Trump felhagyhat a béketörekvésekkel Ukrajnában, ha néhány napon belül nem történik előrelépés a tűzszünet ügyében
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön azt mondta, nem tartja Volodimir Zelenszkijt felelősnek az orosz–ukrán háború kitöréséért – írja a Telex.
A kijelentést Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján tette Washingtonban. Hozzátette ugyanakkor, hogy ettől még „nem nagy rajongója” Zelenszkijnek, és szerinte az ukrán államfő „nem végzett nagyszerű munkát” a háború megelőzése érdekében – számolt be a Sky News.
Trump korábban már bírálta Zelenszkijt, amikor nyilvánosan vitatkoztak a Fehér Házban, és az amerikai elnök diktátornak nevezte az ukrán vezetőt. Akkoriban ideiglenesen felfüggesztette az Ukrajnának szánt amerikai fegyver- és hadianyagszállítmányokat, valamint a hírszerzési információk megosztását is egyes frontszakaszokról. Ezzel az orosz hadsereg például könnyebben felszámolhatta a kurszki ukrán betörést.
Az amerikai–ukrán viszony később újra változott.
Az erről szóló memorandumot már aláírták, a szerződés véglegesítését a jövő hétre tervezik.
Ukrajna elfogadta Trump 30 napos tűzszüneti javaslatát, Moszkva azonban visszautasította azt. Az orosz fél csak a polgári infrastruktúra elleni támadások kölcsönös szüneteltetését ajánlotta fel, de ezt sem teljesítette. Felmerült a Fekete-tengeri fegyvernyugvás lehetősége is, de ebben sem született eredmény.
Közben a front menti ukrán városokat továbbra is intenzív orosz támadások érik. Péntekre virradóra például Herszon lakónegyedében történt dróntámadás, amelyben egy ember meghalt, több tucatnyian pedig megsérültek.
Marco Rubio amerikai szenátor közölte, hogy
Az Egyesült Államok az elmúlt hónapokban több gesztust is tett Oroszország felé, például közvetlen tárgyalásokat kezdtek az orosz féllel. Vlagyimir Putyin azonban nem állt elő kompromisszumos javaslatokkal, miközben továbbra is maximalista követeléseket fogalmaz meg Ukrajnával szemben. Eközben Oroszország a harcok intenzitását is fokozta.
A külügyminiszteri nyilatkozatból nem derült ki, mit jelentene pontosan az amerikai béketörekvések feladása, és hogy Washington milyen új irányba lépne tovább. Trump korábban utalt arra, hogy ha a béketerv Oroszországon bukik el, akkor Ukrajna minden korábbinál nagyobb támogatást kaphat. Ezt azonban Rubio most nem említette.
A Wall Street Journalnak adott interjúban Steve Witkoff, Trump közel-keleti ügyekért felelős különmegbízottja azt mondta, szerinte Ukrajna számára „nem nélkülözhetetlenek” az oroszul beszélő régiók. Azt is felvetette, hogy ezeknek az elfoglalt területeknek egy részét Oroszország akár megtarthatná.