UTAZZ
A Rovatból

Világhírű kincsünk, ami a magyar turisták részéről is sokkal több figyelmet érdemelne – egy tokaji kirándulás fénypontjai

Idén az ENSZ Turisztikai Világszervezete Tokajt választotta a világ legjobb kiemelt települései közé. Neked is látnod kell, hogy milyen fejlődésen megy keresztül ez a régió.

Link másolása

Előre szólok, hogy nem fogok tudni objektíven írni egy olyan környékről, amibe évek óta szerelmes vagyok.

Pedig nem köt ide semmi, nem ide születtem, nem volt itt nyaralónk, és nem szüreteltem soha egy fürt szőlőt sem a borvidéken. Mégis érzem a kapcsolódást az első kirándulás óta. Van valami a levegőben, a borokban, az itt élő emberekben, ami nagyon egyedivé teszi az egész környéket, és hála a folyamatos fejlesztéseknek, ezt az érzést egyre könnyebb másoknak is átadni.

Persze nem kell ezt pont nekem elhinni, hihettek annak a nívós, külföldi díjnak is, amit októberben érdemelt ki Tokaj:

Az alapításának 950. évét ünneplő város 5 földrész mintegy 260 településével versengve nyerte el a Best Tourism Villages of 2023-díjat.

Ezzel először nyert magyar település ilyen rangos turisztikai díjat, és került az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO) által a világ legjobb kiemelt települései közé.

A rangos nemzetközi díj elismerése az eddigi felújításoknak, és mozgatórugója a további turisztikai fejlesztéseknek. A cél pedig nem kisebb, mint hogy hazánk egyik legkedveltebb célpontjává váljon a világörökségi borvidék és a tokaji aszú névadó települése.

A Tolcsvai Kisboldogasszony római katolikus templom látképe, az Oremus pincészet teraszáról
A Bodrog egyik kanyarulata a Dereszla Bisztró mellől
Kálvária és Gombos-hegyi pincesor

A Zemplén hegyei, a Bodrog és a Tisza találkozása, a történelmi örökségként fennmaradt várak és kastélyok megannyi programot szolgáltatnak a környéken.

Többek között a Megyer-hegyi Tengerszem, a Zemplén Kalandpark, a Sárospataki Rákóczi-vár, és a Boldogkő vára is bakancslistás élmény.

A Tarcali Áldó Krisztus szoborhoz már csak azért is megéri felmenni, mert a dombtetőről fantasztikus látvány nyílik a szőlőtáblákra és a bányatóra.

A Kálvária és Gombos-hegyi pincesor pedig mai kifejezéssel élve, az egyik leginkább Instagram-kompatibils helyszín a régióban.

Ugyanakkor Tokaj elsősorban a borturizmushoz köthető. És talán laikusként félve indul neki az ember, de némi felkészülés után, egy semmihez sem hasonlítható, borászatokkal tűzdelt utazásban lehet részünk.

Ha van pár napunk a környékre, mindenképpen érdemes pincetúrában gondolkodnunk, és ahhoz, hogy megfelelően állítsuk össze a napirendet,

remek tippeket leshetünk el Ripka Gergely, idén már ötödik éve megjelenő, Tokaj Guide című művéből.

Ebben a könyvben több mint 170 borászatot, többszáz bort és rengeteg hasznos tippet találunk. Van olyan fejezet, amiből például kiderül, hogy hogyan szervezhetünk meg magunknak egy felejthetetlen utazást.

De jó kiindulási pont lehet egy olyan szálláshely is, mint az Andrássy Kúria & Spa. A tarcali ötcsillagos wellnesshotelben egyszerre lazíthatunk, és kaphatunk betekintést a régió gasztronómiájába.

Étterme, a Bobajka 2022-ben a Klasszis TopDesign versenyén „az év étterme - zárt vendégtér kategóriában” győzedelmeskedett. Majd 2023-ban a Michelin Guide Hungary-ben Michelin-ajánlást kapott.

A séf 2021 óta Varjú Imre, így az elismerések szorosan kapcsolódnak az ő víziójához.

A Babajka szó más néven mákos guba. Ez az étel kötelező ha náluk járunk.

Az alapanyagok beszerzése helyi termelőktől történik, de emellett a poharakba kerülő borok is a legkiválóbb helyi pincészetekből érkeznek.

A folyamatosan bővülő, jelenleg 120 tételes, kizárólag tokaji borokból álló borsorban nemcsak a neves pincék, de a feltörekvő borászatok italai is megjelennek.

Ebben nagy szerepe van Langó Tamás, Michelin Guide Hungary Sommelier Award díjas sommeliernek is.

És ha a Bobajkában kóstolunk pár bort, és ily módon megismerkedünk a borvidékkel, talán könnyebben hozunk döntést, hogy merre induljunk tovább. Az Andrássy Kúriában pedig segíteni tudnak a különböző kirándulások megszervezésében is.

A Bobajka mellett azt őszi utazásom alkalmával még két top gasztronómiai élményben volt részem. Az egyiket a Tortugának köszönhetem.

A Tortuga a tokaji Minaro Hotel étterme. De ebédre az is betérhet hozzájuk, aki nem a hotelben száll meg.

A kínálata bármelyik budapesti, belvárosi étteremmel felveszi a versenyt.

