Radnai Márk: A legnehezebb pillanat lesz, amikor az emberek felfogják, milyen helyzetben is van az országunk
A Tisza Párt a választási győzelem után sem tervezi a klasszikus pártépítést, és egyelőre nem nyitják ki a 29 fős tagságot – mondta Radnai Márk, a párt alelnöke a Népszavának adott interjújában. „Én a klasszikus pártépítésben nem hiszek, a politikai közösségben sokkal inkább” – jelentette ki. Úgy véli, a Tisza Szigetek nevű mozgalmi hálózat tagjai sem azért álltak melléjük, hogy a párt minél nagyobb legyen, hanem mert a rendszerváltásért akartak dolgozni. Szerinte a helyi kiskirályokra és megyei vezetőkre épülő modellből „még soha semmi jó nem sült ki”.
A párt hivatalos tagságának bővítéséről azt mondta: „Egyelőre nem tudok ilyen szándékról.” Arra a felvetésre, hogy a parlamenti képviselők nagy részének párton kívülisége okozhat-e gondot, visszakérdezett, hogy eddig milyen problémát okozott. Úgy látja, a monolit építkezés, ahol sok embert egy kijelölt struktúrába kényszerítenek, oda vezet, hogy a központi irányítás mindent meghatároz és „elveszik az egyén”.
– fogalmazott.
A frakció egységét szerinte nem a párttagság, hanem az ügy iránti hűség garantálja. „Itt akkor keletkezhet probléma, ha mondjuk a kormányzat egészen mást csinál, mint amiért ezek az emberek feladták az előző életüket” – tette hozzá.
A Tisza Szigetek jövőbeli funkciójáról elmondta, egy 100 kérdésből álló kérdőívet indítottak, amit már 43 ezren töltöttek ki. Ebből az látszik, hogy az emberek különböző szinteken szeretnének kapcsolódni a közösséghez. „Nekünk úgy kell kiépíteni a kereteket, hogy az is megtalálja a helyét a közösségben, aki csak félévente egyszer szeretne bográcsozni, és az is, aki heti szinten szeretne részt venni a helyi közösségi életben” – részletezte.
A választás utáni helyzetről szólva kifejtette, a mozgalom tagjai a rendszerváltásért csatlakoztak, most pedig ők maguk lesznek a rendszerépítők. Mint a Szigetekért felelős alelnök, a saját szerepét abban látja, hogy a társadalom hangját képviselje. „Mert az én voksom minden esetben a társadalom oldalán van” – jelentette ki.
A Tisza Párt elsöprő, 73 százalékos támogatottságát nem a párt kizárólagos sikereként, hanem a társadalom közös megmozdulásaként értékeli.
Hosszú távon elképzelhetőnek és egészségesnek tartaná egy sokszínűbb parlament létrejöttét, és hangsúlyozta, soha nem volt céljuk a hatalom bebetonozása. „Sosem hangzott el egy elejtett mondat sem arra vonatkozóan, hogy na, itt most az a cél, hogy bebetonozzuk magunkat egy életre” – mondta.
A jövőbeli politikai kihívókról szólva határozott véleményt fogalmazott meg.
– mondta.
Ezt azzal indokolta, hogy rengeteg csontváz fog kiesni a szekrényből, és végre lesz következménye a tetteknek, akár a Tiszán belül is. Úgy véli, a jövő politikusait ma még nem is ismerjük, és egy teljesen új párt fogja majd a kihívójukat jelenteni.
Sulyok Tamás köztársasági elnök lemondatásával kapcsolatban elismerte, hogy figyelniük kell a méltóság megőrzésére, de szerinte az emlékeztetés fontos. Álláspontja szerint az államfő mérhetetlen károkat okozott az országnak azzal, hogy nem tett eleget közjogi feladatainak és behódolt a hatalomnak. „De közben nyilván arra is figyelnünk kell, hogy mi az a határ, ami már személyében sértheti a köztársasági elnököt” – jegyezte meg. Jobbnak tartaná, ha Sulyok önként, méltósággal távozna, mintha el kellene távolítani.
– mondta.
Az utódlás kérdésében a közvetlen államfőválasztást támogatná. „Én kinyitnám a társadalom felé, közvetlen elnökválasztással” – fogalmazott, hozzátéve, hogy Forsthoffer Ágnest nem tartja alkalmasnak a pozícióra, mert szerinte ő „tökéletes házelnök”.
A Tiszát érő kritikákra, miszerint a kormányzásuk „komment- és influenszerkormányzás” lenne, Radnai úgy reagált, a korrekciós képesség nem egyenlő az influenszerkedéssel. „A korrekció lenne az influenszerség? Szerintem ez mást jelent” – mondta. Elismerte, hogy lesznek népszerűtlen döntéseik, de a transzparenciát kulcsfontosságúnak tartja.
„A tudatos megvezetése a választóknak, az szerintem bűn” – húzta alá. A legnehezebb pillanatnak azt tartja, amikor az emberek szembesülnek az ország valós helyzetével.
Új, „Emberséges és működő Magyarországért felelős kormánybiztosi” feladatköréről elmondta, a cél egy olyan rendszer kiépítése, amely a társadalmi részvételre épül. Az általa vezetett intézet (MEMI) nem a Fidesz háttérintézményeihez hasonlóan, félelmekre alapozott kommunikációs terveket gyártana, hanem az emberek véleményéből készítene szakpolitikai javaslatokat. „A célunk az, hogy az emberek részt vegyenek a demokráciában, elmondhassák a véleményüket és azokból szakpolitikai modell-tervezetek születhessenek” – magyarázta. A folyamatot egy csomagküldő szolgálat működéséhez hasonlította, ahol a megrendeléstől a kézbesítésig minden lépés követhető.
– zárta gondolatait.