Tényleg vannak Dél-Amerikában sétáló fák?
Egymás után számolnak be híroldalak és szórakoztató portálok egy "természeti csodáról". Azt írják, hogy Dél-Amerikában (Ecuadorban, illetve Costa Ricán), az őserdők mélyén olyan fákat találtak, amelyek képesek a helyváltoztatásra.
Van, ahol azt állítják, hogy ezek a Socratea exorrhiza pálmafaj példányai egy év alatt akár 20 méterrel is arrébb kúsznak. De akadt olyan forrás is, amely szerint, ha kedvezőtlenek a környezeti feltételek, hónapok alatt is odébbállhatnak.
"Az ecuadori Sumaco Rezervátumot gyakran mesebeli erdőként emlegetik, különleges élővilága miatt. A Közép- és Dél-Amerikában őshonos sétáló pálmafákat, melyek akár 25 méter magasra is megnőnek, a világon egyedülálló természeti csodaként tartják számon a tudósok is" írja az Impress Magazin. "A sétáló fák szép lassan vándorolnak az erdőben, ahogy a gyökereik mindig újra nőnek a régi helyén."
A sétáló fákról szóló cikkeket rengetegen osztották meg külföldön és itthon is azzal a megjegyzéssel, hogy lám, valóban létezhetnek a Gyűrűk urában leírt entekhez hasonló élőlények. Aki eljut a dél-amerikai őserdőkbe, vagy olyan arborétumba, ahol található Socratea exorrhiza, az szívesen fényképezkedik vele.
A csodálatos fákról szóló történet azonban így nem igaz. Úgy tűnik, hogy leginkább a turistának szóló legenda. Egy Sherry Seethaler nevű újságíró is említte a Socratea exorrhizát az egyik könyvében; azt írta, hogy horrorfilmek készítőjét is megihletnék a fény felé mozgó, új törzseket növesztő fák.
Gerardo Avalos biológus, a Costa Rica-i Atena Fenntartható Fejlődésért Centrum igazgatója lebbentette fel a fátylat a neten újra és újra terjedő misztikus történetről. "2005-ös tanulmányában minden legendát eloszlat a fával kapcsolatban: bár az Socratea exorrhiza valóban hullajt néhány törzsdarabot időnként, ennek ellenére egy helyben marad, és nem kúszik sem a fény felé, sem az őt fenyegető, kihulló fák elől. Legfeljebb a szél mozgathatja meg kissé – vagy egy-két favágó fejsze, a fajt ugyanis gyakran használják építkezésekhez" írta egy 2012-es cikkében a The Explorer World.
Ha érdekes volt a cikk, ajánld másoknak is!