prcikk: Pokoli tűz Teheránban: az üzemanyagtárolók és a központi kőolajfinomító megtámadása tovább súlyosbította a konfliktust | szmo.hu
HÍREK
A Rovatból

Pokoli tűz Teheránban: az üzemanyagtárolók és a központi kőolajfinomító megtámadása tovább súlyosbította a konfliktust

Vasárnap sűrű füst és lángok borították be Teherán egét, miután Izrael újabb támadáshullámában eltalálta a város fő gáz- és benzintározóját, valamint a Teherántól délre fekvő központi olajfinomítót. A helyiek körében pánik tört ki.


Irán olajügyi minisztériuma közölte, hogy a Shahran nevű üzemanyagraktárt érte találat, ami lángba borult. A minisztérium egyik tisztviselője szerint az ott található 11 tárolótartály egymás után robbant fel, és a detonációk súlyos károkat okozhatnak a környező lakónegyedekben. A létesítmény körül ugyanis luxus felhőkarcolók állnak.

„A tűz félelmetes, hatalmas, óriási a zűrzavar” – mondta a New York Times-nak a környék egyik lakója. „A benzintartályok robbannak egymás után, hangos és rémisztő az egész.”

A helyiek szerint a robbanások földrengésszerűen rázták meg az épületeket. Több szemtanú szerint a lángok megvilágították a Teheránt körülvevő hegyeket is.

Támadás érte a Shahr Rey nevű olajfinomítót is, ami az ország egyik legnagyobb finomítója. Azt a tüzet is kilométerekről látni. A helyi lakosság körében pánik tört ki. „A robbanás akkora volt, hogy az anyám elájult” – mondta egy iráni nő az amerikai lapnak. Sokan amiatt aggódnak, hogy a támadás után hiány lehet üzemanyagból és benzinből.

Szombaton Izrael már csapást mért két másik kulcsfontosságú energetikai célpontra, köztük a Dél-Parszi gázmező egyik szakaszára. Itt van a világ egyik legnagyobb földgázkészlete, amely központi szerepet játszik Irán energiaellátásában.

Izrael az energiaszektor elleni célzott támadásaival új szintre emelte a Teherán elleni katonai hadjáratát. Ez a szektor nemcsak a belföldi energiaellátás, hanem az ország exportbevételeinek is egyik legfontosabb forrása.

Irán közölte, hogy egy izraeli légicsapásban meghalt Ali Shamkhani, Ali Hamenei iráni legfelsőbb vezető tanácsadója, Irán Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsának főtitkára, aki korábban gyakran nyilatkozott a nyugati médiának.

Izrael közben azt állítja, megsemmisítette Teherán légvédelmi rendszerét. Effie Defrin dandártábornok, az izraeli hadsereg szóvivője azt mondta: az izraeli légierő „teljes műveleti szabadságot” élvez Teherán légterében – vagyis akadály nélkül hajthat végre csapásokat.

Irán is fokozta a támadásait. Szombat késő este Jeruzsálem egét is beborították a robbanások fényei, miközben Izrael légvédelmi rendszerei iráni ballisztikus rakétákat semmisítettek meg. Az izraeli televíziók felvételei alapján úgy tűnt, hogy az iráni rakéták egy része most először Haifát, Izrael északi nagyvárosát is célba vette.

Az éjjeli támadásokban legalább tíz ember halt meg Izraelben, miután az iráni rakéták Tel-Aviv környéki tengerparti városokat is elértek. Legalább 100 ember megsérült.

Négy nő és gyerek akkor vesztette életét, amikor egy rakéta becsapódott Észak-Izraelben. Az egyik áldozat 10 éves volt.

Négy ember pedig Tel-Avivtól délre, Bat Jamban halt meg, amikor robbanás súlyosan megrongált egy többszintes épületet.

Ballisztikus rakéta találta el a Weizmann Tudományos Intézet kutatóközpontját a közép-izraeli Rehovotban. Egy diák beszámolója szerint a rákkutató központ egyik oldalán beomlott a fal nagy része. Az épület lángokban állt.

A napok óta tartó konfliktus az elmúlt évtizedek leghevesebb fegyveres összecsapása a két fegyveres nagyhatalom között. A világ több országában is aggódnak, mivel a háborúba akár az Egyesült Államok és más nagyhatalmak is belesodródhatnak.

Iráni tisztviselők a Washington Post szerint arra figyelmeztették a nyugati országokat, hogy célba veszik bármely olyan ország katonai bázisait és hajóit, amely segít visszaverni az Izrael elleni támadásait.

Az amerikaiak attól tartanak, hogy az eszkaláció arra késztetheti Iránt vagy szövetségeseit, hogy megtorlásul amerikai katonai bázisokat támadjanak meg. Trump azt mondta, Washington minden támadási kísérletre elsöprő erővel fog válaszolni.

Izrael eddig több mint 70 embert ölt meg, köztük hat magas katonai parancsnokot, és súlyosan megrongálta Irán fő nukleáris létesítményét, a natanzi dúsítóüzemet. Egy izraeli katonai vezető szerint az izraeli erők két nap alatt nagyjából 150 csapást mértek Iránra, míg Irán mintegy 200 ballisztikus rakétát lőtt ki Izraelre, emellett több tucat drónt is bevetett. A rakéták nagy részét Izrael légvédelme megsemmisítette, eddig 17 olyan helyszínről tudnak, ahol becsapódtak.

Irán olyan rakétát is bevetett, amit korábban soha. A „Shahed Haj Qassem” rakéta hatótávolsága közel 1600 kilométer, és indítás előtt nem kell utántölteni, vagyis évekig a föld alatt lehet, és perceken belül működőképessé válhat.

Netanjahu immár az iráni ballisztikus rakétákról is ugyanolyan fenyegetésként beszél, mint az ország atomprogramjáról.

Az izraeli miniszterelnök szerint minden egyes rakéta olyan, mint „egy robbanóanyaggal teli busz”, amikkel izraeli városokat vesznek célba. Becslések szerint Iránnak jelenleg összesen kétezer ballisztikus rakétája lehet, és Izrael azt állítja, ezt néhány éven belül megtízszereznék.

Netanjahu az iráni rezsim megdöntését is célként fogalmazta meg, és egy beszédében arra buzdította az iráni népet, hogy lázadjanak fel vezetőik ellen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Ez a legdurvább változás az új Medián-mérésben: már 47 százalék számít a TISZA győzelmére, a Fideszére csak 35
A Medián márciusi kutatása szerint a Tisza a teljes népességben 16 ponttal vezet a Fidesz-KDNP előtt. A jelenlegi arányok a mandátumok kétharmadát is jelenthetnék Magyar Péter pártjának. Egyre kevesebben bíznak Orbánban, és a pártja győzelmében.


Nem egész három héttel az április 12-i országgyűlési választás előtt a Tisza Párt már 23 százalékponttal vezet a kormánypártok előtt a választani tudó „biztos” szavazók körében. A Medián márciusi felmérése szerint a jelenlegi arányok akár kétharmados többséget is biztosíthatnának a Tiszának, és reális esély látszik egy kétpárti parlamentre is.

A HVG megbízásából készült kutatás szerint a Tisza előnye a teljes népességben 16, a pártot választani tudók körében pedig 20 százalékpontos. A győzelmi esélyeket tekintve is fordult a kocka: a teljes szavazókorú népesség 47 százaléka számít a Tisza Párt győzelmére, míg a Fidesz sikerére már csak 35 százalék fogadna. A miniszterelnöki alkalmasság kérdésében Magyar Pétert a megkérdezettek 54 százaléka tartja „teljesen” vagy „inkább” alkalmasnak, míg Orbán Viktort csak 45 százaléknyian.

Bár a kutatók kiemelik, hogy a számokat korai lenne előrejelzésnek tekinteni, „ha a mostani kutatásban kapott arányok válnának valóra április 12-én, akkor az akár kétharmados többséget biztosítana a Tiszának a következő parlamentben”.

A kétpárti parlament lehetőségét az növeli, hogy a kisebb pártok, mint a DK és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt hónapok óta 1-2 százalék körül mozognak, és a friss mérés szerint a Mi Hazánk sem éri el a bejutási küszöböt.

A felmérés szerint kiemelkedően magas, 89 százalékos a részvételi szándék. A Tisza Párt szimpatizánsainak 96 százaléka, a Fidesz-pártiaknak pedig 90 százaléka mondta biztosra, hogy elmegy szavazni. Ez arra utal, hogy mindkét nagy politikai tábor erősen motivált, ami idén rekordközeli részvételi arányt vetít előre. A Tisza Párt a kampányában is a mozgósításra és az elszámoltathatóságra fókuszál: „Dolgozunk a választási kampányra tett 12 vállalásunkon. És ezekkel el is számolunk” – írják. „A következő időszakban több terepmunka, több adat, több kérdés, több vita és több jelenlét vár ránk az ország minden pontján.”

A győzelmi várakozásokban tapasztalható 12 százalékpontos elmozdulás a Tisza javára azért is jelentős, mert két hónappal ezelőtt még a Fidesz győzelmét valószínűsítette a választók enyhe többsége. A változás elsősorban nem a két nagy párt saját táborában, hanem a kisebb pártok szimpatizánsai és a párt nélküliek körében következett be, ahol radikálisan másképp gondolkodnak a választás lehetséges kimeneteléről, mint akár egy hónappal ezelőtt.

Egy kicsivel többen hallották Orbán Viktor március 15-i beszédét (vagy ismerték meg a tartalmát később), mint Magyar Péterét - írja a Medián, ám Magyar Péter szónoklatát jelentősen jobbnak értékelték, mint a regnáló miniszterelnökét. Az egyik párthoz sem kötődők körében Magyar Péter átlagosan egy fél osztályzattal jobb jegyet kapott, mint Orbán.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Kiöntött a Tisza” – Magyar Péter a Tisza Párt brutális előnyét mutató Medián-felmérés után üzent a választóknak
A politikus szerint „a magyar emberek egy valóban biztonságos, békés, európai, működő és emberséges országban szeretnének élni”. Azt is elárulta, milyen országot szeretnének építeni.


Magyar Péter a Medián friss felmérésére reagált egy Facebook-posztban, amelyet azzal kezdett, hogy „kiöntött a Tisza”.

Szerinte a magyarok nemet mondanak az orbáni hazugságra, gyűlöletkeltésre és háborús őrületre. Állítása szerint „a magyar emberek egy valóban biztonságos, békés, európai, működő és emberséges országban szeretnének élni”. Azt írta, a következő napoknak a kőkemény munkáról és a hazaszeretetről kell szólniuk, és arra kért mindenkit, hogy vigyék el a derűs és békés rendszerváltás üzenetét minden honfitársukhoz.

„Honfitársaim, 18 nap van hátra a győzelemig. Közösen visszavesszük a hazánkat és a TISZA-kormány minden magyar emberért fog dolgozni” – zárta sorait a politikus, a bejegyzés végére pedig azt írta: „Isten engem úgy segéljen!”

A 24.hu által március 25-én ismertetett Medián-mérés szerint, amelyet március 17–20. között vettek fel, a választani tudó biztos szavazók körében a TISZA 58, míg a Fidesz 35 százalékon áll. A teljes népességen belül 46–30 az arány. Az intézet vezetője, Hann Endre szerint a részvételi szándék kiemelkedően magas, 89 százalékos, és akár kétpárti parlament is kialakulhat.

A mostani adatok egy februári trendet folytatnak, amikor a Medián 20 százalékpontos TISZA-előnyt mért a biztos szavazók körében (55–35).


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Medián-sokk tolta fel a forintot a piacon: percek alatt négy forintot zuhant az euró a 23 pontos Tisza-előny hírére
A HVG-n szerda délután publikált felmérés a Tisza Párt vezetését mutatta ki a Fidesz-KDNP előtt. Ennek hatására a forint árfolyama 389,5-ről 385,7-re erősödött, ami kéthetes csúcsot jelentett.


Szerda délután 3 óra után percek alatt négy egységgel erősödött a forint az euróval szemben, a jegyzés 389,5-ről egészen 385,7-ig esett. A mozgás szinte percre pontosan egybeesett a Medián legfrissebb, a HVG-n megjelent felmérésének publikálásával, amely szerint a Tisza Párt előnye a biztos szavazók körében már 23 százalékpontos a kormánypártok előtt – írta a HVG. A közvélemény-kutatás a pártot választani tudók körében 56-36, a teljes népességben pedig 46-30 arányú Tisza-vezetést mért.

A hír azért mozgathatta meg a befektetők fantáziáját, mert az elmúlt hónapokban több elemzés is arról szólt, hogy egy Tisza-győzelem jelentős forinterősödést hozna. A Bank of America és a Barclay’s elemzői még decemberben jelentettek meg olyan prognózist, amely szerint egy ellenzéki győzelem 360 forintos euróárfolyamot hozhat, míg a Fidesz újrázása 390-ig gyengítené a magyar devizát. Akkor persze még nem számolták bele Trump és Izrael Irán ellen indított háborúját és az olajársokkot.

A felmérésre Magyar Péter is reagált, aki a közösségi oldalán azt írta, "kiöntött a TISZA". Török Gábor politikai elemző szerint a friss adatok alapján „ha a Medián nem téved, már csak a TISZA-győzelem mértéke a kérdés.”

Az erősödés egy részét később korrigálta a piac, délután öt óra körül az euró 387 forint körül állt, ami így is kéthetes csúcsot jelentett a forint számára. Elemzők szerint a választásig hátralévő időszakban a politikai hírek továbbra is erősen mozgathatják az árfolyamot.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Kiszivárgott Trump 15 pontos békeajánlata Iránnak – a piacok fellélegeztek, de Teherán szerint ez csak egy trükk
Pakisztán közvetítésével jutott el Donald Trump 15 pontos béketervének javaslata Teheránba. A hírre az olaj ára esett, de az iráni vezetés szerint a javaslat csupán a katonai nyomásgyakorlás fedősztorija.


Pakisztáni tisztviselők szerdán megerősítették, hogy Teherán kézhez kapta az Egyesült Államok 15 pontból álló békejavaslatát a közel-keleti háború lezárására. A hírre azonnal reagált a piac: az olaj ára esni kezdett, a részvények pedig emelkedtek. Mindeközben az USA csapatokat csoportosít át a térségbe, Irán pedig nyilvánosan gyanakvó és elutasító.

A csomagot Pakisztán közvetítésével juttatták el Iránnak. Az Associated Press szerint

a terv főbb elemei között szerepel a szankciók enyhítése cserébe az iráni nukleáris program visszafogásáért és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség általi ellenőrzésért, a ballisztikus rakétaprogram korlátozása, valamint a Hormuzi-szoros hajózhatóságának helyreállítása. A javaslat olyan, az USA által már a háború előtt is megfogalmazott pontokat is tartalmaz, mint a Hezbollah és a Hamász finanszírozásának megszüntetése.

Ebrahim Zolfaghari, az iráni hadsereg egyik szóvivője egy előre felvett televíziós beszédben kigúnyolta az amerikai javaslatot, mondván: az USA beijedt, és megállapodásként akarja eladni a kudarcát. A teheráni külügyminisztérium tagadta a tárgyalásokat, és a vezetésen belül sokan attól tartanak, hogy a békejavaslat csupán egy trükk a katonai nyomás fokozására. Ezzel szemben Donald Trump hétfőn öt napra felfüggesztette az iráni energetikai infrastruktúra elleni támadásokra vonatkozó fenyegetését, miután eredményes párbeszédről beszélt a két ország között. Az izraeli sajtóban megjelent hírek szerint Jeruzsálemben nem mindenki nézi jó szemmel a diplomáciai nyomulást, Izrael szerepvállalásának mértéke pedig továbbra sem egyértelmű.

A békeajánlat előzménye egy igencsak feszült helyzet volt. Hétfőn éjszaka járt volna le az elnök 48 órás ultimátuma, miszerint ha Teherán nem teszi hajózhatóvá a Hormuzi-szorost, akkor az USA lerombolja az iráni erőműveket. Erre válaszul Irán a szoros teljes lezárásával és a Perzsa-öbölben lévő arab olajtermelőkre mért csapásokkal fenyegetőzött.

Bár a teheráni külügy hivatalosan tagad, az Axios amerikai hírportál úgy tudja, hogy Trump küldötte, Steve Witkoff és Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter-helyettes között Egyiptomon, Törökországon és Pakisztánon keresztül valóban sor került üzenetváltásokra. Ezt a Mehr iráni hírügynökség is megerősítette.

Nehéz eldönteni, hogy mennyire komoly az amerikai puhatolózás és az iráni szándék, de a piacok egyelőre a békülékeny híreknek hisznek. A következő napokban kiderülhet, Teherán ad-e formális választ, és a szavak szintjén marad-e a feszültség enyhülése.


Link másolása
KÖVESS MINKET: