„Vírus van, nem éhínség” – meglepően fegyelmezettek a vesztegzár fogságában lévő olaszok
Rómában hétfőn este, a rendelet életbe lépése előtti órákban valósággal kifosztottak több éjjel-nappal nyitva tartó szupermarketet, az alapvető élelmiszerek mellett a szappan, a fertőtlenítőszerek és az alkohol volt a legkelendőbb. Ugyanakkor a pénztáraknál vigyáztak arra, hogy az egyes vevők között betartsák a „biztonsági távolságot”. Hasonló jeleneteket lehetett látni Nápolyban és Palermóban is, a rohamot a pékségek sem úszták meg. Egy videófelvétel tetten érte az egyik várakozó sorában a Napoli több futballistáját, Callejónt, Ospinát és Llorentét is.
Az ész nélküli felhalmozás azonban sokak nemtetszését váltotta ki a közösségi médiában: „Vírus van, és nem éhínség” – figyelmeztetnek. A kormány végül gyorsan elejét vette a boltok letarolásának, megerősítve, hogy nem zárják be őket, és áruval való feltöltésük is folyamatos lesz.
A főváros keddre meglepően csendes és fegyelmezett képet mutatott, de azért a La Stampa talált olyanokat, akik fittyet hánynak a rendeleteknek. Megszólaltattak például egy nyolcvan év körüli házaspárt, akik békésen kávézgattak egy bárban. Rosa és Francesco elmesélték, hogy már a hét végén elmaradt a barátokkal szokásos pókerparti, és azt követő spagetti-vacsora, úgy döntöttek, hogy sétájukról és kávéjukról nem mondanak le.
Nápolyban két nagy hírű, rivális pizzeria, a Sorbillo és a városközpontban lévő Da Michele történelmet írtak összefogásukkal: mindkét hely bezárt és átálltak a házhoz szállításra. Ennek jelentőségéről annyit, hogy amikor a pizza megkapta az „italicum” rangot az Európai Uniótól, azon vitatkoztak az érintettek, hogy a házhoz szállított pizza megérdemli-e ezt a nevet, mivel a szigorú hagyományőrzők szerint az „igazit” csakis helyben, a sütés helyszínén lehet fogyasztani.
Szociológusok és közgazdászok egy csoportja felhívást intézett a kormányhoz, hogy a rendkívüli helyzet miatt „változtassák meg a naptárt”: a hagyományos nyári, elsősorban augusztusi tömeges szabadságolásokat tegyék át márciusra, és akkor azoknak sem kellene kockáztatniuk az egészségét, akiknek munkahelye egyelőre nem hajlandó bezárni. Csupán a létfontosságú szolgáltatásokat tartsák fenn. Az aláírók azt is szorgalmazzák, hogy emeljék ezt a javaslatot európai szintre, hiszen a probléma az egész kontinenst érinti.
Ugyanígy vélekedik Giorgio Gori, az olaszországi fertőzés egyik fő gócpontja, Bergamo polgármestere. „Minden, ami tegnap fontosnak, szükségesnek tűnt, ma az egészségünk után következik. Legyünk minél többet otthon. Tekintsünk úgy a márciusra, mintha augusztus lenne, amikor minden leáll.”
A Milánó környéki Legnano egyik általános iskolájának tanítónői videóüzenetet intéztek a gyerekekhez, eljátszva, hogy névsorolvasást tartanak az osztályban, majd egy gonosz, ugráló kis herceghez hasonlították a koronavírust, aki utálja, ha boldogságot lát – ezért őrizzék meg a gyerekek jókedvüket, játsszanak, táncoljanak, és rajzolják le a gonosz rémet, és ezzel térjenek vissza az iskolába, ha majd újra elkezdődik a tanítás.
Az iskolabezárást használjátok ki olvasásra! – javasolják a Corriere újságírói és össze is állítottak egy 40 könyvből álló listát középiskolásoknak. Olyan híres, és mély erkölcsi tanulságokkal teli olvasmányok szerepelnek benne, mint A Pál utcai fiúk, Harper Lee: Ne bántsátok a feketerigót!, Richard Bach: A sirály, Jane Austen: Büszkeség is balítélet, John Steinbeck: Egerek és emberek, Ernest Hemingway: Az öreg halász és a tenger című regényei, de az ajánlatok között vannak Edgar Allan Poe baljós novellái és Alexandre Dumas: Monte Cristo grófja is.