HÍREK
A Rovatból

Sztrájkra készülnek az Operában: elegük lett az ott dolgozóknak, több pénzt szeretnének

Az intézmény vezetője is támogatja a bérrendezést, szerinte legalább az Aldi, Lidl bolti eladóinak bérét kéne elérni például egy zenekari művésznek.


Sztrájkra készülnek a Magyar Állami Operaház dolgozói, a két szakszervezet tagjai március 19-én kezdik meg a munkabeszüntetést. Addig függesztik fel a munkát, amíg az intézmény vezetése meg nem állapodik velük az idei béremelésről és a kollektív szerződésről - írja a Magyar Narancs.

A sztrájkfelhívást a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete és az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete adta ki, arra hivatkozva, hogy:

„A munkáltatónál kezdeményezett, jelenleg is folyó kollektív munkaügyi vitában foglalt követeléseinket, a 2024. évre vonatkozó bérmegállapodás, valamint a Kollektív Szerződés megkötésének vonatkozásában a munkáltató nem hajlandó teljesíteni”.

A dolgozók tavaly júniusban 30 százalékos béremelést, a kollektív szerződés megkötését és a társulati tagokkal való tisztességes bánásmódot kérték. Akkor a kulturális és innovációs miniszter egyik helyettes államtitkára azt írta, hogy az Opera folyamatosan törvényt sértett a dolgozókkal szemben:

„A bíróságok eljárások folytán hozott végzéseiből látható, hogy a Magyar Állami Operaház mint munkáltató, folyamatosan megszegte a hatályos Munka torvénykönyvben meghatározott konzultációra vonatkozó rendelkezéseket, azaz a törvény szabályait megszegve járt el a szakszervezettel, illetve az általa képviselt dolgozókkal szemben”.

Az intézmény vezetője, Ókovács Szilveszter támogatta a dolgozók igényét. Azt kérte, hogy az ALDI és a LIDL átlagbérszintjét kaphassák meg a dolgozók. „A kollégák azt kétségtelenül joggal vetik fel, hogy a legnagyobb aktivitást, nézőszámot, saját bevételt, előadást, produkciót felmutató, a legnagyobb nemzetközi beágyazottsággal bíró és a legnagyobb értékű ingatlanvagyont felelősen kezelő intézmény

legalább a budapesti átlagkeresethez zárkózzon fel, foghassa be az ALDI és a LIDL bolti eladóinak bérét, és legalább a kulturális szférában kapja meg újra az őt, általa pedig az intézményt a közvélekedésben is megillető helyet”.

Mint kiderült, ha sikerülne elérni ezt a szintet, akkor egy 50 éves, a magyar muzsikusok krémjéhez tartozó zenekari művész bruttó 550 ezer forintot kereshetne.

Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár akkor azt közölte, hogy az Operaház gazdálkodásért a vezető egymaga felel. „A kialakult helyzetet a létszámgazdálkodás és bérstruktúra eddigi felelőseként, a Magyar Állami Operaház első számú vezetőjének kell kezelnie, azzal együtt, hogy a jelenlegi helyzetben egy ilyen feladat valóban komoly kihívást jelent minden vezető számára".


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Miért nem számít az életem?” – kérdezte Orosz Bernadett Menczer Tamástól a Parlamentben
Orosz Bernadett a karzatról nézte végig a szavazást, ami arról döntött, hogy Szabó Tímeát 3,5 millió forintra büntetik, amiért egy bizottsági ülésen felmutatta a brutálisan bántalmazott asszony összevert arcáról készült fotót.


Kedden 112 igen és 56 nem szavazattal hagyta jóvá az Országgyűlés a házelnöki döntést, amely Szabó Tímeát (Párbeszéd) 3,5 millió forintra büntette, mert a képviselő egy bizottsági ülésen felmutatta Orosz Bernadett összevert arcáról készült fotóját.

A döntés után Orosz Bernadett, a brutálisan bántalmazott édesanya a Parlament folyosóján vonta kérdőre Menczer Tamást.

„Miért nem számít az életem? Vagy a sorstársaim élete?”

– kérdezte Orosz Bernadett, mire Menczer úgy válaszolt:

„Ez egyáltalán nincs így! Minden élet számít...és valóban minden erőszakot elutasítunk különösen, ha ez nő, vagy gyerek ellen irányul. Minden ilyen erőszakot elutasítok.

- fogalmazott Menczer.

A politikus aztán kiemelte, hogy a büntetésnek nincs köze Orosz Bernadett ügyéhez, az kizárólag azért történt, mert Szabó Tímea nem megengedett módon demonstrált. Saját példaként említette, hogy őt is megbüntetné a házelnök, ha magyar válogatott mezben szólalna fel.

„Ha engem kérdez, akkor mindenkit, aki nőket, vagy gyerekeket bánt, egy sötét, hideg verembe kellene élete végéig bezárni. Ha ebbe keres szövetségest, rám számíthat”

- jegyezte meg Menczer.

Szabó Tímea közösségi oldalán jelezte, hogy ha papíron nem mutathatja fel a fotót, akkor a pólóján fogja viselni. Szerinte a döntéssel „Kövér és a fideszesek nem engem büntetnek, hanem a bántalmazott nőkbe rúgnak még egyet”.

A képviselő arról is írt, hogy Orosz Bernadett a karzatról nézte végig a szavazást, miközben a kormánypárti képviselők a büntetésén nevettek.

„Hollik István hangosan röhög, Nacsa Lőrinc ordít, hogy nem látja a fotót a pólómon, a többiek meg szimplán őrjöngenek. A végén egy fideszes tapsolt is. Hátborzongató”

- fogalmazott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Kirúgták a külügyminisztériumból a 22 éves gyakornokot, mert a neve felbukkant a kiszivárgott tiszás listán
Dániel állítása szerint nemzetbiztonsági okokra hivatkozva rúgták ki a Külgazdasági és Külügyminisztériumból, ahol tavaly óta dolgozott gyakornokként. A kirúgása meglepte, ugyanis nemrég fizetésemelést kapott és már csak öt nap volt hátra a próbaidejéből.


Egy 22 éves férfi Magyar Péter jánoshalmai országjáró fórumán azt állította:

nemzetbiztonsági okokra hivatkozva kirúgták a Külgazdasági és Külügyminisztériumból, miután a neve szerepelt a nyilvánosságra került, Tisza Párthoz köthető aktivisták adatait tartalmazó listán

- írja a 444.

Dániel állítása szerint tavaly ősz óta dolgozott gyakornokként a KKM kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkárságán. A kirúgása váratlanul érte, nemrég ugyanis fizetésemelést kapott, és már csak öt nap volt hátra a próbaidejéből.

Korábban egy nemzetbiztonsági átvilágításon is megfelelt. Bár a 2024-es EP-választáson a Tisza Párt szavazatszámlálója volt, a minisztériumi munkája alatt tudatosan kerülte a politikai aktivitást, például nem lájkolta Magyar Péter posztjait.

Dánielt később a 444 is megkereste. A fiatal a lapnak azt mondta,

október 17-én munkaidő előtt fél órával hívták be Illés Boglárka irodájába, ahol az államtitkár és kabinetfőnöke volt bent. Itt a nemzetbiztonságra hivatkozva azt mondták neki, hogy azért rúgják ki, mert kiszivárogtak az adatai „egy olyan applikációban, amit tudjuk, kik fejlesztettek”.

A fiatal állítása szerint egyébként az első, október 6-ai adatszivárgás után töltötte le a Tisza applikációját, mert úgy gondolta, hogy már nem lesz több szivárgás.

Dániel arról is beszélt, hogy a kirúgás közlése után Illés Boglárka azt mondta neki, „támogató szeretne maradni”, ezért felajánlotta neki, hogy elhelyezkedhet a minisztériumon belül egy másik pozícióban. A fiatal ugyanakkor úgy gondolja, hogy ez nem volt egy komoly ajánlat, mivel az elbocsátásáról szóló dokumentumot már a következő kedden alá is írta a közigazgatási államtitkár.

Azt is elmondta, hogy szerinte már készülhettek a kirúgására, ugyanis a kabinetfőnök a találkozón tudta, hogy öt nap van hátra a próbaidejéből, és azt is, hogy öt nap szabadsága maradt.

A fórum után Magyar Péter felajánlotta Dánielnek, hogy 3 hónapig a személyes gyakornokaként dolgozhat az Európai Parlamentben.

A fiatal végül elfogadta a Tisza Párt elnökének ajánlatát.

Az üggyel kapcsolatban a 444 kereste a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, választ azonban egyelőre nem kaptak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Űzd ki magadból! Távozz tőlem sátán!” – ezt mormolták a meztelen szülők Debrecenben, ördögűzés miatt vetkőztethették le kislányukat is
Az RTL Híradó értesülései szerint a szülők azóta pszichiátriára kerültek, emiatt a rendőrök még nem hallgatták ki őket gyanúsítottként. A kislány viszont már nincs kórházban.


Ördögűző szöveget kántáltak az utcán meztelenül menekülő szülők, akik levetkőztetett kislányukat is magukkal vitték Debrecenbe - számolt be róla az RTL Híradó. Az anya azt mormolta, távozzon tőlük a sátán, közben pedig taxit kerestek. Szemtanúk hívtak rendőrt és mentőt a családhoz.

Az RTL Híradó birtokába jutott egy újabb felvétel, amin a rendőrségi szirénák hangjára futva menekül a család, az anya ekkor már az ölébe kapta kislányát, aki teljesen átfagyott a hidegben.

„Űzd ki magadból! Távozz tőlem sátán!”

- kántálta az anya a felvételen.

A szülők taxit is emlegetnek, de hogy tényleg rendeltek-e fuvart, nem tudni.

Az RTL Híradó úgy tudja, a ruhátlanul menekülő debreceni család egy közeli szállodában vett ki szobát a hétvégére, onnan indulhattak el a kislányukkal. A látványtól letaglózott szemtanúk rendőrt, mentőt hívtak.

A családot végül elfogták. Egy webkamera-képen azt is látni lehetett, hogy a mentő- és gyerekmentő autót rendőrök kísérik. Az RTL értesülései szerint

a szülők azóta pszichiátriára kerültek, emiatt a rendőrök még nem hallgatták ki őket gyanúsítottként.

A gyerek már nincs kórházban, elhelyezéséről átmenetileg a rendőrök gondoskodtak. A gyámügy gyermekvédelmi vizsgálatot indított. A Híradónak nyilatkozó gyermekjogi szakértő szerint akár el is vehetik a szülőktől a kislányt.

A házaspárral szemben kiskorú veszélyeztetése miatt indult büntetőeljárás. Az RTL Híradó információi szerint a szülőkön végzett drog- és alkoholteszt is negatív lett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Arany mosdókagylós repülő palota landolt Budapesten – Ferihegyen a világ legdrágább magángépe
A világ legrégebben hatalmon lévő uralkodója, Hassanal Bolkiah hivatalos állami látogatásra érkezett hazánkba. A brunei szultán országában az iszlám legszigorúbb törvénykezése van életben


Hivatalos állami látogatásra Magyarországra érkezett kedden kora reggel Hassanal Bolkiah, a brunei szultán. Az uralkodó a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren landolt a Boeing 747-es magángépével, amelyet a sajtóban csak „repülő palotaként” emlegetnek – írta a vezess.hu.

Az alapgép ára meghaladhatja a 200 millió dollárt, amire a szultán további 100–150 millió dollárt költhetett, hogy a belső kialakítás felérjen a rezidenciája luxusához.

A fedélzetet aranyozott díszítések, a falakat pedig különleges kristály- és fabetétek borítják, a fürdőszobákban pedig a hírek szerint valódi aranyból készült mosdókagylók vannak.

A szultán programjában megbeszélés szerepel Sulyok Tamás köztársasági elnökkel és Orbán Viktor miniszterelnökkel is.

Ez a szultán első hivatalos állami látogatása Magyarországon. A két ország 1992. január 21-én létesített diplomáciai kapcsolatot egymással.

A delegáció mozgása miatt a Budapesti Rendőr-főkapitányság november 17. és 20. között több fővárosi helyszínen ideiglenes megállási tilalmat és forgalomkorlátozásokat rendelt el. Az intézkedések érintik többek között a II. kerületi Ganz utcát, az V. kerületi Balassi Bálint utcát és a XIII. kerületi id. Antall József rakpartot is.

A teljes nevén Sultan Haji Hassanal Bolkiah Mu'izzaddin Waddaulah ibni Al-Marhum Sultan Haji Omar 'Ali Saifuddien Sa'adul Khairi Waddiennek hívott uralkodó nem csak repülőgépével rekorder a világ uralkodói között. Az övé a világ legnagyobb magánautó-gyűjteménye is. Becslések szerint több mint 7000 járművet tartalmaz, és egy külön Guinness-rekordot is bejegyeztek a legnagyobb magán Rolls-Royce-gyűjteményéért.

Ezen kívül II. Erzsébet brit királynő 2022-es halála óta Bolkiah a világon leghosszabb ideje hatalomban lévő uralkodó: 21 évesen, 1967. október 4-én lett Brunei szultánja, ahol az iszlám legszigorúbb, saria alapú törvénykezését vezették be. Ennek értelmében az ázsiai kis államban halálra kövezés járhat a házasságért és a homoszexuális kapcsolat létesítéséért is.

A magyar kormány előzetesen kiemelte a látogatás fontosságát. „Nagy jelentőségűnek tartjuk a szultán hivatalos állami látogatását Budapesten” – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.


Link másolása
KÖVESS MINKET: