Orbán nem fog ennek örülni: Maximális nyomást gyakorolna Oroszországra az amerikai külügyminiszter és az EU is
Kaja Kallas és Marco Rubio kedden este beszélt egymással először, amióta Donald Trump visszatért az Egyesült Államok elnöki székébe. Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselője és az USA külügyminisztere egyetértett abban, hogy
Rubio támogatta az EU Oroszország elleni szankcióinak meghosszabbítását is, amit szóvivője is megerősített. A beszélgetés során más érzékeny témák is előkerültek. Kína továbbra is a Trump-adminisztráció egyik kiemelt ügye, emellett szó esett a közel-keleti helyzetről is. A felek megvitatták Szíria hatalmi átmenetét, valamint Irán destabilizáló tevékenységét.
Trump korábban azt ígérte, hogy 24 órán belül véget vet az orosz-ukrán háborúnak, de beiktatása után már azt mondta, hogy a rendezés hónapokig vagy még tovább is eltarthat. Legutóbb azzal fenyegette Oroszországot, hogy ha Putyin nem köt megállapodást, „magas szintű adókat, vámokat és szankciókat” vezet be ellene. E kijelentések hatással voltak Magyarország döntéseire is: Orbán Viktor először belengette, hogy megakadályozhatja az orosz szektorális szankciók meghosszabbítását, majd miután sikerült elérnie egy nem kötelező érvényű nyilatkozatot az energiabiztonságról, mégis támogatta a döntést.
Brüsszel eközben már egy újabb szankciós csomagot készít elő Oroszország ellen. Az EU és az Egyesült Államok kapcsolata azonban továbbra sem felhőtlen. Trump nemrég arról beszélt, hogy akár gazdasági nyomásgyakorlással, akár katonai erővel megszerezné Grönlandot. „Úgy gondolom, hogy meg fogjuk szerezni” – jelentette ki. Az EU vezetői erre határozottan reagáltak, és kijelentették, hogy megvédik Grönlandot, amely autonóm területként Dániához tartozik. Egy friss felmérés szerint a grönlandiak 85%-a ellenzi Trump terveit. Arról nincs információ, hogy a sziget kérdése most előkerült-e Kallas és Rubio tárgyalásán.
„Rubio miniszter hangsúlyozta a transzatlanti biztonság megerősítésének szükségességét, és felszólította Európát, hogy növelje védelmi kiadásait” – ezt azonban nyilvánosságra hozta az amerikai külügyminisztérium a közleményében.
Kallas erre úgy reagált, hogy Európa már most is növeli a védelmi kiadásait, és készen áll nagyobb felelősséget vállalni. Emellett kiemelte az energiaellátás diverzifikálásának fontosságát is. A két politikus abban is egyetértett, hogy hamarosan személyesen is találkoznak.
Kallas hétfőn elmondta, hogy meghívta Rubiót egy uniós külügyminiszteri találkozóra, és ő maga is kész Washingtonba utazni „a lehető leghamarabb.” Az utazás pontos időpontja még nem ismert.
(via Euronews)