Ruszin-Szendi: szélnek eresztettek több száz tartalékos katonát, több százan vesztették el a munkájukat egyik napról a másikra
Dr. Ruszin-Szendi Romulusz a közösségi oldalán írta meg, hogy katonákat bocsátott el a minisztérium. Bejegyzése szerint:
"Mindenre van pénze Honvédelmi miniszternek, csak a katonákra nincs!!!"
A TISZA Párt politikusa egy levelet kapott: "ami újabb bizonyítéka a felelőtlen, gőgös, arrogáns, szakmaiatlan és hazug kormánynak!!!"
Szerinte a minisztérium "milliárdokat elköltött plakátokra és filmekre, lovakra, Kincsem Parkra, a tartalékos katonák is megérdemelnék, hogy megkapják jogos járandóságukat!"
Hozzátette: "Ne rombolja tovább a személyi állomány soha nem látott mélységekben lévő morálját! Nem érdemlik meg. Ne csak kifelé és felfelé akarjon megfelelni!"
A politikus azt javasolta, hogy:
A levélben az állt:
"Szalay-Bobrovniczky Kristóf, Magyarország Honvédelmi Minisztere 2025. május 25-én az 1200 fős ünnepi, Tartalékos katonai eskütétel alkalmával, a tartalékos rendszer kínálta biztos jövőre, a katona hivatás szépségeire hívta fel a figyelmet. Több soron megköszönte a tartalékos katonák munkáját és igyekezett rávilágítani arra, hogy katonákra mindig szükség lesz. Kitért arra is, hogy a Haza mindig számít a tartalékosokra és ezért cserébe biztos megélhetést, kiszámítható jövőt kínálnak. Azt is elmondta, mennyire büszke, hogy ennyien kívánják szolgálni Magyarországot. Azóta nem telt el egy egész hónap!
A levél szerint: "A Magyar Honvédség Területvédelmi és Hadkiegészítő Parancsnoksága egyik hétről a másikra úgy döntött,
Olyan területekről, például személyügyi-, hadműveleti- és kiképzési részlegekről is küldtek el katonákat amelyek eddig is komoly emberhiánnyal küzdöttek az elvégzendő feladatokhoz képest. Az említett részlegeken az emberhiányt tartalékosok állandó behívásával és az adott munkafolyamatokba történő beforgatással igyekeztek megoldani, mivel szerződéses katonából nem állt rendelkezésre elegendő ezekhez a feladatokhoz" - írták.
Arról is írt: "A probléma súlyosságát tovább tetézi, hogy vezérkari utasításra létre kellett hozni tartalékos zászlóaljanként műveleti szakaszokat. Melyeknek tagjai állandó behívással rendelkeztek, hogy a szükséges képzéseken részt tudjanak venni, a megszerzett tudást pedig állandóan szinten tudják tartani. Most ezekből a felkészített, tartalékos műveleti szakaszokból is lepassziváltak mindenkit".
Arról is szól, hogy milyen gondokat okozhat mindez:
A passzivált katonák többségének ez volt a fő állása, hiszen amikor lehetőségük adódott tartós behívásra jelentkezni, éltek a lehetőséggel. Voltak akik egyetemi tanulmányaik előtt kívántak pénzt keresni, az egyik, ha nem a legszebb hivatást választva. Ám ugyanúgy voltak köztük családos emberek is, akiknek hangsúlyozom egyik napról a másikra szünt meg, az addig stabilnak hitt munkaviszonyuk indoklás és időben történő előzetes tájékoztatás nélkül".
A bejegyzés szetint "a hivatásos és szerződéses állományban is meglepődtek a hír hallatán, hogy ilyen lehetséges".
Végül több kérdést is feltett: "Milyen hatással lesz ez az élmény a toborzás hatékonysagára? Hány embert fog eltántorítani ez a hír? Milyen biztonsági kockázattal jár, ha a katonák Magyar Honvédségbe vetett bizalma hirtelen így meginog?"