„Nem tudjuk, milyen forrásból működnek” – Vizsgálat indult az MCC brüsszeli irodája ellen
Jogi kiskapukat kihasználva titkolja az MCC brüsszeli szervezete a költségvetését - állítja a Corporate Europe Observatory (CEO) nevű, átláthatóságért küzdő civil szervezet. Bejelentésük nyomán elindította a hivatalos vizsgálatát az illetékes uniós szerv - tudta meg a Népszava.
Az Európai Unió átláthatósági szabályzata előírja, hogy azoknak a szervezeteknek, amelyek lobbitevékenységet végeznek az uniós intézményekben (ilyen az MCC Brussels is), nyilvánossá kell tenniük a költségvetésüket. Fel kell tüntetniük a bevételeik forrását és azt is, mennyit költöttek érdekképviseletre. Ez a feltétele annak, hogy az Európai Bizottság munkatársaival találkozzanak vagy az Európai Parlamentben (EP) rendezvényeket tarthassanak.
A kormányközeli Mathias Corvinus Collegium oktatási szervezet 2022 őszén jelentette be, hogy intézetet nyit Brüsszelben, 2022 novemberében pedig egy bemutatkozó eseményt is tartottak. A szervezetet 2023 augusztusában jegyezték be, a lobbiadatbázisba pedig csak 2024 elején regisztrálták.
A Népszava megkeresésére reagálva azt közölték, hogy a 2023-ra vonatkozó pénzügyi beszámolót időben el fogják küldeni a belga hatóságoknak.
John O’ Brien, az MCC Brussels kommunikációs vezetője azt írta, hogy 2023 augusztusa előtt csak „előkészítő természetű” tevékenységet folytattak. Arra ugyanakkor nem válaszolt, miért szerepel a Linkedin oldalán munkahelyként az MCC Brussels már 2022 szeptembere óta. A honlapjukon elérhető információk szerint 2022 őszétől kezdve rendezvényeket tartottak, kiadványokat jelentettek meg, például az EU energiapolitikáját is kritizálták.
A CEO szerint ezek a tevékenységek klasszikus lobbizásnak számítanak, viszont így nem lesz nyilvános, hogy miből és hogyan dolgoztak ebben az időszakban. Olivier Hoedeman, a CEO munkatársa azt mondta: „Sokkal többet kellene tennie az átláthatóságért az MCC-nek, amelyik más civileket támad azzal, hogy zavaros a pénzügyi hátterük.”
A vizsgálat most első körben adatbekéréssel indul.
Hoedeman hozzátette: „Nem azt kérjük, hogy ne lobbizzanak, csak tegyék azt átláthatóan. Jelenleg ugyanis nem tudjuk, milyen forrásból működnek.” Nyilvánosan elérhető információ, hogy a magyarországi MCC bevételeinek egy része MOL-részvényekből származik. Hoedeman szerint ezért is fontos tudni, hogy amikor az energiapolitikáról beszélnek, a bevételük függ-e a magyar cég profitjától.