Trumpék több száz embert kirúgtak Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivataltól, majd hirtelen visszavonták a döntést
Csütörtök este a Trump-kormányzat több mint 300 embert elbocsátott a Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivataltól (NNSA), amely az Egyesült Államok nukleáris fegyverállományának kezeléséért felel. Az intézkedés az Energiaügyi Minisztériumon belüli szélesebb körű leépítések része volt – erről több, az ügyet ismerő forrás számolt be a CNN-nek.
A döntést gyorsan és kevés tájékoztatás mellett hozták meg, ezért sok alkalmazott nem tudta, mi történik velük. Többen elvesztették a hozzáférésüket a munkahelyi e-mailjükhöz, és bizonytalanok voltak az állásukkal kapcsolatban. Egy névtelen forrás az NPR-nek azt mondta: „Senki sem tudja, hogy ki van kirúgva és ki nem.” Egy másik dolgozó arról beszélt, hogy lelkileg is megviselte az elbocsátás: „Összetört a szívem.”
Már másnap reggel megkezdődtek a visszavonások. A CNN-nek nyilatkozó források szerint a döntéshozók valószínűleg nem tudták, hogy az NNSA felelős az ország nukleáris fegyvereinek felügyeletéért. Egyikük azt mondta: „Senki sem szánt időt arra, hogy megértse, mit csinálunk, és hogy munkánk milyen fontos a nemzetbiztonság szempontjából.” A hivatal megbízott vezetője, Teresa Robbins arról tájékoztatta a munkatársakat, hogy azok a próbaidős alkalmazottak, akiket még nem bocsátottak el, már biztonságban vannak. Hozzátette:
– írja a The Economic Times.
Az Energiaügyi Minisztérium azonban tagadta, hogy több száz embert küldtek volna el. A szóvivő szerint „kevesebb mint 50 embert” bocsátottak el az NNSA-tól, és állítása szerint ők „elsősorban adminisztratív és irodai feladatokat láttak el.”
A történtek miatt több politikus is aggodalmát fejezte ki. Egy kongresszusi munkatárs a CNN-nek elmondta, hogy szenátorok találkoztak az energiaügyi miniszterrel, Chris Wrighttal, hogy megvitassák a helyzetet. Egyikük szerint „az amerikai nukleáris elrettentő erő a nemzet biztonságának és stabilitásának alapja – pont.” Egy másik forrás hozzátette: „Már az is rendkívül aggasztó kellene, hogy legyen, ha akár a legkisebb rést is ütjük ennek a fenntartásán.”
Az ő munkájuk szigorú biztonsági intézkedéseket igényel, ezért nem érintette őket a leépítés.
A tömeges elbocsátások egy szélesebb kormányzati leépítési program részei voltak. A Trump-kormányzat támogatta az Elon Musk által kezdeményezett Department of Government Efficiency (DOGE) nevű projektet, amelynek célja az állami költségvetés csökkentése volt. Kritikusai azonban úgy vélik, hogy a nukleáris fegyverek kezelésével foglalkozó szakemberek elbocsátása felelőtlen lépés. Az energiaügyi minisztérium politikai vezetői állítólag arra utasították a HR-osztályt, hogy a felmondások indoklásaként gyenge munkateljesítményt jelöljenek meg.
Az NNSA összesen 1800 alkalmazottal működik az ország különböző pontjain, és az elbocsátottak között olyanok is voltak, akik atomfegyvereket gyártó létesítményekben dolgoztak. Ők a fegyvereket építő vállalkozók munkáját felügyelték és ellenőrizték.