HÍREK
A Rovatból

A Mi Hazánk már a tamburás cigány gyerekek bevonulásakor kivonult az Országgyűlés alakuló üléséről

Végül nem az Örömóda előtt vonultak ki, ami az Európai Unió himnusza, hanem korábban. Toroczkai László pártelnök azt mondta, hogy a Tisza felrúgta a sorrendet, és nem akartak bent lenni a párt himnuszánál (és az Örömódánál), utána nem is mentek vissza.


A Mi Hazánk frakciója kivonult az Országgyűlés üléséről, majd külön esküt tett a Szent Korona előtt – ezt korábban Toroczkai László frakcióvezető be is jelentette újságíróknak nem sokkal az ülés megkezdése előtt.

Végül azonban nem az Örömóda előtt vonultak ki, ami az Európai Unió himnusza, hanem már akkor, amikor a tamburás cigány gyerekek bementek az ülésterembe. A Mi Hazánk hat képviselője ekkor kiment esküt tenni a Szent Koronánál. A 444 megkérdezte, hogy miért ekkor vonultak ki, Toroczkai László pártelnök azt mondta, hogy a Tisza felrúgta a sorrendet, és nem akartak bent lenni a párt himnuszánál (és az Örömódánál), utána nem is mentek vissza.

A párt korábban egyébként a döntést azzal indokolta, hogy nem tudják elfogadni az Örömóda elhangzását a Parlamentben, mert álláspontjuk szerint „himnusza államnak van”, az Európai Unió pedig nem az.

A vita középpontjában az ülés ünnepi-zenei programja állt, amelyen a magyar Himnusz, a Szózat és a Székely himnusz mellett szerepel az Örömóda, valamint a sokak által cigány himnuszként ismert dal és a Tavaszi szél vizet áraszt című népdal is. A Mi Hazánk szerint utóbbi azért is problémás, mert a Tisza Párt a kampányában használta, ezzel pedig politikai töltetet kapott. Novák Előd, a párt politikusa korábban úgy fogalmazott, kifogásolják, hogy „a magyar Himnuszt lealacsonyítva, azzal egy szinten kezelve hangozzon el az uniós és a cigány »himnusz«, valamint a Tisza kampánydala”.

Toroczkai László a cigány himnusz kérdésében árnyaltabban fogalmazott: azt mondta, ha csak az hangzana el, ő maga bent maradna. Ugyanakkor megjegyezte, hogy szerinte Magyarország Himnusza a cigány származású honfitársaink himnusza is, és ha azt mondják, szükségük van egy másikra, azzal valójában kirekesztik őket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Súlyos kockázatokra hivatkozva szerződést bontott Balásy Gyula cégeivel a Belügyminisztérium
Az állami rendezvényszervező azonnali hatállyal megszüntette a szerződéseit a Lounge Event, a New Land Media és a Lounge Design cégekkel. A minisztérium közleménye szerint a cégcsoport tulajdonosa maga is elismerte a felszámolási eljárás lehetőségét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. június 24.



A Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség kedden azonnali hatállyal felmondta a Lounge Event Kft.-vel, a New Land Media Kft.-vel és a Lounge Design Kft.-vel kötött vállalkozási keretszerződéseit. A döntést az érintett vállalkozások működésével kapcsolatban az elmúlt időszakban ismertté vált negatív körülmények, valamint a szerződések teljesíthetőségével összefüggésben felmerült súlyos kockázatok indokolták – közölte a Belügyminisztérium szerdán az MTI-vel.

A közlemény szerint a Lounge Csoport vállalkozásainak bankszámláit rendőrségi és adóhatósági intézkedések következtében zárolták, illetve végrehajtás alá vonták.

A sajtóhírek szerint a korábban kifizetett jelentős összegű előlegek ellenére a Balásy Gyula érdekeltségébe tartozó cégek nem fizettek az alvállalkozóiknak és a munkavállalóiknak sem.

Az állami tulajdonú vállalatként működő rendezvényszervező ügynökség és a felügyeletét ellátó Belügyminisztérium a kialakult helyzetben nem látta biztosítottnak a keretszerződések biztonságos teljesítését, ezért a közpénzek védelme érdekében a szerződések azonnali megszüntetése mellett döntött.

A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Balásy Gyula, a cégcsoport tulajdonosa nemrég egy nyilvános nyilatkozatában maga is reális lehetőségként beszélt a felszámolási eljárás megindulásáról.

Az ügynökség egyúttal felszólította a Lounge Csoport érintett vállalkozásait, hogy rövid határidőn belül adjanak részletes tájékoztatást a folyamatban lévő teljesítésekről, a korábban folyósított előlegek felhasználásáról, valamint az alvállalkozókat érintő kötelezettségeikről.

A minisztérium közleményében kiemelte, hogy kiemelt figyelmet fordítanak az érintett alvállalkozók és beszállítók helyzetének rendezésére is, és folyamatosan dolgoznak azon, hogy a fennálló, kifizetetlen számlák ügyében megnyugtató megoldás szülessen. Azt is ígérték, mindent megtesznek annak érdekében, hogy a kiemelt hazai és nemzetközi rendezvények előkészítése és lebonyolítása a kialakult helyzet ellenére is zavartalanul folytatódjon.

Május végén már több sajtóhír is a Lounge Csoport fizetési nehézségeiről, a bankszámlák zárolásáról és a felhalmozott alvállalkozói tartozásokról szólt, a kormány pedig külön közleményben jelezte, hogy a BL-döntő érintett alvállalkozóinak kifizetését biztosítják. Június elején a cégcsoporthoz köthető Visual Europe Group csoportos létszámleépítést jelentett be, miközben a piaci oldalon is megrendült a bizalom, és több nagyvállalat, köztük a Kifli.hu is szerződést bontott a cégekkel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Hivatalos: az ebolajárvány elérte Európát, egy francia orvos szervezetében mutatták ki a vírust
A francia kormány megerősítette, hogy az ország európai területén diagnosztizálták az első ebolás esetet. A beteg egy orvos, aki a Kongói Demokratikus Köztársaságból tért vissza, az ügyet a miniszterelnök is figyeli.


Először azonosítottak ebolás esetet Franciaországban: a beteg egy orvos, aki a Kongói Demokratikus Köztársaságból tért vissza, ahol hetek óta járvány van.

A francia egészségügyi hatóságok szerdai bejelentése szerint a kormányfő környezete úgy fogalmazott, a helyzetet „nagyon közelről” követik.

Az egészségügyi minisztérium közleményben tudatta a hírt – írta az MTI.

A tárca közlése szerint „ma azonosították a vírusos ebolabetegség első pozitív esetét az ország területén”.

Később pontosították, hogy az esetet Franciaország európai (metropolitán) területén azonosították.

A Kongói Demokratikus Köztársaságban hetek óta terjed a Bundibugyo-vírustörzs által okozott ebolajárvány, amely ellen jelenleg nincs engedélyezett oltóanyag. Az Egészségügyi Világszervezet emiatt nemzetközi vészhelyzetet hirdetett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Megdőlt a negatív rekord a Velencei-tónál, de a vízügy szerint a legrosszabb még hátravan
Szerda reggel hivatalosan is megdőlt a Velencei-tó legalacsonyabb vízállásának rekordja, az agárdi vízmérce 52 centimétert mutatott. A szélcsendes időben mért adat hiteles, és a nyáron további apadás várható.


Szerda reggel 7 órakor hivatalosan is történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó: az agárdi vízmérce 52 centimétert mutatott, ami egy centiméterrel alacsonyabb a 2022 szeptemberében mért eddigi negatív rekordnál – tájékoztatta az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője az MTI-t.

Siklós Gabriella arra számít, hogy a vízszint tovább csökken a nyáron.

„Ez egy rövid ideig tartó negatív rekord lesz” - mondta a szóvivő.

A mostani mérés azért számít hivatalosnak, mert szélcsendben rögzítették. Bár a korábbi napokban is mértek már 52 centiméteres vízállást, a légmozgás akkor befolyásolta a vízfelszínt, így azok az adatok nem voltak hitelesíthetők.

Az alacsony vízszint miatt már a rekord megdőlése előtt is komoly fennakadások voltak a tónál: pénteken leállt a sétahajózás, szombaton pedig több strand jelezte, hogy a sekély víz miatt ki sem nyit a szezonra.

A tó állapotáról készült friss fotókat itt lehet megnézni:


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
NKA-botrány: Bús Balázs és öt társa letartóztatását indítványozta az ügyészség
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség a Nemzeti Kulturális Alap körüli botrány mind a hat gyanúsítottjának letartóztatását indítványozta. A 17 milliárd forintos vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel gyanúsított érintetteket csütörtökön hallgatja meg a nyomozási bíró.


Miután a NAV nyomozói tegnap őrizetbe vették Bús Balázst és öt társát, a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség ma indítványozta mind a hat személy letartóztatását. Indítványuk szerint fennáll a veszélye, hogy megszöknek, elrejtőznek, megpróbálják befolyásolni az eljárást, vagy újabb bűncselekményt követnek el. Csütörtökön hallgatja meg őket a nyomozási bíró – írta a Telex.

Az érintettek között van az említett Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke, Óbuda volt polgármestere, a pályázatokat lebonyolító Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő főigazgatója és kabinetvezetője, valamint annak a kiemelt bizottságnak a három tagja, akik a 17 milliárd forint kiosztásáról is döntöttek.

A hat embert hűtlen kezeléssel gyanúsítják, amivel különösen jelentős vagyoni hátrányt okozhattak. Az ügyészség közleményében azt írja, a testület jogellenesen járhatott el a támogatások odaítélésekor.

„A gyanú szerint a Nemzeti Kulturális Alap döntéshozó testülete 2024 decemberétől a kompetenciáját meghaladó mértékben, a vonatkozó törvényi előírások és szabályzatok megszegésével 1079 db, mindösszesen 17 milliárd forintot meghaladó összegű támogatásról döntött, amellyel ekkora összegű vagyoni hátrányt okozott.”

Az eddigi információk szerint a hat gyanúsítottból csak hárman tettek vallomást, öten viszont panaszt nyújtottak be a gyanúsítás és az őrizetbe vételük ellen.

Az ügyet Molnár Áron színész-aktivista robbantotta ki áprilisban, miután nyilvánosságra került, hogy a pénzek nagy része a Fideszhez köthető körökhöz jutott, és a támogatások mintázata a kormánypárt választási érdekeit szolgálhatta. A kormányzat ezzel szemben azzal érvelt, hogy a döntések egy nemzeti értékalapú kultúrpolitika mentén születtek. A botrány hatására a kifizetéseket később felfüggesztették, és több kedvezményezett visszautalta a kapott összeget.

A botrány kirobbanása után, még májusban lemondott az NKA alelnöki posztjáról Bús Balázs, majd komoly lemondási hullám indult a döntéshozó testületben, távozott többek között Vidnyánszky Attila is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk