Visszavonták a civiltörvényt, módosították a lex CEU-t
A parlament elfogadta a civil szervezeteket hátrányos helyzetbe hozó törvény visszavonását, valamint visszavonta a magyar felsőoktatási törvény lex CEU-ként elhíresült módosításait is.
A civiltörvényt 2017 júniusában fogadta el az Országgyűlés. Ennek értelmében a civil szervezeteknek kötelező volt bejelenteni a bíróságon, ha a külföldről kapott tárgyévi támogatások összege eléri 7,2 millió forintot, valamint fel kellett tüntetniük a honlapjukon, hogy "külföldről támogatott szervezetnek" minősülnek.
A törvény vonatkozó részeit a parlament most visszavonta, de ezzel együtt egy új szabályt is bevezetnek: az Állami Számvevőszék évente vizsgálatot készít minden olyan egyesületről és alapítványról, amelynek a mérlegfőösszege eléri az adott évben a 20 millió forintot.
A lex CEU-ról szintén az Európai Bíróság mondta ki, hogy több szempontból is jogsértő. A Közép-Európai Egyetem a törvény miatt Bécsbe helyezte át a székhelyét, és a képzések nagy része azóta is ott indul.
A mostani módosítás értelmében az Európai Gazdasági Térségen (EGT) kívüli székhelyű felsőoktatási intézmény akkor folytathat itt oklevelet adó képzést, ha az intézmény szerepel Magyarország és az oktatási intézmény székhelye szerinti állam kormánya által kötött nemzetközi szerződésben, és képzése a magyar felsőoktatási intézmények képzésével egyenértékű.