Ötven éve ünnepeljük a Föld Napját – megszólalt a mozgalom alapítója
A zöld mozgalom születésnapjának tekintik 1970. április 22-t, amikor első ízben tartották meg amerikai környezetvédők kezdeményezésére a Föld Napját.
Az első esemény koordinátora, a ma 75 éves Denis Hayes annak idején a Stanford egyetemen szerzett jogi diplomát, ahol a diákbizottság tagja volt és a vietnami háború elleni mozgalom aktivistája. 1970-ben Gaylord Nelson demokrata párti szenátor választotta ki Hayest, hogy az általa megálmodott Föld Napját nemzetközi eseménnyé terjessze ki. Jelenleg több mint 180 országban vannak rendezvényei a Föld Napjának (Magyarország 1990-ben csatlakozott), de az idén a koronavírus járvány miatt csak digitálisan csatlakozhatunk hozzá világszerte. A szervezők egyúttal egy globális online klímakonferenciát is ígérnek.
„Nem hittem, hogy 50 év múlva itt leszek, még kevésbé a Föld Napja” – vallotta be Hayes a New Scientistnek, aki szerint már öt évtizeddel ezelőtt is tudatában voltak az emberek a környezeti problémákkal, de nem tulajdonítottak nekik akkora jelentőséget.
„Azok, akik aggódtak a madárpusztulások miatt, nem biztos, hogy odafigyeltek az autók okozta városi légszennyezésre. A Föld Napja hozta össze ezeket az addig különálló elemeket a modern környezetvédelem műhelyébe. Ezáltal erősebb, élénkebb, politikailag intenzívebb mozgalom lett belőle, amely képes rámutatni ezeknek a dolgoknak a fontosságára és nagyobb politikai prioritást adni nekik” – mondja Hayes, aki 1999-ben megkapta a Time magazintól a „Bolygó Hőse” címet.
A mozgalom kezdetben nagy sikereket ért el különösen az Egyesült Államokban, ahol előbb létrehoztak egy környezetvédelmi kormányhivatalt, majd törvényt hoztak az ország vizei tisztaságának és a veszélyeztetett állatfajok megőrzésére.
Ezek később példát mutattak számos már országban. Ugyanakkor Hayes szerint a nemzetközi mozgalom hosszú távon nem érte el célját sem a klímaváltozás megfékezése, sem pedig a biodiverzitás megóvása terén, és nem sikerült igazán összefogni az atmoszféra vagy az óceánok védelme ügyében sem.
Hayes elutasítja azokat a bírálatokat, amelyek szerint a Föld Napja mozgalom kevésbé hatékony olyan országokban, ahol a tiltakozásnak politikai akadályai vannak, mint például Kínában, amely a globális széndioxid-kibocsátások egynegyedét termeli.
Emlékeztet arra, hogy az Egyesült Államok, Európa is nagy kibocsájtók, és a mozgalmak nyomást gyakorolhatnak a nyugati országokra, hogy olyan környezetvédelmi lépéseket tegyenek, amelyek Kínát is ösztönzik.
A Föld Napja elindítója reméli, hogy az évforduló ellensúlyozni fogja világszerte a nacionalizmust, és arra ihleti az emberiséget, hogy mint faj, összefogjon, és megoldja a bolygó gondjait.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!