötrelmes. Ha sikerül, ez majdnem olyan, mint a megtérés: elindulhatunk a szabadulás útján” – fogalmazott. A józanság fenntartásában nagy szerepet tulajdonít az Anonim Alkoholisták gyűléseinek, ahol a sorstársak között „hazatalálást” és teljes megértést tapasztalt.
A film két különböző társadalmi közegből érkező főhőse azt az üzenetet hordozza, hogy a függőség nem válogat. A háttérben azonban komoly árat fizetett a család: Tilla megfordult rendőrségi fogdán, pénzbírságokat fizetett, és volt, hogy ájulásig itta magát. Mindezt antialkoholista felesége, akivel közel harminc éve élnek együtt, végigélte.
Tilla története 2024 őszén került ismét a figyelem középpontjába, amikor több interjúban is beszélt a témáról. A téma társadalmi érzékenyítését erősítette, hogy a közelmúltban más ismert emberek is a nyilvánosság elé álltak a történetükkel, például Király Viktor énekes is beszélt a „zugivás” jelenségéről és a józanságról mint „második születésnapról”.