UTAZZ
A Rovatból

Újabb várakkal és egy fazekas-gyűjteménnyel is bővült a dinnyési Várpark

A többszörös Guinness-rekorder Alekszi Zoltán több újdonsággal is kiegészítette a világon egyedülálló látványosságot.

Link másolása

A Velencei-tó mellett, Dinnyésen áll egy különleges gyűjtemény. A Várpark megálmodója és megvalósítója, Alekszi Zoltán elképesztő energiával dolgozik a park fejlesztésén. Idén is folytatta a korábbi évek hagyományát, és több újdonsággal várja a látogatókat. Így nála tényleg minden évben lehet találni olyat, amit még azelőtt soha nem láttunk.

A koronavírus-járvány miatti bezártság idején a Várparkban is komoly munka folyt. A tulajdonos, Alekszi Zoltán

továbbfejlesztette a többszörös Guinness-díjas látványosságát.

A beléptetésnél is már újdonság fogad: egy automata rendszer adja a jegyet, amivel akár egy egész napot el lehet tölteni a parkban. Megújult a mosdó és van lehetőség a magunkkal vitt ennivalót is árnyas helyen elfogyasztani.

A park felfedezését érdemes egy filmnézéssel kezdeni. A látványosságok közül az egyik újdonság a Magyar Várkutatók Emlékházában májustól látható rövidfilm, a 14 perces videóból megismerhetjük a várpark és skanzen történetét és a látnivalókat is. Három különböző nézőpontot is megismerhetünk, hiszen Zoltán mellett Tolcsvay Béla Kossuth-díjas zenész és Spányi Antal megyéspüspök is mesél a nézőknek a különleges helyről.

A várak száma is gyarapodott, újabb öt régi, történelmi építményt nézhetünk meg, így már összesen 44 darab vár csodálható meg.

Ezek is a már megszokott alapos előkészítő munka után, az eredeti építőanyagból – kőből, fából – készültek. Egyikük például az Erdély területén, Udvarhelyen 1662-ben épült Bágy vára, amely ma már nem látható. Az építmény pusztulásának okait nem ismerjük még.

A 856 m magas Várhegyen épült fel a Bágyi vár a környék hat (Bágy, Ége, Dálya, Lókod, Patakfalva és Recsenyéd) falujának összefogásával a török és tatár támadások elleni védelemre. Hat bástyáját egy-egy falu építette és egyben az ő menedékhelyük is volt. Mindegyik a saját faluja felé nézett, így megfigyelhették a térséget. Vész – ellenség vagy tűz – esetén figyelmezették a környéken élőket. A várat a feljegyzések szerint nem ostromolták, az elhagyott épület köveit a falu házainak építéséhez használták fel – írja az Udvarhelyszék honlap. A hegy tetejéről remek kilátás nyílik az egész környékre: a Fogarasi-havasok, a Hargita csúcsai és az összes környező település is megfigyelhető innen.

A másik erdélyi vár a Breáza vára, amely feltehetően a 13.-14. században épülhetett. Valószínűleg a 15. században kezdett el pusztulni. A legenda a várat Radu Negru havasalföldi államalapító személyéhez köti. A többi új várat nem áruljuk el, legyen meglepetés.

A Skanzen területén is találni friss kiállítást, itt két pajtában mutatják be a Kárpát-medence jellemző fazekas termékeit. Az egyes fazekas tájegységek jellegzetes darabjait az Oroszi-család, István és Sándor készítették, festették. A 80 darabos kollekció szintén egyedülálló.

A korábban szabadon sétálgató tyúkok, kecskék, birkák is kaptak új tanyát, ahol kényelmesen, hűsölve tölthetik napjaikat. A kertjükben még egy működő gémeskutat is megnézhetünk, és ha Zoltán épp arra jár, akkor szívesen húz fel friss, hideg vizet a mélyből, hogy megmutassa a gyerekeknek a régi kút működését.

A Várpark tulajdonosától azt is megtudtuk, hogy idén is meghirdette a 10 ezer ingyenes belépőjegyet a Kárpát-medencében tanuló 9.-12. osztályos diákok részére, amit még az év végéig ki lehet használni.

Bővebb információk ITT

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: