1954. május 30-án történt a magyar hajózás történetének egyik legnagyobb tragédiája, amikor a Balatonon az oldalára fordult a Pajtás nevű gőzös. Huszonhárman vesztették életüket, de ha nincs ott Szabady Tibor, az áldozatok száma akár kétszer ennyi is lehetett volna. Az elhallgatott katasztrófa eddig névtelenségbe burkolódzó hősével most a 24.hu készített riportot.
A tragédia napján Szabady Tibor éppen feleségével, Ibolyával versenyre készültek Budapesti Honvéd vitorlázóiként. Hajókon vontatták át őket Füredre, majd a versenypisztoly eldurranása után nem sokkal elindult a menetrend szerinti gőzhajó, a Pajtás.
„A vitorlázók persze nem a hajóval, hanem a versennyel foglalkoztak egészen addig, amíg a Pajtás a mólót nem sokkal elhagyva el nem kezdett dülöngélni. Előbb megbillent balra, a part felé, majd vissza, jobbra, még nagyobb ívben. Később ezt azzal magyarázták, hogy a kabinon kívül utazó, a fedélzeten nézelődő tömeg a startpisztoly durranására kíváncsiságból átsétált a hajó bal oldalára, majd amikor az megdőlt, az egyensúlyt keresve visszatömörültek a másik fedélzetre. Egy biztos, a hajótestet már nem lehetett megállítani. A Pajtás, mint egy hinta, újra visszadőlt a füredi sétány felé, de ezúttal átbillent a holtponton, és úgy is maradt”
- mesélte a balesetet Szabady Tibor.
Edzőjük ekkor felszólította a vitorlázókat, hogy forduljanak vissza és segítsék a mentést. Az emberek közül többen vízbe zuhantak, páran a hajóroncsra másztak fel segítségért kiáltva.
„A hajó közvetlen közelébe érő vitorlások egymás után húzták be a szerencsétlenül jártakat. Többen próbáltak a vízbe ugorva is menteni, de a fuldoklók pánikszerű csapkodása, kapaszkodása ezt inkább gátolta, a segítőket is a víz alá nyomta”
- tette hozzá a névtelen hőssé vált Szabady.
A mentés pillanatait úgy idézte fel, mintha tegnap lett volna.
„Az agyamban egymást követték a megválaszolatlan kérdések. Leginkább azt nem értettem, miért nem menekülnek ki? „Nem tudnak úszni? Vagy a kevés, aki tud, nem akarja otthagyni a hozzátartozóját? Vagy szimplán sokkot kaptak, ezért nem mernek? De hát így megfulladnak!” – nyilallt belém a felismerés. [...] Az egyik fele annyira megtelt vízzel, hogy teljesen ellepte a belső utastér kijárati ajtaját. Mély levegőt vettem, lebuktam, beúsztam a víz alatt az ajtón, és a túloldalán felbukkantam. Megmarkoltam az első kezem ügyébe kerülő ember karját. [...] Összesen hússzor úsztam be, húsz embert mentettem ki a Pajtás gyomrából.”
Szinte ösztönből cselekedett, így a tragédia majdnem felannyi áldozatot követelt, de így is 23 ember vesztette életét a balatoni "Titanic-tragédiában".
„Akiknek megmentettem az életét, azt sem tudják, ki vagyok. Csak egy harminc körüli srác vizes fejét látták egy-két pillanat erejéig, aki, mint az Unicum-reklámban, egyszer csak felbukkant a víz alól”
- nyilatkozta Szabady.
Végül hozzátette, hogy most sem a rivaldafényért mesélte el a történteket, hanem mert egy évvel századik születésnapja előtt sokkal inkább a múltban él, és nem a jelenben.
1954. május 30-án történt a magyar hajózás történetének egyik legnagyobb tragédiája, amikor a Balatonon az oldalára fordult a Pajtás nevű gőzös. Huszonhárman vesztették életüket, de ha nincs ott Szabady Tibor, az áldozatok száma akár kétszer ennyi is lehetett volna. Az elhallgatott katasztrófa eddig névtelenségbe burkolódzó hősével most a 24.hu készített riportot.
A tragédia napján Szabady Tibor éppen feleségével, Ibolyával versenyre készültek Budapesti Honvéd vitorlázóiként. Hajókon vontatták át őket Füredre, majd a versenypisztoly eldurranása után nem sokkal elindult a menetrend szerinti gőzhajó, a Pajtás.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Magyar Péter: Rogán és Orbán célja az volt, hogy Varga Judit meghallgatása után ne az legyen a téma, hogy Rogán és Völner miért nincs még börtönben
A tiszás politikus szerint a kormány újra hazug bulvár mocsárba akarta húzni a bírósági eljárást. Ezért - bizonyítékként - megosztotta a volt feleségével korábban készült interjú egyik részletét.
Csütörtökön egymás után több nyilatozat, bejegyzés is született Varga Juditról és Magyar Péterről is, miután a volt igazságügyi minisztert a bírság tanuként meghallgatta a Völner-Schadl ügyben.
Varga Judit kemény szavakat mondott volt férjéről, többek között a TISZA Párt vezetőjét "képződménynek" nevezte.
Erre Magyar Péter is reagált, és üzenetében azt kívánta: "Kívánom, hogy a volt feleségem boldogan és békében éljen". A végén pedig írt a bírósági ügyről is: "Egy hasonló Völner-Schadl-Rogán botrányba egy jogállamban és egy valódi demokráciában azonnal megbukott volna a kormány és több kormánytagot őrizetbe vettek volna".
Az üzenetváltás azonban este is folytatódott. Magyar Péter a közösségi oldalán írta meg, hogy mit gondol a nap történéseiről. Szerinte:
"Rogán Antal és Orbán célja ma az volt, hogy a volt igazságügyi miniszter bírósági meghallgatása után ne arról szóljanak a hírek, hogy Rogán Antal és Völner Pál miért nincs még börtönben és hogy lehet még a kormány a helyén. Ezért akarták újra hazug bulvár mocsárba húzni a bírósági eljárást".
De szerinte a nyaralását is tönkre akarták tenni: "És persze tönkre akarták tenni - ahogyan azt korábban megüzenték- a három fiammal közös nyaralásom. Én a gyerekeink és az ország miatt sem megyek le a rogáni mocsárba. Álljanak itt inkább a volt feleségem korábbi mondatai a házasságunkról:
'Én az anyaságot, a hagyományosnak mondható női feladatokat mindig úgy élhettem meg Péterrel, mintha egy nyitott ajtajú kalitkám lenne: tudtam, hogy ha szeretnék kiteljesedni más területen is, akkor kirepülhetek. Péter sosem várta el tőlem, hogy feladjak bármit is abból, aki én vagyok. Ha zárva lett volna a kalitka ajtaja, akkor nem biztos, hogy annyira jól éreztem volna magam benne, így viszont mindig szívesen repültem vissza.
De mi nemcsak kívülről tűnünk erős párosnak, hanem belülről is edzettek vagyunk (nevetnek). Fontos nekem, hogy a férj férfi legyen, a feleség meg nő. Hogy hogyan egészítik ki egymást, az szerintem páronként változik. Én azt tartom fontosnak, hogy közösen tartsuk a ritmust, és mindig az lépjen előre vagy éppen oldalra, akitől a helyzet ezt elvárja"
- így szól az idézet, amely a Képmás magazinban 2019 decemberében megjelent páros interjúból való.
Az ügy miatt Orbán Viktor is üzent Varga Juditnak:
Csütörtökön egymás után több nyilatozat, bejegyzés is született Varga Juditról és Magyar Péterről is, miután a volt igazságügyi minisztert a bírság tanuként meghallgatta a Völner-Schadl ügyben.
Varga Judit kemény szavakat mondott volt férjéről, többek között a TISZA Párt vezetőjét "képződménynek" nevezte.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Orbán Viktor a közösségi oldalán üzent Varga Juditnak
A miniszterelnök a bejegyzés kommentjében egy olyan cikket osztott meg, amelyben a volt minisztere újságíróknak válaszolt egy kérdésre, és volt férjét képződménynek nevezte.
"Az igazság utat tör magának. Veled vagyunk, Judit!"
A kormányfő a bejegyzésének kommentjében osztott meg egy cikket arról, hogy a volt minisztere mit mondott az újságíróknak a tárgyalás után. Azt kérdezték Varga Judittól, hogy vissza tér-e a politikába. A volt politikus azt közölte:
„Ha ebben a versenyben egy olyan embernek, mint ez a Magyar Péter nevű képződmény is adnak pontokat, akkor én ebben a versenyben nem akarok indulni.” Majd az is kiderült, hogy az elmúlt időszak miért volt számára mégis boldog.
Magyar Péter is reagált volt felesége nyilatkozatára. Többek között azt mondta: "Kívánom, hogy a volt feleségem boldogan és békében éljen". Majd a bíróságon tárgyalt ügyről is megírta a véleményét. "Egy hasonló Völner-Schadl-Rogán botrányba egy jogállamban és egy valódi demokráciában azonnal megbukott volna a kormány és több kormánytagot őrizetbe vettek volna".
A volt politikus azt válszolta: ha olyanok is pontokat kapnak ebben a versenyben, mint volt férje, Magyar Péter, akkor ő nem kíván indulni benne. Úgy fogalmazott:
„Ha ebben a versenyben egy olyan embernek, mint ez a Magyar Péter nevű képződmény is adnak pontokat, akkor én ebben a versenyben nem akarok indulni.”
Varga Judit azt mondta, hogy az elmúlt másfél év életének egyik legszebb időszaka volt. Szerelmes, és egy új szakmát is megtanult. Hozzátette: „az árulás nem teljesítmény, főleg nem a családunk elárulása”.
Szóba került az is, hogy Magyar Péter titokban készített hangfelvételeket volt feleségéről. Varga Judit szerint ezeket 14 hónapig használta fel arra, hogy zsarolja vele.
„Minden ezzel kapcsolatos kérdésre én csak akkor fogok válaszolni Önöknek, hogy ha legalább három héten keresztül szalagcímben hozzák le, hogy milyen ember az ilyen. Aki – amikor a felesége már nem bírja elviselni azt a hihetetlen drámát és bántalmazást, amiben él és bejelenti, hogy el akar válni – ezzel az aljas manipulációval élve szépen fogja és mialatt sírva könyörög – felváltva terrorizálja, hogy nem válhatsz el – elkezd zsarolni” – mondta a volt tárcavezető.
Úgy fogalmazott, hogy a felvétel célja nem az ország megmentése volt, hanem az, hogy volt férje zsarolni tudja vele. „Majd ha ezt a kérdést felteszik, hogy milyen az ember az ilyen, aki utána azt meri állítani erről a titokban felvett aljas hangfelvételről, hogy ezt azért csinálta, hogy a hazát megmentse. Ő nem azért csinálta ezt. Ő azért csinálta, hogy a végletekig zsarolja a saját feleségét, hogy az nem válhat el” – fogalmazott.
Kritizálta azt is, hogy a női érdekvédelmi szervezetek nem szólaltak meg az ügyében. Ezt így kommentálta: „sértő és üvöltő, és inkább az áldozathibáztatással ér fel”.
A végén arra kérte az újságírókat, hogy ha megválaszolják azt a kérdést, hogy milyen ember az, aki így viselkedik, akkor ő is kész lesz válaszolni minden más kérdésre.
Magyar Péter reagált volt felesége nyilatkozatára:
Az Európai Bizottság csütörtökön jelentette be, hogy 3,66 milliárd eurót folyósított kilenc uniós tagállamnak a Modernizációs Alapból – írja az Index. A támogatást az Európai Beruházási Bankkal együtt utalták ki, 34 energiával kapcsolatos projekt megvalósítására.
A brüsszeli közlemény szerint a finanszírozás forrása az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszerből (EU ETS) származó bevétel. Ez a mostani a Modernizációs Alap eddigi legnagyobb egyszeri kifizetése. A 2021 januárja óta kifizetett teljes összeg ezzel elérte a 19,1 milliárd eurót.
Magyarország 181,3 millió euró támogatásban részesült, amelyből többek között a középületek energiahatékonyságának javítását valósíthatják meg.
A mostani támogatásból részesül még Horvátország (170 millió euró), Csehország (1,05 milliárd euró), Görögország (113,6 millió euró), Lettország (40 millió euró), Litvánia (37 millió euró), Lengyelország (1,33 milliárd euró), Románia (712,3 millió euró) és Szlovénia (19,7 millió euró).
Görögország most először kapott támogatást a Modernizációs Alapból, miután 2024 januárjában csatlakozott a kedvezményezettek köréhez.
A támogatott projektek célja a megújuló villamosenergia-termelés, a megújuló energiaforrások használata, az energiahálózatok korszerűsítése és az energiahatékonyság növelése.
Az Európai Bizottság csütörtökön jelentette be, hogy 3,66 milliárd eurót folyósított kilenc uniós tagállamnak a Modernizációs Alapból – írja az Index. A támogatást az Európai Beruházási Bankkal együtt utalták ki, 34 energiával kapcsolatos projekt megvalósítására.
A brüsszeli közlemény szerint a finanszírozás forrása az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszerből (EU ETS) származó bevétel. Ez a mostani a Modernizációs Alap eddigi legnagyobb egyszeri kifizetése. A 2021 januárja óta kifizetett teljes összeg ezzel elérte a 19,1 milliárd eurót.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!