HÍREK
A Rovatból

Mire figyeljünk szellőztetésnél, hogy a szobanövények ne fázzanak meg?

Nézzük, hogyan reagálnak növényeink, ha megfáztak, és mit tehetünk annak érdekében, hogy ezt megelőzzük.


A beltéri és kültéri növények fejlődését egész évben nagymértékben befolyásolja az, hogy milyen helyet választunk számukra. Télen a szobanövények kapcsán fontos tudni, hogy őket a megváltozott körülmények ugyanúgy próbára teszik, mint kertben nevelt társaikat, ezért érdemes lehet fokozottan ügyelni az ő ápolásukra és gondozásukra is. A téli időszakban főként a növényeink számára megfelelő fényt nehézkes pótolni, még általában a hőmérséklet már egy jobban befolyásolható tényezőnek számít. Annak is nagy jelentősége van, mennyit és mikor öntözzük növényeinket. Fontos továbbá az is, hogy a megfelelő szellőztetésről gondoskodjunk, hiszen a szobanövények ebben az igényükben aligha különböznek az emberektől, hogy a frisslevegő jót tesz nekik. Ezt a tényt bizonyítja az is, hogy egyes szobanövények erőteljes növekedésbe kezdnek, ha nyáron a szabadba helyezik őket. Télen azonban ez nem ilyen egyszerű, hiszen nem ritka, hogy egy tisztességes a szellőztetés által növényeink megfázással küzdenek, mely rendszerint helytelen tartásukkal van összefüggésben. A megjelent tünetek alapján sokan arra gondolnak, hogy betegség, esetleg tápanyaghiány áll a növények satnyulásának háttérben, de legtöbbször a leveleken a megfázás tipikus jelei láthatók, melyek orvoslásának alapja a növények helyes gondozása. Nézzük, hogyan reagálnak növényeink, ha megfáztak, és mit tehetünk annak érdekében, hogy ezt megelőzzük.

Hogyan óvjuk meg szobanövényeinket a megfázástól?

Nyáron a szobanövényeknek általában nem okoz gondot a szellőztetés, hiszen ilyenkor csak néhány fok hőmérsékletkülönbség van a szobák és a külső környezet között. Télen viszont már akár több tíz fokos különbség is tapasztalható, mely fagyos hideg károsan hathat szobában tartott növényeinkre. A szobanövények számára általában a 20°C körüli hőmérséklet az optimális téli körülmények között, viszont ha az ablak közelébe vannak elhelyezve és akár csak pár percre is, de hideg és fagyos levegő éri őket, egyszerűen megfáznak. A lakótér rendszeres szellőztetése egy szükséges feladat, azonban ennek során pár dolgot nem árt szem előtt tartanunk annak érdekében, hogy a növények szépségét is megóvjuk. Télen nem szabad a növényeket közvetlenül a szellőztetésre használt ablak vagy ajtó mellé helyezni. Az ablak kinyitása előtt minden alkalommal vagy vigyük a növényeket egy védett helyre pl. a szoba sarkába, vagy keressünk nekik egy olyan állandó helyet, ahol egész időszakban védve lehetnek. A szellőztetés optimális időpontja a déli órákban van, ekkor ugyanis legalább már pár fokkal kellemesebb hőmérséklet uralkodik odakint, ezért a nagyobb volumenű szellőztetést ezekben az órákban végezzük el.

Nem is szellőztettem a szobában, lehetséges, hogy mégis megfázott a növényem?

Igen! Ugyanis a hideg levegő nemcsak nyitott ablaknál, hanem a nem megfelelően szigetelt ablakoknál is bejöhet, ezzel okozva az ablakpárkányok lehűlését, mely ezáltal már a növényekre is káros hatással lehet. Az efféle hideghatás többnyire feledésbe merül, így a szobanövények tulajdonosai gyakran csodálkozva kérdezik, hogy megfelelő hőmérséklet, fényviszonyok és vízellátás mellett mi okozza a növények leveleinek sárgulását, talán tápanyaghiány? A tápanyaghiány tünet részben igaz is, hiszen ilyenkor a növények a hideg talajból, bizonyos hőfok alatt nem képesek ezeknek a felvételére. Sajnos az így nevelt növények közege, vagyis talaja ilyenkor jóval hidegebb, mint a környezetéé, így a hideg talp, meleg fej kifejezés érvényesül. A megoldás természetesen nem a tápanyagok utánpótlásában keresendő, hanem a hideglevegő bejutásának megakadályozásában. Az ilyen párkányokon tartott növények alá ekkor érdemes olyan anyagot helyezni, mely megakadályozza a cserepek és a talaj lehűlését.

Milyen tünetek utalnak arra, hogy a növényünk megfázott?

Vannak esetek, amikor nem a tipikusan sárguló vagy barnuló levelek jelzik a növények megfázását, hanem azok lankadása. Vékony levéllemezű fajok esetében, mint pl. a flamingóvirág (Anthurium sp.), vagy a buzogányvirág (Dieffenbachia sp.) először a lomb kókadása figyelhető meg, majd pedig foltszerű elhalások keletkeznek a levél felületén, amelyek később megbarnulnak. Kemény lombú fajok esetén (pl. pálmák) a keletkezett kár csak később válik szembetűnővé elhalt foltok által, vagy a levélcsúcstól a levéllemez irányába terjedő barnulás, majd elhalás formájában. Vannak olyan fajok is, melyek a túlzottan hidegre leveleik hirtelen sárgulásával, majd lehullásával reagálnak, ilyen a kislevelű fikusz is. Amennyiben ilyen jellegű tünetek tapasztalhatók szobanövényeinket, nem árt arra gyanakodnunk, hogy a tünetek hátterében megfázásuk áll. Nagy problémát okoz az is, hogy a megfázott növények, mivel kondíciójuk leromlott, a betegségekre és a rovarok által okozott kártételre is fogékonyabbak lesznek. Leveleik hiányában ugyanis, mivel csökken fotoszintetikus aktivitásuk és nem jutva elegendő tápanyaghoz sem, kevésbé tudják saját védekező rendszerükkel kivédeni az esetleges kártételeket.

Mely növények reagálnak érzékenyen a hideg levegőre?

Ahogy maguk a növények és azok környezeti igényei is eltérnek, úgy a hideg levegővel szembeni érzékenységük is változó. Az egyik legérzékenyebb faj a kislevelű fikusz (Ficus benjamin), de a mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) is meglehetősen nehezen viseli el a hideglevegő okozta stresszt. Erre a tényre, akkor is ügyeljünk, ha a növények vásárlása előtt állunk. Az ajtó, esetleg ablak mellett tartott növények már a kereskedelmi egységben, megvásárlás előtt is megfázhatnak. Válasszunk olyan példányok közül, melyek ott is védett helyen állnak, ezzel előzve meg azt, hogy otthonunkban a vásárlás után kezdjen el gyengélkedni új szerzeményünk. Nem minden növény viseli el a huzatot, de vannak egyébként olyan növények is, melyek nem reagálnak annyira érzékeny a hidegre, amikor egy nyitott erkélyajtó mellett, esetleg a folyosón vagy más huzatos helyen állnak. Ilyen növények pl. az anyósnyelv (Sansevieria trifasciata) és a könnyezőpálma (Mostera deliciosa).

Mire ügyeljünk még a téli időszakban?

Egy másik probléma lehet még a tél folyamán, ha a külső hőmérséklet szélsőségesen lecsökken, és a levelek közvetlenül érintkeznek az ablaküveggel. A levelek ilyenkor megbarnulhatnak és lehullhatnak, ezért ügyeljünk arra, hogy legyen némi távolság az ablaküveg és a szobanövények levelei között.

Hogyan gondozzuk a növényeket télen?

A szobanövények téli optimális hőmérsékletigényére már utaltam, fontos még hozzáfűzni azt, hogy a nagyon magas hőmérséklet is lehet káros, hiszen az a növények túlzott növekedését serkenti. A vízigényről általában elmondható, hogy mivel a fényviszonyok is csökkennek, abból is kevesebbet igényelnek az októbertől márciusig tartó időszakban. Természetesen, a hőmérséklet is befolyásolja a vízigényüket, hiszen az minél alacsonyabb, annál kevesebb vizet igényelnek, mivel párologtatásuk is mérséklődik. Az öntözésre lehetőség szerint a délelőtt folyamán kerüljön sor, illetve ajánlatos szobahőmérsékletű vízzel végezni az öntözést, hiszen a túlzottan hideg víz gyökereinek károsodásához vezethet.

Fontos feladat tovább, hogy azon növényfajok esetében, melyen nem tűrik a száraz levegőt, párásításról gondoskodjunk, a fűtés által kialakított száraz levegő ugyanis a leveleik száradásához is vezethet. A fűtött környezetben tartott növények egészségügyi állapotát ajánlatos időnként ellenőrizni, hiszen szobai körülmények között gyakorta lehetnek jelen kártevők és kórokozók a dísznövényeken. Elsősorban levéltetvek, pajzstetvek és atkák jelenlétére szükséges mindenképpen ügyelnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Kár a gőzért” – Reagált a Fidesz arra, hogy kedden új államfőt választhat a parlament
A párt közjogilag érvénytelennek tartja a jövő hétre tervezett köztársaságielnök-választást. Álláspontjuk szerint az utolsó legitim államfő Sulyok Tamás.


„Kár a gőzért, a poszton nincs üresedés” – így reagált a Fidesz arra, hogy a Tisza-frakció kezdeményezésére a parlament jövő kedden megválaszthatja az új köztársasági elnököt. A legnagyobb ellenzéki párt álláspontja szerint a választás közjogilag érvénytelen lesz, ezért felesleges azt megtartani.

Havasi Bertalan, a Fidesz kommunikációs igazgatójának közleménye szerint a párt nem ismeri el, hogy az államfői poszt megüresedett volna, és hangsúlyozzák:

„az utolsó, legitim módon megválasztott magyar köztársasági elnököt Sulyok Tamásnak hívják.”

Havasi jelezte, hogy a megválasztott államfő helyzete később sem maradna érinthetetlen. „Akárkit címkéz is föl most ezzel a titulussal a tiszás önkény, a demokratikus jogállam helyreállítása után egy tollvonással megszüntethető lesz a törvénytelen és alkotmányellenes kinevezés” – fogalmazott.

Sulyok Tamás volt köztársasági elnök megbízatását az Alaptörvény 17. módosításával szüntette meg a parlamenti többség júliusban. Erre válaszul a Fidesz–KDNP ötven képviselője az Alkotmánybírósághoz fordult Sulyok menesztése miatt, eljárási hibákra hivatkozva. A párt azóta is következetesen illegitimnek tartja az eljárást, és erre építi azt az érvelését, hogy az új elnök megválasztása sem lehet törvényes. A Fidesz politikusai már korábban jelezték, hogy egy új államfő döntéseit közjogilag hibásnak tekintenék.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Takács Péter: Majka áldozatpózba vágta magát, miután tengerparti képpel hergelte azokat, akiknek nem tetszett a hétvégi energiazabáló nagykoncertje
A fideszes politikus odaszúrt a rappernek, aki egy fenyegető üzenet miatt lemondta egy erdélyi koncertjét. Takács arra is kitért, hogy szerinte „Magyar Péter napi szintű hergeléséből, uszításából milyen indulatok fakadnak.”
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. augusztus 05.



„Bele kéne lőni a fideszeseket a Dunába” – ezzel a kommenttel illusztrálta Takács Péter fideszes országgyűlési képviselő egy Facebook-posztban, hogy szerinte milyen indulatokat kelt Magyar Péter kommunikációja.

A képviselő a bejegyzés végén feltette a kérdést: „Ez már Szeretetország, tessék mondani?”

A poszt elején Majka életveszélyes megfenyegetéséről ír, ami miatt a rapper lemondta egy erdélyi koncertjét.

Takács szerint szerint Majka „áldozatpózba vágta magát, miután tengerparti képpel hergelte azokat, akiknek nem tetszett a hétvégi energiazabáló nagykoncertje.”

Úgy látja, ilyenkor „gyorsan el kell játszani az áldozatot és be kell mutatni, hogy bizony az őt joggal kritizálók képesek lennének akár gyilkolni is, hát ki hallgatná meg a véleményüket.”

Leszögezte, hogy „persze, fenyegetni bárkit is, az nem elfogadható dolog”, majd áttért a saját oldalán tapasztaltakra. Állítása szerint egy kommentelő „remek ötlettel” állt elő az egyik posztja alatt a Duna vízszintjének megemelésére.

A képviselő idézte is a szerinte „briliáns” megoldást: „Bele kéne lőni a fideszeseket a Dunába, hogy a belőlük képződött medergát emelje a vízszintet.”

Takács szerint „ez csak egyetlen példa arra, hogy Magyar Péter napi szintű hergeléséből, uszításából milyen indulatok fakadnak.”

Hozzátette, mások ennél tovább is mennének: „Egyesek csak sárga csillaggal jelölnék a fideszesek lakását, más nem állna meg itt.”

Majka lemondott koncertjéről itt írtunk részletesebben:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Német katonák maradványai is előkerültek a Dunából a második világháborús motor alól
A rekordalacsony dunai vízállás miatt egy DKW NZ 350-1 típusú német motorkerékpár bukkant fel a Batthyány téri rakpartnál. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakemberei tíz darab páncéltörő aknát is találtak a helyszínen.


A rekordalacsony dunai vízállás miatt egy csaknem komplett, második világháborús német DKW NZ 350-1 motorkerékpár került elő a budapesti Batthyány téri rakpart sziklái alól. A feltárás során a motor mellett a honvedelem.hu bejegyzése szerint aknákat és német katonák maradványait is megtalálták, a lelet kiemeléséhez tűzszerészek és kutató-mentők segítségére is szükség volt.

A honvedelem.hu közlése szerint „Elképesztő történeti lelet a Dunából!” „A folyó rekordalacsony vízállása miatt egy csaknem komplett, II. világháborús német DKW NZ 350-1 motorkerékpár bukkant elő a Batthyány téri rakpart sziklái alól!” – írta a portál a Facebookon. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakemberei a helyszínen egy egykori „háborús hulladékgödröt” is feltártak, amiből lőszerek, katonai felszerelések és civil tárgyak kerültek elő.

„A feltárás nem volt kockázatmentes: 10 darab német TMi–35 tányérakna és egyéb robbanótestek miatt a tűzszerészeknek is közbe kellett lépniük.”

A több mint 200 kilogrammos motort a Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat emelte ki egy hajó segítségével.

„A DKW alól sajnos német katonák maradványai is előkerültek, melyek elszállítását a német hadisírgondozó szervezet végezte el.”

A portál szerint a jármű sorsa is biztosított: „A motorkerékpár jelenleg a HM HIM hangárjában várja a tisztítást és a restaurálást.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Bohár Dániel: Finoman szólva is érdekesnek tartom, hogy Majka ír megosztottságról
A volt megafonos influenszer videójában a rapperrel való korábbi, Campus Fesztiválon kirobbant konfliktusára is utalt. Szerinte ettől függetlenül komoly gond, ha valóban megfenyegették Majkát.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. augusztus 05.



Bohár Dániel volt megafonos influenszer egy szerdai Facebook-videóban elmondta a véleményét Majka fenyegetés miatt lemondott erdélyi fellépéséről. A videót azzal kezdte, hogy sajnálja, ha ez valóban így történt.

„Sajnálom, hogyha valóban ez történt, és ez tényleg nagyon nem okés” – fogalmazott.

Bohár szerint ugyanakkor „finoman szólva is érdekes”, hogy Majka a megosztottságról ír, majd felidézte a rapper néhány héttel ezelőtti színpadi kirohanását. „Aki pár hete még ezt üvöltözte a színpadról: Szopjál le, Bohár Dani.”

Ezzel kapcsolatban feltette a kérdést: „Ez már a megbékélés?”

„Majka, én továbbra is tartom, híve vagyok annak, hogy az emberek beszélgessenek egymással. És ne a színpadról üvöltözzenek” – zárta a videót.

Július 24-én, a debreceni Campus Fesztiválon Majka a színpadról küldött trágár üzenetet a volt megafonosnak.

A rapper egy dal között a közönséghez szólva azt mondta: „Szopjál le, Bohár Dani”.

A fesztiválon elhangzott beszólást követően, július 25-én Majka egy Facebook-posztban reagált a történtekre. Ebben azt írta, sajnálja, hogy üzenetét korábban csak Bohár Dánielre szűkítette le, majd a bejegyzést azzal zárta, hogy egy tágabb körnek címezve megismételte a durva üzenetet: „Szopjatok le mind”.

Majka életveszélyes fenyegetés miatt lemondott erdélyi koncertjéről itt írtunk bővebben:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk