Sokáig titkolták a koronavírust a kínai hatóságok, akik mégis megszólaltak, azokra nyomást gyakoroltak
Egy másik esetről is írt a lap. Egy disznóhúst áruló férfi a Huanan halpiacon arról beszélt, hogy már decemberben sokan lettek betegek, többek karanténba is kerültek, de nem tudták miért. A helyi orvosok pedig nem tudták az okát, miért lett egyre több tüdőgyulladásos beteg, akik nem reagáltak a kezelésekre sem. Azt azonban tudták, hogy mindannyian a halpiacon dolgoztak. A hatóságok végül felújításra hivatkozva lezárták a piacot, és fertőtlenítették. Ezt megelőző nap jelezték végül a kínai hatóságok a WHO-nak, hogy járvány van.
A piac bezárása után kilenc nappal halt meg a vírus első áldozata, egy beteg férfi, aki korábban itt vásárolt. Erről be is számoltak, de arról nem, hogy a felesége is vírushordozó lett, pedig nem volt a piacon előzőleg.
A vuhaniakat közben állandóan nyugtatták, hogy nincs baj, a betegség nem terjed emberről emberre, és a járványt már megállították.
Közben a szakemberek igyekeztek beazonosítani a vírust, amely a SARS-hoz mutatott hasonlóságot. Ekkor már nem hivatalosan egymásnak is bevallották, hogy súlyosabb a helyzet, mint azt gondolták.
Egy másik kórházi orvos, Lü Hisziao-hong december 25-én kapott hírt arról, hogy egyre több egészségügyi dolgozó betegszik meg, és emberről emberre is terjed a betegség - mindez három héttel a hivatalos beismerés előtt történt. Az orvos ezért titokban értesített egy iskolát, amelyik egy másik nagy piac mellett van.
Január első napjaiban a város kórházába egyre több beteg jelentkezett koronavírusos tünetekkel.
Január 7-én kapott nevet a vírus (nCoV), majd január 11-én - egy hónappal a járvány első jeleit követően - bemutatták a kínaiak a vírus genetikai térképét.
A helyi vezetők még ekkor is arról beszéltek, hogy tilos járványt emlegetni. Mikor az első halottakról megjelentek a hírek, és más országokban is jelentkeztek betegek, akkor küldték ki az ország egyik legismertebb epidemiológusát Vuhanba.
Csung Nansan január 20-án jelentette be az állami tévében, hogy a vírus képes emberről emberre terjedni, és sok egészségügyi dolgozó is megbetegedett. Két nappal később vették karantén alá a várost, a hír hallatán hatalmas tömegek hagyták el Vuhant.
A Legfelsőbb Népbíróság is közleményt adott ki, melyben a rendőrségi nyomozást is bírálták, és arról írtak, hogy könnyebb lett volna megfékezni a vírust, ha az emberek időben értesülnek róla, és megteszik a szükséges óvintézkedéseket.
Li doktor még kórházban gyógyul, de a lapnak azt írta, hogy sokkal jobb lehetne most a helyzet, ha a hatóságok időben közzéteszik a vírussal kapcsolatos információkat.
Úgy véli, hogy sokkal nagyobb nyitottságra lenne szükség - írta az Index.