MOHU: „Pontatlanul fogalmaz Vitézy Dávid – a hulladékkoncesszió bevételeiből biztos nem veszi meg Rákosrendezőt a főváros”
A MOHU szerint Vitézy Dávid pontatlanul fogalmazott, amikor azt állította, hogy a Budapesti Közművek (BKM) a hulladékkoncesszió bevételeiből vásárolja meg a rákosrendezői telket. A cég közleményben jelezte, hogy az általuk kifizetett összeget szigorú szabályok korlátozzák.
A témáról egy pénteki konferencián esett szó, amelyet Karácsony Gergely főpolgármester és Vitézy Dávid vezetett. A rendezvényen Budapest elővásárlási jogának megszerzése és a terület jövőbeli fejlesztése került napirendre. A résztvevők között volt Erő Zoltán főépítész és Andreas Trisko bécsi várostervező is, akik bemutatták a főváros terveit.
„Az a pénz, amiből megveszi a Budapesti Közművek (BKM) a telket, az a hulladékkoncesszió bevételeiből van, mert ott volt egy egyszeri bevétel a hulladékhasznosító műanyagberuházásából, ami 33 milliárd forint, ezt használja erre a város, és ezt a közgyűlési döntés is tartalmazza” – mondta.
Vitézy szerint a telek fejlesztését magántőke bevonásával kell megoldani, de szerinte fontos, hogy a terület fővárosi tulajdonban maradjon, míg a beruházók csak az épületek tulajdonjogát kapják meg. Kiemelte, hogy a városnak kell meghatároznia, milyen funkciójú és magasságú épületek jöhetnek létre, illetve hány támogatott bérlakás épüljön.
Hangsúlyozta, hogy három alapvető feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy Rákosrendező beépíthetővé váljon. Az első kettő a szemét eltávolítása és a kármentesítés, amelyekről sok szó esett, de a harmadik feltétel, a vasúti infrastruktúra átalakítása is nélkülözhetetlen. „Azokat a rákosrendezői vágányokat, ahol tehervonatok álltak 50 éve, de ma már fa nő a helyükön, el kell bontani. Erre a MÁV nélkül nincs lehetőség a jogszabályok alapján, nem az van, hogy kimegyünk, és lefűrészeljük a síneket a többiről” – mondta.
A MOHU közleményben reagált az elhangzottakra. „Pontatlanul fogalmaz Vitézy Dávid – a hulladékkoncesszió bevételeiből biztos nem veszi meg Rákosrendezőt a főváros” – írták. A cég szerint elképzelhető, hogy Vitézy nem ismeri pontosan a MOHU és a főváros szerződéseinek részleteit, ezért tartották fontosnak a tisztázást.
A szerződés részeként tavaly év végén további 13 milliárd forintért vásároltak meg a fővárostól egy részben uniós forrásból megvalósuló hulladékválogatót és logisztikai telepet. A vételár csak az EU-s támogatás feltételeinek megfelelően használható fel.
A MOHU hozzátette, hogy nem az ő hatáskörük eldönteni, milyen pénzügyi forrásokkal rendelkezik Budapest. „A mi feladatunk a hazai hulladékgazdálkodási rendszer modernizálása és fejlesztése, annak érdekében, hogy meg tudjunk felelni az európai uniós céloknak, és hogy minél jobban óvjuk a környezetünket” – fogalmaztak.
Karácsony Gergely korábban úgy nyilatkozott, hogy az emírségekbeli Eagle Hills Properties által kínált 50,9 milliárd forintot Budapest abból az összegből fedezi, amelyet a 2023-ban befizetett szolidaritási adóból kap vissza. Az 50,9 milliárd forintot három részletben kell kifizetni.