HÍREK
A Rovatból

Szingliország – a svédek fele egyedül él, 18 évesen már sokan különköltöznek

Ami az önálló életet illeti, magasan lekörözik az összes 'mamahoteles' országot, ahol még a harmincasok is a szülőkkel élnek.
BBC. Fotók: Pexels - szmo.hu
2019. augusztus 23.


Link másolása

A "mamahotel-generációról", más néven a millenialokról (akik az ezredforduló után nőttek fel, tehát most járnak a húszas éveik végén, kora harmincas éveik elején) világszerte sok riport, elemzés születik. Munkatársunk a magyarországi "mamahoteles" fiatalokkal is készített riportot, de a téma mindenütt foglalkoztatja a közvéleményt.

Egy amerikai felmérés szerint az Egyesült Államokban ma sokkal több fiatal él együtt a szüleivel, mint az 1940-es évek óta bármikor.

Egy 2019-es, tehát teljesen friss, brit kutatás pedig azt mutatja, hogy az angol 23 évesek 49 százaléka él még a családi fészekben, ellentétben az 1998-as 37 százalékkal.

Ám Svédországban érdekes módon épp ellenkező a tendencia. Az Eurostat adatai szerint a svéd 18-19 évesek többsége már elköltözik otthonról, míg az európai "önállósulási" átlagéletkor ennél sokkal magasabb, 26 év.

A BBC idézi a Stockholmban élő Ida Staberget, aki 19 évesen repült ki a családi fészekből.

"Mindig is el akartam költözni otthonról, teljesen készen álltam rá. Jó érzés tudni, hogy képes vagyok fenntartani magam, önálló életet élni, amibe sem a családom, sem semmilyen más rokon nem szól bele. Nem kell senkihez alkalmazkodnom" - sorolja életvitele előnyeit a lány, aki egy 30 négyzetméteres kis lakást bérel a svéd fővárosban.

Tegyük hozzá, hogy a lakás egyhavi bérleti díja átszámolva 300 ezer forint, és ezt egy svéd fiatal a pályakezdő fizetéséből kényelmesen meg is engedheti magának.

A szakértők szerint egyértelműen belejátszik a jólét abba, hogy Svédország valóságos "szingliparadicsom". A háztartások fele egy fős, a 18-25 évesek legalább egyötöde külön él a szüleitől, túlnyomó részt ők is egyedül, tehát senkivel nem osztják meg az albérletüket.

A további adatokért, és a svédek "magányosság-indexéért" kérjük, lapozz.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Jégeső se kizárt: figyelmeztetést adtak ki négy megyére vihar miatt
Véget ér a nyárias idő. A zivatarokon kívül intenzív csapadékra, átmeneti szélerősödésre és apró szemű jégre figyelmeztetnek.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2024. május 01.


Link másolása


Ciklon érkezik hazánkba nyugat felől szerda késő délután.

Vége a nyárias időnek, sok helyen pedig zivatarok alakulhatnak ki, és a Hungaromet elsőfokú figyelmeztetést is kiadott Vas, Zala, Somogy és Baranya vármegyékre.

A zivatarokon kívül intenzív csapadékra, átmeneti szélerősödésre és apró szemű jégre figyelmeztetnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter mérleget vont: Ma 20 éve csatlakoztunk az Európai Unióhoz, amelynek a legkorruptabb országa lettünk
„20 év alatt 40 ezer milliárd forint uniós forrás érkezett hazánkba. Ez a pénz kétszerese annak, mint amiből a porig bombázott Németországot újjáépítették a II. világháború után” - írta a TISZA párt politikusa. De valami nagyon félrement.

Link másolása

Ma húsz éve annak, hogy hazánk csatlakozott az Európai Unióhoz - kezdte posztját Magyar Péter. A TISZA párt politikusa hosszú bejegyzésben emlékezett meg a két évtizeddel ezelőtti uniós csatlakozásról.

"Az idősebbek és a kortársaim a megmondhatói annak, hogy micsoda várakozás előzte meg a belépésünket. Sokan úgy hitték, hogy az uniós tagsággal végre odakerül Magyarország, ahova mindig is tartoznia kellett volna. Azt hittük, hogy a Kárpát-medence végre egyszer, nem a soha be nem váltott ígéretek földje lesz"

- írta.

"Nem az Unió és nem a magyar emberek hibája, hogy nem így lett. Rengeteget kaptunk és rengeteget adtunk. Minden magyar ember élvezi a négy uniós szabadság (áruk, személyek, szolgáltatások és a tőke szabad mozgása) és az Unió nyújtotta biztonság és kulturális sokszínűség előnyeit. Magyarország kinyitotta a piacait, átalakította a jogrendszerét és a magyar emberek munkával, jószándékkal és kreativitással járultak hozzá Európa fejlődéséhez.

A belépéskor éltanulók voltunk. Húsz év alatt negyvenezer milliárd forint uniós forrás érkezett hazánkba. Ez a pénz kétszerese annak, mint amiből a porig bombázott Németországot újjáépítették a II. világháború után. Ha húszezreseket egymás mellé tennénk, akkor ennyi pénzzel eljutnánk a Holdig. És mégis mi történt?" - teszi fel a kérdést Magyar.

Aztán meg is válaszolja:

"Gyurcsány és Orbán alatt éltanulóból az Unió második legszegényebb tagállama és hivatalosan a legkorruptabb országa lettünk. Orbán Viktor szerint Brüsszelből csak a baj jön. Javaslom, hogy kérdezze meg a vejét, T. Istvánt, hogy más nem jön-e, hogy van-e pénz lóvéra."

Van megoldási javaslata az EP-kampány kellős közepén:

Ha a TISZA Párt bizalmat kap a magyar emberektől, akkor haladéktalanul csatlakozunk az Európai Ügyészséghez, zéró toleranciát hirdetünk a korrupció minden formájával szemben. Lezárjuk a jogállamisági eljárást, és hazahozzuk a kormányzati korrupció miatt jelenleg Brüsszel által befagyasztott uniós támogatásokat. Ez a sok ezer milliárd forint rendkívül fontos a magyar kis- és közepes vállalatoknak, a magyar gazdáknak, a magyar oktatásnak, egészségügynek és minden magyar embernek. Ha rajtunk múlik, akkor az Unió viszonylatában visszatérünk az őszinte, kritikus, de konstruktív párbeszédhez."


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Yettel-ügylet: Ki kell adnia a kormánynak a dokumentumokat
Az MSZP-s Tóth Bertalan perelte ki. A kormány decemberben jelentette be, hogy egy 100 milliárd forintot meghaladó üzlet keretében eladják a cégben lévő állami részesedést.

Link másolása


Tóth Bertalan MSZP-s frakcióvezető pert nyert az állammal szembeni adatigénylési ügyben, így ki kell adniuk a Yettel-privatizáció adatait, számolt be a politikus a Facebook-oldalán.

A fővárosi Törvényszék döntése értelmében 15 napja van a dokumentumok kiadására az állami Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-nek.

A tulajdonosi jogokat gyakorló Gazdaságfejlesztési Minisztérium decemberben jelentette be, hogy egy 100 milliárd forintot meghaladó üzlet keretében eladják a Yettel Magyarország Zrt. és a Yettel Real Estate Hungary Zrt. addig állami tulajdonban lévő 25 százalékos, továbbá a CETIN Hungary Zrt. 20 százalékos tulajdonrészét.

Az ügylet részleteit a kormány eddig titkolta, a közérdekű adatigénylésnek sem tett eleget.

Tóth Bertalan a Facebook-posztjában azt írja, eddig semmit nem tudtunk meg arról, hogy pontosan miért érte meg az államnak, hogy ebben az üzletben is közpénzek százmilliárdjait szórja el.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Szerbiai magyarok gyűjthettek aláírást a Fidesznek Szentesen
A kérdésekre sem a Fidesz helyi szervezete, sem a polgármesterjelöltjük nem válaszolt. A gyakorlat egyébként nem törvénysértő.

Link másolása

Már az aláírásgyűjtő ívek felvételének napján összegyűltek az ajánlások Bozó Zoltánnak, Szentes fideszes polgármesterjelöltjének, illetve a képviselőjelöltjeiknek is, de Bozó videóüzenete szerint folytatták az aláírást.

Egy szentesi nő a Magyar Narancshoz juttatott üzenetében azt írta:

„Öten voltak, három férfi, két hölgy. Azt kérték, írjak alá a körzetben induló fideszes jelöltnek, de a nevét nem mondták. Pedig az íven rajta van.

Az, hogy nem helyiek, érződött a beszédjükön, és aztán egy szerb és egy magyar rendszámú autóba ültek be. Hallottam később, hogy mások egy képviselőjelölthöz is odamentek így, hogy a fideszes jelöltnek gyűjtenek aláírást.

Akit megszólítottak, szintén aláírást gyűjtött, de magának, és a saját plakátja alatt állt, de nem ismerték föl.”

Az információt a Szentesi Skacok nevű portál is megerősítette.

A Magyar Narancs megkérdezte az ügyről a helyi Fideszt, de válasz egyelőre nem érkezett.

A Csongrád-Csanád Vármegyei Választási Iroda vezetője, Égető Gábor viszont elmondta, hogy a törvény nem köti ki, hogy csak magyar állampolgár és csak helybeli gyűjthet ajánlást.


Link másolása
KÖVESS MINKET: