Matthew McConaughey megküzd az AIDS-szel
Mielőtt meghaltam (16)
Érdemes volt Matthew McConaughey-nek a sok limonádé után egy igazán erős filmben is főszerepet vállalnia. A színészt eddigi karrierjét leginkább romantikus filmek szegélyezték és ezekben sem nyújtott maradandót. Jean-Marc Vallée filmje ezek után igazi kihívást jelentett, mind fizikálisan, mind szakmai szempontból. Ám McConaughey vette az akadályokat, sőt, kiválóan bújt az AIDS-szel küzdő Row Woodroof bőrébe.
A filmben mellékszerepet alakító Jared Letonak is volt örömre oka múlt vasárnap. A transzszexuális Rayon megformálásáért ő is kivívta az Amerikai Filmakadémia elismerését. A Mielőtt meghaltam ezen kívül a legjobb sminknek járó Oscart is hazavihette, azaz háromszoros díjazottja lett az idei gálának.
A film a 80-as években játszódik, amikor is az emberek az AIDS vírust a homoszexualitással kötötték össze, így amikor a nőfaló, önmagát az élet császárának tartó Woodroof szembesül a betegségével, hosszú utazásra indul, mind szó szerinti, mind átvitt, lelki értelemben. Maga a történet önmagában nem lenne annyira érdekes, ám McConaughey és Leto alakítása felejthetetlenné és ajánlottan kötelezővé teszi a filmet.
Mielőtt meghaltam előzetes:
300 - A birodalom hajnala (16)
Zack Snyder nyolc éve készítette el a thermopülai csatáról szóló filmjét, amely elsősorban erős látványvilága és izgalmas harci jelenetei tették felejthetetlenné, nem beszélve a számos internetes mémről, és az így legendássá váló mondatról: „This is Sparta!”
A birodalom hajnala nem akar mást, mint tartani a tempót elődjével. A rendezői székbe ezúttal Noam Murro ült, akinek ez az első komolyabb filmes dobása. A film szintén a görög-perzsa háború idején játszódik, ám a szárazföldi csaták után ezúttal a tengeri flották csapnak össze. A görögök vezérének, Themisztoklésznek (Sullivan Stapleton) egy kegyetlen perzsa nővel, Artemisziával (Eva Green) kell megküzdenie.
A film valószínűleg nem számíthat komoly díjesőre, ám egy izgalmas és látványos akciófilmnek kiváló, ráadásul a moziba látogató hölgyek sem fognak csalódni, kigyúrt férfiakból nem lesz hiány. A könnyed szórakozás tehát garantált mindenkinek, aki jegyet vált a görög-perzsa háború szélesvásznú változatára.
300 - A birodalom hajnala előzetes:
Couch Surf (16)
Van okunk az örömre, hiszen a magyar filmek terén is vérfrissítés a mostani hét, nem is akármilyen. Dyga Zsombor szkeccsfilmjének központi eleme a kanapé, és e köré épül a tíz rövid történet, amelyben kiváló alakításokkal találkozhatunk.
A néhány perces kisfilmekben többek között olyanok adják egymásnak a kilincset, pontosabban a kanapét, mint Balsai Mónika, Fullajtár Andrea, Hámori Gabriella, Anger Zsolt, vagy Gyabronka József.
A hőseink között van gyerekkori hódolóját viszontlátó pszichológus, béna nőcsábász, szerelemben kísérletezgető tini lány, vagy a pokol kapujában találkozó öngyilkos pár. Amíg a színészi teljesítményekre egy rossz szavunk se lehet, a forgatókönyvekben érezhető a különbség. Ám az olyan kiemelkedő szkeccsek, mint a Dramaturgia, kárpótolnak a laposabb jelentekért.
Összességében mindenképp ajánljuk a filmet, hiszen az eredeti ötleteknek és a remek színészi alakításoknak köszönhetően egy kicsit sem fogunk unatkozni.
Couch Surf előzetes:
A fenti három alkotást érdemes mozis kívánságlistára vennetek, de a héten bemutatott filmek sokszínűségét bizonyítja egy koprodukciós horror-vígjáték, a Vámpírakadémia, egy francia filmdráma, az Idegen a tónál, egy spanyol komédia, a Háromnál több esküvő, valamint Az ártatlanság virágai című alkotás.
Ha te is szeretsz moziba járni, nyomj egy lájkot!