A klasszikus magyar alapanyagok és fogások mellett egy csepp Ázsiát is találhatunk itt, és nem a megúszós, magyarosított módon. A Tom kha leves például abszolút tradicionális módon készül.

A főétel, a dám szarvas vadasan elkészítve pedig olyan étel volt, amire évek múlva is emlékezni fogok.

De a bodrogkeresztúri Dereszla pincészet bisztrója sem okozott csalódást.

A Dereszla Bisztró a Bodrog partján, a pincészettel szemben található. Zárójelben megjegyzem, hogy a pincészetet is illik körbejárni.

A leginteraktívabb pincerendszer a környéken, ahol rengeteg ábrával és leírással segítik a tájékozódást.

A Delikátesz boltban pedig rengeteg íncsiklandó szuvenír sorakozik. Nemcsak borok, hanem szörpök, lekvárok, környékbeli finomságok.

A bisztró épülete döbbenetes, designdíjas (BigSEE Építészeti díj 2022) remekmű. Szinte együtt lélegzik a vízparttal. Szavakban lehetetlen átadni, hogy mennyire tökéletesen illeszkedik a tájba.

És a benne található fine bistro szintén kihagyhatatlan élmény.

Itt érdemes újragondolt Tiszai halászlevet kérni, de az egyszerű Cézár saláta is maradandó élmény.

A borászatokról már nehezebb megfelelő szakmaiság nélkül nyilatkozni.

Azonban az általánosságban igaz, hogy ha a szárazabb borok iránt lelkesedünk, akkor is illik esélyt adni a szamorodninak, a késői szüretelésű tételeknek, és természetesen az aszúnak.

Ha valahol, hát itt jól fog esni a kísérletezés is. És a megfelelő borászatnál rengeteg olyan információt szívhatunk magunkba, aminek segítségével érthetőbb lesz, hogy miért akkora kincs, ami itt van.

Én most cikkem záróakkordjaként három borászatot emelnék ki, akikkel mindenképpen érdemes közelebbről megismerkedni.

Patricius Borház (Bodrogkisfalud)

A tokaji borvidéken található Patricius Borházat a Kékessy család múltból táplálkozó és a jövő iránt érzett borászati elhivatottsága hívta életre.

Hat, történelmi első osztályú dűlő gazdagságát ötvöző, 68,5 ha nagyságú birtok központja Bodrogkisfaludon, a Várhegy-dűlőben épült fel az 1867-ben megjelent, Tokaj-Hegyalja Albumban is szerepelő uradalmi présház átalakításával, melyhez ma már egy organikus stílusban épült, modern, gravitációs rendszerű borászat is csatlakozik, tökéletesen tükrözve a hagyományok és a korszerű modernitás együttélését a világörökségi tájban.

A BORIGO TOP100 értékelése alapján a hat puttonyos Patrícius Tokaji Aszú 2017 elnyerte 'Az Év Bora' díjat.

"Tisztában vagyunk vele, hogy elődeink sokat elértek és azt is tudjuk, hogy ezeket a hagyományokat kell újra éleszteni és tovább adni. Együtt élünk a régi értékekkel és merítünk belőle, folytatjuk azt a munkát, amit elődeink elkezdtek és mindezt igyekszünk a mai kor emberének és kihívásainak megfelelően tenni."

Oremus Pincészet (Tolcsva)

A rendszerváltás után mindössze 3 évvel, 1993-ban, az Álvarez család megvetette lábát Magyarországon és megalapította a Tokaj- Oremus birtokot. A pince bortermelő tevékenységét a tolcsvai birtokközpontban fejti ki, ahol 1999-ben felépült- a több kilométert befutó és már a XIII. század óta használatos pincelabirintussal összekötött - új borház.

Az Álvarez család, a bor iránt érzett tisztelet mellett, sok időt és figyelmet szentelt arra, hogy megismerje a bor történetének és előállítási folyamatának minden apró részletét. Arra törekedtek, hogy az új pincészet építkezési munkálatai a lehető legnagyobb mértékben őrizzék meg a hagyományokat.

A 100 hektáros tolcsvai borászat szamorodni, aszú és esszencia mellett egy száraz borra, a furmintra fókuszál.

Mandolás furminttal be is kerültek a világ száz legjobb bora közé.

Idén ünneplik a birtok megalapításának 30. születésnapját.

Szóló Borászat (Tállya)

"Szeretnénk meghálálni mindazt a gazdagságot, amit a környezetünktől kapunk. Ezt a szőlőművelésben leginkább a biodinamikus művelésmód teszi számunkra lehetővé, amiben az ember és a természet teljes összhangban tud együttműködni.

Az ilyen módon, vegyszermentesen megtermelt alapanyagokat kíméletesen kísérjük tovább útjukon, a pincében. Engedjük, hogy őszinte, természetes borok szülessenek, mert csak ezen keresztül tudjuk megmutatni Tokaj, a termőhely, fajta, évjárat adta lehetőségeket és persze azt, hogy mi mit gondolunk a borról."

A Szóló Borászatnál 2019-től kizárólag szűretlenül, adalékanyagok használata nélkül készítenek bort.

Üde színfoltjai a borvidéknek. Ha nyitottak vagytok a natúr borokra, izgalmas meglepetéseket okozhatnak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET: