Politico: Orbán Viktor „ámokfutása” miatt kihátrálhatnak a tagállamok a magyar soros elnökség mögül
Orbán Viktor miniszterelnök világ körüli „békemissziója”, amely során Vlagyimir Putyinnal és Hszi Csin-pinggel is találkozott, komoly visszhangot váltott ki az európai uniós tagállamok körében.
A Politico hírlevele szerint két megközelítés bontakozott ki arra vonatkozóan, hogyan kezeljék a magyar soros elnök provokatív lépéseit: a „csendes kilépők” és a „túlteljesítők” stratégiája.
Hasonló témában írt a hvg.hu is. A lap szerzője szerint
A helyzet különösen feszült lett a moszkvai tárgyalásokat követően, amikor Charles Michel, Ursula von der Leyen és több más EU-s csúcspolitikus is elítélte Orbánt. Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője szerint
A „csendes kilépők” stratégiája értelmében a tagállamok mostantól arctalan bürokratákat küldenének a magyar fővárosba jelentős politikusok helyett. Ezt kedden már ki is próbálták, amikor Magyagországon kívül csupán 7 tagállam küldte el az ipari miniszterét az Európai Tanács első budapesti ülésére.
A másik megoldást a „túlteljesítők” képviselik, akik konfrontálódnának Orbánnal, és bevetnék az EU-s szerződéseket annak érdekében, hogy meghátrálásra kényszerítsék. E stratégia részeként a legtöbb uniós tagállam csatlakozott a lengyelekhez abban a követelésben, hogy tárgyalják meg, Orbán „békemissziója” mennyire volt jogszerű soros elnökként.
Jean Asselborn volt luxemburgi külügyminiszter szerint azonban