HÍREK
A Rovatból

„Ne nyalja tovább Putyin seggét” – az ukrán elnök Tucker Carlsonnak is üzent, miután elmondta, mikor tarthatnak választásokat a hazájában

Zelenszkij szerint választásokat csak azután tarthatnak, ha feloldották a hadiállapotot és nemzetközi garanciákat kapnak arra, hogy Oroszország részéről nem lesz újabb agresszió.
Ferencz Péter. - szmo.hu
2025. február 05.



Másfél órás interjút készített Volodimir Zelenszkijjel Piers Morgan. Az ukrán elnök többek között arról is beszélt, milyen feltételekkel lehetnek Ukrajnában választások, és felszólította Tucker Carlsont, hogy ne legyen tovább Putyin orosz elnök seggnyalója.

Zelenszkij az interjúban kijelentette: választásokat csak azután tarthatnak Ukrajnában, hogy ha feloldották a hadiállapotot és Ukrajna nemzetközi garanciákat kapott arra, hogy Oroszország részéről nem éri újabb agresszió. „Nekünk a demokrácia rendkívül fontos,

a választások rendkívül fontosak, de alkotmányjogi és technikai-gyakorlati problémái lennének most annak, hogy lebonyolítsanak egy választást, például hogyan szavaznának a fronton lévők, a háború miatt elmenekültek vagy a megszállt területeken élő ukránok szintén milliós tömege”

– fogalmazott az elnök, majd hozzátette: Ukrajna készen áll arra, hogy véget vessen a háború „forró szakaszának”, és „jobban vágyik a békére, mint bárki a világon”, de erőteljes biztonsági garanciákra van szüksége annak érdekében, hogy Putyin ne kezdjen újból háborút rövid időn belül.

Zelenszkij szerint Ukrajna kész részt venni egy olyan tárgyalási formulában, amelyen Oroszország mellett az Egyesült Államok és Európa is jelen van. Szerinte a leggyorsabban úgy lehet áttérni a konfliktus diplomáciai rendezésére, ha Ukrajna már ma garanciákat kap arra, hogy csatlakozhat a NATO-hoz.

Az ukrán elnök beszélt a szankciókról is: szerinte ha most feloldanák az Oroszország elleni nemzetközi szankciókat, az növelné egy újabb orosz invázió kockázatát. Zelenszkij emlékeztetett arra is, hogy Oroszország soha nem támadta volna meg Ukrajnát, ha Ukrajna az 1994-es Budapesti memorandum alapján nem mond le azokról a nukleáris fegyverekről, amelyek a Szovjetunió megszűnése után a területén maradtak.

Zelenszkij felszólította Tucker Carlsont, hogy „ne nyalja tovább Putyin seggét, fejezze be azt, hogy az orosz elnöknek dolgozik” Az ukrán elnök úgy gondolja, az amerikai republikánus jobboldal influenszerének mélyebben meg kellene értenie, hogy mi történik Ukrajnában, és nem kellene Putyin narratíváját továbbadni egy az egyben.

via 444.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Zsiday Viktor kőkeményen beleszállt a kormányba: Ha nem lesz változás, nagy baj jöhet, a hitelességet most már nagyjából leradírozta a kormányzat
Azt mondta: „A rövid távú politikai előnyökért feláldozzák a hosszú távú gazdasági érdekeket, ez szerintem teljesen egyértelmű.” Szerinte a kormány minden évben irreális növekedési számokat mond be, és ez hosszabb távon hitelvesztést okozhat.


Zsiday Viktor szerint a magyar gazdaság 2022 közepe óta nincs jó állapotban. Úgy látja, hogy már évek óta várnak valamilyen növekedésre, de az nem következik be. A befektető úgy fogalmazott: „Szerintem ezt a hitelességet most már nagyjából leradírozta a kormányzat”.

A Telex Most jövök című műsorában arról is beszélt, hogy szerinte a kormány minden évben irreális növekedési számokat mond be, és ez hosszabb távon hitelvesztést okozhat. Zsiday úgy véli, a gazdaság részben hiten alapul: „Ha nagyon sokan elhisznek valamit, akkor az bekövetkezik.”

Szerinte az egyik legsúlyosabb gond, hogy Magyarországon nagyon alacsony a termelékenység. Ez azt mutatja meg, hogy egy ember egy év alatt mennyi gazdasági értéket termel. Elmondása szerint 2010 óta évente csupán 1 százalékkal nőtt ez az érték.

Úgy fogalmazott: „Az erőltetett bérnövekedés nyilvánvalóan inflációban csapódik le.”

Zsiday szerint a piac működését több tényező is gátolja. A befektetők – főleg az európai és amerikai cégek – óvatosabbak lettek, mert sok az állami beavatkozás és szabályozás. Úgy látja, beruházni csak akkor éri meg, ha van jövőbe vetett bizalom. Azt mondta: „Ahol nem működik a piacgazdaság, ott nem lesz tartós gazdasági fellendülés.”

A Magyar Nemzeti Bank veszteségeiről is beszélt. Szerinte nem az a jegybank feladata, hogy a nála maradt pénzeket befektetésekre használja. Úgy fogalmazott:

„Már akkor is elmondtuk, hogy nincs létjogosultsága annak, hogy ez a pénz a jegybanknál maradjon, és elkezdjen vele okoskodni, és ebbe vagy abba fektetni. Nem ez a feladata a jegybanknak.”

Hozzátette: „Ez az 500 milliárdos tétel, amiről beszélünk (…) nemzetközi mércével is nagyon súlyos bukás.” Azt is elmondta, hogy a jegybank monetáris politikája miatt 2 000 milliárd forintos veszteség keletkezett.

Szerinte a kormány azért él olyan intézkedésekkel, mint az árréssapka vagy az extraprofit-adó, mert tudja, hogy a választási hajlandóság összefügg az életszínvonallal.

A cél az, hogy az emberek ne érzékeljék annyira az inflációt, így bátrabban költsenek. Azt mondta: „A rövid távú politikai előnyökért feláldozzák a hosszú távú gazdasági érdekeket, ez szerintem teljesen egyértelmű.”

Zsiday szerint a Fidesznek a 2026-os választásokhoz nagy pénzosztást kellene végrehajtania, lehetőleg közvetlenül a voksolás előtt. Úgy látja: „Iszonyatosan rá kellene lépniük a gázpedálra.” Hozzátette, hogy ezt minden bizonnyal megpróbálják majd, a kérdés csak az, mennyit engednek nekik a nemzetközi piacok.

A forint gyengüléséről is szó esett. Zsiday szerint ez nemcsak azokra van hatással, akik külföldön nyaralnak, hanem mindenkit érint. Az importtermékek ára például emiatt is emelkedik.

A gazdagabb rétegeknél, főleg a felső középosztályban, elbizonytalanodást tapasztal. Szerinte ezt részben a lassú tőkemenekítés is mutatja. A kevésbé tehetős embereknél is érezhető lehet ez a hangulat, de náluk kevésbé látszik, mert nincs megtakarításuk.

Arról is beszélt, hogy pontosan mit csinál egy portfóliómenedzser. Elmondása szerint ő global-makro befektetésekkel foglalkozik, vagyis a világ gazdasági, politikai, társadalmi és geopolitikai eseményeit próbálja megérteni. Úgy fogalmazott: „Van, amikor az ember kikerül ebből a szinkronból, és minden kaotikussá válik.”

Az összeesküvés-elméletekről is elmondta a véleményét. Szerinte bár vannak fontos szereplők a világban, senki sem tudja egyedül irányítani a folyamatokat. Példaként említette az olajpiacot és Donald Trumpot is: „Hiába most Donald Trump egy ilyen hatalmas elnök, például amikor most tavasszal szembe jött vele a kötvénypiac, akkor meg kell hátrálnia.”

Szerinte az sem mindegy, milyen személyiség kell egy sikeres befektetőnek. Úgy látja, hiába valaki felkészült és okos, ha nem bírja a stresszt, nem tudja elviselni, ha hibázik, vagy nem tudja felmérni a kockázatokat. „Egy csomó buktatója van ennek a szakmának” – mondta.

A műsorban szó volt még arról is, hogyan kezeli a stresszt, mit gondol az MNB új vezetéséről, milyen gazdasági hatásai lehetnek Ukrajna uniós csatlakozásának, és mennyi szerepe van a szerencsének a befektetői sikerben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Itt dolgozom a Viasteinnél két hete, el kellett jönnöm, eljöttem” – Nyolc férfit is azonosított a 444.hu a Nagyváradon Magyar Péter ellen tüntetők közül
A férfiak egy része szerepel a Viastein 2024-es céges csoportképén, mások a közösségi oldalaikon tüntetik fel magukat a cég munkavállalójaként.


Nyolc férfit sikerült beazonosítani azok közül, akik Magyar Péter szombati nagyváradi beszéde alatt ellentüntettek - írta a 444.hu. Mindannyian a Viastein Kft.-hez köthetők – ez az a cég, amelynek egyik tulajdonosa az a magántőkealap, amit Tiborcz István bizalmi köréhez sorolnak. A férfiak egy része szerepel a Viastein 2024-es céges csoportképén, mások a közösségi oldalaikon tüntetik fel magukat a cég munkavállalójaként.

A Válasz Online szerint a cég egyik felét a gyergyóremetei Balázs Attila érdekeltségébe tartozó Bayer Construct-csoport birtokolja, a másik felét az EUB-RESZ Tanácsadó Kft. Ez utóbbi mögött a Közép-Európai I. Magántőkealap áll, amely Tiborcz István köréhez köthető. A BDPST Csoport közleménye szerint ez „fake news”, vagyis szerintük sem Tiborcznak, sem a cégcsoportnak nincs tulajdonosi kapcsolata a Viasteinnel.

A Gulyáságyú Média hétfőn közzétett egy videót, amelyben az egyik ellentüntető így fogalmazott: „Itt dolgozom a Viasteinnél két hete, el kellett jönnöm, eljöttem.”

A Viastein ügyvezetője a Telexnek azt írta, nem tudott róla, hogy a férfi a cégük dolgozójának mondta volna magát, és arról sincs tudomása, hogy a munkavállalóik a helyszínen lettek volna. Hozzátette:

„Erre irányuló munkáltatói motiváció a munkaviszonyra irányadó szabályok szerint nem is lehetséges. Hangsúlyozom, hogy piaci tevékenységet folytató cégként nem kívánunk közéleti, politikai jellegű ügyekkel foglalkozni, elhatárolódunk attól, hogy társaságunkat aktuálpolitikai eseményekkel összefüggésbe hozzák.”

A beszéd után több ellentüntető egy magyar rendszámú fehér Toyota kisbuszba szállt be. A járművet nem sikerült egyértelműen a Viasteinhez kötni, viszont több forrás is azt állította, hogy a cég szervezte az utazást Nagyváradra. Olyan információk is eljutottak a szerkesztőséghez, amelyek szerint a résztvevők pénzt kaptak a megjelenésért – ezt azonban eddig senki nem erősítette meg. A céget és három azonosított alkalmazottat is megkerestek kérdésekkel. Egyikük válasza ez volt: „A rendezvényen önszántamból, magánemberként vettem részt.”

Korábban már beazonosítottak egy másik férfit is az ellentüntetők közül, aki ott volt a budapesti BOK-csarnokban rendezett Harcosok Klubja eseményen. Később a Patrióta nevű YouTube-csatornán is megszólalt, ahol „partiumi influenszerként” mutatták be.

Amikor Magyar Péter háromnegyed három körül megérkezett a nagyváradi várhoz, a dobogótól távolabb, egy ház mellett álló csoport tagjairól először nem volt egyértelmű, hogy ellentüntetők-e vagy csak érdeklődők.

Ahogy a menet beért a várfalon belülre, a férfiak hangosan kiabálni kezdtek – „Weber-csicska” és „hazaáruló” szavakat lehetett hallani.

A beszéd után a csendőrök kikísérték az ellentüntetőket a várfalon kívülre. Ekkor hangzott el az ismert mondat: „itt dolgozom a Viasteinnél két hete, el kellett jönnöm, eljöttem.”

Magyar Péter a helyszínen a beszéde végén reagált az ellentüntetőkre. Azt mondta, köszöni, hogy eljöttek és meghallgatták. Egy sajtótájékoztatón később azt mondta, az ellentüntetők egy kormányközeli oligarcha cégénél dolgoznak. Másnap a közösségi oldalán ezt írta: „Orbánék Tiborcz István és a gyergyói oligarcha társa, Balázs Attila cégén keresztül szervezték oda a gyorsan lebőgő 19 hőzöngő, trágárkodó provokátort.”

A Válasz Online már 2023-ban arról írt, hogy az EUB-RESZ Zrt. vezetője Dicső László, akit három éve Tiborcz István üzleti „előkóstolójaként” mutattak be. A részvénykönyvi adatok szerint nála csak törzsrészvények vannak, az osztalékelsőbbségi részvényeket pedig a Közép-Európai I. Magántőkealap birtokolja. Egy másik cikk szerint ezt az alapot a Közép-Európai Kockázati és Magán Tőkealap-kezelő Zrt. kezeli, amely szintén Tiborczhoz köthető.

A lap emlékeztetett arra is, hogy a magyar állam Balázs Attilától vásárolja meg a zuglói kormányzati negyedet, amelyhez az előregyártott elemeket a Viastein szállítja. A cég emellett szponzorálja Tiborcz István egyik első érdekeltségét, a keszthelyi jachtkikötőt is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Mi történt? Meglepő időpontban tartanak Kormányinfót Gulyás Gergelyék
Május 28-án, szerdán 15 órakor tart Kormányinfót Gulyás Gergely és Vitályos Eszter. A tájékoztatón várhatóan gazdasági témák lesznek hangsúlyosak.


A tájékoztatón a minimálbér, a kkv-k támogatása és a gyógyszerárak is szóba kerülhetnek. Az Európai Bíróság devizahiteles ítéletéről, a kamatstop jövőjéről és az átláthatósági törvényről is beszélhet Gulyás.

A Kormányinfókat többnyire csütörtökön tartják, de most előre hozták a kormányülés utáni időpontra.

A magyar gazdaság aktuális folyamatai, a minimálbér-tárgyalások esetleges újranyitása, az átláthatósági törvény, valamint a kis- és középvállalkozások támogatásának kérdése is felvetődhet, amelyről nemrégiben Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is nyilatkozott.

Orbán Viktor is beharangozta az eseményt az oldalán, Szerinte az árrésstop és más gazdasági kérdések mellett a kibercsalókról is tárgyalnak majd, akik szerinte "ukrán hátterűek."


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Elindult Hadházyék újabb tüntetése: „Ez már a nyílt önkényuralom, a vegytiszta zsarnokság”
Most az „átláthatósági” törvény áll a tüntetések középpontjában, amely a független médiát és több civil szervezetet is célba vehet. Az első ilyen tüntetést március 18-án tartották.


A Veres Pálné utca és a Ferenciek tere sarkán a rendőrök eleinte nem voltak nagy számban jelen. A helyszínen megjelent Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, valamint Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere is.

Hadházy a demonstrációt kedd délután ötre hirdette meg a Ferenciek terére. A tiltakozók az ő vezetésével követelték a „technofasiszta törvény” és az úgynevezett „eltakarítási törvény” visszavonását. A képviselő már március közepe óta minden héten tart megmozdulásokat a kormány különböző lépései ellen - írta a Telex.

A Facebookon így írt:

„Nem hagyjuk abba! Mindenkit várok a keddi, békés, de határozott tüntetésre! Azok, akik szerint az eddiginél többre van szükség, csak egyetlen feladata van: hívjanak másokat is!”

Itt lehet élőben követni a tüntetést:

A rendezvényen felszólalt Mayer Bendegúz is. A diák az ellehetetlenítési törvénnyel kapcsolatban úgy fogalmazott:

„Ez már a nyílt önkényuralom, a vegytiszta zsarnokság”. Szerinte a putyini Oroszországban és Magyarországon mindenki ellenséges ügynök, aki nem tapsol a hatalomnak.

A beszéd idején már szinte teljesen megtelt a Ferenciek tere sarka.

Az első ilyen tüntetést március 18-án tartották, Hadházy és a Momentum szervezésében. Akkor a parlament megszavazta azt a törvényt, amely gyakorlatilag betiltotta a Pride-ot, és szűkítette a gyülekezési jogot. Emiatt a Margit hidat is le kellett zárni. Egy héttel később újabb tiltakozás jött, majd még egy, ahol már négy hidat is elfoglaltak.

Május elején újabb ügy miatt szerveztek demonstrációt. Akkor Hadházy azért tiltakozott, mert a kormány kínai arcfelismerő rendszereket vethet be az ellenzékiek megfigyelésére.

Most az „átláthatósági” törvény áll a tüntetések középpontjában, amely a független médiát és több civil szervezetet is célba vehet.

A törvényt a parlament még nem szavazta meg, de már túl van az általános vitán. Kedden az Országgyűlés igazságügyi bizottsága elfogadta azt a módosító javaslatot is, amely szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal jegyzékére kerülő szervezetek már az idei évre felajánlott 1 százalékos adótámogatást sem kaphatják meg. A tervezet szerint emellett besúgórendszert vezetnének be, rajtaütésszerű razziákra is sor kerülhet, és megbírságolhatják azokat a bankokat, amelyek nem működnek együtt.


Link másolása
KÖVESS MINKET: