HÍREK
A Rovatból

„Vége van, Viki!” - skandálta a tömeg a Kossuth téren, ahol Lengyel Tamás, Osváth Zsolt, Hodász András is felszólalt

A Kossuth tér megtelt tüntetőkkel. Hodász András úgy fogalmazott, ez a törvény egy fekete autó, Hadházy Ákos szerint pedig eljött a nap, amikor igazán megijed a hatalom.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2025. május 18.



„Ma van az a nap, amikor igazán megijed a hatalom” - kezdte Hadházy Ákos. Szerinte az a nagy dolog, hogy ezt a demonstrációt fiatalok szervezték. Azt kérte, ne hagyják abba, amíg nem érték el a céljukat, ne hallgassanak az öreg emberekre, az ő generációjára, akik azt mondják, hogy nem lehet eredményt elérni. És azt kérte, rosszalkodjanak nyugodtan, de csak békésen, és csak akkor, amikor ennyien vannak mögöttük.

Kiderült, hogy a mostani demonstrációt olyan fiatalok szervezték, akik a Hadházy tüntetéseken kovácsolódtak össze. Egyikük édesanyja azt mondta a színpadon, rendkívül büszke a gyermekére. Szerinte ma senki sem kérdezi meg a fiatalokat, milyen országban akarnak élni.

„Ez már látható népharag” - mondta.

Szabó Márton "Csoki", a Jólvanezígy YouTube-csatorna házigazdája azt mondta, ez a törvénytervezet nem arról szól, hogy a 444, a Telex, a Partizán nem fog tudni működni, hanem arról, hogy mindenkinek meg kell legyen a joga ahhoz, hogy eldöntse, honnan tájékozódik, mit tart hitelesnek és függetlennek. „A szólásszabadságunk az, ami most célkeresztbe került.” Szerinte fontos a kiállás, a fizikai jelenlét, hogy ennyien eljöttek.

Osváth Zsolt is felszólalt a Kossuth téren tartott tüntetésen. Arról beszélt, attól fél, hogy eljön a nap, amikor már nem gyűlhetnek így össze, amikor már csak olyan újságot olvashatnak, amit a hatalom cenzúrája is jóváhagyott.

„De szemmel láthatóan nem csak én félek. A kormány is fél. És higyjétek el, hogy az, aki fél, az szörnyű dolgokra képes.”

„Azért jöttem, hogy elmondjam, mit tehet az emberrel, ha egy olyan rendszer irányítja a sajtót, amelyik most törvénnyel próbálja ellehetetleníteni a médiát, és a civil szerveződéseket. Kis túlzással a független újságírás életet menthet.”

Felidézte, hogy tavaly, miután kiálltak a Hősök terén a gyerekvédelem fontossága mellett, az arca ott volt a címlapokon. Minden kormányközeli szennylapban megírták a hazugságot, hogy pedofil. Megbélyegeztek, bemocskoltak és lejárattak. Csak a független sajtót érdekelte az igazság. „Szentül hiszem, hogy valódi újságírók nélkül most nem állnék itt előttetek.” Bár ezután a pereket sorra megnyerte, közben sok mindent elveszített: embereket, motivációt, örömöt, méltóságot, egészséget és szerelmet. Pedig valaki egyszerűen csak parancsszóra rányomott az enterre, és bele sem gondolt, hogy mit tesz ezzel.

Sokat gondolkodott, hogy eljöjjön-e, de ha nem jött volna, „ők nyernek.”

„Ha hagyjuk, hogy a kormány által irányított média kapjon csak teret az országban, akkor ki tudja, hogy hány magamfajta lesz, hogy hány életet próbálnak majd még tönkretenni” - fogalmazott.

Szerinte bárki lehet a következő. Úgy látja, akik még mindig beállnak a kormány mögé, „egy süllyedő hajón eveznek.”

Utána Hodász András, a volt katolikus pap lépett színpadra. Elmondta, nagyapja 56-os hős volt, akit a kommunizmus börtöneiben vertek félholtra. „Hiszem, hogy most lenéz ránk odafentről. Itt van velünk lélekben. Mert nem hallgathatunk, és ő sem hallgatna, amikor kiépül az a rendszer, ami ellen ő is küzdött.”

Arról beszélt, a papsága 10 éve alatt sokan kérdezték, miért lett ellenzéki. „Én pedig azt mondtam, nem én lettem ellenzéki, a Fidesz tagadott meg mindent, amit korábban hirdetett és vallott.”

Felidézte, hogy 2002-ben a Fidesznek az volt a szlogenje, hiszünk a szeretet és az összefogás erejében. „Mára úgy tűnik, a gyűlöletkeltés és a széthúzás erejében hisznek. A harcosok klubjában hisznek.”

Szerinte vörös szőnyegen engedik vissza a kommunizmust, ami ellen küzdöttek. Az elmúlt években megtörték a püspökök gerincét.

Egy Facebook-beszélgetésben azt mondta, diktatúrában élünk, mire az ismerőse úgy reagált: „dehát nincsnen a fekete autó”. Hodász erre most azt mondta:

„Jelentem, ez a törvénytervezet a fekete autó!”

1989-ben szabadságot akartak, akkor a Fidesz is ezt akarta. De azóta eltévesztették az utat. Az igazságot és az életet lábbal tapossák 15 éve. „Ne féljetek!” - idézte még Jézus szavait. Szerinte a félelemből düh és harag fakad. „Fontos, hogy a haragból, a dühből ne legyen gyűlölet" - mondta. Ez az ország túlélt már számtalan despotát, gazember uralkodót. „Politikusok-jönnek-mennek, mi itt vagyunk."

„A hatalom arra játszik, hogy elkeseredj, megundorodj a politikától és feladd. Én azt javaslom, hogy maradj itt, és legyél politikailag aktív!" - üzente.

"Nem félünk!" - válaszolta a tömeg.

A tüntetésen Pankotai Lili is beszédet mondott. Szerinte a törvényjavaslat valódi célja „a listázás, megfigyelés, kontroll, elhallgattatás.” A Szuverenitásvédelmi Hivatal nem az országot védi, hanem a hatalmon lévőket. „Ez az új ÁVH. Akkor is védelemről hazudtak, most is ezt mondják, szuveneritás.” Szerinte ez nem védelem, hanem uralom. „Ez az új Rákosi-korszak.”

„Listázzatok nyugodtan, ez is csak olaj a tűzre!” - tette még hozzá.

„Viktor te gyenge vagy, gyáva vagy, és félsz. Félsz attól, hogy vége van” - mondta. „Már nem vagy forradalmár, már nem vagy lánglelkű, már nem mész szembe a rendszerrel, mert te magad váltál a rendszerré.” De itt vannak az új fiatalok, akiknek újjá kell építeni az országot. „És ezek mi leszünk.”

"Mocskos Fidesz" - skandálta a tömeg.

Lengyel Tamás színész azt mondta, olyan országot akar, ahol a tanárnak nem kell másodállást vállalnia, ahol az orvos nem Ausztriában keres boldogulást, ahol az egészségügyi dolgozókat, rendőröket, tűzoltókat megbecsülik, a színházban nem pártatonák döntenek, és ahol az igazságsuolgáltatás valóban független. „Egy országot, ahol nem félünk.”

A tömeg szerinte képes változtatni. Fontos, hogy mindenki minden nap minden órájában beszéljen a környezetének az ország kifosztásáról, ossza meg a véleményét másokkal, és 1 százalékával támogassa a független médiumokat, civil szervezeteket, „mert most még lehet.” Mindenki győzzön meg egy embert a környezetében, aki 2022-ben nem szavazott. „De ami a legfontosabb, ne ijedj meg!”

„Vége van, Viki!” - mondta a színpadon, és ezt hosszan skandálta a tömeg.

A tüntetés végén elénekelték a Himnuszt, és a szervezők így búcsúztak: „Menjetek haza, de nem köszönünk el, hiszen még úgyis találkozunk!”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Jourová: Orbán az életéért küzd, nem csak a hatalomért
Az Európai Bizottság korábbi cseh alelnöke úgy látja, Orbán minden eszközt be fog vetni a győzelemért, akár a mélyreható manipulációt is.


Věra Jourová, az Európai Bizottság korábbi cseh alelnöke szerint Orbán Viktor már nemcsak a hatalmáért, hanem az életéért is küzd. Erről a lengyel Gazeta Wyborcza című lapnak beszélt, miután Varsóban díjat kapott az európai demokráciáért végzett munkájáért.

Az interjúban rákérdeztek, vajon félhet-e a magyar miniszterelnök attól, hogy ha elveszíti a választást, akár börtönbe is kerülhet. Jourová erre úgy reagált, hogy bár ez az újságíró megfogalmazása volt, Orbán pontosan tudja: „vagy nyersz, vagy nagy bajban leszel. Diplomatikusan fogalmazva”.

Úgy látja, Orbán minden eszközt be fog vetni a győzelemért, akár a mélyreható manipulációt is, különösen a béke és háború kérdésében. Példaként említette azt a mesterséges intelligenciával készült videót, amelyet Orbán Viktor Facebook-oldalán tettek közzé, és amelyen egy magyar koporsó is feltűnik. Szerinte a jövő évi kampányban még több hasonló videó jelenhet meg.

„Ha a kampány licitálássá válik, hogy kiderüljön, ki tudja jobban alkalmazni a piszkos trükköket az ilyen típusú technológia és manipuláció felhasználásával, és mégis megnyeri a választást, akkor véleményem szerint az a demokrácia végét jelenti” – mondta.

Jourová arról is beszélt, miért volt nehéz az ő ideje alatt hatékonyabban fellépni a magyar kormánnyal szemben. Elmondta, hogy sokszor érezte magát gyengének, mert nem tudott reagálni a demokratikus elvek megsértésére. Hozzátette, hogy mindig betartotta a szabályokat és az elveket.

Szerinte a magyar kormány nem látványos intézkedésekkel, hanem fokozatosan, lépésről lépésre, sokszor szinte észrevétlenül bontotta le a jogállamiságot. Ezért érezte úgy, hogy nehéz volt határozottan reagálnia. „Ezért értettem meg, hogy mindenekelőtt a magyar társadalom feladata lesz ennek a rendszernek a megváltoztatása”

– fogalmazott.

Az interjúban szóba került az is, hogy több politikus, köztük Friedrich Merz német kancellár is felvetette: el kellene venni Orbán szavazati jogát. Jourová ezzel kapcsolatban elmondta, hogy ez nem az Európai Bizottság hatásköre, hanem a tagállamoké.

Azt is hozzátette, hogy bár többen szeretnének szankciókat Magyarország ellen az ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontja miatt, erre nincs lehetőség, mert ez nem szerepel az Európai Unió Lisszaboni Szerződésében. Szerinte továbbra is a jogállamiság megsértése miatti szankciók jelenthetnek megoldást.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Fleck Zoltán: Rendkívüli felhatalmazásokat kapott Rogán, akár a választások is elmaradhatnak, korlátozhaják a sajtót, betilthatják a tüntetéseket
A felhatalmazásokkal a végrehajtó hatalom belső politikai ellenfelek ellen is felléphet. Szerinte a rendelet időzítése, egy évvel a választások előtt, különösen aggasztó.


Fleck Zoltán jogszociológus szerint különösen aggasztó, hogy a kormány egy évvel a választások előtt olyan rendeletet készít elő, amely hadiállapot vagy honvédelmi válsághelyzet esetén rendkívüli jogkörökkel ruházná fel a végrehajtó hatalmat. A szakértő szerint ezekkel az eszközökkel akár a belső politikai ellenfelek ellen is felléphetnének.

Úgy látja, hogy a jogi fogalmak – hadiállapot és honvédelmi válsághelyzet – között bár van különbség, mindkettő rendkívüli állapotot jelent. A mai magyar közjogi berendezkedés alapján pedig viszonylag könnyen lehet olyan értelmezést adni a világhelyzetnek, amely indokolhatja ezek bevezetését.

Fleck szerint a hadiállapot különösen súlyos, mert ilyenkor „szinte minden fel van függesztve és minden hatóság mindenre fel van hatalmazva: az erőszakszervezetek a honvédelem bevetésére akár belső ügyekben is”.

A jogász szerint a rendelet nemcsak a háborús helyzetek kezelését szolgálja, hanem a belső rend fenntartására és a politikai ellenfelek mozgásterének szűkítésére is alkalmas lehet. Mint mondta, „a Rogán-féle Miniszterelnöki Kabinetiroda – amelyről eddig sem tudtuk, hogy mit csinál valójában azon túl, hogy titkosszolgálati módszerekkel dolgozik – olyan eszközöket kapna, amelyekkel korlátozható a sajtó szabadsága, betilthatók a tüntetések, és akár a választások megtartását is felfüggeszthetik”.

Fleck hozzátette: „Itt akkor eszébe se juthat senkinek semmiféle tüntetés, vagy az utcák elfoglalása, vagy a szabad sajtó működtetése, mert elrendelhető egy olyan hadiállapot, amelyhez pusztán csak az kell, hogy a kormány úgy érezze NATO-tagként, a NATO-t közvetlen háborús veszély fenyegeti. Ugye ez elég közel van, azt érezzük”.

A szakértő szerint a miniszter ilyen helyzetben akár arról is dönthet, hogy megszünteti egyes internetes hírportálok vagy napilapok megjelenését, ha azok nem számítanak országos sajtóterméknek – márpedig szerinte a legtöbb médium ilyen.

A Klubrádió műsorvezetője azt kérdezte tőle, hogy „Ha beesik egy rakéta vagy egy bomba Magyarországra, akkor Rogán Antal bejön ide a Klubrádió összes helyiségbe, kihúzza a konnektorokat és elnémítja a rádiót?” Fleck erre így válaszolt: „Szerintem az lesz az első, hiszen a Klubrádió nyilván a legfontosabb eszköz, amivel az ellenség majd az ország szuverenitását aláássa. Egy sarokba szorított autokratikus hatalom, ami sokat vesztett, kiszámíthatatlan és irracionális eszközöket is képes hozni, eddig is használt. Úgy tűnik, hogy ez a típusú jogi átalakítás olyan dologra készül fel, amit ők háborús helyzetnek gondolnak.”

Furcsának nevezte, hogy ezek a jogkörök Rogán Antalhoz kerülhetnek, mivel ilyen esetekben jellemzően a honvédelmi miniszter, a miniszterelnök vagy a rendvédelemért felelős miniszter kap hasonló jogosítványokat.

Fleck úgy látja, hogy most is rendeleti kormányzás zajlik, az új szabályozás pedig tovább fokozhatja azt a feszültséget, amit a kormány gerjeszt. Azt mondta:

„Amúgy most is különleges rend van, a rendeleti kormányzás most is él. Ehhez képest ez egy olyan felhatalmazás, ami megpróbálja kihasználni azt a pszichózist, amit maga a kormány is gerjeszt: miszerint háború van a környékünkön, ráadásul az Európai Uniót háborús uszítónak, háborúpártinak mutatják be, sőt az ellenzéket, amelyik most erősen fenyegeti a kormány hatalmát, szintén háborúpártinak mutatnak be. Így még egy kicsit nyomnak ezen a pánikgombon, és akkor elő lehet állítani ezt a helyzetet”.

A szakértő szerint a kormány így azt is mondhatja, hogy a háborúpártiakra nem lehet rábízni a hatalmat, ezért nem kell választásokat tartani.

A Budapest Pride-ra utalva elmondta: „elég komoly utcai demonstráció készülődik, amely a mai állapotok szerint a rendőrség és a kormány felfogása szerint jogszerűtlen. A szervezők pedig tulajdonképpen szembe helyezkednek a rendőrségi határozattal a mai állapot szerint. Ebben az esetben ezek olyan eszközök, amelyekkel ezeket mind el lehet tüntetni”.

A beszélgetés végén Fleck Zoltán arra is figyelmeztetett, hogy az Európai Unió számára elfogadhatatlan lenne, ha a kormány békés tüntetőkkel szemben vetne be karhatalmat. „…ha bármilyen olyan esemény történik Magyarországon, hogy mondjuk karhatalmat vetnek be a békés tüntetők ellen, (…) ami mostanában közelebb került, mint tizenöt éve bármikor, azért az közvetlenül és súlyosan veszélyezteti az EU-s tagságot.

Egy ilyen állam nem maradhat az Európai Unió tagja, tehát ez egyszerűen értelmezhetetlen lesz az Európai Unió politikusai számára. Nem tudom például, hogy ezt a szombati eseményt, ahol több európai politikus lesz, mint egy csúcson, hogyan fogja kezelni a rendőrség egy százezres tömeggel, ha tiltó határozat fennmarad. Egészen elképesztő helyzetekbe kormányozza bele magát a kormány, és azért az látszik, hogy ez egy politikai pánikreakció” – fogalmazott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Felszállt az USA „Ítéletnapi repülőgépe” – sokan megijedtek, de az amerikai légierő elárulta, miért repült a gép
Olyan világméretű katasztrófa esetére tervezték, amikor a földi irányítás lehetetlenné válna. Az amerikai légierő közölte, hogy ez egy előre betervezett küldetés volt, és semmi köze nem volt a Közel-Keleten zajló eseményekhez.


Június 17-én, kedden egy különleges repülőgépet láttak az amerikai égbolton, ami sokak figyelmét felkeltette. A gép Louisiana államból, Bossier Cityből indult este 17 óra 56 perckor, végighaladt a partvidéken, megkerülte Virginia és Észak-Karolina határát, majd 22 óra 1 perckor landolt a Maryland-i Joint Base Andrews katonai támaszponton - írja a LadBible.

Mi az az ítéletnapi repülőgép?

Ez egy átalakított Boeing 747-200-as repülőgép, amely az elnök számára mozgó hadműveleti központként szolgál, és körülbelül 12 órán át képes repülni tankolás nélkül. Repülés közben is újratölthető. Hivatalos nevén Boeing E-4B „Nightwatch”, azaz Éjjeli Őrség, és a Nemzeti Légi Hadműveleti Központ (NAOC) szerepét tölti be. Olyan világméretű katasztrófa esetére tervezték, amikor a földi irányítás lehetetlenné válna.

Először a hidegháború csúcspontján, az 1970-es években emelkedett a levegőbe, azóta újabb és fejlettebb változatokat gyártottak és teszteltek, amelyek bármikor bevethetők egy vészhelyzet esetén.

A repülés híre gyorsan elterjedt az interneten. Sokan repülésfigyelő oldalakon követték a gépet, és megindultak a találgatások az út céljáról. Az amerikai légierő viszont közölte, hogy a gép útja egy előre betervezett küldetés volt, és semmi köze nem volt a közel-keleti eseményekhez.

További részleteket is megosztottak: az X közösségi oldalon közzétettek egy fotót, amin Dr. Troy Meink államtitkár felszáll a gépre.

A poszt szövege így szólt:

„Tegnap Meink államtitkár látogatást tett a @AFGlobalStrike parancsnokságnál, ahol bemutatták neki a parancsnokság küldetését, haderő-struktúráját és modernizációs programját, hangsúlyozva a parancsnokság kulcsszerepét a nemzet védelmében és az elrettentésben.”

A repülőgép szokásos hívójele „ORDER6”, de most „ORDER01” néven azonosították. Az amerikai kormány nem adott magyarázatot a változásra.

A gép feltűnése idején több helyen is feszült volt a helyzet a világban. Irán és Izrael rakétatámadásokat váltottak egymással. Irán az izraeli csapásokat „hadüzenetnek” nevezte. Donald Trump korábban úgy fogalmazott az esetleges amerikai beavatkozás kapcsán: „Lehet, hogy megteszem, lehet, hogy nem”. Arra a kérdésre, hogy vajon az egész világ lángba borulhat-e, azt mondta: „Nem fogom hagyni, hogy ez megtörténjen.”

Mivel a gépet kifejezetten olyan események után használnák, mint például egy nukleáris vagy világméretű katasztrófa, a puszta látványa is azt sugallhatja, hogy a Földön már csak percek lehetnek hátra.

Így nem csoda, hogy az emberek kissé bepánikoltak, amikor kedden meglátták az „ítéletnapi repülőt”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Hann Endre a Medián-felmérésről: már többen gondolják úgy, hogy a Tisza párt nyerheti meg a 2026-os országgyűlési választást
Hann kiemelte: a községekben is már csak egyszázalékos a Fidesz előnye. Az emberek 70 százaléka szerint rossz irányba mennek a dolgok. „Ez a Tiszának már akár kétharmadot is hozhat” - mondta a Medián vezetője.


Hann Endre szerint tíz hónappal a választások előtt már többen gondolják úgy, hogy a Tisza párt nyerheti meg a 2026-os országgyűlési választást. Úgy fogalmazott: ha sokan elhiszik, hogy a Tisza az esélyes, és emellett több okból is elégedetlenek, akkor ennek lehet egy önmagát erősítő hatása, amit komolyan kell venni.

A Medián ügyvezetője a 444-nek adott interjúban arról is beszélt, hogy a fiatalok körében különösen erős Magyar Péter pártjának támogatottsága. A kutatás szerint a 40 év alattiaknál a teljes népességből 58 százalék szavazna a Tisza pártra. Hann szerint főleg az ellenzéki pártok rovására erősödtek meg, de a Fidesz támogatottsága is fokozatosan csökken.

A Medián legfrissebb felmérése szerint a teljes népességen belül 10 százalékos, a pártválasztók körében pedig 15 százalékos előnye van a Tisza pártnak. A községeken kívül minden településtípusban Magyar Péterék állnak az élen.

Hann kiemelte: a községekben is már csak 1 százalékos a Fidesz előnye, pedig korábban ott mindig jelentős volt a kormánypárti fölény. Ezt az adatot az interjúban az egyik legfontosabbnak nevezte.

A felmérésből az is kiderült, hogy az emberek 70 százaléka szerint rossz irányba mennek a dolgok. Hann erről úgy nyilatkozott: „Ez a Tiszának már akár kétharmadot is hozhat, de ezt most képtelenség megjósolni”.

Hozzátette, hogy még korai lenne erről beszélni, hiszen bármikor történhetnek váratlan fordulatok, mint például a kegyelmi ügy vagy Márki-Zay Péter félresikerült nyilatkozata a kampányhajrában. „Most azonban nagyon más a közhangulat, és Magyar Péteren egyelőre nem könnyű fogást találni” – mondta.

Arról is beszélt, hogy bár a Fidesz megkérdőjelezte a Medián számainak hitelességét, ő úgy tudja, hogy a kormányzati körökben is figyelik a kutatásaikat. Szerinte az is beszédes, hogy a kormányközeli intézetek hónapok óta nem hoztak nyilvánosságra új adatokat. „Ebből nem nehéz arra gondolni, hogy náluk is olyanok a számok, amik finoman fogalmazva nem lehetnek jók a számukra” – fogalmazott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk