HÍREK
A Rovatból

Orbán Viktor elmondta, hogy miért kellett letakarni a tibeti zászlókat a kínai elnök látogatása alatt

A kormányfő szerint Magyarországon gyülekezési- és véleménynyilvánítási szabadság van, az ideérkező vendégeket azonban megilleti a vendégjog.


A három napos magyarországi látogatásának végén egy nyilvánosan meg nem hirdetett programon találkozott pénteken délelőtt Hszi Csin-ping kínai elnök és felesége, Peng Li-jüan, akik közös ebéden vettek részt Orbán Viktor miniszterelnökkel és feleségével, Lévai Anikóval Budapesten.

A Telex újságírójának lehetősége nyílt, hogy a budapesti Mol-toronynál néhány kérdést feltegyen a miniszterelnöknek. Ebből kiderült az is, hogy miért takarták le például a Gellért-hegyen felbukkanó tibeti zászlót egy kínaival.

„Ez egy régi vita. A magyar kormány álláspontja világos. Magyarországon gyülekezési- és véleménynyilvánítási szabadság van, az ideérkező vendégeket pedig megilleti a vendégjog. Ezt a két jogot kell összehangolni”

– magyarázta a magyar kormányfő, aki megjegyezte azt is:

„Mi nem engedjük meg azt, hogy a hozzánk érkező vendégek látogatásának értékét lerombolják, és a tiszteletlenség miatt ártsanak Magyarország nemzeti érdekeinek. Gyülekezni is lehet, tüntetni is lehet és üdvözölni is lehet a kínai elnököt, de a kettőt térben egymástól nagyon messzire el kell választani.”

A miniszterelnök szerint a kínai rendőrök érkezése az egy közrendvédelmi kérdés, aminek semmi köze nincs a nemzetbiztonsághoz.

A Telex interjúját ITT tudod megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Drámai drónfelvételen a parajdi természeti katasztrófa: megnyílt a föld, folyamatosan zúdul be a víz a sóbányába
A megduzzadt Korond-patak szó szerint elnyelte a parajdi sóbánya bejáratát. A föld alatti tárnák percenként telnek meg vízzel, a szivattyúk képtelenek lépést tartani. A helyzet ezekben a percekben is kritikus.
F. O. - szmo.hu
2025. május 28.



Kedden a heves esőzések következtében hirtelen megemelkedett a Korond-patak vízszintje, és a lezúduló hordalék megrongálta a medrét védő geofóliát. A víz emiatt akadálytalanul zúdult be a parajdi sóbányába, ahol jelenleg is folyamatosan telnek meg a föld alatti járatok.

A sóbánya fölötti Sószorosnál kialakított két ideiglenes meder gyakorlatilag víznyelőként működik, így a víz egyenesen a bányába áramlik. A drónfelvételek is azt mutatják, hogy a vízhozamhoz képest a munkagépek és szivattyúk mérete elenyésző.

A Korond-patak vízhozama kedden elérte a másodpercenkénti 60 köbmétert, ami a szokásos érték százszorosa.

A szakemberek jelenleg nem tudják megfékezni az áradatot, a víz megállíthatatlanul ömlik be a komplexumba – számolt be róla a szekelyhon.ro.

A Salrom, a létesítményt üzemeltető Országos Sóipari Társaság közleményt adott ki: „A bányaterület megközelíthetetlen, így az munkagépek leálltak, az ott dolgozó személyek várják, hogy a helyzet kedvezőbbre forduljon. Amíg a vízhozam nem csökken, a munkálatok sem folytatódhatnak.”

A vállalat már megrendelte a geofizikai szakvéleményt, amelynek eredményeit május 28-ra várják. A károk pontos mértéke egyelőre még nem ismert, de – mint írják –

„az anyagi veszteségek mellett a parajdi közösség mindennapi életét is súlyosan befolyásolja az árvíz”.

A társaság együttérzését fejezte ki a helyiekkel, és hangsúlyozta, hogy minden tőle telhetőt megtesz a sóbánya helyreállításáért.

A Hargita megyei prefektus közölte, hogy Parajd és a környező települések lakói nincsenek egyedül a küzdelemben. Felidézte a Salrom vezetőségének korábbi kijelentését is, amely szerint a társaság folytatni kívánja a kitermelést és a turisztikai tevékenységet, függetlenül attól, hogy mekkora költségekkel jár a helyreállítás.

Jelenleg a Hargita megyei tanács és a helyi hatóságok dolgoznak a helyzet kezelésén, a központi kormányzat részéről eddig nem érkezett támogatás.

A kialakult helyzet nemcsak a természetet érinti, hanem a régió turizmusát és munkahelyeit is veszélyezteti. A parajdi sóbánya a térség egyik kiemelt turisztikai célpontja, évente látogatók százezreit fogadja. Az esetleges üzemszünet vagy bezárás számos munkahely megszűnését jelentheti.

Videón a víz pusztítása

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyarország ismét vétózott Brüsszelben, a szavazati jog elvételében viszont még nincs előrelépés
A magyar kormány nemet mondott az EU demokratikus nyilatkozatára, Szlovákiával együtt. Közben Brüsszelben keményen bírálták a hazai sajtó és civilek elleni törvényjavaslatot.


Kedden két ország is megvétózta az Európai Unió közös nyilatkozatát, amely a demokratikus ellenálló képesség erősítéséről szólt. Adam Szlapka, a lengyel soros elnökség EU-ügyi minisztere a tanácskozás után arról beszélt, hogy a dokumentumot 25 tagállam írta alá. Később megerősítette, hogy Magyarország és Szlovákia nem csatlakozott a nyilatkozathoz, számolt be róla a 24.hu.

Michael McGrath igazságügyi biztos közölte, hogy Brüsszelben megtartották a Magyarországgal szemben zajló hetes cikk szerinti eljárás nyolcadik meghallgatását. Elmondása szerint a legutóbbi jogállamisági jelentés óta több új fejlemény is történt. Ezek között említette azt a törvénytervezetet, amely a sajtó és a civil szervezetek működését korlátozná. A biztos hozzátette, hogy erről is tárgyaltak a tanácsülésen.

McGrath arról is beszélt, hogy

levelet küldtek a magyar kormánynak, amelyben arra kérték, ne fogadják el a jogszabályt. Kiemelte: ha mégis elfogadják, az Európai Bizottság azonnal lépni fog.

Később pontosították, hogy ebben az esetben ideiglenes intézkedést kérhetnek, vagyis a törvény felfüggesztését a jogi eljárás végéig. Ha a tagállam nem teljesíti ezt, a bíróság bírságot is kiszabhat.

Téma volt a magyarországi Pride betiltása is, amelyet a kormány már elfogadott. McGrath ennek kapcsán úgy fogalmazott, hogy

a szabad gyülekezés nem a gyerekek veszélyeztetése, hanem az Európai Unió egyik alapértéke.

A hetes cikk szerinti eljárás jelenleg az első szakasznál tart, amely azt vizsgálja, hogy fennáll-e a demokratikus normák megsértésének veszélye. Ezt a tagállamok minősített többsége állapíthatja meg – ez legalább az országok 55 százalékát és az EU népességének 65 százalékát jelenti. Ha ez megtörténik, léphet tovább az eljárás a második szakaszba, ahol már azt kell kimondani, hogy valóban sérültek a demokratikus normák. Ehhez minden tagállam szavazata szükséges, az érintett ország kivételével. Az esetleges szankciókhoz, például a szavazati jog felfüggesztéséhez ismét minősített többségre van szükség.

Ezúttal nem született döntés a folyamat következő szakaszba léptetéséről. A rendelkezésre álló információk szerint ehhez 22 tagállam támogatása lett volna szükséges, de csak 19-20 ország támogatta az előrelépést.

McGrath a meghallgatás végén azt üzente a magyar újságíróknak, akiket el kívánnak lehetetleníteni, hogy „velük vannak, meg fogják védeni őket”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Feljelentették Hadházy Ákost a keddi tüntetés után
A tüntetés során négy embert igazoltattak is, három ember ellen indult eljárás, egyet pedig előállítottak.
F. O. - szmo.hu
2025. május 28.



Hadházy Ákos újabb tüntetést szervezett Budapesten a gyülekezési törvény módosítása és a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat ellen. Ez volt a tizenegyedik alkalom, hogy demonstrációt hirdetett a Ferenciek terére. A rendezvény a kora esti órákban, körülbelül hat óra körül ért véget.

A beszédek után a résztvevők egy csoportja, Hadházyval együtt, átvonult a Szuverenitásvédelmi Hivatal épülete elé. Az útvonal az Erzsébet hídon és a Hegyalja úton vezetett keresztül.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság szerda reggel közölte, hogy a bejelentett és tudomásul vett gyűlés lezárása után többen jogellenes gyűlést kezdtek.

A rendőrök a gyülekezési joggal való visszaélés miatt szabálysértési feljelentést tettek a jogellenes gyűlés szervezője ellen.

A közlemény szerint az Erzsébet hídon rövid időre megállították a gépjárműforgalmat a közlekedés biztonsága érdekében. Négy embert igazoltattak. Két személlyel szemben pirotechnikai termékkel kapcsolatos szabálysértés, egy fővel szemben közlekedési szabálysértés miatt indult eljárás. Egy embert előállítottak, akit hivatalos személy elleni erőszak miatt köröztek.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Reuters: Putyin közölte, ezekkel a feltételekkel lenne hajlandó véget vetni a háborúnak
Az orosz elnök írásos garanciákat akar a NATO bővítés leállításáról, és enyhítést kér a szankciókban.


Vlagyimir Putyin közölte, milyen feltételekkel lenne hajlandó véget vetni az orosz-ukrán háborúnak – számolt be róla a Reuters három, az ügyet ismerő forrásra hivatkozva.

Az orosz elnök írásbeli kötelezettségvállalást vár a nyugati hatalmaktól arról, hogy leállítják a NATO keleti bővítését.

A hírügynökség információi szerint Putyin azt is szeretné elérni, hogy Ukrajna semleges ország maradjon. Emellett az Oroszországgal szembeni nyugati szankciók részbeni feloldását is követeli, valamint azt, hogy megoldódjon a befagyasztott orosz vagyon kérdése, és biztosítsák az orosz nyelvű lakosság védelmét Ukrajnában.

Egy magas rangú forrás a Reutersnek úgy nyilatkozott:

„Putyin kész békét kötni, de nem akármilyen áron”.

A forrás szerint, ha az orosz elnök úgy látja, hogy nem tudja elérni céljait tárgyalások útján, akkor katonai eredményekkel akar nyomást gyakorolni, és megmutatni, hogy „a holnapi béke még fájdalmasabb lesz”.

A Kreml nem reagált a Reuters megkeresésére. Putyin és több orosz tisztviselő korábban már kijelentette, hogy bármilyen megállapodásnak a konfliktus kiváltó okait kell kezelnie. Ide tartozik a NATO bővítése és Ukrajna nyugati támogatása is.

Kijev és több európai kormány szerint azonban Putyin célja nem a békekötés, hanem az időhúzás, miközben az orosz csapatok folyamatosan haladnak előre Kelet-Ukrajnában.

Az ukrán vezetés hangsúlyozta: Oroszországnak nem szabad vétójoga lennie Ukrajna NATO-csatlakozását illetően. Úgy vélik, a jövőben csak erős nyugati biztonsági garanciák nyújthatnak védelmet egy újabb orosz támadás ellen.

A témában Donald Trump amerikai elnök is megszólalt, aki korábban már jelezte, hogy véget akar vetni a háborúnak. A Reuters beszámolója szerint a napokban bírálta az orosz elnököt, és azt mondta: „tűzzel játszik”, amikor nem hajlandó tűzszüneti tárgyalásokat folytatni Kijevvel.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: