Lehúzzák a rolót: holnap éjféltől elhallgat a Szabad Európa magyar szerkesztősége
Öt évvel az újraindulása után péntek éjféltől ismét elhallgat a Szabad Európa magyar szerkesztősége. Új cikkek és podcastok már nem készülnek, de a teljes archívum elérhető marad az olvasók számára.
A leállás hátterében az amerikai kormányzat döntése áll. Az Egyesült Államok Globális Médiaügynöksége november elején értesítette a kongresszust, hogy megszünteti a magyar adás finanszírozását. Kari Lake, az ügynökség vezetője egy levélben azzal indokolt, hogy nem kívánnak amerikai adófizetői pénzből tartalmat gyártani egy NATO-szövetséges ország közönségének. „A szövetségeseink meggyengítése nem szolgálja az amerikai népet” – közölte.
A magyar szerkesztőség búcsúüzenetben fordult az olvasókhoz.
Jeanne Shaheen, a szenátus külügyi bizottságának egyik vezető demokrata tagja a sajtószabadság elleni lépésnek nevezte a magyar adás leállítását, külön kiemelve a közelgő magyar választások jelentőségét. „Ez a kormányzat cinkos a szabad és független hangok elhallgattatásában” – jelentette ki a szenátor.
A mostani leállást hónapokig tartó jogi csatározás előzte meg. A Radio Free Europe/Radio Liberty be is perelte saját fenntartóját, az amerikai médiaügynökséget a szövetségi támogatás visszatartása miatt.
A Szabad Európa Rádió magyar adása eredetileg 1950 és 1993 között működött, a hidegháború egyik legismertebb médiumaként. Huszonhét év szünet után, 2020-ban indult újra digitális formában, a magyarországi sajtóhelyzetre reagálva.

