HÍREK
A Rovatból

Visszavették az ukrán erők a Kijev melletti Irpinyt

A város polgármestere egyelőre azt kérte a lakóktól hogy ne térjenek vissza a településre, mert veszélyes. Tart a város megtisztítása, és még újabb orosz támadások várhatók - közölte.


Az ukrán erők visszavették az orosz csapatoktól a főváros határában, Kijevtől északnyugatra fekvő Irpiny települést - közölte hétfőn Olekszandr Markusin, a város polgármestere a Telegram üzenetküldő portálon.

Egyelőre azt kérte a városka lakóitól hogy ne térjenek vissza a településre, mert veszélyes. "Tart a város megtisztítása, és még újabb orosz támadások várhatók"

- idézte a polgármestert az Ukrajinszka Pravda hírportál.

Közben az ukrán hatóságok által hétfőn közzétett statisztika szerint az Azovi-tenger partján fekvő Mariupolban a háború kitörése óta csaknem ötezren haltak meg a várost ért orosz támadásokban, köztük mintegy 210 gyermek. Pontos adatokat egyelőre nem tudnak közölni. A kikötővárost már 28 napja ostromolják az orosz csapatok. A települést a blokád előtt megközelítőleg 140 ezer mariupolinak sikerült elhagynia, utána 150 ezer lakost evakuáltak. Jelenleg még mintegy 170 ezren maradtak a városban. Harmincezer mariupolit szállítottak el Oroszországba, illetve az orosz erők által elfoglalt kelet-ukrajnai területekre.

A kelet-ukrajnai Harkiv polgármestere, Ihor Terehov a hétfői tájékoztatóján kijelentette:

"az orosz hadsereg célzottan lakott területeket lő. Nemcsak egy-egy házat, hanem egész lakónegyedeket. A város lakóit állandóan bombázzák. Eddig 1410 objektum pusztult el, ebből 1177 többszintes lakóépület".

A polgármester hozzátette, hogy 53 óvoda, 69 iskola és 15 kórház is megsemmisült Harkivban.

Terehov szavai szerint önkéntesek életüket kockáztatva szállítanak élelmet olyan kerületekben lévő óvóhelyekre, amelyeket szünet nélkül ágyúznak az orosz erők. Közölte, hogy ugyanakkor a szupermarketek működnek a városban, és az alapvető élelmiszerek kaphatók. Harkiv más városokból is kap humanitárius segélyt. Ilyen segítséget küldenek az Egyesült Államokból is: Chicago városa például 880 ezer dollár értékben küldött orvosi eszközöket, amelyeket városi kórházaknak és katonai kórházaknak osztottak szét - mondta a városvezető.

A politikus kitért arra, hogy Harkiv olyan város, ahol alapvetően oroszajkúak élnek, a háború kitörése előtt szinte minden negyedik ott lakónak volt rokona vagy ismerőse, barátja Oroszországban. Mint mondta, Harkivot többé-kevésbé mindig is Oroszországhoz "lojális" városnak tekintették, de a háború drámaian megváltoztatta az ott élők viszonyulását Oroszországhoz. Terehov azt hangsúlyozta, hogy Harkiv lakói ma egységesek, és készek a végsőkig harcolni a városuk megvédéséért.

A dél-ukrajnai Herszon megyében lévő Henicseszkben, az Azovi-tenger partján fekvő kikötővárosban - amelyet elfoglaltak az orosz csapatok - elkezdtek rubelben "nyugdíjat" osztani a helyi lakosoknak - számolt be a Moszt című, helyi hírportál. Tízezer rubelt - valamivel több mint száz dollárt - osztogatnak a helyieknek, akik viszont a pénzt azonnal átváltják hrivnyára, a boltokban ugyanis nem fogadják el az orosz valutát. Szerhij Lany, a Herszon megyei tanács egyik tagja a Facebookon arra kérte az embereket, hogy "semmit se fogadjanak el az orosz megszállóktól, ne működjenek együtt velük, ugyanis csakis így járulhatnak hozzá Ukrajna győzelméhez".

Közben Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés főnöke egy interjúban azt állította, hogy Kijevnek kiterjedt ügynökhálózata van Oroszország katonai, politikai és pénzügyi vezetésében, beleértve a Kremlt is, és szerinte ennek köszönhetően semmisítettek meg nemrég egy partraszállító hajót az Azovi-tenger partján fekvő Bergyanszkban. Budanov az interjúban kiemelte, hogy Ukrajna védői készen állnak hosszú háborúra, de szükségük van még több vadászrepülőgépre, valamint légvédelmi és rakétavédelmi rendszerre.

Az ukrán légierő keleti parancsnoksága hétfőn este arról számolt be, hogy Harkiv megyében újabb orosz repülőgépet és drónt lőtt le. A repülőgép típusáról és a pilóta sorsáról információkat nem közöltek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Meghalt Elek István
Az ATV egykori tulajdonosa, Magyarország korábbi monacói tiszteletbeli főkonzulja 90 éves volt. Halála előtt három hétig ápolták kórházban.


Elek István életének 91. évében, július 1-jén hunyt el Rómában, nem sokkal kilencvenedik születésnapja után. Három hétig kezelték kórházban.

A Médiapiac információi szerint temetését pénteken tartják Rómában, szűk családi körben.

Elek István neve nemcsak a diplomáciában, hanem a médiában is ismert volt.

A ’90-es évek végén és a 2000-es évek elején az ATV körülbelül 26 százalékos kisebbségi tulajdonosa volt, majd a 2000-es évek elejétől az egész csatorna az ő tulajdonába került.

2016-ra azonban már nem volt részesedése az ATV-ben.

Diplomáciai pályafutása 1991-ben kezdődött, amikor Jeszenszky Géza akkori külügyminiszter tiszteletbeli konzullá nevezte ki Monacóba. Több mint húsz éven át képviselte Magyarországot, saját maga által fenntartott irodában dolgozott.

Felesége, Chiara Rivetti di Val Cervo grófnő szintén diplomáciai szerepet töltött be. 2009-ben ő is konzulátusi kinevezést kapott a magyar külügyminisztériumtól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor Azahriah véglényezéséről: Azért álljon meg a menet!
A kormányfő szerint a TISZA Párt mögötti támogatottság is része egy nagyobb tervnek. Úgy véli, külföldi titkosszolgálati befolyásolás is zajlik az országban.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 04.



Orbán Viktor a Kossuth Rádió péntek reggeli műsorában úgy fogalmazott, szerinte Brüsszel célja, hogy befolyásolja a magyar választókat. Azt mondta, büszke arra, hogy a magyar emberek ki merik mondani a véleményüket, ha szükséges.

A beszélgetés során kitért a TISZA Párt korábbi párt-népszavazására is, amely alapján a támogatóik 60 százaléka támogatja Ukrajna uniós csatlakozását. Orbán úgy látja,

„megvan a terv, létre kell hozni egy másik pártot, ami Brüsszel-párti, meg kell nyeretni velük a választást és végrehajtatni velük Brüsszel akaratát. Ez olyan egyszerű, mint a faék”.

Hangsúlyozta, hogy mindezt külföldi nyomásgyakorlásnak tartja, amelybe szerinte ukrán titkosszolgálati tevékenység is beletartozik, és ez Magyarországon zajlik.

A miniszterelnök beszélt a közelmúltban nagy vitát kiváltó megjegyzésről is, amelyben Azahriah véglénynek nevezte a kormánypártokat és a szavazóikat. Orbán szerint Magyarországon vannak, akik azt gondolják, hogy mások sértegetése elfogadható, ha számukra jól esik, de hozzátette: „2 millió 300 ezer ember szavazatán gúnyolódni szerintem nem helyes”.

Úgy fogalmazott: „a TISZA Párt és akármilyen tehetséges zenész sem teheti meg”, hogy így beszél a VOKS 2025-ön résztvevőkről, akiket kormánypártinak gondolnak. A miniszterelnök szerint „erre sem fiatal kor, sem politikai ambíció nem ad alapot”, és fontosnak tartja, hogy megvédjük egymást.

„Ezért beszélek én is élesen erről most, tehát azért álljon meg a menet!” – tette hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Pénteken és hétfőn leállás lesz az OTP-nél - az online fizetés és a mobilbank sem megy majd órákig
Karbantartás miatt az internetbank, a mobilapp és a kártyás fizetés sem lesz elérhető. A leállások éjszaka történnek, de komoly kényelmetlenséget okozhatnak.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 04.



Júliusban két rövid, előre tervezett karbantartásra kell készülniük az OTP Bank ügyfeleinek. A fejlesztések miatt ideiglenesen több fontos szolgáltatás sem lesz elérhető – erről a pénzintézet tájékoztatta az ügyfeleket.

Az első szünet július 4-én, péntek este 23:30-kor kezdődik, és másnap, azaz július 5-én (szombat) hajnali 3 óráig tart.

Ebben az időszakban nem lesz használható az internet- és a mobilbank, valamint az OTP-s kártyákkal indított online fizetéseket sem lehet majd jóváhagyni.

A karbantartás idején nem működik az OTPdirekt, az online termékigénylés (mint például a folyószámla, személyi kölcsön, áruhitel vagy értékpapírszámla igénylése), az eBIZ szolgáltatás, az Electra és SmartBróker alkalmazás, illetve a Vámpénztári rendszer sem.

A második leállás július 8-án, kedden lesz, hajnali 2 és 4 óra között. Ez a karbantartás még több területet érint majd.

Ebben az időszakban az OTP-s kártyák sem fizetésre, sem készpénzfelvételre nem lesznek alkalmasak.

A pénzintézet közlése szerint ekkor az OTP Bank kártyás fizetési rendszere” sem működik majd, így a bankkártyás tranzakciók sem a fizetési terminálokon, sem az online felületeken nem hajthatók végre.

A szolgáltatáskiesés ebben az időpontban ismét érinti az internet- és mobilbankot, az OTPdirektet, az online termékigénylést (folyószámla, személyi kölcsön, áruhitel, értékpapírszámla), a lakossági hiteligénylésekhez kapcsolódó szolgáltatásokat (mint például az ingatlan- és jelzáloghitel, babaváró kölcsön, hitelkártya vagy folyószámlahitel), valamint az eBIZ szolgáltatást, az Electra és SmartBróker alkalmazást, a Vámpénztári rendszert és az OTP Bank által kibocsátott kártyák online fizetéseinek jóváhagyását is.

A bank mindenkit arra kér, hogy időben gondoskodjon az esetleges pénzügyek intézéséről, és vegyék figyelembe az átmeneti leállásokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Bekérették Magyarország kijevi nagykövetét a tojásból kikelő Zelenszkij miatt
Kijev szerint ezek a trükkök sértőek a magyar népre nézve, amely sokat tett Ukrajnáért. A plakátkampány mögött szerintük politikai játszma áll.


A Nemzeti Ellenállás Mozgalom legújabb plakátkampánya miatt Ukrajna külügyminisztériuma bekérette Magyarország nagykövetét, Heizer Antalt, írja az Ukrajinszka Pravda. A kampányban Magyar Pétert Volodimir Zelenszkijként ábrázolják, amit Kijev bántónak és provokatívnak tart.

A nagykövetet Olekszandr Miscsenko, Ukrajna külügyminiszter-helyettese fogadta. A találkozón elhangzott: Ukrajna számára egyértelmű, hogy a magyarországi politikai szereplők megpróbálják bevonni Ukrajnát a belpolitikai küzdelmeikbe.

A külügyminisztérium szóvivője a plakátkampányt „buta és unalmas” agitációnak nevezte.

Az ukrán külügy közleménye hangsúlyozta: „Jelenleg ezek a gyenge trükkök, amelyekkel ellenségképet akarnak kialakítani Ukrajnáról, az országról amely egész Európa és a civilizált világ valódi ellenségével küzd, egyszerűen szánalmasak és sértőek, elsősorban a magyar nép számára, amely – ellentétben az elfogult politikusokkal – valóban európai nemzet, amely önkéntes mozgalom révén minden tőle telhetőt megtesz az ukrán népért, hogy legyőzze az orosz ellenséget és megakadályozza az orosz megszállók visszatérését a budapesti utcákra.”

A szóban forgó hirdetést itt lehet megnézni:

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk