JÖVŐ
A Rovatból

Veszélyes lehet a Space X műhold-áradata, rendkívül megnöveli az űrhulladék mennyiségét

A OneWeb után a Space X is telerakja a Föld körüli űrt. Az amerikai cég május 23-án indította el első 60 Starlink műholdját, ami egyébként óriási jelentőségű a globális internetes hozzáférés szempontjából.
G. N. L. - szmo.hu
2019. május 27.


Link másolása

A Starlink csak egyike annak a kilenc műholdas megakonstellációnak, amelyek megkapták az amerikai szövetségi távközlési bizottság (FCC) licenszét olyanok mellett, mint az Amazon, a Telesat vagy a LeoSat, és amelyek forradalmasítani fogják a távközlést a következő évtizedekben. A Föld körüli űr azonban már most tele van hulladékkal. Mintegy 3000-re tehető a „halott” műholdak száma, ehhez jönnek a legkülönbözőbb méretű űrszemetek a mikroszkopikustól (több mint 128 millió 1mm – 1 cm-es darab ) a felismerhető darabokig (34 ezer 10 cm-nél nagyobb). Ezek súlya több mint 8000 tonnát tesz ki- írja a Scientific American.

Az űr egészét tekintve ez semmiség, annyi, mint egy pohár víz a Földközi-tengerben, de a rakéták és a műholdak maradványai mégis veszélyt jelentenek a még működő műholdak számára.

Amikor egy hulladék vagy egy „halott” műhold túl közel kerül egy aktív szatellithez, ez utóbbinak ütközést elkerülő manővert kell végrehajtania. A Nemzetközi Űrállomásnál például akkor döntenek ilyen műveletről, amikor az összeütközés esélye nagyobb, mint 1:10.000. Az ilyen találkozások száma már ma is több ezerre tehető, de ha e megakonstellációk tovább bővülnek, akkor becslések szerint évente 67.000 ütközés elkerülő manőverre lesz szükség az űrben.

Egy 30.000 km/óra sebeséggel haladó tárgy, még ha nagyon kicsi is, hulladékká törhet egy műholdat, amelynek a mai állapotokban 8-9% esélye van arra, hogy idő előtt befejezze pályáját egy hulladékkal való ütközés miatt – mondják a szakemberek.

2000 táján ez a veszély 5%-os volt. Ennek oka nagy részben, hogy a műholdak felhasználói nem tartják be a szabályokat, például azt az ENSZ-ajánlást, mely szerint ne hagyják 25 évnél tovább fent a Földtől 1000 km-nél alacsonyabb pályán keringő műholdakat.

A 90-es években meghatározott normák szerint működése végén a műholdat el kell téríteni pályájától. Azonban az üzemanyag hiánya, a műhold végletes kihasználására való törekvés miatt ez a szabály az eszközöknek csak 20%-ánál érvényesül, és megsértését nem büntetik komoly szankciókkal.

Ma kb. 2000 műhold kering a Föld körül és a további gigantikus terveknek katasztrofális következményei lehetnek. Az űrhulladék veszélyének már neve is van: Kessler-szindróma.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Újabb rekord dőlt meg, most az óceánok vízfelszínén mértek olyat, amit eddig még nem láttak
Április közepe óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete.

Link másolása

Kedden megdőlt az világóceán felszíni hőmérsékletére vonatkozó melegrekord - írja az Időkép.

Nem lassul az óceánok felmelegedésének üteme, olyannyira nem, hogy április 23-án minden eddiginél magasabb hőmérsékletet ért el globálisan a vizek felszíni hőmérséklete.

Az új rekord 21,18 fok, ami, még ha egy hajszállal is, de felülmúlta a március 1-én felállított 21,17 fokos rekordot.

Április 17. óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az év ezen szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete. Ráadásul hivatalosan is véget ért az El Niño, ami az átlagosnál magasabb tengerfelszín-hőmérsékleteket eredményezett a Csendes-óceán egyenlítőhöz közeli területein.

A melegedés a mi időjárásunk szempontjából legmeghatározóbb észak-atlanti térségben is jelentős. Itt jelenleg átlagosan 21 fokos a felszíni vízhőmérséklet, ami 0,4 fokkal magasabb a tavaly ilyenkor mért értékhez képest.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET: