UTAZZ
A Rovatból

Megújult a Fertő tó környéke – körbekirándultuk!

Felfedeztük a Fertő-táj rejtett ékköveit.

Link másolása

Sopronnak van egy sajátos vonzereje. És nem csak akkor, ha fesztivál van!

Van sok szállodája, étterme, műemléke. Tökéletesen alkalmas egy tavaszi vagy nyári családi kirándulásra is, mert megannyi programot és látnivalót tartogat. De a környék kisebb településeire is érdemes odafigyelni, főleg most, hogy egy Uniós pályázat hatására még inkább összefogtak, hogy vonzóbbá váljanak az utazók számára.

A Fertő-táj ékkövei projekt a Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsának vezetésével, a Magyar Turisztikai Ügynökség és az érintett hat önkormányzat együttműködésében valósult meg. A projekt keretében összesen 406 millió forint vissza nem térítendő európai uniós forrásból gazdagodott Fertőboz, Hidegség, Fertőhomok, Hegykő, Fertőszéplak és Sarród egy-egy nevezetessége, emellett új szolgáltatásokkal, programcsomagokkal, vezetett túrákkal és információs anyagokkal is várják a kikapcsolódni vágyókat.

A Fertő-tó kerékpárút mentén két új látnivaló, és négy nevezetesség lett korszerűsítve. Ezek kiválóan alkalmasak arra, hogy kerékpárosként ne csak áttekerjünk a településeken, hanem maradjunk is kicsit, hogy megismerjük a környéket.

Persze kerékpár nélkül is érdemes útra kelni és végigmenni a magyar oldal településein.

Mi egy esős napon vágtunk neki a túrának, hogy megismerjük azt a 6 települést, ahol tényleges fejlesztések történtek. Magunk is meglepődtünk rajta, hogy mennyire jól esett még így is a felfedezés, barangolás.

Hiszen a környék kirobbanóan zöld, és a levegő frissességét szinte harapni lehetett.

Elöljáróban tehát bíztatnék mindenkit arra, hogy egy borongósabb napon is nyugodtan keljen útra, és akár autós segítséggel az egyes települések között.

És mindenképpen ragadjon magához mindenki egy útlevelet!

Ugyanis két nyelvi verzióban, magyar-német, és angol-román-olasz-szlovák nyelven,

összesen tízezer példányban készült el a „Világörökség útlevél”. Az útlevél végigkalauzolja az utazókat a környék látnivalóin, köztük az együttműködésben résztvevő és projekt keretében megálmodott vagy felújított világörökségi helyszíneken.

Az egyes megállóknál pecséteket gyűjthetnek útlevelükbe a túrázók, és az összegyűjtött pecsétekért cserbe ajándékkal gazdagodhatnak mindazok, akik az útlevélben szereplő tíz látnivalóból legalább hatot felkerestek. Az útlevéllel a benne szereplő turisztikai látnivalók kedvezménnyel látogathatóak.

A Fertő-tó és az azt körülölelő táj a környező településekkel a világ legszebb tájai közé tartozik, amelynek révén az UNESCO 2001-ben felvette a régiót a világörökségek közé. A megtisztelő tagságot a térség gazdag történelmi, kulturális és épített örökségeivel, szőlő- és borkultúrájával, valamint változatos növény- és állatvilágával érdemelte ki.

Na de lássuk a bebarangolásra váró településeket és látványosságokat.

Bármi mi a túránkat a kilátónál kezdtük, érdemes inkább a Peisonia Látogatóközponttal indítani, mert itt egy klassz interaktív kiállítás megtekintése után már némi tudással indulhat neki az ember az útnak.

Peisonia Látogatóközpont, Fertőszéplak

Fertőszéplakon egy kupacban rengeteg szépség található. A Széchényiekhez kötődő kastély az 1600-as évek végétől másfél évszázadon át szolgált a család lakhelyéül. Ez idő alatt a település a térség gazdasági központjává emelkedett. A Templom-dombon épült fel a Széplaki Hármashalom, az az egyedülálló együttes, mely magában foglalja a templomot, a kálváriát, a Szent Szív szoborcsoportot és a kastélyt is.

A felújított kastélyban interaktív kiállítás, ajándékbolt és kávézó is helyett kapott. Itt érdemes felvenni az útlevelet és tovább indulni a pecsétgyűjtésre.

Gloriette-kilátó, Fertőboz

A kilátóhoz 330 lépcső vezet fel, amihez egy minimális edzettség szükségeltetik, de semmiképpen sem érdemes kihagyni.

A franciául „kis házat” jelentő gloriett vagy gloriette kilátó történelme több mint 200 évre nyúlik vissza. Gróf Széchenyi Ferenc 1802-ben építtette a Fertőboz fölötti magaslat szélén József nádor látogatásainak emlékére.

Elsőre fel sem fogja az ember hogy mit lát innen. Pusztaságnak tűnik az egész.

De ha jobban megnézzük, kirajzolódik a szemünk előtt az óriás, érintetetlen nádas.

Papkert, Hidegség

A Papkert a béke és nyugalom szigete. Már most, április közepén zöldben úszik minden. Rengeteg különleges növény csodálható meg itt, és a madárhang sem elhanyagolható pozitívum.

A területén 21 időszaki forrás fakad, és az ösvényeken és fahidakon vezető sétautat bibliai idézeteket tartalmazó táblák szegélyezik.

A Papkert szerves egységet alkot a falu felett őrködő Szent András-templommal, együttesük szépen mutatja a kereszténység hatását a Fertő-tájon.

Ez az a hely, ahol tényleg érdemes kicsit offline módba tenni magunkat, és eggyé válni a természettel.

Fertőhomoki tájház

Fertőhomokon a 16. század óta élnek horvátok. Az itt élő történelmi népcsoportok, hagyományaik és kultúrájuk fontos elemei voltak a táj világörökségre való jelölésének.

A felújítás során a tájház korabeli hangulatát megőrizték, de állandó kiállítása interaktív elemekkel is kiegészült.

A pajta mögött a fejlesztéseknek köszönhetően szabadtéri színpad és nézőtér jött létre. Itt nemsokára koncertek, színházi előadások, táncbemutatók is lesznek majd. Az udvaron fedett foglalkoztató épült kültéri kemencével, a pajtában pedig a térségre jellemző mezőgazdasági foglalkozások eszközeit tekinthetik meg a látogatók.

Mivel látogatásunk alkalmával még nem voltak nyitva a vendéglátó helyek, mi a fedett udvari térben fogyasztottuk el a hegykői Tornácos Házból érkező ebédünket. Ez alapján a kóstoló alapján a hotel is rendesen felkeltette az érdeklődésünket. Remélhetőleg legközelebb már akkor járunk arra, amikor maradhatunk is náluk pár napot, és élvezhetjük a wellnesst és a konyhájukat.

Mariska Néni Háza, Hegykő

Hegykő fürdőjével, vendéglátóhelyeivel, programjaival a Fertő part egyik központja. Itt vezet keresztül a Fertő-menti kerékpárút is. A Széchenyi Ödön park mentén futó Nyárfa soron áll Mariska Néni Háza: itt jött létre a település új turisztikai információs pontja, mely a tavat megkerülő többezernyi biciklis turista egyik bázisaként szolgál pihenőhelyül. Megtalálhatók itt a környék körbetekerhető útjairól, kerékpáros-barát szálláshelyeiről, vendéglátóhelyeiről szóló ajánlatok, emellett tippeket kaphatnak a látogatók a bringás programok hajózással, vonatozással, vagy fürdőzéssel való kombinálására.

Mariska néni amúgy létező személy volt, aki a településre hagyta házát, hogy ott a helyi önkormányzat valami hasznos központot alakíthasson ki. Szerintem büszke lenne a hagyatékára.

Sarródi Tájház

Túránk utolsó állomása a Sarródi Tájház volt, ami nekünk középkorú látogatóknak a gyerekkor emlékeit idézet meg. Több olyan használati tárggyal és berendezéssel találkoztunk itt, ami nagyanyáink lakóhelyéből még ismerős volt. A fiatalabb korosztály azonban valószínűleg már csak ilyen helyeken találkozhat a múlt kincseivel.

Sarród volt a környék egyetlen település, ahol gyékényfonással is foglalkoztak a helyiek. A település tájháza, amely a Fő utcáról nyíló kis utcácskában található, kincsként őrzi a régmúlt korok különleges iparának és mindennapjainak emlékeit, eszközeit, régészeti leleteit.

A fejlesztések során nem csak az interaktivitást, de a fenntarthatóságot is szem előtt tartották: a tájház éves energiaszükségletét biztosító napelemeket telepítettek az újonnan épült fészer tetejére, udvarán saját kútjából működtetett öntözőrendszer került kiépítésre. Emellett komposztálóval, valamint gyümölcsfákkal, gyógy- és fűszernövényekkel is gazdagodott a tájház.

A Fertő-tó, a környező táj és települések nem csak hihetetlen természeti értékeikkel, de gazdag kulturális kincseikkel és épített örökségükkel is páratlan utazási élményeket nyújtanak az ide látogatóknak.

A környék látnivalóinak felfedezéséhez a Fertő-táj ékkövei projekt jóvoltából most számtalan segítséget kaphatnak az utazók. Legyen szó kicsikről, nagyokról, természetkedvelőkről vagy a hagyományok nyomában járó utazókról, a Fertő-táj mindenki számára tartogat meglepetéseket.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: