Bemutatta új arcát a TISZA Párt: Orbán Anita szerint a magyar kormány az oroszok oldalán ül, „és mi vissza fogunk ülni a magyar oldalra”
A TISZA Párt külpolitikai vezetőjeként mutatkozott be Orbán Anita a Tiszta Hang című podcast legújabb adásában. A nemzetközi üzleti életben és a diplomáciában is tapasztalatot szerzett szakember szerint Magyarországnak be kell fejeznie a „kompország hintapolitikát”, és véglegesen le kell horgonyoznia a nyugati szövetségi rendszerben.
Orbán Anita, aki magát „igazi belevaló vidéki lányként” jellemezte, Berettyóújfaluban nőtt fel első generációs értelmiségi családban. Elmondása szerint a családban nem volt hagyománya a külföldi életnek, ő volt az első, aki repülőre ült és külföldön élt. 2010-ben Martonyi János akkori külügyminiszter hívására tért haza, és energiabiztonságért felelős utazó nagykövet lett. Feladata az volt, hogy Magyarország energiafüggőségét csökkentse. 2015 elején, Szijjártó Péter hivatalba lépése után távozott a minisztériumból.
– mondta, hozzátéve, hogy ez nem kritika azokkal szemben, akik maradtak. Ezt követően a nemzetközi üzleti életben helyezkedett el, többek között az amerikai Cheniere LNG cég regionális vezetője lett Londonban. Itt tanulta meg az eredményorientáltságot, amit a kormányzásban is hasznosítana. „Az egyik az eredményorientáltság. Az a nagyon céltudatos eredményorientáltság, és az, hogy egy üzleti év végén mindig ott van a kérdés, akkor ki mit ért el abban az évben” – jelentette ki.
A podcastban kitért a nemzetközi szervezetekben (European Council on Foreign Relations, Globsec) betöltött tagságára is, amit a TISZA Párthoz való csatlakozásával felfüggesztett. Szerinte ezek a platformok lehetőséget adnak a magyar érdekek becsatornázására. Felhívta a figyelmet, hogy a Globsec rendezvényein rendszeresen részt vett Orbán Viktor, Szijjártó Péter és Orbán Balázs is. „Szervezett a Globsec miniszterelnöki találkozót, ahol maga Orbán Viktor vett részt, Szijjártó Péter rendszeres vendég volt, és aki az utóbbi években minden egyes fórumon ott van és előad, az Orbán Balázs” – mondta.
A TISZA Párt külpolitikájának alapvetéseiről szólva kijelentette:
Ennek érdekében elsődleges feladatnak tartja az ezeréves lengyel-magyar barátság helyreállítását, a visegrádi együttműködés megerősítését és a szomszédokkal való kapcsolatok rendezését.
Az Európai Unióval kapcsolatban elmondta, hogy bár vannak frusztrációk, az uniós tagság által nyújtott előnyök semmivel sem összehasonlíthatók. Az uniós pénzek hazahozatalát az egyik elsődleges feladatnak nevezte. Szerinte a források a magyar korrupció miatt nem érkeznek meg. A kormány vétópolitikáját bírálva úgy fogalmazott: „Csak nemzeti érdek miatt fogunk vétózni, és nem bot szeretnénk lenni a küllők között, hanem küllő a kerékben.”
A szuverenitásról alkotott véleménye szerint egy ország akkor szuverén, ha van választása, tud döntéseket hozni és azokat végre is tudja hajtani, vagyis nem zsarolható. Álláspontja szerint ehhez erős országra van szükség, ahol az emberek egészségesek és képzettek. Szerinte a szövetségi rendszerek, mint az EU és a NATO, nem gyengítik, hanem erősítik a szuverenitást.
Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban egyértelműen Oroszországot nevezte meg agresszornak. Támogatásáról biztosította Ukrajna szuverenitását és területi integritását, de hozzátette, hogy Ukrajna gyorsított EU-csatlakozását nem támogatják. Kiemelte a kárpátaljai magyar kisebbség helyzetét, és bírálta a magyar diplomáciát, amiért nem sikerült kiharcolnia a jogaik biztosítását, ellentétben a románokkal és a lengyelekkel.
– fogalmazott.
A szlovákiai Beneš-dekrétumokkal kapcsolatos helyzetet is a magyar diplomácia kudarcának tartja. Szerinte a magyar kormány részéről a helyzet „napirenden tartása” csupán „áltevékenység”, ehelyett kőkemény eredményekre van szükség. A Külügyminisztérium jövőjével kapcsolatban egy karcsúsított, a pazarlást megszüntető, digitális és gyorsan reagáló szervezetet vázolt fel, amely nem „politikai kifizetőhelyként” vagy „utazási irodaként” működik.