prcikk: Nem nyugszik: viharos szél, záporok, zivatarok, majd hétvégére megint 30 fok fölötti csúcsok | szmo.hu
HÍREK
A Rovatból

Nem nyugszik: viharos szél, záporok, zivatarok, majd hétvégére megint 30 fok fölötti csúcsok

Július első hetében még várni kell pár napot a nyaralóidőre. A felfrissülést hozó hidegfront tartogat pár kellemetlenséget.


Kedden a nap első felében gyakran takarják majd felhők a napot, viszont délután a Dunántúlon már szakadozottabb lesz a felhőzet, és több órára kisüt a nap. Kezdetben több tájegységünkön kialakulhat eső, zápor, zivatar, majd a nap második felében elsősorban a Dunától keletre számíthatunk még helyenként futó záporra, zivatarra. Élénk, erős, néhol viharos lesz az északi-északnyugati szél. Hajnalban 14 és 21, délután 23 és 29 fok között alakul a hőmérséklet - írja az Időkép.

Szerdán napos-gomolyfelhős idő ígérkezik. Északkeleten és nyugaton helyenként záporok kialakulhatnak, de az északkeleti csücsökben kezdetben tartósabb eső is előfordulhat. Élénk, néhol erős lesz az északi-északnyugati szél. A legmagasabb hőmérséklet 20 és 28 fok között alakul, az északkeleti csücsökben mérhetjük a legalacsonyabb értékeket.

Csütörtökön sok napsütésre van kilátás, de az időnként megnövekvő gomolyfelhőkből helyenként, elsősorban a Dunától keletre eső tájakon futó zápor, zivatar kialakulhat. Többfelé élénk, néhol erős lesz az északnyugati szél. Délutánra 25 és 30 fok közé melegszik a levegő.

Pénteken túlnyomóan napos időre van kilátás, egy-egy kisebb zápor legfeljebb elszórtan fordulhat elő. A többfelé élénk szélben 27-32 fokot mutathatnak a hőmérők.

Szombaton is napos idő ígérkezik, említésre méltó csapadék sehol sem valószínű. Sokfelé élénk, a Dunántúl északi felén erős lehet a déli-délkeleti szél. A legmelegebb órákban 30-34 fokra számíthatunk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Oroszország olajexportjának 40 százaléka megbénult, nem csak a Barátság vezetéken áll a szállítás
Ukrán drónok támadták a legfőbb nyugati kikötőket, eközben lefoglalt tankerek és a leállt Barátság vezeték is súlyosbítja a helyzetet. A Reuters szerint ez a modern Oroszország legsúlyosabb olajellátási zavara.


Miközben az USA és Irán háborúja miatt a világpiaci olajár hordónként 100 dollár fölé szökött, Oroszország modern történetének legsúlyosabb olajellátási zavarával néz szembe. Az ország exportkapacitásának legalább 40 százaléka kiesett, épp akkor, amikor hatalmas bevételt érhetne el az eladásokon.

Az orosz olajexport megbénulását ukrán dróntámadások, az Ukrajnán át vezető Barátság kőolajvezeték leállása, valamint tankerhajók lefoglalása okozza

– derül ki a Reuters piaci adatokon alapuló számításaiból.

Ukrajna ebben a hónapban fokozta a támadásokat az orosz olaj- és üzemanyagexport-infrastruktúra ellen, és mindhárom jelentős nyugati exportkikötőt célba vette: a fekete-tengeri Novorosszijszkot, valamint a Balti-tengeren található Primorszkot és Uszty-Lugát.

Kijev emellett olajszivattyú-állomásokat és finomítókat is támad.

Kereskedők szerint az Oroszországhoz köthető illegális tankerhajók lefoglalása napi mintegy 300 ezer hordó, a murmanszki kikötőből származó sarkvidéki olaj exportját is megzavarta.

A kiesés komoly érvágás Moszkvának, mivel Oroszország a világ második legnagyobb olajexportőre, és az olajtermelés az állami költségvetés egyik fő bevételi forrása. A szállítási nehézségek miatt Moszkva kénytelen az ázsiai piacok felé fordulni, ezek az útvonalak azonban a kapacitásuk miatt korlátozottak.

Oroszország továbbra is zavartalanul szállít olajat vezetékes és tengeri útvonalakon Kínába, valamint ellátja a szomszédos Fehéroroszország finomítóit is, napi mintegy 300 ezer hordóval.

A Magyarországra és Szlovákiába vezető Barátság kőolajvezeték egy januári orosz támadás óta áll. Kijev szerint a károk javítása nehéz és időigényes, legkorábban április végére lehet kész. Budapest és Pozsony ezzel szemben úgy látja, Ukrajna „politikai okokból” nem indítja újra a vezetéket.

Via HVG


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Leáll a magyar gázellátás nagy részét biztosító Török Áramlat
Június 2-án karbantartás kezdődik. Az üzemszünet alatt a rendszer terhelhetősége több ponton is csökken, ami érzékenyebbé teszi az ellátást.


Nyolcnapos karbantartás miatt heteken belül leállítják a Magyarországot jószerivel teljes egészében ellátó csőhálózatot. Az üzemszünet idején az útvonalon nem áll rendelkezésre technikai kapacitás – közölte a hálózatüzemeltető a Blikk szerint. A karbantartás június 2-án reggel kezdődik, és a tervek szerint nyolc napon át tart majd.

Az FGSZ Földgázszállító Zrt. által közzétett adatok alapján a Török Áramlat gázvezeték rendszerének terhelhetősége több ponton egyszerre csökken, ami érzékenyebbé teheti az ellátást a kiesések idejére.

A hálózatüzemeltető hangsúlyozza, hogy tervezett leállásról van szó, nem pedig egy, az energiaellátásunk ellen irányuló szabotázsakcióról. Nincs tehát közvetlen veszélyben a Magyarország orosz földgázimportjának döntő többségét, a teljes éves importigény mintegy 60-70 százalékát lebonyolító tranzitvonal.

Az FGSZ csütörtöki közleménye szerint ezzel párhuzamosan több más, a magyar földgázszállító rendszert érintő karbantartás és kapacitáskorlátozás is szerepel a 2026-os leállási ütemtervben. Egyes hálózati pontoknál módosították az időpontokat, és külön kiemelték a határkeresztező pontokat érintő változásokat is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Kettészakad az ország, nyugaton 15 centis hó és viharos szél, keleten 20 fokos tavasz
Egy mediterrán ciklon éri el az országot, jelentős csapadékot és viharos szelet hozva. A HungaroMet a nyugati megyékre figyelmeztetést adott ki a havazás és a 90 km/órás széllökések miatt.


Kettészakítja az országot egy mediterrán ciklon: míg nyugaton viharos széllel és helyenként 10-15 centiméteres hóval tér vissza a tél, keleten 20 fok körüli tavaszias idő várható. A csütörtök délelőtt kiadott HungaroMet előrejelzés szerint a Nyugat-Dunántúlon és a Bakonyban a széllökések gyakran elérik a 70–90 km/órát, de ennél erősebbek is lehetnek.

Péntek reggelig a nyugati országrészben 20–30, helyenként akár 40–50 milliméter csapadék is eshet. A hegyekben, így a Soproni- és a Kőszegi-hegységben, valamint a Bakonyban a hóréteg vastagsága a 10–15 centimétert is meghaladhatja, de síkvidéken is kialakulhat 5 centiméteres vizes, tapadó hóréteg.

A várható időjárás miatt a Magyar Közút Győr-Moson-Sopron, Vas, Veszprém és Zala vármegyékben elrendelte a téli munkagépek felszerelését.

Pénteken az északkeleti országrész kivételével többfelé várható eső, zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. Kezdetben nyugaton és a Bakonyban átmenetileg havas eső, havazás is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, viharos az északias szél, a legmagasabb hőmérséklet pedig 2 és 20 fok között alakul, nyugaton lesz a leghidegebb, keleten a legmelegebb.

Szombaton délen erősen felhős, máshol változóan felhős-napos időre kell készülni, és még többfelé kialakulhat kisebb eső, futó zápor. A Dunántúlon az északi szél viharossá fokozódik. A hőmérséklet napközben 9 és 21 fok között alakul.

Vasárnap már többnyire napos időre van kilátás, de elszórtan záporok kialakulhatnak. Országszerte erős, többfelé viharos széllökések kísérhetik az északias szelet. A csúcshőmérséklet 11 és 18 fok között valószínű.

A jövő heti négynapos húsvéti ünnep azonban már szárazabb időt hozhat. A jelenlegi prognózisok szerint a tartósan 20 fokos tavaszi idő április közepe környékén térhet vissza. A hónap végére pedig akár 23 fokot is mérhetünk, de záporokra, zivatarokra akkor is számítani kell.

Via Időkép, Met.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Új, különleges érmék jönnek, forgalomba kerül egy speciális 50 forintos is
A Magyar Nemzeti Bank egymillió darab, II. Rákóczi Ferencet ábrázoló 50 forintos érmét hoz forgalomba. Ebből 12 ezer darabot sorszámozva, 3400 forintos gyűjtői áron értékesítenek.


A Magyar Nemzeti Bank új, 6 és 40 ezer forint névértékű emlékérméket, valamint egy különleges 50 forintos forgalmi érmét bocsát ki pénteken. Az új pénzek II. Rákóczi Ferenc születésének 350. évfordulója alkalmából jelennek meg, az értékesítés pedig a Magyar Pénzverő Zrt. honlapján indul, ahol a korábbi tapasztalatok alapján komoly érdeklődésre és túlterheltségre kell számítani.

Az ezüst emlékérmék névérték feletti, úgynevezett piaci alapú árazással, 61 ezer forintért kerülnek forgalomba kifejezetten gyűjtőknek – írta a Blikk. A színesfém változat a kibocsátástól számított egy évig névértéken, vagyis hatezer forintért vásárolható meg. Bár ezekkel elméletben fizetni is lehet a boltokban, ez a gyakorlatban szinte soha nem fordul elő.

A legtöbben a forgalomba kerülő új 50 forintos érmével találkozhatnak majd a mindennapi vásárlások során. Ebből a megszokott egymillió példány készül, de a gyűjtőknek ebből is elkülönítenek speciális kiadásokat. Tizenkétezer darabot „első napi veretként”, becsomagolva és megszámozva értékesítenek, darabonként 3400 forintért.

Ugyancsak gyűjtői termékként, 50 darabos rolnikban is elérhető lesz az új ötvenes. Egy rolni ára 7500 forint, és személyenként legfeljebb hármat lehet belőle vásárolni. Az emlékérméket, az első napi veretet és a rolnit is holnap, péntektől lehet megvásárolni a Pénzverő webáruházában, amelynél a várható roham miatt sorba állító rendszert alkalmaznak.

II. Rákóczi Ferenc arcképe jelenleg az 500 forintos bankjegyen szerepel. Az elmúlt 100 évben mindössze egyetlen, az ő arcképével díszített magyar érme került forgalomba, az 1935-ös ezüst 2 pengős. Az MNB legutóbb tavaly bocsátott ki emlék forgalmi veretet, akkor a 200 forintos érméből készült különleges változat a Magyar Tudományos Akadémia 200. évfordulójára.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk