HÍREK
A Rovatból

Rétvári: Pénteken biztonságban folytatódhat a tanítás minden magyar iskolában

A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint 303 iskolát vizsgáltak át, robbanószert sehol sem találtak.


Mindenki biztonságban van, és pénteken biztonságban folytatódhat a tanítás minden magyar iskolában - jelentette ki a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorában csütörtök este.

Rétvári Bence elmondta, 303 iskolát vizsgáltak át, a bombarobbantással e-mailben megfenyegetett intézmények mellett 16 olyat is, amelynek a vezetése kérte ezt arra hivatkozva, hogy csak így érzik magukat biztonságban.

Robbanószert sehol sem találtak

- hangsúlyozta.

Az államtitkár köszönetet mondott a pedagógusoknak a lélekjelenlétükért, a szülőknek az együttműködésükért, valamint az iskolákat átvizsgáló rendőröknek is, hangsúlyozva, hogy "mindenhol nagyon gördülékenyen és higgadtan zajlottak az események", nem hallott semmilyen hírt arról, hogy bárhol pánikhelyzet alakult volna ki.

"Annak ellenére, hogy nem volt ilyen Magyarországon, mégis teljesen protokollszerűen zajlott az egész napi megfeszített munka"

- jelentette ki.

Úgy vélte: "példaszerűen jó együttműködés zajlott", "büszkék lehetünk arra, hogy egy jól működő országunk van", "Magyarország a mai napon is bizonyította, hogy a bajban mi, magyarok össze tudunk fogni".

Kitért rá, az információk időveszteség nélküli megosztása, az együttműködés és a hatékony fellépés érdekében irányító törzset hoztak létre, ebbe azon szervek delegáltak tagokat, amelyeknek fontos szerep jutott az eseményekkel összefüggésben, vagyis az Országos Rendőr-főkapitányság, a Budapesti Rendőr-főkapitányság, a Nemzeti Nyomozó Iroda, a Nemzeti Védelmi Szolgálat, az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Terrorelhárítási Központ és a katasztrófavédelem.

Rétvári Bence beszámolt arról, hogy egyelőre nem tudják, ki, vagy kik az elkövetők, a rendőrök nagy erőkkel nyomoznak, és nemcsak az e-maileket, azok fejlécét, törzsadatait vizsgálták meg komoly informatikai segítséggel, hanem kamerafelvételeket is, hogy ha valahova gyanús tárgyat vittek volna be az elmúlt órákban, akkor azt is gyorsan ki tudják deríteni, és oda nagyobb erőket csoportosítottak volna.

Ilyen nem történt, mindent sikerült megvizsgálni, "addig mi nem feküdtünk volna le, amíg minden iskola nincs átvizsgálva, mert az emberek biztonsága a legfontosabb" - jelentette ki.

A nyomozásról azt is mondta, megfeszített munka folyik, vannak értékelhető részeredmények, de nem akar ezek elébe szaladni, megvan a megfelelő protokoll, hogy milyen bizonyosság megszerzése után tudnak erről információkat a nyilvánossággal is megosztani.

"Érezhető lépéseket tettek a nyomozó hatóságok, sokkal többet tudnak ma délután, mint amit tudtak ma délelőtt" - fogalmazott.

Az államtitkár utalt rá, Szlovákiában három körben, emellett Csehországban és Bulgáriában is volt hasonló fenyegetés az elmúlt napokban. "Volt olyan üzenet Szlovákiában, amely hasonlított a magyar üzenethez, tehát amely egy iszlamista felütéssel kezdődött, de azért a magyar üzenetben feltűnő volt, hogy nem ékes magyarsággal volt megfogalmazva, hanem a magyar nyelvtől idegen kifejezések voltak benne" - tette hozzá.

Jelezte, felvették a kapcsolatot a szlovák, a cseh, a bolgár rendőrséggel, bízva abban, hogy segíteni tudják egymás nyomozását, és értesítették az Europolt is, amely szintén segítheti az eljárást.

"Fontos, hogy ezt felderítsük, kiderítsük és elfogjuk az elkövetőt"

- hangsúlyozta.

Megjegyezte egyúttal, ha Magyarországon fellelhető az elkövető, akkor szinte biztos, hogy előbb-utóbb rendőrkézre kerül, hiszen ilyen esetekben a rendőrség a szolgálatokkal együttműködve nagyon eredményes munkát végez.

A politikus a bombafenyegetés miatt a diákokat ért lelki traumával összefüggésben azt mondta, az elmúlt 10 évben több mint duplájára nőtt az iskolapszichológusok száma, tehát jóval nagyobb kapacitás van ma Magyarországon erre, mint korábban.

Rétvári Bence arra a kérdésre, hogy találtak-e valami logikát abban, miért ezek az iskolák kaptak fenyegetést, azt válaszolta, az iskolák e-mail címei fenn vannak az interneten, így azokhoz viszonylag könnyű hozzáférni, ezek az elektronikus levelezési címek az Oktatási Hivatal és különböző állami szervek nyilvános adatbázisában is megtalálhatók.

A fenyegetés Budapestre koncentrálódott, de máshol is megjelent, más országokban más intézmények, más szervek, más cégek is kaptak fenyegetést, de mindenhol az iskolák voltak a középpontban, mert ott nyilvánvalóan sok gyerek van, a szülőket is érinti, ez is motiválta az elkövetőt, elkövetőket - közölte.

Rámutatott, "egy veszélyes korszakban élünk, egy veszélyes világban élünk".

Nap mint nap olyan híreket olvasni Nyugat-Európából, hogy ott nem fenyegetések, hanem merényletek vannak, és ha tőlünk pár száz kilométerre az ilyen fenyegetéseket beváltják, vagy fenyegetések nélkül is merényleteket követnek el, akkor nekünk minden ilyet komolyan kell venni, ezért vonult ki a rendőrség tűzszerészek, kutyák bevonásával, különböző műszerek alkalmazásával és vizsgálta át az összes iskolát - mondta.

Rétvári Bence hozzáfűzte, "sajnos olyan világba keveredtünk, főleg az elmúlt 10 évben, mióta az illegális migráció óriási léptéket öltött", (...) "nem kockáztathatjuk meg, hogy Magyarországon valaha is ilyen történjen", ezt Magyarország igyekszik kizárni a déli határ lezárásával, a migrációellenes politikával, azzal, hogy nem enged be egyetlen illegális migránst sem.

"Nem szabad elfogadnunk, amit a londoni polgármester mondott, hogy most már hozzá kell szokni, hogy a nagyvárosi létnek a különböző merényletek a részei" - mondta az államtitkár.

Hangoztatta: "minden, ami a biztonságunkat veszélyezteti, legyen szó akár a migrációról vagy más olyan társadalmi változásokról, ami a biztonságot csökkenti, mi azokat nem fogadjuk el, azok ellen küzdünk, mi azt akarjuk, hogy mindenki a hétköznapjaiban nagyobb biztonságban érezze magát akár itt Magyarországon, mint máshol más országokban".


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Döbbenet a stúdióban: Trump élőben állította, hogy fogalma sincs, ki az a kriptomilliárdos, akinek elnöki kegyelmet adott, pedig a fiai üzlettársa volt
A kegyelmet kapott milliárdos cégei az elnök fiaival is partnerségre léptek. A közös vállalkozás székhelye ráadásul pont a híres Trump Towerben van.


Donald Trump amerikai elnök a CBS News 60 Minutes című műsorában beszélt arról, hogy fogalma sincs, ki az a kriptomilliárdos, akinek korábban kegyelmet adott. A meglepő kijelentés azután hangzott el, hogy Norah O'Donnell műsorvezető arról próbálta faggatni, miért kegyelmezett meg Changpeng Zhaónak, a Binance kriptotőzsde társalapítójának.

Zhao, akit a kriptovilágban csak „CZ”-ként emlegetnek, 2023-ban vallotta magát bűnösnek egy ügyben, amely szerint pénzmosáshoz nyújtott segítséget. Emiatt négy hónapot ült börtönben, és le kellett mondania az általa alapított cég vezetéséről is.

Amikor a riporter rákérdezett, miért segített egy olyan emberen, aki az ügyészek szerint komoly nemzetbiztonsági kárt okozott, Trump így felelt: „Rendben, készen áll? Fogalmam sincs, ki ő.” Később hozzátette, nem emlékszik, hogy valaha találkozott volna vele, csak annyit hallott róla, hogy a Biden-kormányzat „boszorkányüldözésének” áldozata lett.

Az ügyet az teszi igazán pikánssá, hogy Zhao cégei közös kriptovaluta-projektekben működnek együtt Trumphoz köthető vállalatokkal.

Ilyen például a Dominari Holdings, amelynek tanácsadó testületében az elnök fiai is ott ülnek, a cég székhelye pedig az elnöki család tulajdonában álló Trump Towerben van.

A Fehér Ház álláspontja szerint Zhao eljárása a „kriptovaluták elleni háború” része volt, és egy „túlzottan keményen kezelt ügyről” van szó, amit az elnök az alkotmányos jogkörével élve korrigált. A kegyelem feloldja azokat a korlátozásokat, amelyek eddig akadályozták Zhaót, hogy pénzügyi vállalkozásokat vezessen.

Nem ez az első eset, hogy Trump segít a kriptovilág szereplőin. Korábban leállítottak egy csalási ügyet Justin Sun kriptovállalkozó ellen, miután az befektetett a Trump család cégébe, és kegyelmet adott a BitMEX tőzsde pénzmosással vádolt alapítóinak, valamint a Silk Road nevű, darkweben működő drogpiac létrehozójának, Ross Ulbrichtnak is.

(BBC)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Csak az 5 éves fiát védte a bántalmazó apától: most halálra ítélték a 25 éves Golit
Az írástudatlan nővel ügyvéd nélkül, nyomás alatt íratták alá a vallomását. Az áldozat családja a „szemet szemért” elv alapján most pénzt vagy a halálát követeli.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2025. november 03.



Drámai küzdelem zajlik egy fiatal iráni anya életéért. A 25 éves Goli Kouhkant kivégzés fenyegeti, miután 18 éves korában halálra ítélték bántalmazó férje meggyilkolásában való részvételért. A nőnek csupán decemberig van ideje, hogy összegyűjtsön 35 millió forintnyi vérdíjat, különben végrehajtják rajta az ítéletet. Az áldozat családja ugyanis az iszlám törvények szerint dönthetett: a halál helyett elfogadják a pénzt is.

Goli az észak-iráni Gorgan börtönében már hét éve várja a sorsát - írta a Guardian. Az élete maga volt a pokol. A beludzs kisebbséghez tartozó lányt, akinek még személyi igazolványa sem volt, 12 évesen adták feleségül az unokatestvéréhez, 13 évesen pedig már meg is szülte a fiát. Éveken át kellett elviselnie a fizikai és érzelmi bántalmazást. Amikor egyszer megpróbált hazaszökni, a saját apja küldte vissza a legkegyetlenebb szavakkal.

„Fehér ruhában adtam oda a lányomat, csak ugyanígy (halotti lepelben) térhetsz vissza” – mondta neki az apja.

A végzetes napon Goli rajtakapta a férjét, amint éppen az akkor ötéves kisfiukat verte. A kétségbeesett anya segítségért hívta az unokatestvérét. A két férfi összeverekedett, a dulakodás pedig a bántalmazó férj halálával végződött. Goli maga hívott mentőt, és mindent elmondott a hatóságoknak, mégis letartóztatták. A kihallgatáson az írástudatlan nőt nyomás alatt, ügyvéd nélkül kényszerítették egy vallomás aláírására.

Egy norvégiai emberi jogi szervezet szerint Goli esete tökéletesen megmutatja a nők és a kisebbségek helyzetét Iránban. „Kouhkan egy etnikai kisebbséghez tartozik, nő és szegény. Valószínűleg ő a leggyengébb az iráni társadalomban” – nyilatkozta a képviselőjük. A börtön végül alkut kötött az áldozat családjával: ha Goli kifizeti a 35 millió forintot és elhagyja a várost, életben maradhat.

2024-ben 31 nőt végeztek ki Iránban, ami 2008 óta a legmagasabb szám. Az Iran Human Rights nevű civil szervezet adatai szerint 2010 és 2024 között legalább 241 nőt végeztek ki, 114-et emberölés, 107-et pedig kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt.

Via: Telex.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Vérfürdő a Halottak napi ünnepségen: hét lövéssel végeztek a mexikói polgármesterrel
A politikus hiába állt komoly védelem alatt, a merénylő a tömegben férkőzött a közelébe. A támadásban egy tanácsos és a polgármester testőre is megsérült.


Életvidám mariachi zene, ünneplő helyiek és turisták – a Halottak napja legszebb pillanatait élte át egy mexikói város, amikor a vidámságot fegyverropogás hangja törte meg. A támadás célpontja a település polgármestere volt, akinek életét már nem tudták megmenteni - írta a Guardian.

A mexikói Michoacán államban található Uruapan városának főterén zajlott a hagyományos Halottak napi megemlékezés, amikor egy ismeretlen férfi odalépett a polgármesterhez, Carlos Alberto Manzo Rodríguezhez, és hét lövést adott le rá. Az eseményről készült felvételeken látszik, ahogy a gondtalan ünneplés egy pillanat alatt pánikba csap át, és az emberek fedezéket keresnek.

A polgármestert súlyos sérülésekkel szállították kórházba, de ott később elhunyt. A támadásban egy városi tanácsos és a politikus egyik testőre is megsérült. A tragédiát beárnyékolja a tény, hogy Manzo Rodríguez már 2024 decembere óta védelem alatt állt, sőt, a védelmét tavaly májusban 14 nemzetőrségi tiszt bevonásával erősítették meg.

Michoacán állam Mexikó egyik legveszélyesebb területe, ahol a rivális bűnözői csoportok folyamatosan harcolnak a területek és a kábítószer-útvonalak feletti uralomért.

A város gyászba borult. Vasárnap több száz, feketébe öltözött helyi lakos vonult az utcákra, hogy végső búcsút vegyen szeretett vezetőjétől. A menet élén egy különleges és szívszorító kép tárult a gyászolók elé: a polgármester fekete lovát vezették, nyergében a férfi jellegzetes kalapjával. A tömeget egy szintén gyászruhába öltözött mariachi zenekar kísérte, akik szomorú dalokkal tisztelegtek a polgármester emléke előtt.

Via: Telex.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Nem robbant be az Otthon Start: a vártnál jóval kevesebb ilyen hitelt igényeltek
Az új lakáshitelek, illetve a szerződéskötések száma nem nőtt jelentősen, viszont a támogatott lakáshitelek összege jócskán megugrott. Ez már a program hatásának tudható be.


A Magyar Nemzeti Bank közzétette a szeptemberi jelzáloghitel-adatait, amelyek alapján az Otthon Start Program rajtja nem hozott látványos összpiaci ugrást – írja a Bank360.

Szeptemberben 112,64 milliárd forintnyi új lakáshitelt kötöttek, ami 6,6%-kal több az augusztusi 105,69 milliárdnál, de 20,6%-kal kevesebb a júliusi 141,94 milliárdnál, és 1,2%-kal maradt el a 2024. szeptemberi 113,96 milliárdtól.

A szerződéskötések száma nem nőtt jelentősen: 5677 új szerződés jött létre szeptemberben, ez 0,2%-kal több az augusztusi 5 663-nál, és 4,5%-kal kevesebb a tavaly szeptemberi 5943-nál. Az idei csúcs továbbra is a május 7598 szerződéssel.

Az viszont a program hatásának tudható be, hogy

a támogatott lakáshitelek összege 23,94 milliárdról 42,81 milliárd forintra ugrott augusztról szeptemberre, ami 78,8%-os emelkedés.

Éves összevetésben 28,56 milliárdról 42,81 milliárdra nőtt ez a tétel, 49,9%-kal. A szeptemberi érték a májusi 30,69 milliárdot is 39,5%-kal meghaladta.

A támogatott hitelek súlya is nőtt az összes új kihelyezésen belül: szeptemberben 38% volt, a piaciaké 62%. Január és augusztus között a támogatottak aránya 19,3–22,7% között mozgott, 2024-ben pedig egyszer sem érte el a 30%-ot.

A jegybanki tájékoztató szerint az Otthon Start Program keretében kötött új lakáscélú hitelek szerződéses összege szeptemberben 21,7 milliárd forint volt.

Október közepén Panyi Miklós államtitkár körülbelül 15 ezer elindított igénylésről beszélt, hozzátéve, hogy sok ezer még előkészítés alatt áll. Ehhez képest a most közzétett adatok jóval szerényebb érdeklődésre engednek következtetni.

Erre több lehetséges magyarázat is van: a legkézenfekvőbb az, hogy az ügyintézés sokáig elhúzódhat (vásárlásnál 30 nap, építésnél 60 nap az elbírásáli idő, szükség esetén plusz 10 nap hiánypótlás), de az is megeshet, hogy sok igénylést elutasítanak különböző okokból (a bankok szerint ez kevésbé jellemző).

Ezek mellett persze az a forgatókönyv is játszhat, hogy valójában nincs is akkora érdeklődés a program iránt. A Bank360 szerint az első magyarázat tűnik a legvalószínűbbnek, de a tényleges kép az októberi adatoknál látszhat majd.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője októberben azt mondta: „A lakáspiacon egyelőre kivárnak a vevők és az eladók egyaránt, ami a tranzakciók számában is megmutatkozik. A támogatott hitelek felfutása azonban a következő hónapokban várhatóan élénkíteni fogja a piacot, főleg az új építésű ingatlanok szegmensében.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk