Hogyan fér meg egymás mellett a hagyományőrzés és az ötcsillagos luxus húsvétkor?
Lehet-e hagyományőrző a húsvét, ha egy szállodában töltjük az ünnepeket? És mit látnak a külföldi vendégek a magyar tradíciókból? A Hotel Anantarában jártunk utána mindennek.
Amikor új helyre látogatunk, azt azért is tesszük, mert fel akarjuk fedezni az adott környék jellegzetességeit, sőt, igyekszünk figyelni arra, hogy minél lokálisabb élményt kapjunk. Gondolhatnánk, hogy ezt inkább a vidék eldugott zugában tapasztalhatjuk meg, de nem csak erre van mód: a kulcs lehet egy olyan szálláshely is, ami mindkettőt magában foglalja. A Hotel Anantara Budapest már második alkalommal vállalkozik arra, hogy vendégeinek visszaadja az igazi magyar húsvéti hangulatot a szálloda falain kívül és belül is.
A klasszikus sonka, tojás és kalács
A hotel gyakran tart tematikus napokat, például karácsonykor, Valentin napon, legközelebb pedig nagypéntektől húsvét hétfőig adnak ízelítőt vendégeiknek az ünnepi különlegességekből. A reggelik alkalmával egy külön asztalt állítanak fel a magyar húsvéti fogásoknak, ahol zöldségek, sajtok, különféle sonkák, kalácsok és kenyerek kapnak helyet. Azt, hogy mennyire odafigyelnek az alapanyagokra, mi sem bizonyítja jobban, minthogy mindig a hentes által hozott mintából választják ki az aktuális kínálat legjobbját. Tojásból átlagosan 1200 darabot szoktak festeni a konyhán – mégpedig nem a lányok, hanem a fiúk, akik örömmel vállalkoznak erre a feladatra. A tojás egyedi, a hagyományokat követő, amolyan „kapargatós” fajta.
„Igyekszünk minél több magyar alapanyagot használni, bár nálunk azért vannak mennyiségek”
– mondja Abrudán Zsolt, a New York Kávéház főséfje, akitől azt is megtudjuk, hogy a sajt például egy Balaton mellőli településről érkezik a konyhájukba.
Különlegességek és odafigyelés
A húsvéti reggeli még számos olyan különleges, és kifejezetten magyar fogást soroltat fel, ami tényleg szem-szájnak ingere. A szálastormától kezdve a tradicionális kőrözöttön keresztül a medvehagyma- vagy padlizsánkrémig mindenfélét megkóstolhatunk.
A húsvéti ételeik fő elemei, a húsok külön választékot érdemelnek: van füstölt főtt mangalicatarja, parasztcsonka, és még sok kimondottan magyar sajátosság. A Hotel Anantarában a reggelik 300 fő körül mozognak, így ennek megfelelően kell felkészíteni a tálakat. Ilyenkor sokkal több a tojás, mint egyébként, külön-külön szeletelik le és rakják ki a sonkákat, ugyanígy a zöldségeket is. Ha valaki csak a zöldséget akarja, vagy a sajtot szeretné, mert például nem eszik húst, arra is odafigyelnek. Mindezen finom falatokat pedig nemcsak a reggelinél, hanem a szobabekészítésnél is megtalálhatják a vendégek egy kisebb tálon.
Húsvéti hagyományok
A Hotel Anantarában a hagyományos magyar szokások nem állnak meg a szobák vagy az étterem falain belül. Már több éve fut sikeresen a Matyó Design-nal közös projektjük, amelynek keretében az észak-magyarországi Tardra viszik az érdeklődő vendégeiket, hogy közeli képet kapjanak a matyó életstílusról és maguk tapasztalják meg, milyen a vidéki magyarországi lét.
Az ilyen kirándulások alatt szoktak a külföldiek találkozni a tardi asszonyokkal, többek között Vajda Miklósné Marikával, aki örömmel avat be mindenkit a matyó hímzés rejtelmeibe, és eleveníti fel a húsvéti hagyományokat.
„Egyik barátnőmmel mindig a lakásban vártuk a locsolókat, és egész nap izgultunk, hogy hányan fognak jönni, hogy kik jönnek el. Akkor még a fiúk hárman-négyen összecsatlakoztak barátokkal, és öltönyben, nyakkendővel kiöltözve mentek a családhoz, osztálytársakhoz.”
Marika néni kedvence volt az a tojás, amit hagymahéjjal festettek.
„Nem piros volt, hanem terrakottás, vöröses színű. Anyukám mindig mondta, hogy gyűjtsem össze a hagyma héját. Abban főzte meg a tojást, és utána a szalonnabőrrel átkentük, hogy fényesebb legyen a tojás, a végén azt kapták a fiúk a locsolásért.”
Persze a húsvéti ételek sem hiányozhattak. A körözött, sajt, sonka, főtt sonka, tojás mellett a torma és a kocsonya is szerepelt az ünnepi asztalon.
A Matyó Design Túrák mind a helyieknek, mind a vendégeknek emlékezetesek. Tavaly egy 50 fős amerikai csapat látogatott el húsvétkor a kis faluba, akkor a templomba is elmentek velük, ahol a misén a régi orgona hangja szólt. Ilyenkor nyelvi akadály sem állhat az útba, akár kézzel-lábbal mutogatva, de a helyiek megértetik magukat a vendégekkel – ehhez az élményhez pedig egyébként sem kell olyan sokat beszélni.
A kiruccanás és a húsvéti reggeli mellett a Hotel Anantara gyerekeknek szóló programmal is készül: a legkisebbek a tojáskeresést felelevenítő kincskeresésben vehetnek részt, ahol bélyegeket lehet gyűjteni, a végén pedig ajándékot kapnak.
Abrudán Zsolt séf szerint nemcsak a személyzet, de a vendégek is nagyon szeretik a húsvéti reggeliket és hasonló tematikus alkalmakat, mert örülnek, hogy valami mást látnak és mást kapnak, mint amit egyébként szoktak. „Mindenhol megvan ennek a sajátossága, de én úgy gondolom, hogy Magyarország nagyon erős a hagyományokban.”