HÍREK

Trumpék több száz embert kirúgtak Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivataltól, majd hirtelen visszavonták a döntést

A Trump-kormányzat több mint 300 alkalmazottat küldött el az amerikai nukleáris fegyvereket felügyelő ügynökségtől, de másnap már visszavonták a döntést. Egy forrás szerint senki sem értette, milyen fontos munkát végeztek.


Csütörtök este a Trump-kormányzat több mint 300 embert elbocsátott a Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivataltól (NNSA), amely az Egyesült Államok nukleáris fegyverállományának kezeléséért felel. Az intézkedés az Energiaügyi Minisztériumon belüli szélesebb körű leépítések része volt – erről több, az ügyet ismerő forrás számolt be a CNN-nek.

A döntést gyorsan és kevés tájékoztatás mellett hozták meg, ezért sok alkalmazott nem tudta, mi történik velük. Többen elvesztették a hozzáférésüket a munkahelyi e-mailjükhöz, és bizonytalanok voltak az állásukkal kapcsolatban. Egy névtelen forrás az NPR-nek azt mondta: „Senki sem tudja, hogy ki van kirúgva és ki nem.” Egy másik dolgozó arról beszélt, hogy lelkileg is megviselte az elbocsátás: „Összetört a szívem.”

Már másnap reggel megkezdődtek a visszavonások. A CNN-nek nyilatkozó források szerint a döntéshozók valószínűleg nem tudták, hogy az NNSA felelős az ország nukleáris fegyvereinek felügyeletéért. Egyikük azt mondta: „Senki sem szánt időt arra, hogy megértse, mit csinálunk, és hogy munkánk milyen fontos a nemzetbiztonság szempontjából.” A hivatal megbízott vezetője, Teresa Robbins arról tájékoztatta a munkatársakat, hogy azok a próbaidős alkalmazottak, akiket még nem bocsátottak el, már biztonságban vannak. Hozzátette:

„Jó esély van arra, hogy a legtöbb, vagy akár az összes próbaidős alkalmazott megtarthatja az állását.”

írja a The Economic Times.

Az Energiaügyi Minisztérium azonban tagadta, hogy több száz embert küldtek volna el. A szóvivő szerint „kevesebb mint 50 embert” bocsátottak el az NNSA-tól, és állítása szerint ők „elsősorban adminisztratív és irodai feladatokat láttak el.”

A történtek miatt több politikus is aggodalmát fejezte ki. Egy kongresszusi munkatárs a CNN-nek elmondta, hogy szenátorok találkoztak az energiaügyi miniszterrel, Chris Wrighttal, hogy megvitassák a helyzetet. Egyikük szerint „az amerikai nukleáris elrettentő erő a nemzet biztonságának és stabilitásának alapja – pont.” Egy másik forrás hozzátette: „Már az is rendkívül aggasztó kellene, hogy legyen, ha akár a legkisebb rést is ütjük ennek a fenntartásán.”

Az elbocsátások egy része alól kivételt képeztek azok a dolgozók, akik az országon belüli nukleáris fegyverszállításért felelős Office of Secure Transportation egységnél dolgoznak.

Az ő munkájuk szigorú biztonsági intézkedéseket igényel, ezért nem érintette őket a leépítés.

A tömeges elbocsátások egy szélesebb kormányzati leépítési program részei voltak. A Trump-kormányzat támogatta az Elon Musk által kezdeményezett Department of Government Efficiency (DOGE) nevű projektet, amelynek célja az állami költségvetés csökkentése volt. Kritikusai azonban úgy vélik, hogy a nukleáris fegyverek kezelésével foglalkozó szakemberek elbocsátása felelőtlen lépés. Az energiaügyi minisztérium politikai vezetői állítólag arra utasították a HR-osztályt, hogy a felmondások indoklásaként gyenge munkateljesítményt jelöljenek meg.

Az NNSA összesen 1800 alkalmazottal működik az ország különböző pontjain, és az elbocsátottak között olyanok is voltak, akik atomfegyvereket gyártó létesítményekben dolgoztak. Ők a fegyvereket építő vállalkozók munkáját felügyelték és ellenőrizték.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Válik Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára
A hírt Dobrev Klára jelentette be abban a bejegyzésében, amiben azt is közölte, hogy Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől.


Mint azt mi is megírtuk: Dobrev Klára csütörtök délután egy hosszú Facebook-bejegyzésben bejelentette, hogy Gyurcsány Ferenc lemond a DK elnöki tisztségéről, a frakcióvezetői posztjáról, az országgyűlési képviselői mandátumáról, nem indul választáson sem és visszavonul a közélettől.

Ennek a posztban a végén egy rövid bekezdésben Dobrev azt is elárulta, hogy a házasságuknak is vége.

„Egy fájdalmas személyes ügyet is szeretnénk elmondani Ferivel, itt és most, először és utoljára. Sok hónapnyi gyötrődés, újratervezési kísérlet és megannyi átbeszélt éjszaka után meghoztuk életünk talán legnehezebb döntését: elválunk. Erről írni is nehéz, beszélni meg lehetetlen”

- fogalmazott Dobrev, aki hozzátette: mindig lesznek dologok, amelyek összekötik őket, ilyen az egymás iránti kölcsönös tiszteletük, örök barátságuk, és az is, hogy a gyerekeiknek mindig ők fogjuk jelenteni a családot. Azt is megjegyezte, hogy fiukat, Marcit továbbra is közösen nevelik majd.

„Most viszont gyászolunk - sok idő után ez az első dolog, amivel már nem együtt, hanem külön-külön kell megküzdenünk”

- írta Dobrev, aki azt is közölte, hogy a válásról a továbbiakban egyikük sem fog nyilvánosan beszélni, ezt a legbelsőbb magánügyként kezelik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely Magyar Péter hangfelvételéről: Ez egy lepkefing
„Nincs miről beszélni, nem, hogy nincs ügy, nevetséges” - fogalmazott a miniszter.


Magyar Péter hangfelvételéről kérdezte a HVG újságírója Gulyás Gergelyt a kormányinfón.

„Mindannyian érezzük, hogy ez egy lepkefing. Itt nem történt semmi. Egy honvédelmi miniszter arról beszél, hogy a katonáknak meg kell védeni az országukat, és ezt ki más mondaná, ha nem ő. Ráadásul amit mond, az is szerintem egy közvetlen háború fenyegetésgében magától értetődő és helyes. Nincs miről beszélni, nem, hogy nincs ügy, nevetséges”

- válaszolta a miniszter, aki szerint Szalay-Bobrovniczky Kristóf csak arról a régi igazságról beszélt, hogy katonáknak a háborúra kell készülniük, és így tudják megőrizni a békét.

Gulyás szerint a magyar kormány az elmúlt években is mindent megtett a békéért, de a katonáknak a haza védelmére kell felkészülni.

Az újságíró kérdésére, miszerint Szalay-Bobrovniczky Kristóf mondatait ugyanúgy lehet értelmezni, mint a korábbi vezérkari főnök, Ruszin-Szendi Romuluszét, a miniszter azt mondta Ruszin-Szendi Romulusz Ukrajnát akarta megvédeni, míg a honvédelmi miniszter a hazát akarja megvédeni.

Gulyás szerint a kormány is mindig ezt kommunikálta, és Orbán Viktor már a háború előtt is beszélt arról, hogy közös európai haderőre van szükség.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Szalay-Bobrovniczky Kristóf reagált Magyar Péter hangfelvételére: A békéhez erő kell!
A honvédelmi miniszter a Facebookon válaszolt Magyar Péter vádjaira. A Tisza Párt vezetője hangfelvételt tett közzé, amit az „Orbán-kormány őszödi beszédének” nevezett.


Magyar Péter csütörtök reggel egy hangfelvételt tett közzé, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf hallható. A Tisza Párt elnöke a felvételt az „Orbán-kormány őszödi beszédeként” jellemezte.

A hangfelvételen a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy a kormány „szakít a békementalitással, hogy átálljunk a háború felé vezető út nulladik fázisára”. Szalay-Bobrovniczky azt is mondta, hogy „szakítanak a jelenlegi béketevékenységeikkel, és egy ütőképes hadsereget hoznak létre”.

A felvétel nyilvánosságra kerülése után Szalay-Bobrovniczky Kristóf közösségi oldalán reagált. Azt írta: „Én egy Magyarország fegyveres védelmére kész és alkalmas hadsereget építek! Mert a békéhez erő kell.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Ismét fekete füst szállt fel, továbbra sincs meg az új pápa
A második szavazás is eredménytelen lett, így a bíborosok tovább szavaznak.


Csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt ismét fekete füst szállt fel a Sixtus-kápolna tetejére felszerelt kéményből, amely azt jelenti, hogy

a második szavazás is eredménytelen lett, tehát továbbra sem tudjuk, ki lesz a húsvéthétfőn elhunyt Ferenc pápa utóda.

A bíborosok így tovább szavaznak. Erre csütörtökön még három körben lesz lehetőségük.

Bár korábban azt lehetett tudni, hogy a délelőtti ülés első fordulója után várhatóan 10.00 és 10.30 óra között száll majd fel a szavazás eredményét jelző füst, ahogyan tegnap este, úgy most is több mint másfél órás késéssel érkezett eredmény.

Így várhatóan az egész nap elcsúszik, tehát a második forduló eredménye, amelyről a korábbi időpont szerint 11.30 és 12.00 óra között adtak volna jelzést, is későbbre tolódik. Mindenesetre, ha ekkor sem sikerül pápát választani, akkor kora estére várható a következő szavazás eredménye. Ha ezután is fekete lesz a füst, akkor még egy szavazást tartanak, aminek várhatóan a tegnapihoz hasonlóan késő estére lesz eredménye.


Link másolása
KÖVESS MINKET: